Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Majitelé tepelných čerpadel se bouří. Náklady se vyrovnaly plynovému kotli Od mnoha set tisícové in…
Pavel 11.03.2024 08:11
Pavel
Ono by to všechno dobře fungovalo, jen se musí splnit vícero podmínek najednou. Dobře zateplený bará…
L-Core 11.03.2024 09:50
L-Core
Dobře zateplený barák, dostatečně výkonná FVE a tepelné čerpadlo Dobře zateplený barák má vliv na t…
Jan Fiala 11.03.2024 10:29
Jan Fiala
Já, Kefalín, bych s dobíjením elektromobilu doma (a ročním nájezdem kolem 2-3 tisíc km) z FVE neměl…
L-Core 11.03.2024 13:48
L-Core
Velikost FVE je limitovana velikosti strechy, aspon casti orientovane na jih (pripadne vychod/zapad)…
Jan Fiala 11.03.2024 15:51
Jan Fiala
Garáž mám, jako součást baráku, pod obytnými místnostmi. Vyplatí se mi to v okamžiku, kdy bude stát…
L-Core 11.03.2024 16:43
L-Core
Pokud bys stavel, tak uz mas FVE a tepelko vlastne povinne. Jinak FVE samozrejme nemusis mit na str… nový
Jan Fiala 11.03.2024 18:48
Jan Fiala
Tohle stojí za přečtení: NĚMECKÝ NEJVYŠŠÍ KONTROLNÍ ÚŘAD TĚŽCE ZKRITIZOVAL ENERGETICKOU POLITIKU VLÁ… nový
Pavel 18.03.2024 09:05
Pavel
Německo chce do roku 2028 investovat do výzkumu jaderné fúze více než 1 miliardu eur. Spolková minis… nový
Jan Fiala 18.03.2024 11:08
Jan Fiala
Krátké video na Youtube, Markéta Šichtařová: Něco se chystá! nový
Pavel 20.03.2024 18:34
Pavel
Čím víc průmyslu v EU zavřeme, tím víc ho proletí asijskými komíny Jenomže trh reaguje poněkud jina… nový
Pavel 29.03.2024 11:58
Pavel
Z mého deníku: Simona Kijonková poprvé vypráví svůj příběh svými slovy Životní příběh napsaný zakla… nový
Pavel 04.04.2024 10:46
Pavel
Příliš mnoho elektroaut a tepelných čerpadel. V německém Oranienburgu kolabuje elektrická síť Přibý… nový
Pavel 16.04.2024 14:56
Pavel
Uz jsem to daval do vlakna s elektroauty Pitomec se zelenym mozkem bude operovat fotovoltaikou a tep… nový
Jan Fiala 16.04.2024 15:32
Jan Fiala
Těžba v největším ložisku plynu v EU definitivně končí, Exxon a Shell žalují Nizozemsko o kompenzaci… nový
Pavel 18.04.2024 12:19
Pavel
Ono to možná souvisí trochu s tímhle. nový
čumil old 04.05.2024 20:11
čumil old
Uz nekolikrat jsem mluvil o tom, ze mala zeme jako nase se nemuze chovat politicky a diplomaticky ja… nový
Jan Fiala 04.05.2024 11:42
Jan Fiala
MPA a Vystrčil se tak snaží a Macron jim do toho hodí vidle. poslední
Prim n.r. 05.05.2024 08:06
Prim n.r.

Majitelé tepelných čerpadel se bouří. Náklady se vyrovnaly plynovému kotli

Od mnoha set tisícové investice podporované státem čekali majitelé tepelných čerpadel finanční výhody. Jenže rozhodnutím regulačního úřadu o ně částečně přišli. Takzvaný distribuční poplatek jim proti loňsku stoupl v závislosti na výkonu čerpadla o 100 až 140 %. A také zvýšení sazeb za velikost jističe je jedno z nejvyšších. Náklady na provoz ekologického čerpadla se tak opět dostaly na úroveň plynového kotle.

Nebudu tady na nic nadávat. Jen zavzpomínám, že od roku 1989 (po revoluci/převratu) se mohutně propagovaly el. přímotopy, podpořené speciální (nižší) sazbou el. energie. A tlačilo se to ze všech sil.

Po nějaké době přišla éra plynu, mohutná plynofikace i menších obcí, heslo dne bylo topení plynem. A zase se to tlačilo.

Před nějakou dobou se (i v rámci rozvoje solárů) tlačilo na tepelný čerpadla; opět s deklarovanými výhodami. A kde jsme teď, v roce 2024 s jejich finanční bilancí?

Fakt to není žádný nadávání, jen... dělat rozhodnutí na desítky let dopředu není fakt jednoduchý. Nemusí dojít jen k podstatné úspoře, ale dokonce i ke ztrátě.

A pak se v tom vyznejte :-)

Ono by to všechno dobře fungovalo, jen se musí splnit vícero podmínek najednou. Dobře zateplený barák, dostatečně výkonná FVE a tepelné čerpadlo. Pak to má smysl; a není problém uživit i elektrické vozidlo, nepotřebuje-li člověk měsíčně nalítat tisíce a tisíce km.

Jenže většina domácností plní jen něco z toho. A ty finančně za vodou zase nemusí řešit, jestli za topení a elektřinu o pár tisíc měsíčně navíc, nemusí se do úspor vůbec pouštět…

Dobře zateplený barák, dostatečně výkonná FVE a tepelné čerpadlo

Dobře zateplený barák má vliv na tepelné čerpadlo i na plynový kotel => zateplením se ti sníží náklady v obou případech a nezískáš výhodu pro tepelko.
Pro tepelné čerpadlo potřebuješ podlahové vytápění, to znamená rozkopat podlahy v celém domě. Jakmile chceš používat tepelko s radiátory, jeho výhoda mizí.

FVE je další věc - v době, kdy potřebuješ topit (v zimě) ti nedá dostatek, abys z toho uživil tepelko aspoň částečně, o elektromobilu ani nemluvím. V podstatě ti nestačí ani dobít baterii pro spotřebu domácnosti. Jedinou šancí je virtuální baterie, kdy přebytky ukládáš a vybíráš v zimě. Ale i tak pořád platíš distribuční poplatky, které dnes už přesahují cenu za silovou elektřinu (aspoň u mne).

K elektromobilu. Jak si Kefalín představujete, že budete dobíjet elektromobil z FVE? Pouze v případě, že máš elektromobil doma v době od asi 11-16 hodin. To se týká důchodců nebo lidí, kteří pracují z domu, nezmíš s ním jezdit do práce. Máš 12kWh baterku? To znamená nějakých 10kWh, které z ní jsi schopný vytáhnout do elektromobilu. Ale pak zase nebudeš mít na pokrytí spotřeby domácnosti večer.

Mluvím z vlastní zkušenosti, FVE mám, topím plynem.

Já, Kefalín, bych s dobíjením elektromobilu doma (a ročním nájezdem kolem 2-3 tisíc km) z FVE neměl vůbec žádný problém.

Ohledně velikosti FVE, "domácnostní" 10KWh limit už prý neplatí, zájemce, který nemusí hledět na peníze, to může dotáhnout až k ostrovnímu systému, bez potřeby dodávek elektřiny i plynu zvenčí. Že je to ekonomický nerozumné, nepopírám.

Ohledně tepelného čerpadla získáš výhodu hlavně v tom, že nepotřebuješ kupovat plyn. Čerpadlo země-voda bude také výhodnější (z pohledu potřeby dodávky elektřiny) než běžnější vzduch-voda. Ale zase ty vstupní náklady jsou vyšší. V případě nezatepleného většího baráku s radiátory by ale možná nestačila ani investice do TČ k miliónu, aby v baráku bylo teploučko.

Paradoxem je, že, že ti, kteří by to potřebovali (aby ušetřili na provoze), nemají na vstupní náklady. A ti co mají, nemusí zase šetřit.

Velikost FVE je limitovana velikosti strechy, aspon casti orientovane na jih (pripadne vychod/zapad)

Ohledně tepelného čerpadla získáš výhodu hlavně v tom, že nepotřebuješ kupovat plyn.

Jen zas potřebuješ kupovat elektřinu, ktera pri rostouci poptavce bude dale zdrazovat.

Na tepelko zeme-voda potrebujes za barakem hodne velky pozemek, abys tam natahal trubky. Ale zase ti tam pak déle vydrží sníh.
Ještě můžeš voda-voda, ale hluboke vrty jsou drahe.

Co se tyka uspor, zapomnel jsi na stred, kdy si lidi vymeni okna, zatepli pudu, čímž eliminuji největší uniky. Další investice do zatepleni nebo vymeny plynu za tepelko jsou pak nerentabilni.

A k tomu tvemu elektromobilu, zapomnel jsi na garaz, jinak bude v zimě elektromobil vytapet baterky a musis dobijet, i když nejezdis. A s najezdem 2-3 tisice ročně se ti elektromobil vyplatí? Za jak dlouho se ti vrati rozdil v cene proti normalnimu autu, i kdybys u elektromobilu nepocital dobijeni a benzin mel za 50Kc/l?

Garáž mám, jako součást baráku, pod obytnými místnostmi. Vyplatí se mi to v okamžiku, kdy bude stát stejně jako benzínové a budu mít dost elektřiny z FVE, jinak pochopitelně ne. A ještě, pokud budu nucen nějaké auto kupovat.

FVE můžeš mít (dle infa z našeho stavebního úřadu) i jinde, můžeš si udělat na to další konstrukci za barákem. Zda tomu tak opravdu je, jsem nepátral, nepotřebuji to.

A máš samozřejmě pravdu, ty budoucí úspory jsou draze zaplacené teď. Jestli má pro mě smysl vrazit do ukázkového řešení, které jsem hypoteticky popsal, na to je jednoznačná odpověď: absolutně ne. Jen teorizuji, že to technicky jde. Jiné by to bylo, kdyby mi bylo o 40 let míň, jako když jsme začínali stavět. Snažil bych se vše udělat bezbariérově a energeticky maximálně úsporné. Dnes už to pro nás nemá smysl ani kdyby roční úspora byla třeba dvacet, třicet i více tisíc; až se pomineme, stejně tu nikdo z našich pozůstalých bydlet nebude a až to prodají, ať si s tím kupující dělá co chce.

Tohle stojí za přečtení: NĚMECKÝ NEJVYŠŠÍ KONTROLNÍ ÚŘAD TĚŽCE ZKRITIZOVAL ENERGETICKOU POLITIKU VLÁDY

„Přechod Německa na novou energetiku není v pořádku. Bezpečnost dodávek elektřiny je ohrožena, elektřina je drahá a spolková vláda není schopna komplexně posoudit dopady přechodu na novou energetiku na krajinu, přírodu a životní prostředí. Rizika pro energetickou transformaci, a tím i německou prosperitu, jsou velká a od posledního auditu se v roce 2021 zhoršila.“ To napsal do své zprávy nejvyšší kontrolní úřad Německa, Spolkový účetní dvůr (Bundesrechnungshof, BRH), který má ze zákona povinnost energetickou politiku své vlády pravidelně hodnotit.

Obraz nákladů na transformaci je falešný
Habeckovo ministerstvo hospodářství dle auditorů nezohledňuje všechny významné dodatečné náklady na přechod k energetice. To vytváří falešný obraz skutečných nákladů na transformaci mimo odbornou veřejnost. Vzhledem k velmi vysokým cenám německá vláda opakovaně dotuje náklady na energetický systém. Například od července 2022 už v ceně elektřiny není příplatek na podporu obnovitelných zdrojů (EEG-Umlage), platí ho přímo vláda v objemu asi 0,06 eura za kWh (1,50 Kč). Na rok 2023 rovněž poskytla 12,8 miliardy eur ze zvláštního fondu pro zmírnění následků energetické krize, aby stabilizovala síťové poplatky na úrovni roku 2022. Ovšem se zásahem Spolkového ústavního soudu ve prospěch dluhové brzdy nemůže vláda v Berlíně realizovat své další dotační plány.

V článku je toho víc.

Německo chce do roku 2028 investovat do výzkumu jaderné fúze více než 1 miliardu eur. Spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum v březnu představila nový program financování výzkumu jaderné fúze, jehož cílem je připravit půdu pro výstavbu první fúzní elektrárny v Německu do roku 2040.

Soucasna neoliberalni demokracie umi jen nicit a bourat. Kdyz zjisti, ze to prehnali, najednou otoci...

Čím víc průmyslu v EU zavřeme, tím víc ho proletí asijskými komíny

Jenomže trh reaguje poněkud jinak, než jsme si vysnili, a to dokonce mnoho let před avizovaným zatnutím povolenkového tipce. V důsledku zhoršujících se podmínek a čím dál zamračenějšího výhledu do budoucna to výrobci raději rovnou balí a stěhují se do emisně příznivějších prostředí, zejména pak do Číny nebo Indie. Nevyhnutelným důsledkem dekarbonizace evropského průmyslu je tudíž karbonizace průmyslu asijského a v celkovém součtu i nezanedbatelný nárůst globálních emisí.

Článek stojí za přečtení, je tam info o hliníkárnách, cementárnách, přechodu na vodík atd.

Příliš mnoho elektroaut a tepelných čerpadel. V německém Oranienburgu kolabuje elektrická síť

Přibývání tepelných čerpadel a zvýšení počtu elektrických aut dovedly německé rychle rostoucí město Oranienburg ke kolapsu elektrické sítě, píše web týdeníku Focus. Odborníci varují, že je to začátek dominového efektu, a totéž hrozí nejen Německu, ale i mnohým dalším evropským městům.

Experti poukazují na to, že je to pouhý začátek. Do roku 2030 má být v německých domácnostech instalováno přibližně šest milionů tepelných čerpadel, uvedl nedávno ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení). Studie Institutu energetické ekonomiky (EWI) varuje, že provoz mnoha tepelných čerpadel by mohl vést k výpadku dodávek elektřiny, píše web merkur.de.

Už nám to začíná...

Uz jsem to daval do vlakna s elektroauty
Pitomec se zelenym mozkem bude operovat fotovoltaikou a tepelnym cerpadlem, ale neuvedomuje si, ze kdyz pracuje fotovoltaika (leto a ve dne), tak nepotrebujes tepelko, ktere naopak potrebujes v zime a hlavne v noci, kdy mrzne.
A prave to se musi vykryt stabilnimi zdroji, ktete Nemecko zavira.
Kvuli blbum u nas to odneseme vsichni - elektrina se komplet prozene burzou a spekulanti zvednou ceny emisnich povolenek, i kdyz nemusime elektrinu venku nakupovat. Hlavne, ze mame nejlepsi vladu ve vesmiru, ktera nemysli na nic jineho, nez na vlastni obcany.

Těžba v největším ložisku plynu v EU definitivně končí, Exxon a Shell žalují Nizozemsko o kompenzaci

Nizozemský senát schválil dlouho očekávaný zákon o ukončení těžby plynu z největšího ložiska v Evropské unii. Ložisko Groningen tak ukončí těžbu po desetiletích, kdy těžba v některých letech přesahovala 70 mld. metrů krychlových zemního plynu ročně. Zákon zajistí, že těžba nebude moci být znovu obnovena. Společnosti ExxonMobil a Shell, které ložisko společně provozují, se obrátily se žalobou na nizozemský stát a žádají kompenzaci ušlého zisku.

Nedokážu posoudit velikost výpadku plynu v Evropě v důsledku zastavení těžby.

Uz nekolikrat jsem mluvil o tom, ze mala zeme jako nase se nemuze chovat politicky a diplomaticky jako velmoc. Rozdrbat vztahy se vsemi okolo zvladla petikoalice dokonale uz pred valkou na UA.
Jejim jedinym uspechem je tchwajvanska tovarna na cipy, bohuzel ne u nas.

A co treba Madarsko?

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cinane-chteji-vyrabet-elektromobily-v-evrope-uz-letos-40470329

Ještě větší výrobní závod buduje v maďarském Segedínu čínská BYD. Roční kapacita má začít na 150 tisících čistě elektrických vozů, ambicí je stihnout zahájení během roku 2025.

BYD už od roku 2016 vyrábí v maďarském městě Komárom elektrické autobusy, v zemi navíc dělá baterie čínská firma CATL.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru