
Opravdová krize na Srí Lance
Dlouhodobá situace na Srí Lance
Protestní oběšení, umírání ve frontách. Proměna dovolenkového ráje v peklo
„Bez zahraniční měny není šance zaplatit dodavatelům, nikdo na kredit nic nedá. Pár kilometrů od pobřeží stojí obrovské tankery a vždy, když se podaří dát dohromady nějaké peníze, pustí sem pár tisíc metrických tun. Ale to se vždycky spotřebuje v elektrárnách v řádu několika dní. Benzinové pumpy tak lidem nemají co nabídnout. Tvoří se několikadenní fronty,“ říká a zmiňuje případy úmrtí při čekání na plynové lahve.
Krize tak Srílančanům řídí každodenní život, který se smrskl v nekonečný koloběh čekání ve frontách na základní zboží, z nějž mnohé je na příděl. V posledních týdnech mnohé obchody musely zavřít, protože nebyly schopny zapnout ledničky, klimatizace nebo ventilátory. Celodenní čekání ve frontách se navíc provádí těžko, když lidé potřebují chodit do práce.
V článku je dost info na to, aby si člověk udělal rámcovou představu, co znamená skutečná krize.
Jak daleko jsme my v Evropě od takové situace?
Doufám, že si to četl celé a např. narazil na to, že zelené mozky tam zakázaly používat chemická hnojiva. Další bylo, že se nechodilo 7 měsíců do práce. Takže v Evropě to nastane až zvítězí zelení magorové s totalitními metodami.
No a kdyby sis to ty precetl cele, popripade dohledal vice informaci, treba bys prisel na to, ze je tam tolik jinych a mnohem zavaznejsich pruseru, ze je tohle prakticky zanedbatelne.
Četl jsem to důkladně. Co se týká těch umělých hnojiv všeobecně (tím myslím i u nás): ono je to dost ošemetný.
Když se hnojilo hnojem, a oralo koněm, byla půda živá a relativně nakypřená. Teď po ní jezdíme (kolik? padesát let?) traktorem a hnojíme umělým hnojivem. A půda jako taková je zhutnělá a moc přirozenýho života v ní není.
Nemám řešení, ale vnímám to jako opravdu vážnej problém.
Jak kdo a jak kde
Naše latifundie hnojím výhradně přírodním hnojem a oráme malotraktorem, tékáčkem (Holdrem), ten tu půdu opravdu "neutlačí".
Už víme, proč je to tam v tak šíleném stavu.
Další článek o tamější krizi: Srí Lanka na lopatkách. Strádající lidé mají poslední naději
Je to smutný čtení; přitom by na tom mohli být ekonomicky velmi slušně.
No takovej pěknej rodinnej podnik.
Protoze jsem tu smazal jeden spam, tak pridam prispevek k tematu:
https://t.co/ptNxaIqOVv