Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Zamyšlení - složit počítač je dnes čím dál jednodušší

Tak mě dnes napadlo, jak se strašně posunul uživatelský komfort okolo domácích počítačů.
Začalo to včera, když jsem se vrátil z dovolené. Pustil jsem počítač a ten se po chvíli sám restartoval. Co tedy vyžaduje stále znalosti, je analýza poruchy, tam se toho moc nezměnilo a to se vrtám v počítačích bezmála 30 let.
Ale vše ostatní je jednoduchý.

Napřed vybrat komponenty. Ano, to chce trochu znalostí, ale jelikož už nezáleží na každém procentu výkonu, tedy najít ty nej nej paměti k desce, tak prostě stačí vybrat platformu, nějakou desku, kde se snad nedá koupit něco blbě, do toho procesor podle ceny a nějaký paměti. Nějaký časování, či přesný frekvence, naprosto nepodstatný. Prostě deska DDR4, paměti DDR4 a hotovo. Jen zvolit počet GB.

Pak komponenty koupit. Před mnoha lety jít do obchodu, tam vybrat z nabídky, borec objednal, za pár dní jsem si vyzvednul. Později objednávka přes internet, napřed Poštou, později PPL, Zásilkovna, klidně až do ruky. Alza do Boxů doručuje i v neděli! Takže v sobotu mi chcípnul počítač, objednal jsem, dal si rum, vyspal se a ráno jsem si dal kafe a došel si v pantoflích pro komponenty. Parádička! I o víkendu do druhýho dne!

Složit komponenty - prostě Lego. Když to tam pasuje tvarem, tak to tam patří. Procesor, paměti, SATA kabely. Jen trochu zručnosti při montáži chladiče. Pamatuju si chladiče na sponu, kdy se při nasazování mohl smeknout šroubovák a poškodili jste si desku.
Procesor - prostě šup do patice. Žádný nastavování provozního napěti, frekvencí a násobiče. Dělalo se to v BIOSu a předtím i jumperama. Dneska pohodička.
Zdroj - nelze zapojit špatně. Pamatujete AT zdroje? Přehodíte konektory a můžete kupovat novou desku.
Disky - buď do M2 slotu, nebo SATA, jeden disk, jeden kabel. Ty strasti s Master/Slave jumpery na IDE, no fuj, ještě že je to pryč.

Instalace Windows - zajít na web MS, ten dá prográmek na vytvoření bootovací flashky. Strčit do novýho PC a nabootovat, instalátor je pak brnkačka, stačí si chvilku počkat. Ovladače to má vesměs v sobě, případně si to rovnou stáhne z netu. Ke komponentům už dávno není přibaleno CD, na kterým byly ovladače a stejně bylo třeba stáhnout novější.

Zažil jsem překvapení, když jsem dneska vyměnil prakticky celou platformu, z Intelu na AMD, ale nabootoval jsem původní Win 10. Windows kupodivu naběhly, doinstalovaly si co bylo třeba, k tomu přímo deska iniciovala nějakej prográmek, kterej stáhnul drivery k desce. Ani jsem nemusel chodit na web Gigabite.
V tomto ohledu vidím neskutečně velkej posun v uživatelským komfortu, už jen počítač stačí používat, výrobci HW a Microsoft prakticky myslí za uživatele a udržují jim počítač v kondici. A nepovažuji to za špatný, prostě se počítač stal pouhým nástrojem, kterej může používat každej, aniž by musel mít extra dovednosti.

Pamatujete starý Škodovky 120? Na dovolenou jste vezli hromady náhradních dílů a museli jste být nejen řidič, ale i mechanik vozu, jinak jste nemuseli dojet. S počítači to bylo podobný. Dnes stačí auta i počítače jen užívat, aniž bychom tomu příliš rozuměli.
Sám jsem dříve považoval automatickou převodovku, nebo autonomní řízení za blbost, že je lepší mít řazení a řízení pod kontrolou. Dneska bych strašně chtěl auto s automatem, protože na dlouhých cestách mě až bolí noha od šlapání na spojku. Nebo bych se raději jen kochal okolím a nechal se odvézt. A počítače jsou na tom podobně - už jen užívám a vyloženě mám odpor k tomu, abych se v tom musel vrtat. Jak v HW, tak v SW.

Hračičkové a geekové to možná vidí jinak, ale když má být zařízení určeno pro masy, musí být blbuvzdorný a to počítače čím dál víc jsou.

Co si o tom myslíte vy? Pokud jste to tedy dočetli až sem.

Předmět Autor Datum
tady vedle PC poradna potvrzuje známou zkušenost, že nejde vymyslet blbuvzdorný systém, protože kdyk…
gilhad 04.08.2024 22:55
gilhad
Znám to ve verzi, že nic nejde udělat blbuvzdorným, protože blbci jsou ohromně vynalézaví a zkurví t…
IQ37 05.08.2024 02:08
IQ37
...když má být zařízení určeno pro masy, musí být blbuvzdorný a to počítače čím dál víc jsou... (Př…
Yarda 05.08.2024 08:55
Yarda
na hrani muzes pouzit standardni CMD: @Echo off :10 Echo Ahoj GOTO 10…
Jan Fiala 05.08.2024 09:18
Jan Fiala
V PC BASIC používat jde, jen si ho tam musíš (nechat) nainstalovat - výběr je veliký. Přímý přístup…
gilhad 05.08.2024 15:39
gilhad
Z pohledu toho, kdo to už zná, tak sestavit a nainstalovat domácí počítač je prostě mnohem jednodušš…
Prasak 05.08.2024 18:09
Prasak
Určitě máš pravdu, přesto se mi do toho chtít nebude :-) Nikdy jsem PC neskládal, maximálně vyměnil…
L-Core 05.08.2024 18:11
L-Core
Já už skládám počítače jen sporadicky. Vlastně už jen tehdy, když někomu doma chcípne. Máme doma 3 p…
Prasak 05.08.2024 22:24
Prasak
Zopar poznamok. PC uz neskladam, naozaj len vynimocne ak chce niekto hracske pc so specifickymi pozi…
fleg 06.08.2024 22:10
fleg
S nákupem hotovýho PC souhlasím, ale to jen v případě, kdy kupuješ komplet nový PC. Můj případ (a mý… poslední
Prasak 06.08.2024 22:47
Prasak

...když má být zařízení určeno pro masy, musí být blbuvzdorný a to počítače čím dál víc jsou...

(Připomněl jsem si pointu jednoho vtipu: "Naozaj, zvonku to tak vyzerá.")

Dovoluji si trochu nesouhlasit. Že někomu se podařilo sestavit počítač aby fungoval ještě neznamená, že to umí. Pracoval jsem ve firmě kde se montovaly počítače hromadně a těch předpisů kolem bylo hodně. Třeba se úzkostlivě dbalo aby HD netrpěl při manipulaci otřesy, když jsem potřeboval speciální konektor do testeru, vzal jsem si vyřazený MB a vypájel jsem ho odtamtud (a že těch vyřazených MB tam bylo dost), takže kdybych chtěl nový stolní počítač, nechal bych si ho sestavit ve firmě.

Co se týká využívání počítače BFU, pan Bartoš by mohl vyprávět. Možná ten systém programovali tihle ajťáci:
https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/hornici-z-okd-se-preskoluji-na-it-specialisty.A161207_113619_viteze_mrs
Nebo třeba tenhle šmudla se chtěl naučit (a asi dodnes nenaučil) AutoCAD:
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=959&t=1208415

Já jsem se celkem úspěšně v počítačích šťoural, ale věděl jsem, že sem ještě můžu ale dál už ne. Považuji na nešťastné, že v nových PC už nejde používat BASIC (možná že omezeně jo, ale ne plně, třeba přímý přístup na sériové a paralelní porty, ty už v počítačích ani nejsou), byl to programovací jazyk pro neprogramátory.
https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i-qbasic-oslavuji-sva-kulata-vyroci/nazory/

V potřebné míře jsem zvládnul stroják a assembler 8080 nebo BASIC na osmibity a později BASIC na PC. S přímým přístupem do souborů a na porty se daly dělat zajímavé věci. Jak šel pokrok, nejdřív se zakázal přímý přístup na porty (asi i jinam) a pak zmizely paralelní a sériové porty z počítačů úplně.
Kdybych teď chtěl napsat jednoduchý prográmek typu
10 print "ahoj"
20 goto 10
run
tak bych se nejdřív musel chytit levou rukou za pravé ucho a zakokrhat.

Počítač je tak chytrý jak chytré je to co se nachází mezi židlí a klábosnicí.

Ješjě jsem si vzpomněl na radu koho vybrat k počítači když se kdysi zaváděly: Vyberte toho kdo se vybere sám.

:beer::beer::beer:

V PC BASIC používat jde, jen si ho tam musíš (nechat) nainstalovat - výběr je veliký.

Přímý přístup k HW je ve víceuživatelských/víceúlohových systémech většinou zablokovaný, protože pokud by k tomu HW přistupovaly dva programy naráz, tak "se to rozbije" (jeden nastaví tohle, druhý to nastaví jinak, první to použije a ono je to nastavené jinak ...)

V dnešní bobě bych místo BASICu spíš doporučil Python - začít se dá snadno a rychle, dají se v tom dobře psát i větší systémy, nedělají se tam nesmyslné opičky s číslama řádků.


while True:
	print("Ahoj")

Pro sériový výstup


import serial
ser = serial.Serial('COM1', 9600)

try:
    while True:
        ser.write(b'Ahoj\n')
except KeyboardInterrupt:
    ser.close()

Z pohledu toho, kdo to už zná, tak sestavit a nainstalovat domácí počítač je prostě mnohem jednodušší, než před pětadvaceti lety. Nejen kvůli jednoduššímu výběru komponent a jejich sestavení, ale i díky dostupnosti informací na internetu. Já čerpal znalosti od spolužáků, kamarádů a časopisů, dneska jsou na to videonávody na YouTube.
I ta automatická instalace ovladačů, které iniciovala sama základní deska. Narovinu - neuvěřitelná vychytávka! Kolik blbě fungujících počítačů jsme na Poradně řešili, protože uživatel si myslel, že má hotovo, když mu Windows najely na plochu. O driverech neměl tušení, nebo stáhnul něco jinýho, či polovinu potřebnýho. Tomu, kdo si dnes chce sám postavit počítač, stačí sotva polovina znalostí, než kolik bylo třeba za mých začátků.

A taky trochu mícháš hrušky s jabkama. Já tu píšu o sestavení počítače a uvedení do provozu. Kdo ho pak užívá a jak ho pak užívá, to je jiná kapitola.

Určitě máš pravdu, přesto se mi do toho chtít nebude :-)

Nikdy jsem PC neskládal, maximálně vyměnil grafiku nebo disk. Možná bych to dnes i dokázal, ale je pro mě pohodlnější - a hlavně bezpečnější - si to nechat udělat od někoho, kdo to umí, kdo složil počítačů mraky a kdo má ty správné hardwarové znalosti a zkušenosti. Já třeba mám nějakou představu (například ohledně velikostí SSD a HDDs, případně o typu GPU), ale nechám si pochopitelně poradit, protože moje představa určitě nezahrnuje CPU či MB, kde jsou moje znalosti opravdu chabé.

Nikdy jsem nekupoval nějaký hotový stroj, vždy (od 386SX) to byla skládačka.

Já už skládám počítače jen sporadicky. Vlastně už jen tehdy, když někomu doma chcípne. Máme doma 3 počítače a jednou za pár let si každej počítač řekne, že je čas na upgrade a umrtví se. Takže mě to donutí se tomu zase po dlouhé době věnovat a díky odstupu několika let vidím ty skoky ve vývoji. Jak jsem psal výše, překvapily mě aktuálně dvě věci - prakticky stačilo hodit SSD s Win 10 do novýho počítače a ono to naběhlo, přežilo to přechod i Intelu na AMD. Dříve skoro nemožné. Druhá věc - ovladače se nabídly samy, stačilo odklikat, co tam chci a co nechci (např. Norton). No a pak ještě upgrade na Win 11, ten proběhnul zhruba za půl hodiny a já mezitím mohl na počítači stále pracovat. Opět mě to velmi překvapilo. V počítači mi zůstalo veškeré nastavení a programy, co jsem tam měl, takže krom vyššího výkonu naprosto necítím, že mám nový počítač, vše je tak, jak jsem měl.
Prostě vše naprostá pohodička, dříve by to byl mordor na celej den, než bych tam nacpal Windows, ovladače a veškerý programy, na který jsem zvyklý.

Akorát jsem musel opět aktivovat Windows, licence se na nový HW nepřenesla. Ale to řeší klíč z Aukra za pár korun.

Zopar poznamok.
PC uz neskladam, naozaj len vynimocne ak chce niekto hracske pc so specifickymi poziadavkami (1-2 rocne). Predtym som robil bezne 50-100ks rocne.
Dovodov je viac, najviac riesenie buducich problemov, pretoze zostavene stanice od vyrobcov posielam rovno na reklamaciu nech si hladaju problem oni a nie ja...kto zazil cerstvo zlozene pc padajuce do modrej smrti a nevedel s tym ani pohnut vie o com pisem.
Navyse skladacky uz davno nie su lacnejsie ako znackove pc, dokonca castokrat su drahsie pri rovnakych parametroch. Skladacka trosku straca vyznam.
Windows usiel velky kus cesty, zmena platformy z Intel na AMD som absolvoval na jednom pc par rokov dozadu a ten Win to naozaj rozbehal...to bola tusim este Win7. Mam deduska (i5 4th gen), ak odide nebude instalovat novy system, ale pouzije sucasne ssd a verim, ze to nove pc rozbeha. Mam ho tak personalizovany, ze sa mi naozaj nechce vsetko to migrovat do noveho OS.
Co je pre mna uzasne dnes uz dokazem naozaj lahko zvirtualizovat aj fyzicky server, co predtym bol strasny boj a tak nie je problem u zakaznikov preniest ich stary dosluhujuci fyzizcky win server na virtualnu platformu.
Premyslam dokonca nad virtualizaciou svojho desktopu pracovneho, ale myslim, ze pristup k fyzickym zariadeniam by ym utrpel, takze zatial odolavam.
K ovladacom...all-in-one je uz stara vec, myslim, ze prvy s tym prisiel kedysi Asus pri svojich doskach uz 10-15 rokov dozadu a bola to paradicka, ale... a napriek tomu aj dnes narazi clovek na problem. Klasika, dorazi ku mne pc na opravu, ktore zostavoval neviemkto a pozriem spravcu zariadeni a tam same otazniky. Naposledy to bolo dokonca znackove HP. Ok, ved sme v roku 2024 to bude brnkacka...trt makovy. Trvalo mi asi 30min kym som nasiel spravny program, ktory mi zlikvidoval vsetky tie otazniky, lebo blbe HP nazvalo asi 6 programov tak, ze to evokovalo dojem, ze nieco spravi s ovladacmi. Nakoniec to spravil nenapadny Intel SP balicek. Nemam rad, ked nezname veci nefunguju na prvy sup tak akoby som si to predstavoval a naopak zboznujem, ze ked dostanem neznamu vec a dokazem ju rozbehat a ovladat akoby som s nou pravoval 20 rokov.
nemam rad, ked nieco funguje a vyrobca to casom zmeni lebo vyvvinul novsiu verziu sw a to co bolo dobre dodrbal/odstranil...pozdravujem tymto Dell a HP.
Co ma este sere je fyzicka podobnost nvme a sata M2 diskov, uz sa mi parkrat stalo, ze som drbol nespravny disk do nespravnej citacky a cudoval sa, kde su data.

S nákupem hotovýho PC souhlasím, ale to jen v případě, kdy kupuješ komplet nový PC. Můj případ (a mých děcek) je ten, že potřebuju jen desku, procesor a paměti. Vše ostatní zůstává. Ony ty počítače jsou takový "jak jde čas". Kdysi jsem děckám sehnal nějaký PC, nebo měl komponenty a dokoupil tu a tohle a postupně to to měním na lepší. K Vánocům jsem jim dal každýmu SSD, takže upgrade. Další rok grafiku. Však to znáš, když už PC doma máš.
Když mi teď zdechnul MB, tak jsem prostě koupil za 7 litrů základ, nebudu přece kupovat celej počítač.

Co osobně považuju za změnu, že dnes už hodně lidí ani nekupuje klasický počítač, ale vystačí si s notebookem, takže skládačky už nejsou takovej hit. Navíc počítače morálně (i po stránce výkonu) už vydrží mnohem déle, než před dvaceti lety, kdy byl počítač po roce na nové hry nedostačující. Dneska není problém mít dostatek výkonu i pět let a více. Rodičům jsem pořídil DELL počítač, takovej o velikosti knížky. Ač několik let starý model, nabízí dostatečný výkon a starý PC ve velké bedně putoval na půdu. Kdo nehraje hry, nepotřebuje mít velkej krám pod stolem.
A ještě taky ne každej chce hrát hry na PC a pořídí si konzoli. Pamatuju, že ceny konzolí byly vysoký a k hlavně hry k tomu docela drahý. Navíc nešly pirátit, jako na PC. Dneska konzole (vzhledem ke mzdám) nestojí už tolik a hry jsou za předplatný (XBox Game Pass, stovky her v online knihovně), hry na PC se snad už taky nepirátí.

K ovladačům - pro mě je to novinka, že deska sama vyvolá instalaci ovladačů z webu. Nějak tuším, že to není úplně nová věc, ale nečekal jsem to i u laciné desky a hlavně jsem se s tím dřív ještě nepotkal.
Když jsem v práci odkoupil notebook DELL, tak tam taky ovladače byly brnkačka, ale musel jsem jít na web DELLu a tam stáhnout prográmek, kterej to pořešil. Jo, to bylo pohodlný, ale musel jsem jako uživatel pro to něco udělat. Teď u té nové základní desky to udělal přímo hardware, což je ještě jednodušší.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru