Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem "Nejtechničtější" heavy rock - kdo/co?

Znám/poslouchám toho spousty, rád se něčemu "přiučím", rád si rozšířím obzory. Teď mi nejde o učesaný art rock, ale o něco surovějšího, heavy. Ovšem v určitých hranicích.

Nemusím řev vykostěných skřetů.
Hudebníci by měli umět hrát.

Jako vítěz mi vychází Dream Theater, CD Metropolis pt2, Scenes from a Memory (líbí se mi od nich vše, ale tohle vede).

Prosím o další "heavy metal" tipy, pouze kvalita rozhoduje. Přes řev/sípot zpěváků se nepřenesu, i kdyby to s kytátou uměli jako Jimmi Hendrix (zpěv taky nic moc).

Předmět Autor Datum
To se snad ani nedá vypsat, kolik toho je. Zrovna teď poslouchám Megadeth - Countdown to Extinction.…
mif 05.01.2014 23:14
mif
Dnes jsem několik hodin poslouchal Dio, http://cs.wikipedia.org/wiki/Dio (moc lidí to asi nezná, pře…
L-Core 05.01.2014 23:24
L-Core
moc lidí to asi nezná, předpokládám Však Ronnie James Dio zpíval s Rainbow, například. Budiž mu neb…
Dale Cooper 05.01.2014 23:25
Dale Cooper
Holy Diver mi právě teď hraje :) (sem chtěl reagovat na Zarniwúpa)
L-Core 05.01.2014 23:34
L-Core
Můj milovaný Dio. :-) Tuhle a tuhle můžu snad pořád dokola. (Ne z youtube.) (Věčného rivala Ozzyho b…
Zarniwúp 05.01.2014 23:31
Zarniwúp
Mám rád toto. Často to hrajou na rádiu Beat.
Dale Cooper 05.01.2014 23:34
Dale Cooper
Rainbow mám/znám, nejvíce asi profláklý Dificult to Cure. Budu muset naštudovat zbytek ;-)
L-Core 05.01.2014 23:36
L-Core
Děláš si řiť? Dio znám moc dobře, od Ricka se mi nejvíc líbí asi "šest manželek", pozdější projekty…
mif 05.01.2014 23:37
mif
Mně se od Ricka poslední dobou asi nejvíce líbí čistý klavír, enjoy Classical Variations, 2001. Lepš…
L-Core 05.01.2014 23:46
L-Core
Dík za tip.
mif 05.01.2014 23:49
mif
Právě si ta čtyři evangelia beru k pelechu a jdu spát.. Tohle manželka přímo zbožňuje. brou..
L-Core 05.01.2014 23:55
L-Core
A ještě Grave Digger - Rebellion (má-li to být metálek) :-). The Clans Are Marching - luxus.
mif 06.01.2014 00:47
mif
Dlouhodobou stálicí u mne je Chuck Schuldiner a jeho Death. Viděl jsem naživo (1997) a už nikdy mi t…
Dale Cooper 05.01.2014 23:24
Dale Cooper
DEATH a album Symbolic : http://www.youtube.com/watch?v=zbp60IX_jFQ&list=PL2l9mciyQ-YfSpXPJ4mvkpE5GC…
Schizo 14.01.2014 19:37
Schizo
Celou diskografii DEATH vlastním na originálních nosičích ;-) Třeba album Leprosy mám na vinylu, deb…
Dale Cooper 14.01.2014 21:29
Dale Cooper
Třeba Sabaton - Carolus Rex - ovšem chybí tam to "nejtechničtější". :-)
IQ37 05.01.2014 23:27
IQ37
chybí tam to "nejtechničtější". Na okraj; ono je to někdy celkem otrava, když půlka alba jsou inst…
Dale Cooper 05.01.2014 23:29
Dale Cooper
Já zase rád ocením kvalitu hráčů. I ten samoúčelný exhibicionismus, viz třeba Octaviarum (Dream Thea…
L-Core 05.01.2014 23:32
L-Core
US. Naopak, třeba na albu Death (Human, 1991) hráli kytarista (Paul Masvidal) a bubeník právě z Cyni…
Dale Cooper 05.01.2014 23:36
Dale Cooper
Já nevím, jestli to bude vyhovovat, ale v paměti mi utkvěl Megadeth - album Youthanasia.
Zarniwúp 05.01.2014 23:53
Zarniwúp
Krafeme sice o HH (hard&heavy), ale při courání po YT jsem narazil na moji velmi oblíbenou (určitě v…
Dale Cooper 06.01.2014 00:23
Dale Cooper
miluju od d.r.i. acid rain - ta hudba u mě evokuje takovou protisměrnost- jinak asi klasiku: pantera…
kmochna 06.01.2014 06:18
kmochna
Cemetery Gates? Jsi můj člověk. :x:
mif 06.01.2014 23:51
mif
no jen nemyšli si, já klidně poslechnu i mariku gombitovou.:-) ale ten acid rain je taková správná…
kmochna 07.01.2014 21:03
kmochna
Tak tuhle osobu zrovna nemusím. Výjimka - Koloseum (pokus o slovenský doommetal ]:)).
mif 07.01.2014 21:07
mif
a co žbirkovo atlantida?
kmochna 07.01.2014 21:08
kmochna
Taky jde.
mif 07.01.2014 21:09
mif
No, zatímco tady se sjížděl Míša Davidů a spol, tak na Slovensku poslouchali Žbirku, Nagye, Team (Re…
Dale Cooper 07.01.2014 21:15
Dale Cooper
Atakuj YT a pusť si tu Marču. To je doom jako prase. Odhlédněmež od kvičivých nástrojů (které byly a…
mif 07.01.2014 21:27
mif
tak míšu si pamatuju (ještě moc malej na dobrodružství) z vyprávění asi takhle: toten hosen měli za…
kmochna 07.01.2014 22:03
kmochna
mimochodem, prý přijela dodávka, otevřeli se dveře, vypadla baskytara, vypadla lahev, vypadl baskyta…
kmochna 07.01.2014 22:10
kmochna
To mi připomnělo slavný duet Mariky s Rayem Charlesem: Vidím ťa prichádzať.
mif 07.01.2014 22:28
mif
Teď kolem toho byl nějaký pořad v TV, asi nějaké Retro. Včetně pokusů jakéhosi soudruha konferenciér…
L-Core 08.01.2014 17:13
L-Core
byla to slavná bitva - švestek bylo nepočítaně.
kmochna 08.01.2014 17:59
kmochna
Slovenská muzika byla vždy víc "přidrzlejší". Marika Gombitová je super, kdykoli slyším Vyznanie mám…
Zdenál 08.01.2014 18:52
Zdenál
Souhlasím, že muzikanti z Dream Theater jsou opravdu jedni z nejtechničtějších. Líbí se mi taky, ale…
Zdenál 08.01.2014 18:48
Zdenál
Můj zájem je samozřejmě širší než heavy rock, i jazzrock mám ve velké oblibě (Weather Report, Return…
L-Core 08.01.2014 19:31
L-Core
OK, taky se řadím k hudebním "všežravcům" - můžu v podstatě vše, kde je přítomna nějaká melodie. Tře…
Zdenál 08.01.2014 20:33
Zdenál
díky za odkaz na pana raka. já teda hudební vzdělání nemám, umím hrát jen na nervy, ale moc krásný.…
kmochna 09.01.2014 08:02
kmochna
Tak THERION je naprosta parada, ikdyz ta novejsi alba byla uz tak symfonicka, az beda. Pro me jednoz…
Schizo 14.01.2014 19:31
Schizo
Nic ve zlém, ale jak je to utahaný (asi na to momentálně nemám období), tak jsem si díky tomu vzpomn…
Zarniwúp 14.01.2014 19:51
Zarniwúp
Tak u Therionu jsem se jednou zhulil a ta muzika měla hned jiný rozměry :-D
tuta 25.01.2014 12:06
tuta
Tak po zhulení nabyde jiných rozměrů třeba i Míša Davidů a Kroky Františka Janečka :-) Teď jsem při…
Dale Cooper 25.01.2014 12:44
Dale Cooper
nějaká technika mi nic neříká, nerozumím tomu. stačí mi, že i metalisti mají občas veselou písničku.
lední brtník 25.01.2014 17:59
lední brtník
Zaslechl jsem na Beatu jen jednu písničku, ale nemusel by být špatný Aftershocks od Kocába. poslední
Zarniwúp 28.01.2014 22:14
Zarniwúp

Dnes jsem několik hodin poslouchal Dio, http://cs.wikipedia.org/wiki/Dio (moc lidí to asi nezná, předpokládám)
Manželka neprotestovala :)
Vřele doporučuji, sovětské stránky znáš…

Furt čekám, až se Vejkmen vybarví s kompletním programem turné 2014 (Cesta do středu Země, po 40. letech), abych chytl nějaké příznivé místo. Snad to nebude na druhém konci světa a nebudu ho honit někde po Kanadě či co..

DEATH a album Symbolic : http://www.youtube.com/watch?v=zbp60IX_jFQ&list=PL2l9mciyQ-YfSpXPJ4mvkpE5GCvqU9yPB , to je spojeni, ktery by mel znat kazdej fajnsmekr tyhle hudby.

Ja jeste za sebe doplnim, ze me osobne svyho casu uplne dostal Moonspell a jejich Wolfheart 1995 : http://www.youtube.com/watch?v=WXIJFzl3olM a Irreliquious 1996 : http://www.youtube.com/watch?v=WXIJFzl3olM, skladba OPIUM vedla svyho casu i zebricky v GB, coz bylo na svou dobu neuveritelnej pocin, zeru je dodnes...

US. Naopak, třeba na albu Death (Human, 1991) hráli kytarista (Paul Masvidal) a bubeník právě z Cynic a to album nejspíš i kvůli nim patří k vrcholům tvorby.
Jen pro zajímavost - někdejší frontman Cynic (zmíněný Masvidal) nyní produkuje toto...
Edit: Ona kvalita hráčů neimplikuje exhibice. Naopak, někdy docela lemra umějí napsat výbornou jednoduchou skladbu.
Ještě mi padli na mysl Sucidal Tendencies - takový trash, hrát setsakra umějí. Úvodní riff téhle skladby (1988!) je dokonalý, i její dynamika. Třeba Metallica vedle toho působí jako tancovačková kapela. ST jsou ale spíš do crossoveru/HC.

tak míšu si pamatuju (ještě moc malej na dobrodružství) z vyprávění asi takhle: toten hosen měli za komančů vystoupení v lochotíně. aby se ututlalo oč jde, tak se to uvedlo jako koncert jako říkaj missky- hlavně mír na světě. v rámci toho míša byl jako předskokan (už jen to je prča na entou). po pár slokách a hozených pár lahvích pochopil, že tudy cesta nepovede se zdekoval se slovy: tak si jděte třeba na párek:)) (už na pískovišti jsem uměl mluvit sprostějc).
http://www.youtube.com/watch?v=p18gpdJtbKo

Slovenská muzika byla vždy víc "přidrzlejší". Marika Gombitová je super, kdykoli slyším Vyznanie mám husí kůži úplně všude.

Jednou jsem slyšel perfektní definici rozdílu mezi českým a slovenským kytaristou:
Český kytarista zapojí kytaru, zapne zesilovač, začne hrát a celou písničku zvažuje, jestli by neměl náhodou zapnout booster. Než to zváží, písnička skončí.
Slovenský kytarista zapojí kytaru, zapne zesilovač i booster a začne hrát.

Souhlasím, že muzikanti z Dream Theater jsou opravdu jedni z nejtechničtějších. Líbí se mi taky, ale na první příčku oblíbenosti bych je nedal, i když jejich Live Covers Series si cením hodně vysoko. Jen tak se dokonale naučit pár zásadních desek rockové historie, to si fakt může dovolit jen málokdo! Navíc každou z těch desek hráli pouze na 4 - 6 koncertech, víc ne.
Můj žebř oblíbenosti ale vedou a vždy budou vést Led Zeppelin. Samozřejmě že to byli taky setsakra skvělí muzikanti, hlavně co zvládl ububnovat John Bonham, to bylo dílo.
Hodně technicky dobře na tom je určitě i superskupina G3 (Satriani - Johnson - Vai, v poslední době v sestavě Satriani - Morse - Vai).
Skvělý kytarista byl taky Gary Moore, jeho desky z 80. let, než se začal věnovat blues jsou taky skvělé (Corridors Of Power, Victims Of The Future, Wild Frontier, ...)
Hodně dobří jsou i Helloween nebo Gamma Ray.
Pokud bys měl chuť zkusit i něco mimo Hard&Heavy, zkus blues-jazz-rockové Colosseum, hlavně album Live. Po technický stránce taky perfektně vybavení muzikanti, hlavně saxafonista Dick Heckstall-Smith s přehledem zvládal i takové artisticko-cirkusácké číslo jako hraní na dva saxíky současně.

OK, taky se řadím k hudebním "všežravcům" - můžu v podstatě vše, kde je přítomna nějaká melodie.
Třeba symphony-metaloví Therion a zvláště album Vovin - to jsou přímo melodický orgie, z toho mám taky mrazení kdykoliv si to poslechnu.
Nabídnu Ti ale i nějaký chrapot v kombinaci s ženským vokálem, death/doom metaloví Theatre of Tragedy a jejich skvělé album Velvet Darkness They Fear, taky jedna z mých srdcovek.
A z jinýho soudku - geniální kytarista Štěpán Rak. Fakt nechápu, jak dvěma rukama dokáže zahrát melodii, basu i rytmiku ještě navíc s balalajka-efektem! Úžasný!!

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru