Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Zodpovědnost - co to je?

Ahoj všem, narazil jsem už v jiné otázce na téma zodpovědného chování, tak by mně zajímalo, co to podle vás je zodpovědnost?
Někde sem četl, že zodpovědnost je schopnost předvídat následky svého chování.
To zní logicky a chápu to.
A teď uvedu dva příklady:
Dojedu někam autem, a zapomenu zatáhnout ruční brzdu. Auto se rozjede a vjede do rybníka.
Bylo to nezodpovědné chování, a následek zato je zničené auto. Pochopitelně.
A druhý příklad:
Budu 15letá holka, a budu si užívat života, každý měsíc si užiju s 10 klukama, jednou za čas praskne guma, tak zajdu na potrat, nebo to dám do babyboxu, jelikož dítě zatím nepotřebuju.
Je to zodpovědné chování nebo ne? Následek za to je občasný potrat nebo použití babyboxu, což se mi pořád vyplatí (ty zážitky budou lepší a delší než to občasné zajití do nemocnice nebo k babyboxu).

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Příklad dvě tedy zodpovědný není. Potrat je vražda.
Dale Cooper 01.04.2014 16:27
Dale Cooper
Dite zacina svuj zivot okamzikem narozeni, proto take slavime narozeniny. Z toho vyplyva, ze potrat…
RedMaX 03.04.2014 20:25
RedMaX
Tak na "okamžik zrození" existuje více názorů. Sám nemám žádný vyhraněný, ale že by zabití nenarozen… nový
Zarniwúp 03.04.2014 21:40
Zarniwúp
To pravíme my, strana. Já s tebou nesouhlasím a můj názor na toto je ten, že potrat, čili usmrcení n… nový
Dale Cooper 03.04.2014 22:15
Dale Cooper
A jak si na ten názor přišel? Zamysli se nad sebou a zkus si odpovědět na tuhle otázku: V kolika let… nový
Peťan1 03.04.2014 23:40
Peťan1
Jak zpovzdálí sleduji tuhle diskusi, jeví se mi to tak, že mladý to neumí, nějakou co to taky neumí… nový
Yarda 04.04.2014 07:59
Yarda
A ja si zase vyslechl nazor cloveka, ktery uci na lekarske fakulte lekarskou etiku. Velice me zaujal… nový
JR_Ewing 04.04.2014 06:05
JR_Ewing
Teda Peťane, jak si tak pročítám celou tuhle výživnou diskuzi, začínám nabývat dojmu, že potrat není… nový
Jack 04.04.2014 19:06
Jack
každý měsíc s 10 klukama. Najednou, nebo postupně, pak je to jeden muž na 3 dny. Není to přehnané? poslední
Rašín 21.04.2014 02:00
Rašín

A jak si na ten názor přišel?
Zamysli se nad sebou a zkus si odpovědět na tuhle otázku:
V kolika letech tě poprvé napadlo, že bys nechtěl umřít, nebo že se bojíš o svůj život?
A eutanázie by podle tebe taky byla vraždou?
A co je to krádež? Když dám někomu dobrovolně svůj majetek, je to krádež? Asi ne.
A když dám někomu dobrovolně svůj život, je to vražda? Já myslím že taky ne.

Jak zpovzdálí sleduji tuhle diskusi, jeví se mi to tak, že mladý to neumí, nějakou co to taky neumí naprcal a teď se snaží vykroutit z alimentů.
Vybavilo se mi, když jsem byl ještě šťastně svobodný a známí co mi to záviděli, se mne snažili seznámit s jednou lékařkou, gynekoložkou. Zmiňovala se o čtrnáctkách co byly v tom a chtěly se toho zbavit. Když se jich ptala, proč nepřišly, aby jim něco předepsala, když už chtěly šukat, tak odpovídaly: "Když já jsem se styděla."
Chtip - z dopisů pro Sally:
Dotaz: Milá Sally. Co bys dělala, kdybyste se svým chlapcem byli sami v bytě a najednou přestala jít elektrika? Značka - zoufalá.
Odpověď: Totéž co jste dělali vy. A byla bych ještě zoufalejší.

A ja si zase vyslechl nazor cloveka, ktery uci na lekarske fakulte lekarskou etiku. Velice me zaujal a v tomto smeru dalo by se rict znejistel. Rikal, ze clovek v podstate rodi embria. Ze vzhledem k tomu, jak ma clovek velky mozek, se nemuze dite plne vyvinout v matce. Diky chuzi po dvou musi byt panev dost silna, aby unesla celou vahu, proto tam neni tolik prostoru pro porod. Takze se rodime v okamziku, kdy jeste plod projde panvi a zaroven je uz je shopen prezit (dychat, prijimat potravu) mimo telo matky. Ja jsem si z toho odnesl, ze v podstate neni mozne urcit tu hranici, kdy jeste ano a kdy uz ne. Muze byt dite narozene predcasne v sestem mesici usmrceno? Tak jaktoze je to mozne u sestimesicniho plodu? Ze existuje spousta legalnich a osvedcenych metod prevence a ze k potratu by melo dojit jen v pripade, ze je ohrozen (komplikovanym) tehotenstvim a porodem zivot matky. Pro nechtene dite existuje institut adopce, u novorozencu je nejvetsi uspesnost. To ovsem predpoklada, ze se to nebude cinit houfne, ale primarne se bude vyuzivat prevence.

Mimochodem, jak tu tazatel mluvil o tom, ze kdyby holka nemohla mit deti, tak by ji hned bral. Muze to udelat i obracene. Pokud nechce mit deti, neni zadny problem se nechat sterilizovat a je vyreseno. Proc by pro jeho touhy mela nest celozivotni nasledky zenska.

Teda Peťane, jak si tak pročítám celou tuhle výživnou diskuzi, začínám nabývat dojmu, že potrat není někdy tak úplně blbá věc. Zvláště v tvém případě by to společnosti výrazně prospělo.

Myslím že více hodnotit kvalitu tvých příspěvků netřeba.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru