Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem ČR: platí daňová změna od 1. 1. 2021?

Tak se nám v republice zase něco povedlo. Sněmovna přijala zákon, pak se všichni zděsili, situaci zachraňoval senát, zákon se ze senátu vrátil do sněmovny, ta hlasovala a zákon byl přijat. Pak byl poslán na podpis k prezidentovi, ten deklaroval, že ho nepodepíše - a tak se i stalo; k zákonu připojil dopis a ten šel do sněmovny.

A teď se odborníci kloní k tomu, že ho prezident - zřejmě neúmyslně - vetoval. To by pak znamenalo, že pokud by se zákon znovu (!) neodsouhlasil ve sněmovně, a to do 31. 12. 2020 (včetně vyjítí ve Sbírce zákonů), neplatil by.

Teď je 29. 12. večer.

To se nám zase něco povedlo.

Článek na seznamu: Hamáček: Zemanův dopis chápu jako veto daňového balíčku. Ovčáček to odmítá

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zakon se prijme na zacatku roku 2021 se zpetnou platnosti od 1.1.2021 a provadeci predpisy, ktere ne… nový
Jan Fiala 30.12.2020 05:28
Jan Fiala
Vyčkejme dnů příštích :) Protože na mzdy (jako ostatně na všechno, na DPH, účto, fakturaci..) použí… nový
L-Core 30.12.2020 07:49
L-Core
Nemyslim. Mzdove programy umí klasickou hrubou mzdu z minulosti a zmena slevy je zmena patametru jed… nový
Jan Fiala 30.12.2020 09:50
Jan Fiala
Jo, dovolená, místo 20 dní budu mít v (základním) zadání 160 hodin. Samozřejmě se zkrácenými úvazky… nový
L-Core 30.12.2020 11:34
L-Core
Striktně podle zakona to znamená, že prevedenou dovolenou evidujes ve dnech, novou dle opracované do… nový
Jan Fiala 30.12.2020 12:35
Jan Fiala
Jasně, i ten výpočet nároku 2021 je krkolomnější. Týdenní úvazek v hodinách/52*počet odprac. týdnů/4… nový
L-Core 30.12.2020 12:43
L-Core
Ještě doplním, pro pořádek: nově je také počítáno "krácení pro nemoc". Vlastně, už to není "krácení… nový
L-Core 30.12.2020 15:22
L-Core
Jak neúmyslně? Ústava používá termín "vrácení". Zeman ten zákon výslovně vrátil. Ten *** moc dobře v… nový
Wikan 30.12.2020 10:17
Wikan
Ještě bude veselo, až se někdo ozve* a dá to k ÚS, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vondracek-snem… nový
L-Core 30.12.2020 11:41
L-Core
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vondracek-snemovnu-kvuli-danim-nesvolam-prezident-to-rekl-jasne-1… nový
Karel04 30.12.2020 11:43
Karel04
Hamáček může pindat, co se mu zachce, ale v dopise jasně stojí: "vracím k dalšímu opatření" (viz. Ku… nový
IQ37 30.12.2020 12:38
IQ37
Však ano. A vrácení se bere jako veto. nový
Wikan 30.12.2020 12:43
Wikan
Tak už se to začíná komplikovat: Senátoři STAN chtějí napadnout přijetí daňového balíčku u Ústavního… nový
Pavel 30.12.2020 16:45
Pavel
Jak bych to nepsal.. Samozřejmě, že každý má plné právo napadnout, co vstupuje v platnost nějak pod… nový
L-Core 30.12.2020 17:01
L-Core
No a bereš v úvahu možnost, že: ÚS to posoudí velmi rychle s výsledkem bylo vetováno, půjde to znovu… nový
Pavel 30.12.2020 17:05
Pavel
Mezitím jsem post doplnil.. ÚS může klidně rozhodnout na jaře. Já doufám, že rozhodne, že zákon pla… nový
L-Core 30.12.2020 17:06
L-Core
Můžeš ještě nějak rozvinout tuhle myšlenku? Jenže, výsledkem nebude žádná změna daní, protože ať už… nový
Pavel 30.12.2020 17:09
Pavel
Protože na konci roku si uděláš roční zúčtování daně. Teď jde jen o to, jak se bude počítat ZÁLOHA n… nový
L-Core 30.12.2020 17:10
L-Core
A je někde explicitně dáno, že roční zúčtování se děje podle nových pravidel, byť platí jen část rok… nový
Pavel 30.12.2020 17:12
Pavel
Nevím, ale myslím na 99,9% že ano. Neschválený zákon jsem nečetl, ale IMHO to bude někde vzadu v pře… nový
L-Core 30.12.2020 17:14
L-Core
S takovou možností nepočítám, protože daňová koalice Ano+ODS to prosadí… nový
L-Core 30.12.2020 17:09
L-Core
A představ si, že v květnu opravdu přepočítáš lidem výplaty a oni půjdou domů s poloviční výplatou.… nový
Jan Fiala 30.12.2020 17:18
Jan Fiala
S poloviční určitě ne, ta změna tak výrazná není :) Že politik věci nedomýšlí, vím už dobrých dvace… nový
L-Core 30.12.2020 17:28
L-Core
Chtěl jsem něco napsat, ale na toho nevyššího klauna, co nevetuje, prostě nemám ani slov, ani do smí… nový
Prasak 30.12.2020 17:47
Prasak
Klaun chce prostě ukázat, že do jeho nápadů mu nikdo kecat nebude. Ať jsou dopady jakékoliv. Když mu… nový
Karel04 30.12.2020 18:02
Karel04
Jemu už to bude za pár let u prdele (možná ještě přijde ke slovu lafeta), ale jeho činy nám budou šk… poslední
Prasak 30.12.2020 19:55
Prasak
A ty si polepšíš? Kolik vyděláváš? nový
mif 30.12.2020 18:05
mif
Pokud jsem správně zaznamenal info; pak si polepšit mají všichni zaměstnanci. Vydělávám zbytečně mál… nový
Pavel 30.12.2020 18:13
Pavel
Polepší si úplně všichni zaměstnanci. OSVČ se tahle populistická akce netýká, na ně se chystá jiný… nový
L-Core 30.12.2020 19:25
L-Core

Vyčkejme dnů příštích :)

Protože na mzdy (jako ostatně na všechno, na DPH, účto, fakturaci..) používám vlastní homemade aplikaci, znamená pro mě situace, že leden se bude počítat jinak než únor-prosinec:
- změnu jednoho vzorečku a jeho rozkopírování na více řádků ledna (základ daně hrubá/superhrubá mzda)
- změnu jedné konstanty v lednu (sleva na poplatníka 2320/2070)

Počítám, že ne tak jednoduché to bude v těch komerčních mzdových systémech, které IMHO používá 99,9% mzdovek.
Troufám si odhadovat, že celkové dodatečné náklady firem na (dražší, protože další/složitější) update v tomto státě, pokud by změna daní neplatila od 1.1.2021, snadno dosáhnou výše stovek mio Kč, naprosto zbytečně vyhozených. Kdo to asi tak zaplatí?

Jasně, i ten výpočet nároku 2021 je krkolomnější. Týdenní úvazek v hodinách/52*počet odprac. týdnů/4 (roční nárok v týdnech). A do 4 týdnů dovolená není.

Já to mám jednoduché v tom, že všichni zaměstnanci vždycky vyberou dovolenou v běžném kalendářním roce (pokud do toho nevleze nemoc). A v roce 2020 teď v prosinci marodí jen ti, kteří mají zůstatek nula. Netřeba mi se tím tedy zabývat. A nemusím řešit, že by zaměstnanci v průběhu roku měnili úvazky; tedy od roku 1992, co mzdy dělám, jsem se s tím nesetkal. Pokud náhodou ano, prostě to individuálně přepočtu.

Ještě doplním, pro pořádek: nově je také počítáno "krácení pro nemoc". Vlastně, už to není "krácení nároku" ale "nevznik nároku". A také to "naskakuje" po týdnech a ne po měsících, jako teď.

Už mám celý komplex mezd 2021 hotov (zakomponovány všechny změny). Jen budu muset doplnit "1" nebo "2" do políčka, od kdy nové změny platí.

Ještě bude veselo, až se někdo ozve* a dá to k ÚS, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vondracek-snemovnu-kvuli-danim-nesvolam-prezident-to-rekl-jasne-135503
Pokud ÚS následně někdy v roce 2021 usoudí, že o veto šlo, nedokážu si představit další vývoj. Ale v tomto státě se už nedivím ničemu - když se může švejkovat dole, proč by to nešlo i nahoře?

------
*) přestože by bylo nejlepší, kdyby se tak nestalo a rok 2021 mohl být daňově normální, myslím si, že někdo (komu je jedno, kolika lidem tím otráví život) se jistě najde, protože mu půjde o princip a ne jeho důsledky.

Jak bych to nepsal..

Samozřejmě, že každý má plné právo napadnout, co vstupuje v platnost nějak podivně. Jenže, výsledkem nebude žádná změna daní, protože ať už to bude platit od 1.1 nebo 1.2., na konci roku to bude UPLNĚ JEDNO a vše se tak jako tak srovná, vyjde stejně.

Oni si neuvědomují, jak moc otráví život desetitisícům mzdových účetních a stovkám tvůrců mzdových programů. Cíl opozice, všemožně cokoliv znepříjemňovat koalici (pomíjím, že i Hamáček má podobný pohled na toto), bude mít akorát dopad na prostý mzdověúčetní lid.

Ach jo.
Snad je ÚS s tím vyfakuje. Stačí, když už tu je jeden zpupný <píp>… nebo mají staňáci vše domyšlené? Co když ÚS rozhodne v 5/2021, že to je neplatné, bude se zpětně přepočítávat 5 mio lidem měsíčně výplaty?

Můžeš ještě nějak rozvinout tuhle myšlenku?

Jenže, výsledkem nebude žádná změna daní, protože ať už to bude platit od 1.1 nebo 1.2., na konci roku to bude UPLNĚ JEDNO a vše se tak jako tak srovná, vyjde stejně.

Vůbec nechápu, jak by mohlo být jedno, zda změna platí od 1. 1. nebo od 1. 2.

A představ si, že v květnu opravdu přepočítáš lidem výplaty a oni půjdou domů s poloviční výplatou. Pak teprve začne to správné haló. Nehledě k tomu, že bys měl vymáhat peníze po lidech, kteří mezi tím s tebou ukončili poměr atd.
Dementi v roli politiků jsou úplně odtržení od reality, je nezajímá, co způsobí. Pokud mohou být aspoň na chvilku na titulce, tak pro to udělají všechno.

A Zeman se teď musí královsky bavit.

S poloviční určitě ne, ta změna tak výrazná není :)

Že politik věci nedomýšlí, vím už dobrých dvacet let. Řadu praktických věcí jsem s politiky - i vysoce postavenými - řešil, a pocity z jejich reakcí (od "my dostaneme fárplán, jak zvedat při hlasování paprče" po "hm, to jsme nedomysleli, díky za podnět!") mám velmi rozporuplné. Jsem rád (a opravdu v tom cítím osobní angažovanost), že se mi podařilo někdy před 15 lety zabránit naprosto šílené deformě daní (PSP schválila, poté co jsem začal bobmardovat senátory, ti to odmítli a nakonec jsem přesvědčil i předsedu rozpočtového výboru sněmovny). Teď už to asi nejde a já se už také tak vehementně neangažuji, když už to mám za pár a zdanění příjmů se mě týkat nebude...

Polepší si úplně všichni zaměstnanci.

OSVČ se tahle populistická akce netýká, na ně se chystá jiný balíček. Aby platili více socka/zdravka a vládní garnitura se tak zalíbila odborovým bossům ("…eliminace lidí, kteří nic od státu nechtějí, toť náš prvořadý cíl. Sere pes na to, že nás zaměstnávají, je třeba je ničit.")

Jsem rád, že tuhle bandu už brzy nebudu daňově podporovat.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru