Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Má Slovensko stejný kalendář jako zbytek světa?

Nezačal tam právě 4. měsíc roku? Protože jinak si nedokážu představit tohle:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-urednice-na-slovensku-prijala-jako-uplatek-rajcata-a-redkvicky-dostala-pet-let-vezeni-40440232

Specializovaný soud v Banské Bystrici odsoudil bývalou šéfku úřadu práce v Piešťanech Zuzanu Komárkovou k pětiletému trestu nepodmíněně za přijetí úplatku ve formě tašky plné rajčat, paprik a ředkviček.

Třeba toho měla více, ale dle titulku se to zdá jednoznačně za kabelu zeleniny.

Co nežalovatelného dodat… asi nic.

Předmět Autor Datum
To je jen pokus o senzační titulek, aby čtenáři klikali. Na Novinkách běžná praxe. Dle článku toho m…
Karel04 09.08.2023 22:24
Karel04
...Dle článku toho měla víc, třeba víno... Jeden náš nejmenovaný politik si odnesl víno v krabici..…
Yarda 10.08.2023 08:21
Yarda
A nepůjde spíše o způsobený následek, než o výši úplatku? Tu bych řešil spíše u strany, která jej po…
Kurt 10.08.2023 02:33
Kurt
Já nevím, píšou, že "za přijetí úplatku ve formě.." Ale i tak, i kdyby dostala zeleninu vícekrát, m…
L-Core 10.08.2023 08:08
L-Core
nějak si nedokážu představit, že tohle je "úplatek". Spíše bych to považoval třeba za "formu poděkov…
Wikan 10.08.2023 08:56
Wikan
To nezpochybňuji, jen vnitřně mi to připadá jako (hodně) dost přitažené za vlasy. Když u nás kdysi b…
L-Core 10.08.2023 11:20
L-Core
Pokud to bude v souvislosti s jeho úřednickou činností, tak všechno z toho bude úplatek. Prostě úřed…
Wikan 10.08.2023 13:07
Wikan
Záleží, jestli někomu ležíš v krku. Záleží, jestli máš za sebou dostatečně silný politický vliv, aby…
Jan Fiala 10.08.2023 13:29
Jan Fiala
Samotný článek vypovídá o tom, že tam byl velký zájem někoho nahoře paní Komárkovou zlikvidovat. Jel…
nerady 10.08.2023 09:45
nerady
Vzbuzuje to ve mně podobný dojem. Něco ve stylu: vyslat k někomu ducha s úplatkem v podobě květáku,…
L-Core 10.08.2023 11:24
L-Core
Tretí diel Korupcia Prijímanie úplatku § 328 (1) Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba a…
fleg 10.08.2023 11:27
fleg
Proti exředitelce vypovídal u soudu také muž, který přiznal, že Komárkové přinesl za pomoc víno a čo…
Jan Fiala 10.08.2023 12:32
Jan Fiala
Koukám, že je to pořádně vousatá kauza, ještě z doby před covidem.. https://www.topky.sk/cl/100535/1…
L-Core 10.08.2023 11:55
L-Core
To tam taky píšou, že už byla odsouzená, pak se asi odvolala a rozsudek byl zrušen a vše se dělalo z…
Karel04 10.08.2023 13:12
Karel04
@L-Core: zdá sa, že si mimo. A asi v Čechách sudca ihneď vyriekne ortieľ, bez vyšetrovania, dokazova…
yYy 10.08.2023 13:28
yYy
Obávám se, že jsi jeho příspěvek nepochopil. Nebyl vůbec o době projednávání případu. Ptal se, jestl…
Wikan 10.08.2023 13:33
Wikan
Tak. Připadá mi prostě uvalené (jak to bylo prezentované) vyfásnout - v porovnání s jinými zlořády (…
L-Core 10.08.2023 13:51
L-Core
Přijmout tašku zeleniny je rozhodně větší zločin než třeba ten magor, který má už 10 zákazů řízení,…
Karel04 10.08.2023 15:20
Karel04
[gUTT53k.jpg]
KMX 10.08.2023 15:18
KMX
Zákony nie sú od toho aby chránili ľudí, ale od toho aby si tí vyššie mohli nahrabať $$$. To je celé… poslední
Ale 14.08.2023 15:51
Ale
Tak tohle mě nenapadlo. Já bych k rajčatům, paprikám, ředkvičkám přidal i květák a salát, kdyby mi s…
RedMaX 10.08.2023 22:23
RedMaX

To je jen pokus o senzační titulek, aby čtenáři klikali. Na Novinkách běžná praxe. Dle článku toho měla víc, třeba víno a asi by kvůli jedné tašce zeleniny soudce nepovolil odposlechy a skrytou kameru v její kanceláři. Takže po ní šli už delší dobu a pak jí to pak sečetli.

Já nevím, píšou, že "za přijetí úplatku ve formě.."

Ale i tak, i kdyby dostala zeleninu vícekrát, možná i nějaké ovoce, čokoládu, bombošku - nějak si nedokážu představit, že tohle je "úplatek". Spíše bych to považoval třeba za "formu poděkování", pokud mi někde na úřadě s něčím ochotně pomohli. Podrobnosti samozřejmě ale neznám a pátrat po nich nebudu.

To nezpochybňuji, jen vnitřně mi to připadá jako (hodně) dost přitažené za vlasy. Když u nás kdysi byli na kontrole z FÚ (ne na nás, alébrž našeho klienta), nechtěli si dát ani kávu. Byli dva, asi se jeden bál druhého, že by ho mohl prásknout. Pikantní pak je, když ten stejný pak požaduje práci pro něj (soukromě, třeba nějaká oprava doma) bez papíru, aby nemusel platit DPH…

Bude úplatek, když uvidím úředníka u nás na dědině na zastávce, jak čeká na autobus do města, a protože tam právě jedu autem, svezu jej zadarmo s sebou? Podle Jáchyme, hoď ho do stroje! ano, jako protislužba. A i těch rajčat: kabela je úplatek, OK. Co jedno rajče? Co třeba nabídnutý jeden cumlací bonbón?

Samotný článek vypovídá o tom, že tam byl velký zájem někoho nahoře paní Komárkovou zlikvidovat. Jelikož dělala šéfovou úřadu práce tak bych hledal mezi těmi kdo přišli na její místo. Jelikož se tam rozhoduje o dotacích tak hlavně tímto směrem. No prostě klasika jak u nás tak na Slovensku.:-)

Vzbuzuje to ve mně podobný dojem. Něco ve stylu: vyslat k někomu ducha s úplatkem v podobě květáku, zatepla nahlásit, nastražit kamery, vyslat dalšího ducha s rajčaty - a bác ho - flek je volný.

Ale vím o tom prd, třeba je to všechno jinak a tu krabici vína s balíčky eur veřejnosti neprozradili.

Tretí diel

Korupcia
Prijímanie úplatku
§ 328

(1) Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
§ 329

(1) Kto v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(2) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 ako verejný činiteľ.

Dostala spodnu sadzbu, takze moze byt este rada.

(3) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 vo veľkom rozsahu.

Defnicia uplatku podla zakona.

) Úplatkom sa na účely tohto zákona rozumie vec alebo iné plnenie majetkovej či nemajetkovej povahy, na ktoré nie je právny nárok.

Proti exředitelce vypovídal u soudu také muž, který přiznal, že Komárkové přinesl za pomoc víno a čokoládu. Komárková měla za to zařadit jednoho z uchazečů o zaměstnání do evidence.

Buď je to zkreslené, nebo je ta paní slabomyslná...
Jinak to víno a čokoládu určitě nepřinesl předem, ale posléze jako formu poděkování. Takže to "úplatku" dle definice neodpovídá ;-)
Pochybuju, že k ní někdo přišel s flaškou vína a čokoládou a prohlásil, že tohle všechno jí dá, pokud zařadí známého do evidence.

To tam taky píšou, že už byla odsouzená, pak se asi odvolala a rozsudek byl zrušen a vše se dělalo znova.

Soud uznal Komárkovou vinnou už podruhé, ale původní pětiletý rozsudek zrušil nejvyšší soud Slovenské republiky, protože jeden ze svědků nesložil zákonem předepsanou přísahu a soudce ho musel opětovně vyslechnout.

@L-Core: zdá sa, že si mimo. A asi v Čechách sudca ihneď vyriekne ortieľ, bez vyšetrovania, dokazovania.
Pokiaľ nechápeš - úradníčka prijala "uplatok" (zeleninu), zistili to, zdokumentovali to, dali to prokuratúre. Tá podala žalobu, musel sa určiť súd, sudca, ten sa musel tiež oboznámiť s prípadom, určiť termín pojednávania, prebehlo pojednávanie (možno viackrát) a vyriekol rozsudok. A na to všetko majú orgány v trestnom konaní svoje lehoty! Podľa teba - v Čechách to asi dokážete za pár hodín, prípadne dní - tak potom klobúk dole nad takou justíciou. Asi uplatňuje zásadu (ne)spravodlivého procesu takouto formou - podozrivý(á), obvinený(á) nemá teda ani právo niečo namietať, dokazovať?

Přijmout tašku zeleniny je rozhodně větší zločin než třeba ten magor, který má už 10 zákazů řízení, teď ho chytli znova a vyšetřují ho na svobodě. A protože jim rovnou řekl, že zákazy respektovat nebude, tak asi policajti nebo soudci čekají, až někoho sejme, aby už byl důvod ho zavřít.

Zákony nie sú od toho aby chránili ľudí, ale od toho aby si tí vyššie mohli nahrabať $$$. To je celé. Ak by to bolo o ochrane ľudí, tak no môžem tu citovať mnoho zákonov, ktoré robia v podstate presný opak alebo sú úplne nelogické.

Tak tohle mě nenapadlo. Já bych k rajčatům, paprikám, ředkvičkám přidal i květák a salát, kdyby mi stavební povolení dali aspoň o den dřív. ]:)

Je to šílený. Stavební úřad nepřijme žádost, dokud nejsou ostatní povolení, takže předtím se s tím muselo k městskému úřadu, ale ten to nepřijal, dokud nebyla vyřízená voda u městské vodovodní společnosti, každému to přitom trvalo 30 dní. Čtvrt roku v prdeli a ještě se nekoplo. :-/

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru