Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Cenzura jen nepohodlnych nazoru?

Nedavno vlada nechala (pardon, doporucila) zablokovat weby s nazory, ktere nepsaly jedinou a spravnou pravdu.

Ted tu mame pripady, jako treba:
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/vydavaji-se-za-exekutory-duverivce-pripravi-o-penize-40405795

Proc tentokrat nic.cz a operatori nekonaji? Proc nezablokuji DNS nebo je nepresmeruji na stranku s informaci, ze jde o podvod? V tomto pripade by jim zaloby urcite nehrozily.

Předmět Autor Datum
NIC.cz zablokovalo pár dezinformačních webů na základě žádosti vlády, že je válka a problém a včera…
gilhad 15.08.2022 17:10
gilhad
Nejde mi o domenu ORG, ale o DNS zaznamy. Stejne tak se svevolne pridali provideri, kteri to na urov…
Jan Fiala 15.08.2022 17:19
Jan Fiala
Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí. A blokovat něco na základě názoru, že by si…
gilhad 15.08.2022 17:41
gilhad
Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí. A blokovat něco na základě názoru, že by si…
Jan Fiala 15.08.2022 20:33
Jan Fiala
Jo, technicky to jde v řádu hodin a taky to v řádu hodin nasere strašnou spoustu lidí. Takže se na t…
gilhad 15.08.2022 22:10
gilhad
gilhad > > Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí. gilhad > > A blokovat něco na z… poslední
gilhad 16.08.2022 16:18
gilhad
Profesionalni troll :)
Dwane Dibbley 15.08.2022 18:02
Dwane Dibbley
Jak vlastně probíhá blokování webu na úrovni operátora? Protože u Nej.cz byly některé weby zablokov…
RedMaX 15.08.2022 18:22
RedMaX
Firewall má IMHO nasazený už dávno, takže jen přidal pravidlo pro packety, něco jako pokud je cíl I…
gilhad 15.08.2022 19:31
gilhad
Proc tentokrat nic.cz a operatori nekonaji? Odpověď přece znáš: Vláda jim nic "nedoporučila."
IQ37 15.08.2022 18:56
IQ37
Nevíte proč se nemůžu dostat na https://www.rusarmyexpo.com? 403 Forbidden nginx V archivu google…
RedMaX 16.08.2022 13:56
RedMaX

NIC.cz zablokovalo pár dezinformačních webů na základě žádosti vlády, že je válka a problém a včera bylo pozdě.
V zápětí začalo NIC.cz dostávat příšernou čočku zleva, zprava, ze všech stran. Takže prohlásilo, že pokud si vláda na to nesežene soudní příkaz a nebude postupovat striktně dle zákona, tak to zase odblokujou.
Vláda si nic nesehnala, tak to NIC.cz zase odblokovalo.

(Jo a udělali čistku, kdy zablokovali weby, co měly v údajích bordel a nesplňovaly smluvní podmínky. S tím, že pokud si to dají do pořadku tak je zase odblokujou. Přesně dle předpisů a smluv.)

Takže teď NIC.cz konat nebude, protože nemá rozhodnutí soudu, že má konat.

Nemluvě o tom, že NIC.cz má na starost doménu .cz, nikoli doménu .org, kterou šmejdi používají. Takže tohle pod palcem nemají, to je problém někoho úplně jiného.

(Jako kdybys například Škodovku prudil, proč nejsou u Toyoty krytky nádrže se škrabátkem na led. Toyota pod Škodovku nespadá.)

Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí.
A blokovat něco na základě názoru, že by si to blokovat zasloužilo, vážně není dobrý nápad. (Kolika lidem tu byla zamčená pitomá vlákna? A co kdyby některý z nich měl možnost blokovat celou tuhle poradnu/diskuze/zivot/...)

Nemluvě o tom, že spousta lidí má za DNS resolver nastavený třeba google, nikoli lokálního poskytovatele, třeba už jen proto, že jim někdy něco nešlo, někdo jim poradil tam vrazit 4.4.4.4 a 8.8.8.8 a ono to pomohlo, tak to tak od té doby mají a táhnou to i na další počítače, "protože to takhle přece funguje". (Jo, znám osobně mraky uživatelů, kteří to dělají, aniž by třeba tušili co to vlastně znamená.) Takže blokování by musel podpořit i google.

---
Tvoje odpověď mě zastihla při doplňování toho mojeho příspěvku, tak to hodím sem - * patří za čočku zleva, zprava, ze všech stran *).

*) "dezinformátory" sralo, že jim vypli oblíbené zdroje, ostatní sralo, že jednali svévolně. Jako neprotestovali všichni lidi (spousta na to prostě srala, nebo to vypnutí považovala za přínosné), ale prakticky v každé názorové skupině někdo protestoval - chápeš jak to myslím.
Ostatně kdyby ty zabanované weby zcela zmizely, já bych jich nelitoval, byl bych potěšen. Ale takovýmhle způsobem se to prostě nedělá. Stejně tak bych byl potěšen, kdyby se mezi námi nevyskytovali například notorici a ožralové, ale rozhodně se stavím proti tomu, aby někdo popadnul flintu a šel vystřílet hospodu. Takovýmhle způsobem se to prostě nedělá.

Můj názor je, že ty weby obsahujou víc šumu a dezinformací, než užitečných informací. Což teda provládní weby taky.
Ale ke štěstí a prosperitě a vzdělanosti a tak se určitě neprozákazujeme.

Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí.
A blokovat něco na základě názoru, že by si to blokovat zasloužilo, vážně není dobrý nápad.

To jsou krasna slova. V pripade odlisneho nez vladniho nazoru to slo v radu hodin. Kdyz nejde o elity, ale normalni lidi, tak se budou vsichni ohanet soudnim rozhodnutim

Prohlizece a antiviry blokuji weby s malwarem taky na zaklade soudnich rozhodnuti?

Jo, technicky to jde v řádu hodin a taky to v řádu hodin nasere strašnou spoustu lidí. Takže se na to NIC.cz celkem logicky po prvním exemplírním neúspěchu vyprdlo a jeho ochota tahat za jiíné horké kaštany z ohně bez zákonných důvodů silně klesla. Zejména pokud se jedná o .ORG, nikoli .CZ

Jinak řečeno - napoprvé to byl průšvih, tak se toho vyvarujeme a nebudeme to zkoušet podruhé.

Prohlížeče a antiviry si lidi instalujou a nastavujou sami dle svého vlastního rozhodnutí. Já třeba takhle blokuju xichtoknihu a zeleného mimoně. Ale co si dělám na svém počítači omezuje mě, nikoli jiné a já to nikomu nenutím.

gilhad > > Problém je v tom, že na to zatím není soudní rozhodnutí.
gilhad > > A blokovat něco na základě názoru, že by si to blokovat zasloužilo, vážně není dobrý nápad.

Jan Fiala > To jsou krasna slova. V pripade odlisneho nez vladniho nazoru to slo v radu hodin. Kdyz nejde o elity, ale normalni lidi, tak se budou vsichni ohanet soudnim rozhodnutim

Viz Jan Fiala, https://debaty.net/discussions/3149529-svoboda-slova

Jan Fiala > ze k zavreni webu doslo protipravne bez nejakeho soudniho prikazu. Tohle je ta podstata problemu,

Jak vlastně probíhá blokování webu na úrovni operátora?

Protože u Nej.cz byly některé weby zablokovány a zobrazilo se tam, že se jedná o proruský web, který se ta firma rozhodla zablokovat.

Nebylo to blokování NIC, teda ne doménou CZ, protože to u jiných operátorů fungovalo a nemohlo to být ani přes DNS záznam, protože jsem našim nastavil DNS od Google 8.8.8.8 a 8.8.4.4 a stejně to bylo blokované. Navíc nefungovala ani IP adresa.

Bych teda řekl, že teda ten operátor musel nasadit firewall, ve kterém zablokoval přímo tu adresu webu. Šlo by to ještě nějak jinak?

Naši už jsou u jiného operátora, který neblokuje, takže je to dotaz čistě ze zvědavosti.

---

Tak asi někdo bude muset podat trestní oznámení a následně to nechat bloknout soudně, teda konat by mohla i policie sama, když se jedná o veřejnou informaci, ale to bychom chtěli od Policie ČR příliš.

CZ NIC si dobře naběhlo, ale tak aspoň se ukázali v pravém světle a kdybych neměl předplacenou cz doménu na několik let, tak už jsem jinde. Nicméně je dobře, že pochopili sami, jak moc se odhalili a ztratili důvěru lidí a už si to netroufnou.
Od brněnského Harryho Pottera snad nečekáš, že se zmůže na víc než na zavírání svých oponentů. Že by měl jít proti rozkrádačkám, tos mě pobavil. :-)

Firewall má IMHO nasazený už dávno, takže jen přidal pravidlo pro packety, něco jako

pokud je cíl IP blokovaného webu, přepiš cíl na IP varovné stránky a port na http(s)

No a na té IP/portu prostě visela stránka, která bez ohledu na URL a parametry psala furt to samé

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru