Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Zodpovědnost - co to je?

Ahoj všem, narazil jsem už v jiné otázce na téma zodpovědného chování, tak by mně zajímalo, co to podle vás je zodpovědnost?
Někde sem četl, že zodpovědnost je schopnost předvídat následky svého chování.
To zní logicky a chápu to.
A teď uvedu dva příklady:
Dojedu někam autem, a zapomenu zatáhnout ruční brzdu. Auto se rozjede a vjede do rybníka.
Bylo to nezodpovědné chování, a následek zato je zničené auto. Pochopitelně.
A druhý příklad:
Budu 15letá holka, a budu si užívat života, každý měsíc si užiju s 10 klukama, jednou za čas praskne guma, tak zajdu na potrat, nebo to dám do babyboxu, jelikož dítě zatím nepotřebuju.
Je to zodpovědné chování nebo ne? Následek za to je občasný potrat nebo použití babyboxu, což se mi pořád vyplatí (ty zážitky budou lepší a delší než to občasné zajití do nemocnice nebo k babyboxu).

loading...
Předmět Autor Datum
Je to zodpovědné chování nebo ne? Následek za to je občasný potrat nebo použití babyboxu , což se mi…
L-Core 01.04.2014 10:21
L-Core
Já myslím, aspoň podle té definice co to je zodpovědnost, že to zodpovědné je. Pokud člověk dopředu…
Peťan1 01.04.2014 10:36
Peťan1
Pokud si v tom průserů sám, pak je to tvoje osobní zodpovědnost pouze vůči sobě (ty neseš riziko) -…
JR_Ewing 01.04.2014 10:49
JR_Ewing
Je to nezodpovědné jednání ale vůči komu? Kdyžtak vůči tomu dítěti, na kterým ale té holce vůbec nez…
Peťan1 01.04.2014 11:00
Peťan1
Tak přesně takový krátkozraký kecy svědčí o tom, že do zodpovědnosti máš ještě daleko. Víš, v demok…
JR_Ewing 01.04.2014 11:09
JR_Ewing
Asi si ještě nedovedeš představit city,... Tak od toho je tady policie aby trestala znásilnění a nás…
Peťan1 01.04.2014 11:17
Peťan1
Protože když bych měl rád svoje dítě, tak bych nechtěl aby se mu narodilo další dítě, a když jo tak…
Peťan1 01.04.2014 11:18
Peťan1
To co ty uvádíš není "zodpovědnost", ale sprosté sobecké bezohledné chování, kdy nadřazují svůj záje…
Peťan1 01.04.2014 11:22
Peťan1
Znásilňují holky.
Prasak 01.04.2014 11:29
Prasak
Opět zdeformovaný pohled bulvárními medii. Totiž na nově se neobjevují ty dobré příklady, protože to…
JR_Ewing 01.04.2014 11:34
JR_Ewing
snažit vyloučit? A co kdyby se to vzalo opačnou cestou? Co kdyby třeba všechny narozené děti šly do…
Peťan1 01.04.2014 12:22
Peťan1
No jasně, stát. A taky by mi mohl stát utírat zadek a chodit mi nakoupit.
Prasak 01.04.2014 12:31
Prasak
::)
JR_Ewing 01.04.2014 12:39
JR_Ewing
Dítě stejně žádnou svobodu nemá Tak pokud to tak cítíš, je mi tě opravdu líto. Vychovávám ve svém v…
JR_Ewing 01.04.2014 11:28
JR_Ewing
rodič je za dítě odpovědný do osmnácti let. Průser dítěte je průser pro rodiče. Proto právě říkám že…
Peťan1 01.04.2014 11:47
Peťan1
tak ja prolizala s odrenyma usima ale s nasima jsem si az na par vyjimek rozumnela a uzila jsem si t…
kacislavka 01.04.2014 11:50
kacislavka
"zlato" opravdu bych ti prala aby to slo tak jednoduse :-D A OPRAVDU se mi libi jak ty jako borec t…
kacislavka 01.04.2014 11:31
kacislavka
Je trollující, zapšklý panic. Diskuze je zbytečná, stejně neustoupí a bude si mlet svoje dogma.
Prasak 01.04.2014 11:43
Prasak
ja jen nechapu ze existuje clovek ktery tomuhle vazne veri::) a klidne to rika nahlas ::)
kacislavka 01.04.2014 11:49
kacislavka
A ty si opravdu myslíš, že to myslí vážně? No, pokud tomu opravdu věří, zůstane panicem hodně dlouho…
Prasak 01.04.2014 11:52
Prasak
no uz kvuli nemu doufam ze nemysli ale vypada u toho hodne presvedcive :-D
kacislavka 01.04.2014 11:56
kacislavka
Já žádné dogma nemám, a jsem ochotný změnit kdykoliv názor, pokud k tomu ovšem dostanu logické argum…
Peťan1 01.04.2014 12:20
Peťan1
Tak samozřejmě, že dvojí ochrana je nejlepší, ale pořád se najdou rodiče kterým to nestačí a kteří j…
Peťan1 01.04.2014 11:56
Peťan1
tak k tomu poslednimu odstavci se vyjadrovat nebudu pac osobni zkusenost sice nemam ale ze sveho oko…
kacislavka 01.04.2014 11:58
kacislavka
tak samozřejmě, to je stejný jako kdyby tě někdo přepadl a vytáhl nůž že chce prachy. To bych byl ta…
Peťan1 01.04.2014 12:18
Peťan1
Možná, kdyby to nějací dva statní černoši udělali, třeba změníš svůj žebříček hodnot a odstraníš z j…
JR_Ewing 01.04.2014 12:54
JR_Ewing
Proč bych měnil žebříček hodnot? Snad je logické, že JÁ je pro každého myslícího člověka na prvním m…
Peťan1 01.04.2014 13:37
Peťan1
Měl jsem "... knížku krásně zbytečnou co má lživý děj píše se v ní jak se lítá vzhůru,...", Byly tam…
Yarda 01.04.2014 13:11
Yarda
No tak nebude moct otěhotnět, a to je taková tragédie? Sou i horší věci, někdo si zase nemůže koupit…
Peťan1 01.04.2014 13:44
Peťan1
Kolik ti je prosím let?
Dale Cooper 01.04.2014 16:28
Dale Cooper
25, a proč?
Peťan1 03.04.2014 13:49
Peťan1
Tak to je blbý. To už se nedá věřit, že z toho vyrosteš.
karel 03.04.2014 13:51
karel
Zodpovědnost není předvídat následky svého konání, ale nést následky svého chování.
Zarniwúp 01.04.2014 13:14
Zarniwúp
to jo, takže následek za nechráněný sex se odnese do babyboxu. A je následek vyřešený a dál to nemus…
Peťan1 01.04.2014 13:39
Peťan1
Nebo zodpovědnost a sobectví se navzájem vylučuje?
Peťan1 01.04.2014 13:48
Peťan1
Tak tohle je slabý, to jsem čekal, že vymyslíš něco chytřejšího. :-)
Zarniwúp 01.04.2014 13:58
Zarniwúp
Ten už to hraje tak moc, až to přehrává. No nic, prdel skončila, jde se makat.
Prasak 01.04.2014 14:56
Prasak
Příklad dvě tedy zodpovědný není. Potrat je vražda.
Dale Cooper 01.04.2014 16:27
Dale Cooper
Vražda je to ale jenom proto, že to je tak napsané v zákonech, od těch našich "geniálních" zákonodár…
Peťan1 03.04.2014 13:53
Peťan1
Potrat je vražda. za vraždu považoval jen vraždu myslícího člověka Čili, když sprovodíš ze světa n…
Dale Cooper 03.04.2014 14:00
Dale Cooper
Jo, protože zastáváš dogma, že člověkem je každý kdo vypadá jako člověk nebo kdo má lidskou DNA. Já…
Peťan1 03.04.2014 14:10
Peťan1
Před sedmdesáti lety by ses s těmi názory dopracoval asi hodně vysoko.
karel 03.04.2014 14:15
karel
to je možný, tenkrát to přeháněli se zabíjením, a dneska mám dojem že to zase přeháníme opačně. Lidi…
Peťan1 03.04.2014 14:17
Peťan1
Zajímavá je ještě jedna věc co mě napadla: Vražda je vlastně porušení práva na život. A je zajímavé,…
Peťan1 03.04.2014 15:41
Peťan1
Vidím, že empatie je tu poněkud nezvaný host, ale možná by se člověk díval na jiným pohledem, kdyby…
JR_Ewing 03.04.2014 15:48
JR_Ewing
empatii asi taky mám. Třeba když sem chodil s jednou holkou (s tou co se tady už o ní psalo), bylo j…
Peťan1 03.04.2014 16:04
Peťan1
a taky přece logicky, když mám rád svojí holku, tak logicky musím mít nerad každého, kdo by se jí sn…
Peťan1 03.04.2014 16:34
Peťan1
A co když ta holka to dítě bude mít ráda a ty jí ho "z lásky" odstraníš? Ocení to ta holka? Možná ta…
Prasak 03.04.2014 16:51
Prasak
Tak to už samozřejmě je na ní aby si to rozhodla, když si ho bude chtít nechat tak bych jí v tom sam…
Peťan1 03.04.2014 17:01
Peťan1
Naštěstí o ponechání si dítěte rozhoduje matka sama. Ve chvíli, kdy je těhotná, se u ní rozvine mate…
Prasak 03.04.2014 17:44
Prasak
pak by nebyla tak atraktivní pro kluky a míň by vydělala. Čili kurva.
Dale Cooper 03.04.2014 17:50
Dale Cooper
Je to profese jako každá jiná. Na rozdíl od různých sociologů a politologů ve službách státu se dá ř…
karel 03.04.2014 18:39
karel
Asi nemá smysl reagovat, tohle už je jednoznačně póza. Skoro bych řekl, že "Peťan1" je nějaká skrytá…
L-Core 03.04.2014 18:42
L-Core
Tys mu to doteď žral? Na čem to jedeš?
Prasak 03.04.2014 18:44
Prasak
Nežral, spíš uvažuji o možném "motivu" ;-)
L-Core 03.04.2014 19:53
L-Core
"Peťan1" je nějaká skrytá identita Z vedení mě nikdo nenapadl. Spíš třeba Ficka?…
Dale Cooper 03.04.2014 18:49
Dale Cooper
Ficka neumí klikat na správné tlačítko Odpovědět, pokud to ovšem není taktická součást jeho identity…
Prasak 03.04.2014 19:03
Prasak
skrytá identita někoho z vedení poradny/debat Nevěřím, že by si někdo z vedení hrál na něco co přem…
M-Pol 03.04.2014 19:17
M-Pol
Dite zacina svuj zivot okamzikem narozeni, proto take slavime narozeniny. Z toho vyplyva, ze potrat…
RedMaX 03.04.2014 20:25
RedMaX
Tak na "okamžik zrození" existuje více názorů. Sám nemám žádný vyhraněný, ale že by zabití nenarozen…
Zarniwúp 03.04.2014 21:40
Zarniwúp
To pravíme my, strana. Já s tebou nesouhlasím a můj názor na toto je ten, že potrat, čili usmrcení n…
Dale Cooper 03.04.2014 22:15
Dale Cooper
A jak si na ten názor přišel? Zamysli se nad sebou a zkus si odpovědět na tuhle otázku: V kolika let…
Peťan1 03.04.2014 23:40
Peťan1
Jak zpovzdálí sleduji tuhle diskusi, jeví se mi to tak, že mladý to neumí, nějakou co to taky neumí…
Yarda 04.04.2014 07:59
Yarda
A ja si zase vyslechl nazor cloveka, ktery uci na lekarske fakulte lekarskou etiku. Velice me zaujal…
JR_Ewing 04.04.2014 06:05
JR_Ewing
Teda Peťane, jak si tak pročítám celou tuhle výživnou diskuzi, začínám nabývat dojmu, že potrat není…
Jack 04.04.2014 19:06
Jack
každý měsíc s 10 klukama. Najednou, nebo postupně, pak je to jeden muž na 3 dny. Není to přehnané? poslední
Rašín 21.04.2014 02:00
Rašín

Pokud si v tom průserů sám, pak je to tvoje osobní zodpovědnost pouze vůči sobě (ty neseš riziko) - příklad 1). Pokud je v tom někdo třetí, který nese následky tvé blbosti (notabene, když se nemůže bránit), pak je to silně nezodpovedné jednání (příklad 2)...

Jsi si naprosto jisty, že holčina v patnácti letech šukající o život sem tam potrat, sem tam bejbybox je schopná domysled důsledky svého chování? Jak jí asi bude ve dvaceti, když díky řadě potratů nebude moct mít dítě a bude ho najednou chtít? Přišlo jí tohle vůbec v patnácti na mysl?

PS: mám pocit, že ani pro moderní mládež není sexuální promiskuita v patnácti úplně běžnou záležitostí. Ukazuje to mimo jiné průměrný věk prvního styku (17 let). Tohle chování spíš demonstruje nedostatečnost (nebo totální selhání) výchovy. Obvyklé spíš v sociálně vyloučených společenstvech, kde děti rostou jak dríví v lese spíš pod vlivem svých vrstevníků (a starších, ke kterým vzhlížejí, protože se o ně zajímají, narozdíl od rodičů).

Je to nezodpovědné jednání ale vůči komu? Kdyžtak vůči tomu dítěti, na kterým ale té holce vůbec nezáleží. Nebo záleží mnohem míň než natom aby si užila. A budeš se chovat zodpovědně k něčemu načem ti nezáleží? Já aspoň ne. Když budu mít auto, který už stejně je zralý do šrotu a nemělo by smysl ho spravovat, tak si s ním klidně zajedu rally na terénní dráze a skočím s ním ze skokanskýho můstku a když se rozsype tak žádná škoda.
Jak jí bude ve dvaceti? Když nebude moct mít dítě tak co je jednodušší než si vzít z děcáku zase nějáký který tam před chvílí dala nějáká ta patnáctka co si užívala? Kdyby to takhle v naší společnosti bylo zvykem, tak by se mohli mít všichni mladí mnohem líp.

Jestli průměr prvního sexu je 17 let, tak čím to je? Tím že děti musí sedět doma protože je rodiče nikam nepustí. A jen ti co mají svobodu mohou žít naplněný sexuální život a být šťastní (i když určitě po tom touží všichni).

Tak přesně takový krátkozraký kecy svědčí o tom, že do zodpovědnosti máš ještě daleko.

Víš, v demokracii si můžu dělat co chci, ale za svoje činy nesu plné následky. Moje svoboda končí přesně tam, kde začíná svoboda někoho jiného. V uvedeném případě toho dítěte. To co ty uvádíš není "zodpovědnost", ale sprosté sobecké bezohledné chování, kdy nadřazují svůj zájem nad cokoli jiného. Jenom na mě záleží a podle toho se budu chovat.

Asi si ještě nedovedeš představit city, když to tak povídáš, ale představ si, že máš přítelkyni (babu, holku, to je jedno v jakém slangu) a je ti s ní příjemně. Pak se někde vyloupne borec, někde v temnym koutku ji chytí a vojede, protože jemu se líbila a on uspokojuje svoji touhu. A že vona nechtěla? Co je mu do ostatních. A to je úplně stejný případ.

Asi si ještě nedovedeš představit city,...
Tak od toho je tady policie aby trestala znásilnění a násilí obecně, které je trestné.
A já ji budu utěšovat, řeknu jí jakej to byl hajzl, a ona se do mně o to víc zamiluje...

Dobře, je to bezohledné vůči tomu narozenému dítěti. Ale, jak všichni tvrdí, rodiče mají mít rádi svoje děti. Takže jim má záležet na jejich blahu (čili natom aby si užily). A ne na blahu toho co se jim narodí.
Dítě stejně žádnou svobodu nemá, stejně by muselo poslouchat rodiče, a když půjde do babyboxu a dostane ho včas jiná rodina, tak to dítě to ani nemusí vědět, že to nejsou jeho skutečný rodiče. Stejně bude muset někoho poslouchat. Takže v tom pro něj nebude žádný rozdíl.

Protože když bych měl rád svoje dítě, tak bych nechtěl aby se mu narodilo další dítě, a když jo tak bych chtěl aby to dala do babyboxu, protože to by znamenalo starosti pro člověka, kterého mám rád. A když někoho mám rád (jako třeba i sebe), tak mu nechci přidělávat starosti přece.

Opět zdeformovaný pohled bulvárními medii. Totiž na nově se neobjevují ty dobré příklady, protože to prostě není skandální. Překvapivě podnikatel, který chci něco budovat musí najít zákazníka, oslovit zákazníka a ROZHODNĚ si ho udržet. A tam agresivní metody nejde provozovat. Když se zákazník nebude cítit dobře, nevrátí se zpět a peníze mu tam nenechá, navíc se o svou zkušenost podělí a ani nový zákazník se pak neobjeví.

To co ty uvádíš jako že "dělají všichni" jsou právě ty případy selhání podobných, jaké ty tu obhajuješ (sobec, po nás potopa) a taky důvod, proč jsme tam kde jsme a ně někde o kus dál (jako národ).

To chování, které ty tu obhajuješ je naopak nežádoucí a měli bychom se ho snažit vyloučit.

snažit vyloučit? A co kdyby se to vzalo opačnou cestou?
Co kdyby třeba všechny narozené děti šly do babyboxů, a stát by je pak přiděloval těm lidem, kteří je nejvíc chtějí? Nebylo by to pro společnost lepší, než když si každý musí nechávat to svoje, i když třeba někdo jiný by o ně v tu chvíli stál víc?

Dítě stejně žádnou svobodu nemá

Tak pokud to tak cítíš, je mi tě opravdu líto. Vychovávám ve svém volném čase děti 16 let (cizí, své vlastní mám na cestě) a troufnu si říct, že žádné z nich (nejstarším je dnes 27) by neřeklo, že nemělo svobodu. Výchova dítětě je dialog dvou, ne monolog velitele a podřízeného. Je to o autoritě a důvěře. A to podotýkám oboustrané. Pokud něco z toho chybí, pak dojde k situaci, kterou tu naznačuješ, dítě si myslí, jaký jsou rodiče hajzli, že mu nedovolej sebeuspokojující činnosti, které může provozovat se svojí partičkou. Znám spoustu dětí, kterým je 15,16,17... kteří se svými rodiči vychází velmi dobře, mají k ním úctu, jsou schopni se na všem dohodnout a ti rodiče k těm dětem mají důvěru. A ty děti se tu důvěru snaží neztratit nějakou blbou pudovou vopičárnou. Ale tyto děti nějak nezapadají do té tvé medii masírované skupiny free, kteří si myslí, že si můžou dělat co chcou.

A když už se tu oháníš policií a zákony, rodič je za dítě odpovědný do osmnácti let. Průser dítěte je průser pro rodiče.

rodič je za dítě odpovědný do osmnácti let. Průser dítěte je průser pro rodiče.
Proto právě říkám že podle zákonů děti nemají žádnou svobodu a tohle je právě ta chyba.
Jak se asi může člověk cítit když je za něj někdo zodpovědný jako za svýho psa?
Akorát že psa může utratit a dítě ne. V tom je jediný rozdíl.

Tak já sem často tu výchovu viděl jako monolog velitele a podřízeného. Často i u svojí holky.

A ti co vychází se svými rodiči dobře, nejsou to náhodou šprti, kterým jde jen o dobré známky a kariéru? A kteří zábavu prostě ignorují protože uvěřili rodičům že kariéra je důležitější? Tam bych to pochopil, protože pak mají stejný názor jako rodiče. Ale když bude mít dítě jiný názor, tak už to bude mít těžší ho prosadit.

"zlato" opravdu bych ti prala aby to slo tak jednoduse :-D

A OPRAVDU se mi libi jak ty jako borec tutove vis jaky ma vztah zenaska k nenarozenymu diteti nebo znasilneni nebo "sukani o sto sest". a nefrci treba dvoji ochrana tzv pasek i ksandy? kdyz selze jedno bude tu druhy? jenze to je taky zodpovednost. vzit si pred spanim piluku a nevynechavat a papat pravidelne a chlapec aby sebou neco vzal na rande. samozrejme stat se muze vsecko a vsecko muze selhat ale ja proto zodpovedne musim neco udelat ne?

nenapadlo te treba ze by te ta tvoje znasilnena holka uz nikdy nechtela videt? ze by na chlapi jako celek zanevrela a ztratila chut na sex i zivot?????ne ja vim ty ji utesis a bude vsecko v cajku ze?

Tak samozřejmě, že dvojí ochrana je nejlepší, ale pořád se najdou rodiče kterým to nestačí a kteří jsou radši když jejich děti sedí doma.

Že by znásilněná holka zanevřela na chlapy? Tak to by musela být hooodně blbá, tak bych jí vzal k psychologovi. No mně teda i kdyby znásilnil homosexuál, tak mně třeba pár dnů bude bolet zadek, ale pak už to nebudu řešit. Udám ho nebo budu chtít aspoň 10 tisíc odškodnění a bylo by to vyřešený.

Možná, kdyby to nějací dva statní černoši udělali, třeba změníš svůj žebříček hodnot a odstraníš z jeho prvních pěti příček "JÁ". Ještě možná bych to opepřil nějakým pěkným setkáním se sobeckou bezohledností, když by kolem té události šli dva boxeři, letmo by nakoukli, utrousili by poznámku, jak si ti lidi uměj pěkně užít a šli dál.

Proč bych měnil žebříček hodnot? Snad je logické, že JÁ je pro každého myslícího člověka na prvním místě. Snad kromě vlastního majetku. Od toho je stát a zákony, aby bránili lidi před násilím, ale to nijak nesouvisí s odloženýma dětma v babyboxech. To není násilí.
A kdyby mi to ti černoši udělali hned po narození, tak myslíš že bych si z toho něco pamatoval?
Nebo kdybych po narození prošel babyboxem, a kdybych zjistil že vlastně mojí rodiče nejsou praví, tak myslíš že by mi to vadilo? Já myslím že ne, a jestli tobě jo tak proč?

Měl jsem "... knížku krásně zbytečnou co má lživý děj píše se v ní jak se lítá vzhůru,...", Byly tam popsané různé situace co by mohly nastat se závěrem: "... o konkrétním řešení rozhoduje velitel letadla a za své rozhodnutí nese plnou zodpovědnost..."
Takž třeba ta dívenka z příkladu pokud si užije, pak jde na potrat a kvůli tomu už třeba nebude moci otěhotnět se nebude moci vymlouvat, že nevěděla...

No tak nebude moct otěhotnět, a to je taková tragédie? Sou i horší věci, někdo si zase nemůže koupit luxusní auto, jiný by chtěl na dovolenou na Hawai a nemůže, a jiný nemůže mít dítě. To snad logicky uvažujícímu člověku nemůže tolik vadit.
Já kdybych věděl že je holka dobrá v posteli (má praxi) a nemůže otěhotnět, tak bych ji bral všema deseti. Nemusela by se aspoň řešit antikoncepce.

Jo, protože zastáváš dogma, že člověkem je každý kdo vypadá jako člověk nebo kdo má lidskou DNA.
Já bych spíš řekl, že kdyby se (teoreticky) narodila opice, která se naučí mluvit a myslet jako člověk, tak pak by to byla vražda ji zabít.

U toho IQ by podle mě měla existovat jednoduchá hranice. Kdo má IQ tak nízké, že si neuvědomuje sám sebe, tak tam by to vražda nebyla. Když se ho zeptáš: Můžu tě zabít? A on neodpoví NE, ale bude mu to jedno. Když se zeptáš slepice: můžu tě zabít? tak jí to bude zrovna tak jedno.
V čem je podle tebe podstatný rozdíl mezi postiženým, který se bude chovat a myslet jako zvíře, a mezi zvířetem? Ve vzhledu. A v čem ještě? napadá tě něco? Mně ne.

Zajímavá je ještě jedna věc co mě napadla:
Vražda je vlastně porušení práva na život. A je zajímavé, že právo na život a na zdraví, jsou asi jedniná lidská práva, která všichni odmítají odejmout i těm nemyslícím bytostem.
Všechny ostatní práva člověku můžou odejmout, jenom proto aby mu ochránili život.
Ale teď otázka: Proč má být právo na život nadřazené třeba právu na svobodný pohyb, právu na vlastnictví a dalším? Vyvlastnit majetek vám můžou, ale život ne. Nemělo by to být nastejno?

Vidím, že empatie je tu poněkud nezvaný host, ale možná by se člověk díval na jiným pohledem, kdyby se mu například nerodilo částečně postižené dítě. Nebo když dobrý kamarád přijde o nohy při dopravní nehodě.

A nemá cenu tady rozebírat řeči typu "kdybych já" nebo "já bych s tím neměl problém". Ta zkušenost je silná, nepřenositelná a dost obtížně představitelná. Žádné kdyby neplatí, pokud člověk té situaci není vystaven.

Mě by celkem zajímalo, jestli tě těší tak snadno schazovat ze stolu pravidla a myšlenky, které lidstvo a jeho největší myslitelé formovali tisíce let. Já se tedy do středověku vracet nehodlám.

empatii asi taky mám. Třeba když sem chodil s jednou holkou (s tou co se tady už o ní psalo), bylo jí 15, a myslíš že mi jí nebylo líto, když musela mít plno vztahů před tím než sem jí poznal tajně, a žít ve strachu aby nato rodiče nepřišly? Já sem ji nikdy nepomlouval že šlape (měl sem s ní víc empatie než rodiče, kteří jí zato pomlouvali). Mně by nevadilo, kdyby nemohla mít děti, i tak bych ji měl rád. Tak kdo ji měl víc rád? Já nebo její rodiče?

Ale jinak mám víc empatie k přírodě a k věcem, mám pocit že k těm zase většina společnosti má mnohem míň empatie než já. A co je lepší: Mít empatii k lidem, nebo k věcem a k životnímu prostředí? Dá se to objektivně říct?

Já rád shazuju jen ty myšlenky, které se tu sice drží tisíce let (jako třeba i to že je země placatá až do konce středověku), ale u kterých nenacházím žádné logické zdůvodnění.
Nebo bych chtěl nějaké to logické zdůvodnění slyšet, byl bych rád a třeba bych ten názor pak změnil.

a taky přece logicky, když mám rád svojí holku, tak logicky musím mít nerad každého, kdo by se jí snažil komplikovat život nebo přidělávat starosti. To znamená i dítě, které by se jí nechtěně narodilo. A když mám někoho nerad, tak s ním přece nebudu mít empatii. Zní to logicky?

Tak to už samozřejmě je na ní aby si to rozhodla, když si ho bude chtít nechat tak bych jí v tom samozřejmě nebránil. Ale co sem ji znal, tak by si ho určitě nenechala. Ona byla natolik chytrá, že věděla, že by si tím přidělala starosti, a taky že by jí to vytahalo prsa, a pak by nebyla tak atraktivní pro kluky a míň by vydělala.

Asi nemá smysl reagovat, tohle už je jednoznačně póza. Skoro bych řekl, že "Peťan1" je nějaká skrytá identita někoho z vedení poradny/debat, aby se to tu rozjelo ]:) (ale nenapadá mě, kdo..)

Pokud by opravdu byl Peťan1 skutečná, existující fyzická osoba - a prezentované názory opravdu zastával (nevěřím ani náhodou) - skoro bych uvítal řešení ve stylu Sparty (tím nemyslím ex Řepáka a spol).

A jak si na ten názor přišel?
Zamysli se nad sebou a zkus si odpovědět na tuhle otázku:
V kolika letech tě poprvé napadlo, že bys nechtěl umřít, nebo že se bojíš o svůj život?
A eutanázie by podle tebe taky byla vraždou?
A co je to krádež? Když dám někomu dobrovolně svůj majetek, je to krádež? Asi ne.
A když dám někomu dobrovolně svůj život, je to vražda? Já myslím že taky ne.

Jak zpovzdálí sleduji tuhle diskusi, jeví se mi to tak, že mladý to neumí, nějakou co to taky neumí naprcal a teď se snaží vykroutit z alimentů.
Vybavilo se mi, když jsem byl ještě šťastně svobodný a známí co mi to záviděli, se mne snažili seznámit s jednou lékařkou, gynekoložkou. Zmiňovala se o čtrnáctkách co byly v tom a chtěly se toho zbavit. Když se jich ptala, proč nepřišly, aby jim něco předepsala, když už chtěly šukat, tak odpovídaly: "Když já jsem se styděla."
Chtip - z dopisů pro Sally:
Dotaz: Milá Sally. Co bys dělala, kdybyste se svým chlapcem byli sami v bytě a najednou přestala jít elektrika? Značka - zoufalá.
Odpověď: Totéž co jste dělali vy. A byla bych ještě zoufalejší.

A ja si zase vyslechl nazor cloveka, ktery uci na lekarske fakulte lekarskou etiku. Velice me zaujal a v tomto smeru dalo by se rict znejistel. Rikal, ze clovek v podstate rodi embria. Ze vzhledem k tomu, jak ma clovek velky mozek, se nemuze dite plne vyvinout v matce. Diky chuzi po dvou musi byt panev dost silna, aby unesla celou vahu, proto tam neni tolik prostoru pro porod. Takze se rodime v okamziku, kdy jeste plod projde panvi a zaroven je uz je shopen prezit (dychat, prijimat potravu) mimo telo matky. Ja jsem si z toho odnesl, ze v podstate neni mozne urcit tu hranici, kdy jeste ano a kdy uz ne. Muze byt dite narozene predcasne v sestem mesici usmrceno? Tak jaktoze je to mozne u sestimesicniho plodu? Ze existuje spousta legalnich a osvedcenych metod prevence a ze k potratu by melo dojit jen v pripade, ze je ohrozen (komplikovanym) tehotenstvim a porodem zivot matky. Pro nechtene dite existuje institut adopce, u novorozencu je nejvetsi uspesnost. To ovsem predpoklada, ze se to nebude cinit houfne, ale primarne se bude vyuzivat prevence.

Mimochodem, jak tu tazatel mluvil o tom, ze kdyby holka nemohla mit deti, tak by ji hned bral. Muze to udelat i obracene. Pokud nechce mit deti, neni zadny problem se nechat sterilizovat a je vyreseno. Proc by pro jeho touhy mela nest celozivotni nasledky zenska.

Teda Peťane, jak si tak pročítám celou tuhle výživnou diskuzi, začínám nabývat dojmu, že potrat není někdy tak úplně blbá věc. Zvláště v tvém případě by to společnosti výrazně prospělo.

Myslím že více hodnotit kvalitu tvých příspěvků netřeba.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru

loading...