Skaza civilizacie v blizkej dobe
Kedze (tusim L-Core) mi odofftopicoval Huawei spravicku o tom ako ludstvo zahynie a je to celkom zaujimava tema rozhodol som sa presunut ju sem.
Na rozdiel od inych nepovazujem tam navrhnute scenare za realne.
1. Islam
Islam (radikalny) sice nebezpecny je, ale za prve islamizacia by trvala desiatky rokov, za druhe Islam bude pohlteny modernou dobou, proste sa vyvinie ako krestanstvo. Samozrejme problemy boli su a budu, ale oproti inym pravdepodobnejsim scenarom mi tento pride ako najmenej nebezpecny.
2. Voda
S vodou sa strasi uz roky, je jej naozaj menej, ale...nie je nahodou cela Zem uzavrety ekosystem? Voda sa proste nestraca, len sa presuva medzi nebom a zemou, aj ked vodu vypijeme tak stale plati zakon zachovania energie...proste vody na zemi neubuda, mozno je jej menej v atmosfere, viacej v moriach, menej v zemi, takze navonok sa to javi ako sucho, ale urcite nam nemizne dakde vo vesmire. O vodu sa teda nebojim, aj ked je mozne, ze budeme musiet vo velkom odsolovat v buducnosti (mozno my nie, ale primorske staty ano). Vody je a bude stale dost, otazka je ako bude dostupna.
3. Pocasie
Toto je asi najvaznejsi problem, aj ked Donald T z obce W tvrdi, ze globalne oteplovanie neexistuje. Pocasie sa meni, sucha pribudaju, zaplav tiez, v Europe sa zacinaju zjavovat tornada, vplyv na polnohospodarstvo je obrovsky. Staci par katastrof a ceny potravi vyletia do vysin a zacnu socialne nepokoje...nastupi autokracia, armada a policia. Toto je velmi realne.
4. Problem v potravinovom retazci
Tazko povedat kolko % plodin opeluju napriklad vcely, takze tvrdit, ze po hromadnom uhyne vciel (napr nejaky mor) by doslo ku katastrofe je odvazne. Vcely nie su jedinym opelovacom a netrufam si teda odhadnut, co by sa stalo ak by zmizli zrazu...ale urcite by to silne zakyvalo s nasou potravinovou sebestacnotou a boli by problemy ako v bode c.3.
5. Globalny vojensky konflikt
Aj ked sa USA, Cina a Rusko neustale dotahuju myslim si, ze pri moci nie je nikto kto by rozputal globalne jadrove peklo, takze tento scenar az tak pravdepodobny nie je. Navyse ludstvo uz bolo ku jadrovej katastrofe niekolkokrat velmi blizko a vzdy zvitazil rozum nad blbostou.
6. Skaza ala Rim
Velmi realne, ono to vidiet uz dnes, ked nad niektorymi rozhodnutiami a nazormi zostava rozum stat. Ludia podvedome utiekaju ku sile, preto stupa sila extremistov, ktori nic okrem sily neponukaju. To, ze sa zacne napriklad EU rozpadat zvnutra ak v jednotlivych statoch preberu moc extremisti a populisti je velmi, ale velmi realne.
Je to preto, ze sa mame tak dobre ako nikdy predtym, a preto vela vymyslame.
Ano, u vody nemá cenu řešit množství, jelikož(jak jsi řekl) existuje něco jako zákon zachování hmotnosti. Bojím se její kontaminace a obrovských nákladů na čištění. Člověk si snadno zvyká na dobré věci, ale o mnohem hůře se vyrovnává s jejich ztrátou. Natočit si příměřeně ledovou čistou vodu z kohoutku je úplný luxus, nic lepšího(pokud nepočítáme zbytečnosti) neni.
backlink: https://pc.poradna.net/flashes/2923262-huawei-je-spat-vo-wifi-bt-a-sd-asociaciach
Já asi jako největší nebezpečí vidím přelidnění a (z)ničení životního prostředí. Jedno souvisí s druhým - když někde bude neobyvatelně, lidi se budou snažit přesunout jinam, kde je ale pochopitelně starousedlíci chtít nebudou (neberu vynucené vítání připrchlíků, jak to nedávno některé státy prosazovaly..) Na to jsou navázány následné krize hospodářské a mezilidské, na zachování stávající životní úrovně bude potřeba více a více zdrojů, možná poroste břemeno v podobě lidí, kteří nejsou schopni/ochotni pracovat v moderní ekonomice. Nebo to půjde s životní úrovní šupem z kopce a skončí to v supertotalitě.
Lokální smrtelná onemocnění a válčení.
Toto byli takoví "spolehliví" regulatori lidské civilizace.
Dneska bychom rozhodně nechtěli války napříč Evropou, jako tomu bývalo, jelikož naše zbraně dosáhly takové úrovně, že dokáží zničit klidně i celou planetu za den.
Dříve to bylo ještě "únosné". Před atomovou a vodikovou bombou si toho mohl nahazet, jak jsi chtěl. No dobře, byli ranění/mrtví, dobře, některá území se z toho vzpamatovala až dnes, je to ale něco, co se dalo unést.
Mně ovšem připadá, že dnes síla našich zbraní předběhla plochu, kterou obývame.
Možná v tom je určitá 'záruka', že atomovku nikdo nepoužije. Ale nespoléhal bych na to.
Je možné, že se závody ve zbrojení změnily na závody o mír.
Kdo chce mír, připravuje se na válku.
Tys to odhalil.
Oni připravují mír, ale jenom jako východisko z nouze.
Prečo tak pesimisticky?
To, že nevidíte východisko zo situácie súvisí s tým, že ustavične myslíte negatívne. Vyhodte televízor. Minimálne nepozerajte správy a politické debaty. Existuje mnoho projektov na záchranu ľudstva a planéty. Pozrite napríklad projekt GESARA. A môže to nastať veľmi rýchlo.
V původním vláknu byla zmínka o úbytku hmyzu, tady je ten článek: Z německé přírody mizí létající hmyz, vědci varují před pohromou:
A v dalším článku - Hrozí kolaps ekosystému. Hmyz vymírá, jeho počty klesly na čtvrtinu se píše:
Reálný scénář se nebude odvíjet podle nějakého konkrétního bodu, bude to spíš kombinace všech zmíněných hrozeb - změna klimatu, lokální přelidnění + nedostatek zdrojů (voda, základní potraviny) v určitém místě, následně stěhování národů, války, ...
Možná to bude trvat víc než 50 - 100 let, ale růžově to nevidím...
Hmyz budem žrát.
https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/budeme-jist-vsichni-hmyz-vypada-to-tak
Podle mě je řešení docela jednoduché: zbylému hmyzu zvednout normu nejméně o 50% a dokrmovat jej Viagrou (bohužel může mít blahý vliv i na lidskou populaci).
Clanky som necital, ale hned prve co ma napadlo z nadpisu bolo...odkial vedia kolko % hmyzu ubudlo? Su to odhady...ak ano na zaklade akych pozorovani? Su tie odhady naozaj spravne? Nebolo by to prvykrat, co sa niekto sekol a poriadne.
Takisto opelovanie vcelami...akoze fakt 76%? Neviem aky dolet ma taka vcela, ale ked obcas vidim obrovske lany poli nechce sa mi verit, ze to vsetko by zvladali vcely. Ak ano, kto ich potom tak strategicky rozmiestnuje, aby boli vsetky polia opelene zrovna vcelami? Vcelari? Alebo sa polnohospodari spoliehaju na divoke vcely? Opat sa mi nechce verit. Ovela logickejsie sa mi javi, ze polia su opelovane proste hmyzom, ktory je vsade.
Tie percenta pripadaju vycucane z prsta.
Jsou to výsledky dlouhodobých pozorování. V prvním článku o tom píšou:
Dolet včel se uvádí až 5 km, pro kvalitní zdroj dolétnou i dále (článek z roku 2003):
Fúúúj, řepkááá! To je přece náš nepřítel číslo 1!
Ked som pred dvadsiatimi rokmi isiel autom na dlhsiu cestu, tak som kazdu chvilu cistil celne sklo od hmyzu na pumpe. Dnes mozem ist pomaly aj cely den. Takze neviem ako pokles hmyzu meraju ale celkom im verim.
Četl jsem článek, jaký vliv má na hmyz mikrovlnné záření s milimetrovými vlnami (5G). Hmyz tohle záření absorbuje mnohem víc než stávající. Bude pokrytá celá země, takže ani to, kde v současnosti není žádný signál bude pokryto globálně všude.
Bude to další kapka pro včely a další hmyz.
Já beru jako největší hrozbu civilizace nudící se ajťáky a důchodce na debatách
len pre lepsiu predstavu kolko je v skutocnosti vody na planete, vid obrazok.
Mě ve škole učili, že voda pokrývá 2/3 povrchu planety (nevím, jestli se do toho počitaly i řeky a jezera). Jestliže je voda jenom ta modrá kulička nad USA, co jsou potom ty šedozelené plochy na té zeměkouli? Nebo se tím někdo snaží tvrdit, že veškerá voda zeměkoule se vejde do té koule nespecifikovaných rozměrů?
ano, presne ako pises, oceanska voda sa vojde do tej malej gulicky v USA. rieky a jazera je ta mini gulicka (pozri obrazok). pre porovnanie aj mnozstvo dychatelneho vzduchu.
Porovnávat objem Země a objem vody celkem nic neříká. Zajímavé by bylo porovnat objem vškeré vody s množstvím vody sptřebované lidmi. Ta druhá kulička by byla ještě podstatně menší.
Hlasuju za šestku. Naše civilizace je stará a rozežraná /a unavená/. Věří blbům, kteří se upínají k síle (jak správně píšeš). Demokracie? Co na starém řeckém "Démos Cratós" - vláda lidu je ještě pravda? Dnes se jedná o vládu zmrdů a lůzy. Mám závazky, takže to raději ještě vlastní rukou neukončím. Ale mám takové myšlenky.
Démos Cratós se změnilo na Deimos Cratós
Ano. Vystihls to. Vláda démonů (čili hrůzovláda). Tady jsme.
To je niečo ako ReKlama => Re Klam a (opakovaný klam) => opakovane v nej klamú, všimnite si, že častokrát sa opakuje ReKlam-a na nejaký produkt 3x za ReKlam-ový vstup.
Mluvnicky by to šlo upravit na demokradcie. Tedy vláda veřejně kradnoucích.
Představa, že vládne nějaký Démos, je naprostá iluze jak v případě starých Athén, tak v případě moderní demokracie. Současný demokratický systém je nástroj vládnoucí elity na ovládání občanů. Jak říká známý bonmot: "kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušily".
Ty ženský jsou ale mrchy.
- Jenze ta voda se musi cistit a ten bordel nekam davat. V nasem pripade jde hlavne o sladkou, pitnou vodu ktera tvori nejmensi % vody na zemi vubec. Nahlej ubytek zdroju vody v africe muzeme pozorovat uz posledni desetileti kde posledni kohoutky drzi mistni bosové . (takze urcite budeme celit migraci za vodou)
- Také musis brat v potaz, ze je neco jiného kdyz ti zaprsi 10x za 1 mesic, nebo jen 1x ale stejny obsah vody a to za 10 minut. Ten dopad rozdilu je katasrofalni i kdyz jde o stejny objem vody.
- Tento ubytek vody bude, uz ma silny dopad na zemedelstvi ted. Ve spanelsku uz to ted povazuji za katastrofu, nekteri uz ted musi vyprazdovat stodolni zalohy.
* S tim jak se ted kazdej rve do vesmiru, priprave prvnich kolonizaci, bych rekl ze ty katastrofy prijdou driv nez si myslime a ze plan B na zachranu lidstva je jiz nejakou dobu v plném proudu. Nez zcela vyhynem, jen zasadime seminko (adn) cloveka na jiné exoplanete a budeme doufat ze tentokrat to "snad" dopadne jinak ..
(Zemi musime stejne driv nebo pozdeji opustit kvuli ciklu zivotnosti slunce. Jelikoz az slunce dosáhne tzv stadia "Cerveného obra" (Red Giant), tak svou velikost pak zvetsi natolik, ze pohlti veskeré vnitrni planety slunecni soustavy. Nejdrive venusi a merkur a nasledovne i zemi ..)
Ke spoileru: Nemám strach. Lidi Zemi zničí dříve, než Slunce.
Zemi lidi nezničí, to spíš sami sebe. Zmizí člověk, příroda se dá do kupy sama. Z hlediska doby existence života na Zemi jsme tu jen časový blikanec.
To je pravda. Kdyby vyvoj zeme trval 24hodin, tak by tu clovek nebyl a nas fylogeneticky vyvoj z tohoto pohledu by netrval ani 2 minuty.
- Prvni znamka homosapiens by byla nekdy v 23h.58m.25s.
*Viz kalendar "Carla Sagana"
23:59:33 - Konec doby ledové
23:59:52 - Doba bronzova
23:59:53 - Doba zelezna a pocatek stredoveku.
23:59:55 - Rozpad rima, pad constanpolis
23:59:56 - Mayska civilizace, mohemedani
23:59:58 - Clovek moderni
23:59:59 - Industrializace, technologicky rozvoj v a skoro vse jsem domrvili, vyhubili nekteré zivocisné druhy za pouhych 0.0016s.
Takze jsi ten "časový blikanec" vystihl docela dobre.
Jak ten novy den bude pokracovat ?
1. ledna, 00:00:01 - Antropocenová epocha
1. ledna, 00:00:23 - Antares exploduje na supernovu
1. ledna, 00:00:50 - Černobyl se konečně stane bezpečným
1. ledna, 00:00:57 - Zpráva Arecibo konečně dosáhne klastru M13
1. ledna, 00:01:54 - Niagarské vodopády konečně erodují pryč
1. ledna, 00:03:48 - Správný pohyb činí všechny souhvězdí nepoznatelné
1. ledna, 00:11:24 - WR 104 exploduje
1. ledna, 00:19:02 - Země pravděpodobně zasažena asteroidem o délce 1 km
1. ledna, 00:38:05 - Pyramidy v Gíze erodují pryč
1. ledna, 04:34:17 - Mount Rushmore eroduje pryč
3. ledna -Saturn ztrácí prsteny
5. ledna - Den Země se prodlužuje o jednu hodinu déle
7. ledna - Sluneční soustava dokončí jeden galaktický rok
16. ledna - Zatmění slunce již není možné
16. dubna- Globální povrchová teplota dosahuje 1330 ° C, dostatečně horká, aby roztavila olovo
28. července - Slunce ničí Zemi
Nebejt soucasnyho paleni uhli a ropy, je tam 2. ledna dopoledne vymreni veskerych rostlin na zemi(a to by vzalo sebou lecos dasiho). Treba.
Ve 4 ráno by tu klidně mohli budouvat novou civilizaci třeba inteligentní švábi a v půl pátý zkolonizují měsíc.
Ona se ta teplota tání olova nějak změní? V současnosti to dělá 327,5 °C.
- Kdyby slo o "tani" tak samozrejme ano, ale k "roztaveni" je to stale malo :
Teplota táni olova : 327,5 °C
Teplota varu, "roztaveni" olova dochazi az nekde u teploty 1749 °C
Zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Olovo
On je nějaký rozdíl mezi táním a roztavením olova?
1749 °C je bod varu, takže 1330 na to stačit nebude.
Kdyz ti to tam pisou, tak pravdepodobne ano :
* Snih taky taje nad 0C° a pritom bod varu vody je 100C°. Abych vodu ohral mi 80C° stacit bude urcite aniz bych potreboval dosahnout bodu varu, tak jako 1330C° staci aby olovo bylo v tekutém, rozstaveném stavu.
Nikdy se ti neroztekla (neroztavila) cokolada v ruce ? Mela snad bod varu ?
Tak nevím, ale jeden z nás si bude muset přešlápnout.
Bod tání a tavení je stejný, protože je to změna skupenství.
Bod varu je něco jiného - kdy olovo vře (tzn. "bublá").
Tudíž "teplota dosahuje 1330 ° C, dostatečně horká, aby roztavila olovo" je blbost, protože se olovo taví už při 327 st.C.
To mi pripomina kdyz jsem nasel broky ve zverinovém gulasi, asi ho malo propekli ze zustali vcelku
Skoda ze mam troubu jen do 250C°, ukazal bych ti to nazorne jak by vypadaly a v jakém stavu by byly vysypané olovené kulicky "v hrci v troube" pri 300C° a jak by vypadali kdybych pod tim hrncem zatopil "na sporaku" aby jsme videli kdy "tzn. "bublá".
Jestli te to moc trapi, odmysli si tu jednicku, nebo 16 leden neber v potaz. Je to uz moc takové dlouhé slovickareni a myslim ze se kazdy bavime o necem jiném, zkratka preferujes li to tak, tak mas pravdu