Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Jak se vypořádat s tlakem v dnešním světě?

V dnešní době je produktivita stále více ceněným atributem a společenským ideálem. Lidé jsou stále více nuceni být neustále vysoko produktivní a efektivní, aby uspěli v pracovním a osobním životě. Tento tlak na produktivitu však může mít negativní dopady na naše zdraví a celkové pohodlí.
Jak tedy můžeme najít rovnováhu mezi požadavky na produktivitu a péčí o sebe sama? Jak se můžeme vyrovnat s neustálým tlakem na to, abychom byli vždy "na vrcholu hry"? Co můžeme udělat, abychom si udrželi zdraví a psychickou pohodu, aniž bychom museli obětovat naši produktivitu a úspěch? Budu rád za rady a vaše názory na toto téma.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jsou nuceni? Spis se nechaji byt nuceni. Problem je jen a pouze ve tve mysli, jaka je tva mysl, tako…
Dwane Dibbley 18.03.2023 00:21
Dwane Dibbley
Proč hned definitivní řešení? Stačí si najít jinou práci, třeba v úplně jiným oboru. Místo vývoje so… nový
Prasak 18.03.2023 11:57
Prasak
Ja mel na mysli zbavit se sveho maleho "ja". Freudovske Ich, ego, nebo jak to chces nazyvat. Ta cast… nový
Dwane Dibbley 18.03.2023 19:36
Dwane Dibbley
Jo takhle, to jo. Jediný, co je třeba změnit, tak sám sebe, protože svět/lidi okolo nezměníš, ale sv… nový
Prasak 18.03.2023 20:24
Prasak
Kdysi se psalo Sally. Ale to se ještě produktivita tak neoslavovala.
IQ37 18.03.2023 00:54
IQ37
Vtip(?): Dotaz: Milá Sally. Co bys dělala, kdybyste byli večer v bytě s tvým chlapcem sami v bytě na… nový
Yarda 18.03.2023 09:04
Yarda
Všechno je v hlavě a nastavení mysli. Po letech v pracovním procesu (a nejen tam) jsem se dobral k n… nový
Prasak 18.03.2023 11:55
Prasak
Už nejsme ve středověku. Oni v tom středověku měli víc volna, než teď běžný pracující. nový
čumil old 18.03.2023 20:27
čumil old
To je paradox, co? Makáme jak idioti, hromadíme majetky, ale nejsme šťastní. Japonci by mohli vypráv… nový
Prasak 18.03.2023 21:31
Prasak
Jít do politiky.:-) poslední
nerady 18.03.2023 23:48
nerady

Jsou nuceni? Spis se nechaji byt nuceni. Problem je jen a pouze ve tve mysli, jaka je tva mysl, takovy je tvuj svet. To cemu rikas tlak je jen tva iluze, ty jsi jeho stvoritel. Produktivita ci uspech jsou taktez jen konstrukty tve mysli zalozene na dualnim vnimani sveta. Reseni je celkem jednoduche, staci se zabit.

Ja mel na mysli zbavit se sveho maleho "ja". Freudovske Ich, ego, nebo jak to chces nazyvat. Ta cast co diskriminuje, rika ti tady jsem ja, tam jsou oni. Tohle chci, tohle nechci. Tohle je spravne, tohle je spatne...
Pak bude jedno jakou praci delas, software vyvoj nebo farmar, popelar ci reditel banky, zadna prace nebude problem. Hodne penez, malo penez - neexistuje, vzdy budes mit vic nez kolik potrebujes.

Vtip(?):
Dotaz: Milá Sally. Co bys dělala, kdybyste byli večer v bytě s tvým chlapcem sami v bytě najednou zhaslo světlo? Značka: Zoufalá.
Odpověď: To samé co jste tam pak dělali vy dva. A byla bych ještě zoufalejší.

IMHO v dnešním světě obvykle nejde o produktivitu, ale o zdání produktivity. Že se o tom hodně mluví, ale kdyby se pro to mělo něco udělat, nedej Bože, aby to znamenalo nějakou další práci pro šéfa nebo dokonce ohrožení jeho pozice, tak existují účinné nástroje, jak to zamést pod koberec.

Zrovna nedávno jsem vytáhl z knihovny knihu "Zákony profesora Parkinsona" (nakladatelství Svoboda Praha 1995), píše se o tom v kapitole "Zatvrzelec co všechno zamítne" (od str. 118) a "Zákon odkladu" (od str. 128). Staré, ale furt platné.

Je nová doba, existují i silnější zbraně:
https://www.mmspektrum.com/clanek/normy-rady-iso-9000-prinos-nebo-hrozba

Tady jsem kdysi diskutoval:
https://www.podnikatel.cz/clanky/7-rad-jak-zefektivnite-porady-abyste-se-neuporadovali-k-smrti/nazory/

Je zajímavé kouknout se na tohle video (je s českými titulky). když jsem někam tenhle odkaz dával, kdosi mne v diskusi nařknul, že jsem nedovoleně natáčel na poradě v jejich firmě.
https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme

Sranda musí bejt kdyby fotra věšeli.
:beer::beer::beer::beer:

Všechno je v hlavě a nastavení mysli.
Po letech v pracovním procesu (a nejen tam) jsem se dobral k několika psychickým bodům:

- práce není smysl života, ale jen prostředek k obživě.

- najdu si takovou práci, která mě bude alespoň trochu bavit a nebude mě příliš srát, když už se musím nějak živit

- zaměstnání je oboustranný obchodní vztah - zaměstnavatel mi nedělá laskavost, že tam můžu pracovat, ale kupuje si můj čas, moje dovednosti a znalosti. On potřebuje mě, tak mi platí. Až mě nebude potřebovat, bez milosti mě propustí. Dělám tak, aby firma fungovala a měla zisk, tím pádem mě bude nadále potřebovat. Ale nestojím o to, aby mi svoje rádoby filozofický myšlenky cpala do hlavy (platí zejména u velkých korporátů).

- když je toho v práci moc a je velký tlak, tak je důležitý umět se rozhodnout, na co se dřív vysrat. Neumím se rozdvojit, pokud je víc úkolů, je třeba stanovit si priority, resp. nechat nadřízeného určit, co po mně chce nejdřív.

- peníze - fajn, když jsou, ale nemusím vydělávat miliony, abych si koupil větší auto a ohromoval jím sousedy. Raději budu v pohodě s málem, než s nervama v kýblu v novým Bavoráku a jednou ročně na týden v Dubaji.

Život je příliš krátký na to, abych ho strávil v práci. Už nejsme ve středověku.

To je paradox, co?
Makáme jak idioti, hromadíme majetky, ale nejsme šťastní. Japonci by mohli vyprávět.
Máme hromady nových technologií, který šetří lidskou sílu, ale nevyužíváme ji na to, abychom se měli lépe všichni a měli víc času si užívat život, ale jen k tomu, aby se měli líp jen někteří (větší zisk).
Proto seru na přesčasy, život mám jen jeden a volný čas penězi nenahradím.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru