Registrovat se | Přihlásit se

[Debaty] [Počítače] [Teraristika] [Akvaristika] [Kutilství] [Hry] [Právo] [Ekonomika]

[Domů] > Debaty > Opravdu českým firmám chybějí technici?

Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Registrovaný] Yarda, 06.04.2016 07:46, Debata, 14 příspěvků (539 zobrazení)

http://www.novinky.cz/ekonomika/399610-ceskym-firmam-chybeji-technici-i-delnici.html
Nedávno jsem dvěma personálním agenturám zaslal e-mail:

Dost často narážím na nářky zaměstnavatelů a personalistů, že obtížně shánějí techniky.
Já jsem elektroinženýr, co se týká vyhlášky 50/78 Sb., mám (resp. u posledního zaměstnavatele jsem měl) přezkoušení podle § 6, 7, 8 a 10 do 1000V.

Nedávno jsem odešel do starobního důchodu. V podstatě z rodinných důvodů, ale ty už, bohužel, pominuly.

Tak se chci zeptat na váš názor, zda má smysl se ucházet v mém věku o nějaké zaměstnání odpovídající mému vzdělání nebo zda nemá cenu psát životopis, protože průměrný personalista, když dojde k datu mého narození už dál číst nebude.

Z jedné obratem odpověděli, že žádné místo pro mne nemají (ale na to jsem se neptal, ani jsem nepsal, o jaké místo bych měl zájem), soudruzi ze druhé asgentury se ani nenamáhali mne poslat do (_!_).
Tak jak to tedy je?

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Přispět do debaty

Reklama

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Moderátor] L-Core, 06.04.2016 08:14

Asi chybí, ale ti mladí a neklidní personální manažeři prostě o staré páky zájem nemají. Já se na důchod teprve chystám, ale ani dnes, pár roků před ním, bych si naději na sehnání místa (odpovídajícímu mému vzdělání a praxi) moc nedělal. Pokud bych tedy nevzal něco tak za 12, maximálně 15 (a to by bylo keců..) tisíc hrubého.

^ Odpovědět

#

[Moderátor] touchwood, 06.04.2016 08:24

páteř mnoha firem tvoří staří fachmani. V tomto ohledu mám o naši ekonomiku celkem obavy, protože náhradu za ně nevidět.

< Odpovědět

#

[Registrovaný] Yarda, 07.04.2016 10:24

Mně se jednou stalo, že si mne povolal na kobereček soudruh divizní ředitel firmy co jsem měl to potěšení tam nějakou dobu pracovat (a byla to firma co mi to zaměstnání sama nabídla) a vytýkal mi, že pro firmu jsem moc starý. Asi to bylo větší provinění, než kdyby mne sekuriťák přistihl, že v náprsní kapse mám kradený počítač.
BTW: Ta firma už je v křemíkovém nebi.

< Odpovědět

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

#

[Registrovaný] audax, 07.04.2016 15:10 [Upraveno]

teraz je bohužial v cz/sk taký hlúpy zvyk omladiť kolektívy,skúsenosti starších sú už na vedlajšej kolaji...mladému dáme nástupný plat a ušetríme a ešte skasírujeme rôzne bonusy a dotácie za zamestnávanie čestvých absolventov,starého vyhodíme,on už je pre nás drahý......všade sa šetrí,ale obvykle na naprosto nesprávnych miestach.......maladí síce šetria náklady na mzdy,ale ešte nevedia nič a ono tým firmám to síce pomaly dôjde,že ich nebude mať kto niečo naučiť,ale v mnohých prípadoch už bude neskoro,keď im to konečne docvakne...niektorým už to pomaly docvaklo,že aj starý fachman je velmi užitočný,že cesta nevedie smerom vyhodiť všetko staré,použité a nahradiť novým,ale je ich stále velmi málo........čerství absolventi síce sypú vzorce,poučky definície ako na bežiacom páse,ale obvykle absolutne nevedia,ako to v praxi použiť a mladých už absolutne neláka ani nejaká manuálna robota,každý chce len sedieť v kancli riadiť a mať taký plat,že si z prvej výplaty kúpi mercedes...

< Odpovědět

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Moderátor] touchwood, 06.04.2016 08:23

Personalisti (zejména ti agenturní) jsou v drtivé většině naprostí dementi. Pokud už něco vystudovali, tak nějaký gumanitní obor typu sociopavěda. Jejich prací je jen agregovat CVčka směrem k zaměstnavatelům. Vlastní mozková činnost se nepředpokládá, reagují pouze předpřipravenými mailovým sděleními (ekvivalent "my se vám ozveme").

Naposledy mi volala nějaká zjevně správně gumanitní slečna s tím správným nosíkovým přízvukem, zda bych neměl zájem pracovat pro "velkou strojírenskou firmu jako IT manažer". A když jsem se jí zeptal co přesně si představuje pod pojmem "IT manažer" (zejména pracovní náplň), tak nevěděla a začala se točit v kruhu, ale hlavně uměla odrecitovat plat směšných 60t a benefity jako firemní auto a telefon . No, poslal jsem ji tam, kam oni ani neposlali tebe - samozřejmě slušně. :-)

^ Odpovědět

#

[Registrovaný] Prasak, 06.04.2016 10:45

Jo, taky jsem se nechal jednou slečinkou z personální agentury ukecat na pohovor do firmy, kde krom jiného požadovali i programování. Ne že bych o tom zhola nic nevěděl, ale když jsem slečnu upozornil, že nejsem programátor, tak prej to programování je okrajová záležitost, že o to ani moc nejde. No samozřejmě hledali především programátora.

< Odpovědět

Vševěd: A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí. Já je chytám. Zlatovláska: A co s nimi potom děláte? Vševěd: Většinou je zahazuju.

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Registrovaný] Prasak, 06.04.2016 10:54 [Upraveno]

Technici by byli, ale jak píšeš - zkušenosti mají ti starší a o ty není zájem, jenže zkušenosti jsou u technika to nejcennější.
Techniky firmy chtějí, ale zaplatit nechtějí. V našem maloměstě by firmy potřebovaly údržbáře strojů, CNC, vstřikolisů, ale nabídka je v základu pod 20 litrů. V Brně je to o něco zajímavější, ale obvykle až ve větších firmách a tam je zase "overbastarding" a chování managmentu k dělnému lidu je příšerný.

Na druhou stranu - sháníme kolegu do týmu a už pár měsíců nikdo nic. Buď má firma přehnaný nároky, který když někdo splňuje, tak už dobře placenou práci má, nebo se hlásí ti, kteří při otevření rozvaděče poznají akorát jističe. Nebo firma nabízí tak mrzký plat, že se ti schopní ani nejdou podívat. Davy nezaměstnaných za branami už dávno nejsou, jen nepoužitelní blbci a zoufalci. I šikovní dělníci jsou vzácný zboží, mlaďoši po škole vydrží sotva pár týdnů a jdou pryč, nebo mají ruce olšový.

^ Odpovědět

Vševěd: A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí. Já je chytám. Zlatovláska: A co s nimi potom děláte? Vševěd: Většinou je zahazuju.

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Registrovaný] Niko Bellic, 10.04.2016 14:19

soudruzi ze druhé asgentury se ani nenamáhali mne poslat do (_!_)

To je asi normální.. Když se některé firmy neozvou ani po absolvování pohovoru..

Upřímně, nechceš si raději užívat důchodu?

^ Odpovědět

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Moderátor] fleg, 10.04.2016 14:50

Ono nie je problem len v technikoch, ale vseobecne v ludoch.
Kamarat mi rozpraval pribehy zo svojej firmy, kde pracuje ako vyrobny riaditel (cca 100-120 ludi) ako je problem zohnat normalneho cloveka do vyroby, co by aspon chodil do prace.
Na SK mame totizto este jeden problem a to, ze nas superpremier znizil nezamestnanost tak, ze povyhadzoval ludi z uradu pace a tito presli pod sukromne agentury, ktore ich posielaju do prace a tak to aj vyzera. Kvalita nic moc, vzdelanie 0 bodov a samozrejme castokrat sa to konci tak, ze po 2 dnoch nepridu do prace vobec, takze ich zaskoci iny agenturnik.

^ Odpovědět

#

[Registrovaný] kmochna, 12.04.2016 05:58

a kolik platí? 50kč na hodinu? to se nemůže divit, že nikoho nesežene.

< Odpovědět

#

[Moderátor] fleg, 12.04.2016 12:58

Neviem kolko si berie agentura, respektive kolko dostavaju ti ludia, ale nebude to vela, pretoze mi povedal, ze jho najlepsi nastavavocaci strojov maju cca 4 eura/h.
Tiez mam pocit, ze cesta by bola zamestnat za rovnake peniaze 80 a nie 100 ludi a mozno by sa ta kvalita zlepsila.

< Odpovědět

#

[Registrovaný] kmochna, 15.04.2016 21:54

podívej, o výplatě udělám stojku a 17k jde do pihele. režie vlastního bytu, jídlo, potřeby do domácnosti, taky chceme žít.... za rovnaké peníze stačí vyhodit nepotřebné lidi, tím se cena práce zvýší. zrovna dneska jsem zažil 4 geodetické firmy o cca. 5ti lidech za skupinu, co se snažily vytvořit graf rovinnosti plochy. hodilo jim to tam občas i o 10 cm. já si za svou práci zodpovídám- stačím si na to sám a ne živit 20 lidí navíc. o manažerech manažerů ani nemluvím.

< Odpovědět

Re: Opravdu českým firmám chybějí technici?

[Registrovaný] exupery, 25.05.2016 14:21

Tak tohle téma mě docela zajímá, jelikož jsem zrovna jeden z druhé strany barikády. Ani ne za měsíc budu skládat SZZ z bakalářského studia, obor Energetika - Teplárenství, takže jak vy (myslím tím všechny tady) říkáte, mladej a nezkušenej. Docela by mě zajímalo, jak se mi bude hledat práce za dva roky (po dokončení Ing.), jelikož praxe se u mě pohybuje na bodu 0. Jediné řešení, které vidím jako reálné, je se během následujících dvou let postupně začlenit do nějaké firmy. Jinak k všemu příspěvku, i já jsem na zkoušku poslal nedávno dva životopisy a ani do té (_!_) mě neposlali. To by mě teda zajímalo, koho hledají :D

^ Odpovědět

# poslední

[Registrovaný] Prasak, 25.05.2016 20:22

Budeš muset hledat nějakou pozici označenou jako vhodnou pro absolventy.

Pokud jsi teď posílal životopis a ještě nemáš ani toho bakaláře ukončenýho, tak se nediv, moc zaměstnavatelů se asi nebude chtít zabývat někým, kdo ještě studuje (tedy pokud máš denní studium) a dokud Bc nemáš jistýho, tak se tím ani ohánět nemůžeš, takže pro potenciální zaměstnavatele jsi stále jen absolvent SŠ.

< Odpovědět

Vševěd: A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí. Já je chytám. Zlatovláska: A co s nimi potom děláte? Vševěd: Většinou je zahazuju.

Reklama

Přispět do debaty Zpět na debaty Nahoru

Reklama

© 2005-2018 Poradna.net – info@poradna.net, Google+