
BLACKOUTY: Je dobré mít doma pár kilo rýže?
Tohle téma se zase oživilo v souvislosti s tím co se nedávno stalo ve Španělsku a Portugalsku, třeba tady:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/blackouty-je-dobre-mit-doma-par-kilo-ryze.A250508_093156_p_spolecnost_nef
Otázka hotovosti.
Šel jsem se kouknout do peněžní krabice, nějaké bankovky tam mám, ale k čemu mi budou, když v hyperqelbech bez elektriky nebudou fungovat pokladny a nekoupím si ani rohlík, mají tam nějaké záložní zdroje napájení a jak dlouho jim vydrží?
Voda: Mám asi 150 litrový bojler, snad nějakou dobu vydrží.
Elektřina: FVE na domě zatím nemám. Kdysi mne napadlo, připojit k autu měnič 12V=/230V 50Hz, od měniče delší kabel v zimě k plynovému kotli (pokud plynové potrubí bude dodávat plyn), v létě k mrazničce, auto nechat blafat na volnoběh pod oknem. Měnič na rozdíl od elektrocentrály, záložních akumulátorů, kanystrů s benzínem (benzín v autě mám) lze pár let nechat někde v regálu bez údržby když nebude potřeba, ptal jsem se na to v několika poradnách, nikdo mi neodpověděl, sám jsem to nezkoušel.
Napadlo mne, že ve sklepě mám nějaké PB láhve, ale nejsem si jistý, jestli tam ještě nějaký plyn aspoň na vařič je.
Různé kryty co snad ještě někde jsou: Kde jsou a jak by pomohly? Co armáda, ta by snad mohla mít nějaké elektrocentrály a zásoby jídla.
Jsem zvědavý, jaká moudra budou v téhle brožuře.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/812062/rakusan-brozura-preziti-chceme-aby-sla-do-vsech-domacnosti-hejtmani-resi-kdo-zaplati-za-krize.html
I kdyby mely hyperkvelby elektrocentralu, moc jim to nepomuze. Maji to centralizovane do centra a bez internetu nepojedou. To same s kartami.
Takze pak jedině male obchudky a vecerky.
Nevim, jestli bych chtel pit vodu z bojleru, ale kdyby nebylo nic jineho...
Co se tyka ryze, tak ta je vdecna (trvanlivost). K tomu si pridej par pytliku testovin, nejake susene mleko...
Já bych - pro jistotu - vykopal i zemljanku.
Jinak se možná vyplatí dát na modlení, aby se nic nevys*alo.
Mensi vyhodu budou mit ti, co maji, nebo pouzivaji solarni panely.
Dnes vetsina lidi pouziva internet, ale IMHO u BlackOutu je jedna z tech nejdulezitejsich veci radio (AM/FM), jelikoz informace o tom co se deje jsou zasadni.
Mozna bych dal prednost viceslozkovemu proteinu at ve forme tycinek nebo prasku (susene maso & ryby), jelikoz ma dobry nutricni zaklad vcetne bilkovin, mineralu a vitaminu nebo aminokyselin. Korektni trvanlivost i skladovani neni potreba ho varit.
(na 100g vahy 10g bilkovin v ryzi vs 70-90g v proteinu z prasku, jiste, zalezi jaky protein, dejme tomu 5x tolik pri stejne vaze takze bych se s ryzi asi nesral, ale nemam nic proti ze jo, prece jen kdyz japonsko obsadilo cinu na ryzi cinani prezivali a byla to komodita kterou si kazdy nemohl dovolit tak jako behem hladomoru nekde v sedesatych letech)
To muzes koupit Mana nebo podobne produkty v prasku. Staci studena voda a zit se na tom nejaky cas da. Trvanlivost dlouha.
U té rýže pozor některé druhy mají kratší trvanlivost a ohřívání hotové rýže například druhý den se nedoporučuje. Ty peníze co máš doma si rozměň na malé bankovky 100,- a 200,- Kč případně nějaké drobné. Když dojde na lámání chleba tak i obchodník se bude snažit prodat vše co půjde i bez elektřiny. Pokud by ten stav trval déle než tři dny tak většinou začne rabování a to je dobré být ozbrojen. Jinak vše je v knize "Potom" od Ferdinanda Šmikmátora, nakladatelství CPress. Dále je na internetu spousta stránek, které se tomu věnují. Jinak hypermarkety mají záložní zdroje na pár hodin. Problém je co potom, když dojde nafta, jelikož nejvíc elektřiny potřebují chlaďáky a mrazáky. Soupis možnosti ukrytí se naposledy dělal někdy kolem roku 1987-88. To jsem prohlížel všechny sklepy u objektů vlastněných naší firmou (Státní statky) s výškou více jak 2,1 metru a sepisoval materiál na zodolnění těchto objektů. Po revoluci nějaký synáček pana ministra sebral všechny chemické filtry k plynovým maskám (původní cena byla okolo 17,-Kčs a nová cena byla okolo 200,-Kč) a se ziskem to po válce v Kuvajtu prodal Arabům. Někteří lidé tvrdí, že nejlepší pro takové situace, je být dobře ozbrojen a mít dostatek střeliva.
Nepatřím mezi preppery, ani žádnýho neznám. Zkušenost s krizí typu blackout taky nemám. Ale co vím, že v případě průseru, když vše přestane fungovat, si většina lidí s ničím neporadí.
V případě průseru je životně důležitá hygiena, což se v případě akutního nedostatku pitné a nezávadné vody zajišťuje dost blbě. Hrozí průjem a to je výrazný odvodnění těla. Dále dostatečně tepelně zpracovaná strava a čistá, nezávadná voda. Ono už i na vesnicích lidi nemají moc praktických zkušeností a možností, natož ve městě.
Kdo umí zatopit v kamnech, filtrovat vodu, hospodařit s užitkovou vodou, zajistit hygienu, toaletní papír, světlo, léky, vyprat prádlo, psychickou pohodu; ohřát jídlo, ...
Tisíc věcí by nešlo a nefungovalo; spousta z nich nás dopředu ani nenapadne.
Taky nejsem prepper, ale v mládí jsem bydlel o prázdninách u babičky na samotě bez elektřiny. Nyní bydlím na vesnici a jako největší problém vidím plný mrazák a v případě konfliktu v místě mého bydliště opuštění vybudovaného zázemí. Jelikož mám topení na samotíž, sporák na propan-butan, na zahradě postavená klasická kamna, u domu podzemní nádrž na 40 m3 užitkové vody, studánku pod domem, tak vše ostatní mimo léky a omezené zdravotní možnosti jsou prkotina. Spousta Čechů má chalupu, chatu či zahrádku a umí se přizpůsobit. Je však pravdou, že když jsem byl na vojně v 70 letech minulého století tak moji "spolubojovníci" zakazovali veliteli roty mi dát opušťák, jelikož by v zimě bez mé přítomnosti na rotě zmrzli.
Myslím, že bych bez větších problémů přežil měsíc a pokud bych věděl, že to bude mít delší trvání vím kde nakoupit za hotové bez elektřiny. Co se týká filtrování vody na pitnou tak dokonce rozporuji odbornou literaturu, která přejímá postupy z ciziny. Když jsem to zkoušel tak to nefungovalo. Syn jelikož ovládá angličtinu, našel originální článek a zjistil, že to někdo blbě přeložil a po jeho přeložení jsme vodu bez problémů přefiltrovali.
Na filtrovani vody existuji filtry od tech osobnich az po vetsi s zivotnosti treba milion litru. Cena byla kolem tisicovky a osobne jsem jej zkousel ze skoro stojateho potucku v lese. Zkouseli jsme ruzne, od vojenskych pres uhlikove. Nakonec vsichni pouzivali ten muj, protoze se jim nechtelo cekat deset minut na prefiltrovani hrnicku.
Jde o znacku Sawyer. Jen ho obcas potrebujes proplachnout opacnym chodem (pouzijes prefiltrovaniu vodu) a nesmis jej v zime nechat zmrznout - znicil bys nanotrubicky.
To o čem jsem psal byl filtr z větvičky borovice. Bylo to vymyšleno asi před 15 léty pro rozvojové země kde nemají peníze na průmyslově vyráběné filtry. Stačí na to dvě plastové lahve a hadička. Nevýhoda je že nelze filtrovat "za pochodu", musíš pár hodin čekat. Nicméně vládou byla na podzim slíbená příručka pro přežití obyvatel tak čekám co tam bude.
O tom Sawyeru jsem psal, protoze je maly, skladny a klidne jej muzes nosit v batohu nebo mit pripraveny doma. Pokud ti na zahrade roste borovice a je zrovna ve spravnem stadiu rustu, pak proc ne. Co zbytek casu? Kdyz uz se chces pripravovat, tak tak, abys byl schopny prezit kdykoliv.
K tomu nejake tablety na dezinfekci vody. Kdyz uz si ji prefiltrujes, tak aby vydrzela.
Podivam kde se da tady sehnat ekvivalent toho Sawyer, si ho pridam do sve KPZ hned vedle jodovych tablet.
Jestli nemas tip na nejakou externi baterii se solarnim panelem a korektnim mAh se kterou mas "vlastni zkusenost" .. ?
(jsem mel jednu vyhlidlou, fungovala i jako svitici LED lampa, mimo solarni panel mela i klicku, ale bylo to stylu tocis 1 hodinu pro 10 minutove vyuziti)
Od 20 do 30 let jsem hodne cestoval (to byla jeste jina doba), jednou jsem mel jen igelitku a tuzku + to co sem mel nasobe nic vic, ale vim, ze nejdulezitejsi je mit prisun tekutin a hlavne nohy v suchu. Dobra obuv, ponozky.
Pokud baterii myslis svitilnu, tak tam jsem presel na svitilny s LiOn 18650. Vydrzi bez samovybijeni dlouho, nahradni nezabere misto a sviti jako blazen.
Nabijet muzes klasickym USB.
Mam i moduly, ktere tech 3.7 to prevedou na USB.
Z pouzitych 18650 z notebookovych baterii jsem si udelal kufrik, ktery ma jako vystup USB, 12V a 230V s pure sine menicem.
U cinana dostanes LED zarovky na 12V i nejake na stridavy proud, ktere sviti od nejakych 40V do 240V
S klikou mam maly generator, ale je to spis takova vetsi hracka. Za dlouhych zimnich veceru, kdyz se chces zahrat to nejakou energii doda. Psali optimistickych 20W.
Jestli chces panel, tak radeji nejaky vetsi neprenosny, abys z toho neco dostal. Ty male skladaci (turisticke) jsou spis na hrani.
Pravidelně se účastním energtické konference, kde blekaut a kritická infrastruktura bývala hlavní téma. Nasposledy letos teda byly hlavním tématem elektromobily a jejich hašení. Ale minulé ročníky se věnovaly právě tomuto.
Blekaut je něco, co je velmi nepravděpodobné. Naše síť je snad v lepším stavu než ta španělská. Dost blízko k blekautu bylo někdy v roce 21, kdy kombinací nějaké nešťastné manipulace s odpojovačem a výluky nějakých dalších prvků došlo k rozpadu evropské sítě na dva ostrovy, jeden přebytkový a jeden nedostatkový. V té době se síťové hodiny zpozdily o víc jak 10 minut. Kupodivu to pak vyrovnaly, bohužel až v době, kdy jsem je o těch 10 minut šoupnul. (Kmitočet prý klesal pod 49,5 a vypínaly kmitočtové ochrany.) Víc podrobností bych si musel najít na papíře, kam jsem si je poznamenal, tahle konference bohužel nevydává žádný sborník.
Z jiného ročníku mi utkvělo v hlavě, že je jasné, že by netekla voda a nešel plyn (expanzní stanice by zamrzly, topí se v nich elektrikou), nefungovala by kanalizace (tam kde se splašky přečerpávají) na druhou stranu když by nešla voda, ono by těch splašků nebylo tolik. Nešly by telefony, nešel by internet (zřejmě ani rozhlas a televize). Tohle je víceméně jasné. Ale ono by nebylo ani palivo do elektrocentrál, protože benzínky jsou na elektriku a nemají záložní zdroj. Podle šetření hasičů ani nemaji možnost ho někam napojit, i kdyby jim ho hasiči přivezli (teda já myslím, že někdo, kdo najde ty správné dráty by se v takové situaci našel, ale oficiálně to nejde). Tehdy prý bylo po republice zapomenutých několik (číslo si nepamatuju, ale stačily na něj prsty) čerpacích stanic na kliku, no tak ty jediné by fungovaly. A pak asi desítka čerpacích stanic, které jsou na to připravené (mají záložní zdroj).
Jinak po takové události by trvalo několik dnů (minimálně týden), než by se dodávka elektriky obnovila. A to vše za předpokladu, že by infrastruktura byla v pořádku (to znamená že by to třeba byl následek nějakého hackerského útoku a ne rozsáhlého poškození sítě).
Naštěstí tak rozsáhlý výpadek je hodně nepravděpodobný a připravovat se na něj nemá smysl. (Tohle jsem nechápal u těch prepparů, co se připravujou na jednu konkrétní událost (válka, blekaut, epidemie, povodeň,..), ale kdyby přišla jakákoliv jiná, jsou v háji.) Takže by to chtělo nějakou obecnější přípravu, která pokryje víc scénářů. Třeba zavření obchodů a hranic okresů, ale to se snad opakovat nebude, to jsme tu měli v roce 20 a 21.
Mne to nechává v klidu. Až dostaneme ty příručky, můžeme si v nich za svitu hřbitovních svíček číst.

Jsi optimista. Ti, co budou na hřbitovech, ti měli ještě štěstí.
Po těch ostatních zůstane - možná - na zdech jenom ten mastný flek.
A příčina bude REDOUT.
Jako ta hra?
Jen se zeptám. Vím z dřívějška, že byl problém v přechodu elektřiny přes naše území. Vím, že bylo v plánu postavit dvě zařízení na vyrovnávání možných výkyvů v elektřině. To jedno zařízení je postaveno u Sokolova (Vítkov) a nevím kde má stát nebo stojí to druhé. Každé zařízení mělo stát jednu miliardu. Víš o tom kde stojí to druhé?
• "Blackout" - všeobecná doporučení pro obyvatelstvo .PDF : Cely DOKUMENT ve formatu PDF
![[99959-ukazka-png]](https://debaty.net/files/99959-ukazka-png)
• Ukazka z dokumentu (pred/behem/po)
.. pokracovani v prilozenem dokumentu PDF.
Nebo kratsi obecna verze HZB :
• Blackout – rozsáhlý a neplánovaný výpadek elektrické energie postihující
významnou část nebo celou ČR, případně i okolní státy vzájemně propojené elektrizační soustavou. Může to trvat řádově několik hodin až dnů.
https://hzscr.gov.cz/soubor/blackout-pdf.aspx