Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Proč je dnešní klima "dobře" a případná změna "špatně"?

Tuhle otázku myslím naprosto vážně. Je spousta lidí, co se zabývají změnou klimatu; ať už mají relevantní data a správně je interpretují či nikoli.

Nikdy jsem ale nepochopil, co vede lidi k myšlence, že dnešní klima je "dobře" a (pokud/až) se změní, bude "špatně".

Na planetě Zemi už bylo tolik klimatických změn, až to hezký není. Nebyl kyslík, bylo extra moc kyslíku, byla jen zima a led, bylo teplo, bylo málo CO2, bylo hodně CO2.
Jen tak pro představu, docela zajímavě píše Petr Kubáč - není klimatolog, je to lékař - tady je jeho blog o přírodě.

A ještě dodatek pro ty, co mají jasno v tom, kterým směrem se klima vydá: můžete mi to srozumitelně popsat? I s důvody, proč tomu tak bude?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
A ještě dodatek pro ty, co mají jasno v tom, kterým směrem se klima vydá: můžete mi to srozumitelně…
fleg 05.11.2019 21:45
fleg
tornada. To tu nikdy nebolo Skutečně nikdy? Nebo v posledních řekněme 200 letech? Predtym byvali u…
Mamko Tatić 05.11.2019 22:42
Mamko Tatić
a pak se podíváš do meteozáznamů z Klementina, kde se měří od roku 1752, zjistíš, že teplota opravdu…
touchwood 06.11.2019 09:02
touchwood
A já někde uvádím, že teplota nestoupá, resp. nemůže stoupat? Kde? A zhruba 250 let je v "životě" Ze…
Mamko Tatić 06.11.2019 16:51
Mamko Tatić
psal jsi o 200 letech. A krom toho, je jednoznačně prokázáno, že člověk od doby průmyslové revoluce… nový
touchwood 06.11.2019 22:41
touchwood
Skus reagovat na fakty a netarat len tak do vetra, akja prezentujem svoju vieru cislami mohol by si…
fleg-sk 06.11.2019 20:16
fleg-sk
aha ty nemas dokazy Ale ty taky ne. To je furt dokola, je tak těžké pochopit, že exaktně je zmapová…
Mamko Tatić 06.11.2019 21:18
Mamko Tatić
Ty víš, že na přelomu prvního a druhého tisíciletí tady takové jevy (které zmiňuješ), pozorované dne… nový
Roker 06.11.2019 22:12
Roker
Současné klima je relativně příznivé pro lidský život, jak ho teď známe. Změněné klima bude pravděpo… nový
Moas 07.11.2019 11:09
Moas
A tak já bych řekl, že se k tomu "správnému" spíči časem dostanem. Stačí jen těm hnusným "popíračům"… nový
Roker 07.11.2019 12:01
Roker
Teď čtu ve volných chvílích S Androidkou v posteli a je tam spousta pravdy. Pokud budou USA, Čína a… nový
Jan Fiala 07.11.2019 18:40
Jan Fiala
S Androidkou v posteli To je to od Šichtařové? Tu můžu... Při představě, že Evropa se podílí na s… poslední
Roker 07.11.2019 19:07
Roker

A ještě dodatek pro ty, co mají jasno v tom, kterým směrem se klima vydá: můžete mi to srozumitelně popsat? I s důvody, proč tomu tak bude?

Na toto ti nikto neodpovie, ked ano bude len varit z vody, nieco sa da predpokladat, ale vediet s urcitostou? Asi tazko.
Klima sa otepluje, ci vplyvom cloveka alebo nie je je pri tvojej otazke irelevantne.
Co sa deje, bude diat sa da z tej vody trosku predsa len uvarit.
Vsimni si, ze v Europe zaciname mat tornada. To tu nikdy nebolo.
Extremne sucha su coraz castejsie, v podstate sa stavaju pravidlom. Zajdi na najblizsie JZD a porozpravaj s predsedom ako je na tom s vodou. Idealne takym, co si pamata aj ako to bolo pred 30-40 rokmi.
Pozri si statistiky priemernych teplot, u nas napriklad http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_operativneudaje1&identif=11903&rok=2019&obdobie=1961-1990&sub=1, zaujimave grafy, ktore tazko spochybni niekto.
Hydrometeorologovia hovoria dokonca o 2 fenomenoch. Prvym je, ze uhrn zrazok dlhodobo klesa, vid http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=996.
Druhym...a ovela horsim je rozlozenie zrazok. Predtym byvali uhrny rozlozene do dlhsieho casoveho obdobia, teraz mame skor obdobie dazdov a potom obdobie sucha, co samozrejme nie je dobre pre polonohospodarov.
Cize chces nieco uvarit?
Ok, vody bude menej, uhrny budu nerovnomernejsie, a preto sa nebude darit tak polnohopodarom. Cize budu drahsie potraviny.
Budeme svedkami castejsich ukazov ako su veterne smrste, nahle zaplavy (storocne vody), tornada, a striedanie obdobia dazdov a sucha. Co to spravi s ekonomikou si snad domyslis.
Pozri si napriklad https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_tornadoes_and_tornado_outbreaks, ak si z toho spravis graf je jasne viditelne ako nam tu tie vetriky z roka na rok pribudaju.
Takze tudy vede cesta.
A preco tomu tak bude? Trump povie, ze nic take neexistuje sice, ale mne to vychadza, ze ten clovek ma predsa len na to dost podstatny vplyv.

tornada. To tu nikdy nebolo

Skutečně nikdy? Nebo v posledních řekněme 200 letech?

Predtym byvali uhrny rozlozene do dlhsieho casoveho obdobia

Opět. Bavíš se o "věčnosti" nebo posledních sto letech?

mne to vychadza, ze ten clovek ma predsa len na to dost podstatny vplyv.

Nic než víra nepodpořená fakty.
--
Ty víš, jaké počasí bylo v letech třeba 750-1250? Ne? To nikdo. Ví se kulový, jestli tady bylo o pět stupňů chladněji či tepleji nebo jestli nachcalo třikrát tolik co teď nebo naopak.
Z vody vaříš ty.
Často lidi říkají, že před (řekněme) třiceti lety nepamatují taková horka a podobně. No proč.
- tehdy se o tom tak nežvanilo a lidi to příliš nezajímalo
- lidi byli mladší, líp ta horka snášeli, byli mladí a měli jiné problémy/radosti
- lidská paměť je selektivní; spíš si zapamatuješ, že jsi v létě 1990 políbil/defloroval Blažkovou než to, že bylo 26.7.1990 v Kotěhůlkách 35° C

A já někde uvádím, že teplota nestoupá, resp. nemůže stoupat? Kde?
A zhruba 250 let je v "životě" Země co? Asi co pro tebe pět minut.
Ale potvrzuješ jen co píšu výše. Víra, nic víc.
Jen mi napiš, co píšu za blud. Konkrétně. Díky.
Když odkazuješ na nějaký článek, tak si tento nejprve přečti. Zde trochu popírají co píšou; jakože trend, alarmující, laické závěry a podobně:

A právě umístění stanice výrazně ovlivňuje měření. U Klementina se totiž výrazně projevuje tzv. tepelný ostrov města. Lidská činnost v městském prostředí produkuje množství tepla, asfalt se rychleji zahřívá a výsledkem jsou ve velkých městech vyšší teploty než v okolí. Přitom jak Praha rostla, rostl i efekt tepelného ostrova a množství teplotních rekordů.

Jinými slovy - měření není moc vypovídající, ale když ho můžeme použít ve svaté válce proti klimatické změně, proč ne. Kdyby to jednu jedinou setinku stupně pomohlo snížit, má to smysl.

Skus reagovat na fakty a netarat len tak do vetra, akja prezentujem svoju vieru cislami mohol by si tu svoju tiez o nieco opriet.
Tie tornada som sa samozrejme zle vyjadril (mal som v hlave fotku tronada z tohoto roku u nas), nakoniec ja sam uvadzam na zaver zoznam tornad, kde jasne vidiet ako pocet tornad rocne v Europe vyrazne stupa.
Ako to vysvetlis?
Aha nijako, podstatne je, ze ty si myslis, ze k takemuto oteplovaniu a fenomenom spojenym s nim doslo aj k minulosti bez zasahu cloveka, A tvrdis to na zaklade dokazov...aha ty nemas dokazy.
Ja som dokazy o oteplovani, zmene klimy, zrazok a pod uviedol a to su fakty....alebo chces spochybnit aj tie?
Ci ti vadi len moja viera, ze to sposobuje/urychluje clovek?
Btw to posledne tvrdim, ze pravdepodobne, dokazy na to samozrejme nemam, ale logicky mi to vychadza.

aha ty nemas dokazy

Ale ty taky ne. To je furt dokola, je tak těžké pochopit, že exaktně je zmapováno s bídou 150 let průběhu počasí? Ty víš, že na přelomu prvního a druhého tisíciletí tady takové jevy (které zmiňuješ), pozorované dnes nebyly? Nevíš, já taky ne. A ani se to vědět nemůže, není jak.
Věř si čemu chceš, to ti nikdo nebere. Já si ohledně přínosu člověka ke změně nejsem tak jistý, toť vše.
A taky je otázkou, jestli opravdu je v moci lidí tu případnou změnu (ať je již způsobena kýmkoli nebo čímkoli) zvrátit. Na jedné straně se řeší každý gram CO2, EU jedněmi ústy pindá do výkonu vysavačů a na straně druhé třeba dotuje umělé zasněžování sjezdovek.
To je dle mého prasárna na entou… Příroda chrochtá blahem, když se vysaje voda z potoka a celou noc do lesního ticha hučí sněžná děla napájena čím, Halík? Správně, elektřinou. Tohle nikomu nepřijde na palici?
Mluvící hlavy se sjedou někam na klimatickou seanci a německá delegace letí dvěma letadlama? A tak dál...
Pokud bude "klimatická" politika prováděna tímto pokryteckým stylem, tak soudruzi ne, s tím jděte laskavě k šípku.

Ty víš, že na přelomu prvního a druhého tisíciletí tady takové jevy (které zmiňuješ), pozorované dnes nebyly?

Tak jisté nepřímé důkazy tady přecejen jsou... Ono se Grónsko nejmenuje Greenland jen tak z plezíru, že... Změny tady byly, jsou a budou. Otázkou prostě zůstává, ta míra zavinění člověkem.

Nicméně stejně, jak jen zaslepený člověk může nevidět, že tady k nějakým změnám dochází, tak jen naprostý ignorant může nevidět, že se tady rozpoutala jakási "svatá válka" nového náboženství, která má s enviromentalismem společného asi tolik, jako čabajka s racionální výživou...

Teď čtu ve volných chvílích S Androidkou v posteli a je tam spousta pravdy.
Pokud budou USA, Čína a ostatní velcí hráči kašlat regulaci a ušetřený peníz budou strkat do vývoje a naopak EU bude nesmyslně regulovat vše a cpát peníze do ochrany klimatu, pak bude brzo tou nejzaostalejší částí naší planety.

S Androidkou v posteli

To je to od Šichtařové? Tu můžu...

Při představě, že Evropa se podílí na světových emisích nějakými deseti procenty to tomu dává docela nový rozměr... Jeden by až řekl že takhle hloupí ti naši "vůdci" být snad nemohou a že je za tím něco jiného. Ale to už zas zavání konspiracemi a čék by si tady mohl vysloužit nějakou tu nálepečku :-D

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru