Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem E.M.Remarque, čte někdo?

Za minulého režimu, když měla vyjít jakékoliv jeho kniha, byly ve čtvrtek (jen ten den vycházely nové knihy) vždy před knihkupectvími fronta. Ve škole jsme sice měli "Na západní frontě klid" jako povinnou četbu, ale jinak se o E.M.R. moc nezmiňovali, přestože pravděpodobně patří k těm nej spisovatelům 20. století. Skoro to vypadalo, že kdo čte Remarqua, je vlastně takový krypto-disident. Podobně dopadl J.Seifert..

Jak je tomu dnes (otázka míří spíše na mladší ročníky)? Znáte, čtete E.M.R.?

Doma mám kromě jeho prvních tří knih (ani nevím, zda u nás vyšly) všechno. Od té západní fronty..

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
No scitany som pomerne dost, ale priznam sa, ze okrem "vtedy na zapade" som asi nic ine necital. Ale…
fleg 10.04.2016 14:54
fleg
jediná dobrá duna je ta první. nový
kmochna 11.04.2016 23:30
kmochna
Zo zaciatku ma knihy bavili (cital som aj otca aj syna), ale uz mam pocit, ze sa autor vypisal a ide… nový
fleg 12.04.2016 12:55
fleg
přesto se říká, že duna je nezfilmovatelná, pokus byl, ale jen pokus. pán prstenů padnul, ale duna o… nový
kmochna 22.04.2016 21:04
kmochna
Co vím, byla Duna naekranována dvakrát. Ta Lynchova (s jeho "dvorním šaškem" Lachlanem) nebyla až ta… nový
mif 23.04.2016 08:19
mif
přesně tak, jedničkou to zákonitě končí. jak bys zfilmoval 800 stran (edit// 586) myšlenkových pocho… nový
kmochna 23.04.2016 09:38
kmochna
Remarque mě zaujal na SŠ. V povinné četbě (seznam asi 150 knížek a vybírali jsme 20 - ještě tam byl…
Mayhem 10.04.2016 15:43
Mayhem
S tím Černým obeliskem to mám podobně jako ty. Možná za to může i atraktivní téma hyperinflace.
L-Core 10.04.2016 17:59
L-Core
Jo, určitě to bude tou hyperinflací, jsou tam popsané hrozně zajímavé věci. Doporučil bys, co přečí…
Mayhem 10.04.2016 18:32
Mayhem
Arthur Hailey - Letiště , Kola, Penězoměnci .......
M-Pol 10.04.2016 19:59
M-Pol
Díky, půjčím. :-)
Mayhem 10.04.2016 20:21
Mayhem
Hotel, Konečná diagnóza, Let do nebezpečí, Na vysokých místech... Sežeň si od Haileye cokoliv, chybu…
L-Core 10.04.2016 21:05
L-Core
Súhlas, mňa asi najviac oslovil Liek. nový
martin94 14.04.2016 21:32
martin94
S Haileym souhlas, taky jsem od nej kdysi nejake knizky cetla. Jeste me napadl Robert Merle - treba…
merlouska 10.04.2016 22:07
merlouska
To jméno jsem nikdy neslyšel, podívám se, díky za tip. :-)
Mayhem 10.04.2016 23:11
Mayhem
Malevil určitě doporučím. Ideální by by bylo, pokud bys o knížce vůbec nic (děj) nevěděl. Pak stačí… nový
L-Core 23.04.2016 09:01
L-Core
Ještě doplním: zásadní dílo, Král Krysa - James Clavell (lepší než Kwai) + další o letcích za válk…
lost johnny 11.04.2016 18:07
lost johnny
Clavell je špička, ale nemôžem porovnávať s Kwai (nečítal som). V poslednom čase mám na beletriu po… nový
martin94 14.04.2016 21:29
martin94
Pro mě je od Clavella nejlepší Král Krysa, ale jestli tě od něj zaujala Asijská sága, tak můžu vřele… nový
lost johnny 14.04.2016 23:49
lost johnny
když jsem četl jiskru života (příběh z koncentráku, kdy se na dobrý tři listy rozebíralo dělení jedn…
kmochna 11.04.2016 22:48
kmochna
To není odbočení, ale knipl k sobě kvůli lepšímu rozhledu :-) K Černému obelisku mám pěkný obrázek nový
lost johnny 11.04.2016 23:58
lost johnny
mám knížku čs letci v boji proti fašismu. mám jí podepsanou osmi podpisama. strašlivě si jí cením. t… nový
kmochna 12.04.2016 05:52
kmochna
Taková věc se dědí. nový
lost johnny 12.04.2016 11:55
lost johnny
My sme od E. M. R. nemali ako povinné vôbec nič, v čítanke tuším v 1. ročníku na gympli sa mihla nej… nový
martin94 14.04.2016 21:27
martin94
Přiznávám se k diletantsví - nikdy jsem EMR nečetl. Ne že bych předem odsoudil, prostě jsem se k něm… nový
mif 15.04.2016 22:05
mif
taky jsem tomu nepřišel na chuť. ale emr je tam nějak v přirozeném lidství- normálně mi evokoval vyž… nový
kmochna 15.04.2016 22:26
kmochna
Už asi nejsem mladší ročník (narozena 1976), ale Remarqua mám ráda. Kromě "Na západní frontě klid" s… nový
Koralek 23.04.2016 14:57
Koralek
mám přečtené snad všechny jeho knihy.... začala jsem už v 10ti letech :-) poslední
daneva 13.05.2016 16:46
daneva

No scitany som pomerne dost, ale priznam sa, ze okrem "vtedy na zapade" som asi nic ine necital.
Ale diky za tip, za posledny pol rok som skusol asi 20 kniziek o Dune a s poslednou sa zu trapim asi mesiac...som uz predunovany, takze si pozriem, ci mam v citacke aj nejakeho EMR.

Co vím, byla Duna naekranována dvakrát. Ta Lynchova (s jeho "dvorním šaškem" Lachlanem) nebyla až tak špatná. Druhá byla tuším z produkce jakéhosi toho rodinného vysílání (TV cosi, nevzpomenu si...) - o poznání horší. Pravdu díš: převést Herberta z papíru na plátno není asi žádná prdel. And BTW, jedničkou Duna končí. Ty další nalepeniny jsou bohapusté slátaniny.

edit: Vzpomněl jsem si - Hallmark...

Remarque mě zaujal na SŠ. V povinné četbě (seznam asi 150 knížek a vybírali jsme 20 - ještě tam byl nějaký požadavek na počet českých a cizích atd.) jsme měli Na západní frontě klid a Tři kamarádi. Na tu první jsem dostal nějaký referát, tak jsem si to přečetl a docela mě to zaujalo. No, u maturity se musí něco říkat i o autorovi, tak je samozřejmě taktičtější mít od každého co nejvíc knížek (protože se nemusím učit 20 autorů, ale třeba jen 8). Tak jsem si půjčil Tři kamarády. To mě zaujalo ještě víc, než první knížka.

Po maturitě jsem nic číst nemusel, tak jsem si řekl, že si od něj půjčím ještě něco, protože z toho maturitního výběru to byl jeden z mála fakt čtivých autorů.

Nakonec se mi povedlo najít známého v antikvariátu, tak jsem pořídil Černý Obelisk (dokonce vydání s hranami listů natřenými na černo - originál), příběh se mi líbil snad ještě víc, než Tři kamarádi. A taky jsem pořídil Noc v Lisabonu (taky hodně zajímavé).
Pak jsem si někde půjčil ještě Jiskru života a Cestu zpátky, ale to mě moc nechytlo. Jiskra se číst ještě dala (trošku mi tam chyběl ten jeho specifický humor - vzhledem k tématu to nebylo až tak nepochopitelné) a Cesta zpátky mi přišla dost nic moc.
Tyhle dvě trošku utlumily moje nadšení z jeho knížek, tak teď chvíli jsem od něho nic nečetl.

Ještě jsem od něho četl nějaký soubor povídek, tam byla čtivá jedna (myslím ta první) a zbytek taky žádná sláva.

Student VŠ, 22 let.

Jo, určitě to bude tou hyperinflací, jsou tam popsané hrozně zajímavé věci.

Doporučil bys, co přečíst dalšího od něj, aby to bylo fakt dobré?

A když už řešíme tu literaturu, nějaký tip na podobného autora, který by psal zajímavě?
Ve škole nám cpali Hemingwaye, ale nějak nesdílím jeho nadšení pro třídenní boj s rybou. Tak kdyžtak toho ne. :-D

Pro mě je od Clavella nejlepší Král Krysa, ale jestli tě od něj zaujala Asijská sága, tak můžu vřele doporučit knihy Roberta van Gulik. Byl to orientalista, sinolog, a jeho detektivní Příběhy soudce Ti jsou neskutečně informativní o čínské kultuře i o běžném životě ve feudální Číně. Spousta detailů o věcech denní potřeby, lécích, zbraních, bojových dovednostech, myšlení. Soudce má několik pomocníků, různé typy od bývalých vojáků po lišáckého staříka, všechno sympatické postavy disponující vlastními triky. (Hýčkám si soukromou teorii, že pravzorem Doylea a Bodieho byli Ma Žung a Ťiao Taj :-))

Před skoro čtyřiceti lety pro mě byly ty knížky jako zjevení. Navíc kvalitně přeložené, ne jako dnes, kdy se zadávají překlady nedoukům a ti pak zprzní jinak výborné knihy.

když jsem četl jiskru života (příběh z koncentráku, kdy se na dobrý tři listy rozebíralo dělení jedný shnilý mrkve), tak já vám sežral snad půl ledničky. jinak černý obelisk má fakt sílu.

Sestřelen a ostatní knihy od pilota Františka Fajtla
Velký cirkus - pilot Pierre Clostermann

to už se zabočuje jinam, jinak přečteno snad tisíckrát.

My sme od E. M. R. nemali ako povinné vôbec nič, v čítanke tuším v 1. ročníku na gympli sa mihla nejaká kapitolka z Na západe nič nové.

Práve počas stredoškolských časov som okrem zmieneného diela dobrovoľne prečítal aj Troch kamarátov, obe knižky ma celkom zaujali, možno si na oprášenie nemčiny niekedy od neho zoženiem niečo iné v origináli. :-) Ale celkovo je povedomie o Remarquovi u mladšej generácie vcelku chabé, keď sa nás nemčinárka pred maturitou pýtala na nejakých nemeckých spisovateľov, vyšlo najavo, že v podstate všetci v triede o ňom už počuli, ale len traja aj niečo čítali.

Přiznávám se k diletantsví - nikdy jsem EMR nečetl. Ne že bych předem odsoudil, prostě jsem se k němu nedostal. Je-li řeč o relativně novodobých "klasicích", nikdy jsem nepochopil mentální pochody páně Hemingwaye (strýček na padesáti stránkách tahá rybu z vody! sic!), nemám rád ani Kafku - kdo řekl, že je filosof? Normální životem podebraná ztracená existence. A tak bych mohl pokračovat na několika desítkách stran...

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru