Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Opravdová krize na Srí Lance

Dlouhodobá situace na Srí Lance

Protestní oběšení, umírání ve frontách. Proměna dovolenkového ráje v peklo

„Bez zahraniční měny není šance zaplatit dodavatelům, nikdo na kredit nic nedá. Pár kilometrů od pobřeží stojí obrovské tankery a vždy, když se podaří dát dohromady nějaké peníze, pustí sem pár tisíc metrických tun. Ale to se vždycky spotřebuje v elektrárnách v řádu několika dní. Benzinové pumpy tak lidem nemají co nabídnout. Tvoří se několikadenní fronty,“ říká a zmiňuje případy úmrtí při čekání na plynové lahve.

Krize tak Srílančanům řídí každodenní život, který se smrskl v nekonečný koloběh čekání ve frontách na základní zboží, z nějž mnohé je na příděl. V posledních týdnech mnohé obchody musely zavřít, protože nebyly schopny zapnout ledničky, klimatizace nebo ventilátory. Celodenní čekání ve frontách se navíc provádí těžko, když lidé potřebují chodit do práce.

V článku je dost info na to, aby si člověk udělal rámcovou představu, co znamená skutečná krize.

Jak daleko jsme my v Evropě od takové situace?

Předmět Autor Datum
Doufám, že si to četl celé a např. narazil na to, že zelené mozky tam zakázaly používat chemická hno…
nerady 08.04.2022 13:43
nerady
No a kdyby sis to ty precetl cele, popripade dohledal vice informaci, treba bys prisel na to, ze je…
Dwane Dibbley 08.04.2022 16:23
Dwane Dibbley
Četl jsem to důkladně. Co se týká těch umělých hnojiv všeobecně (tím myslím i u nás): ono je to dost…
Pavel 09.04.2022 16:20
Pavel
Teď po ní jezdíme (kolik? padesát let?) traktorem a hnojíme umělým hnojivem. Jak kdo a jak kde :-)…
L-Core 09.04.2022 18:27
L-Core
Češka Hana Sklenářová žije na Srí Lance dvacet let. Už víme, proč je to tam v tak šíleném stavu.
IQ37 08.04.2022 14:24
IQ37
Další článek o tamější krizi: Srí Lanka na lopatkách. Strádající lidé mají poslední naději Srí Lank…
Pavel 20.04.2022 20:34
Pavel
No takovej pěknej rodinnej podnik.
Prasak 20.04.2022 21:15
Prasak
Protoze jsem tu smazal jeden spam, tak pridam prispevek k tematu: https://t.co/ptNxaIqOVv "Revolt…
Jan Fiala 11.05.2022 06:25
Jan Fiala
Ostrov utopený v existenční krizi, kde je turista nad zlato Tohle by měli vidět na vlastní oči všic…
Pavel 10.06.2022 20:49
Pavel
Další info ze Srí Lanky (+ moje polemika s RedMaxem). zahranicni-je-to-na-sebevrazdu-a-muze-za-to-v…
Pavel 14.06.2022 20:30
Pavel
Oficiální přiznání, že ekonomika na Srí Lance nefunguje: Srílanská ekonomika se zcela zhroutila, ozn…
Pavel 22.06.2022 16:53
Pavel
Nějaká soukromá firma/fond koupí Srí Lanku.
Jan Fiala 22.06.2022 19:10
Jan Fiala
Uniká mi něco? Proč se mám zabývat krizí na Ceylonu? Nemám toho k přemýšlení dost v našich luzích a…
mif 22.06.2022 20:05
mif
Nemusíš vůbec nic. V úvodním textu v tomto vlákně píšu: V článku je dost info na to, aby si člověk…
Pavel 22.06.2022 21:42
Pavel
Už to tam zase vře: Davy na Srí Lance zabraly sídla prezidenta i premiéra Srílanský prezident Gotab…
Pavel 10.07.2022 10:59
Pavel
Srilanka je v srabu uz desne dlouho, nezapominal bych hlavne na to ze jde o Srilanskou socialisticko…
lucifer 10.07.2022 15:50
lucifer
Díky za podrobný info o reálné situaci a reálným životě. O socialismu/komunismu se říká, že kdyby te…
Pavel 10.07.2022 16:11
Pavel
Sakra ještě že nemám plyn8-). A to bydlím v paneláku v Brně. poslední
jezekhifi 10.07.2022 19:11
jezekhifi

Doufám, že si to četl celé a např. narazil na to, že zelené mozky tam zakázaly používat chemická hnojiva. Další bylo, že se nechodilo 7 měsíců do práce. Takže v Evropě to nastane až zvítězí zelení magorové s totalitními metodami.:-)

Četl jsem to důkladně. Co se týká těch umělých hnojiv všeobecně (tím myslím i u nás): ono je to dost ošemetný.

Když se hnojilo hnojem, a oralo koněm, byla půda živá a relativně nakypřená. Teď po ní jezdíme (kolik? padesát let?) traktorem a hnojíme umělým hnojivem. A půda jako taková je zhutnělá a moc přirozenýho života v ní není.

Nemám řešení, ale vnímám to jako opravdu vážnej problém.

Další článek o tamější krizi: Srí Lanka na lopatkách. Strádající lidé mají poslední naději

Srí Lanka balancuje na pokraji bankrotu. Ministerstvo financí minulý týden oznámilo, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu včetně dluhopisů a mezivládních půjček. Krizi lidé pociťují denně – ať už má podobu výpadků elektřiny, dlouhých front na naftu, nebo nedostatku základních léků.

Jen pro představu – Mahinda Radžapaksa byl v roce 2005 zvolen prezidentem. Ten pak svého bratra Gotabaju Radžapaksu jmenoval ministrem obrany, dalšího bratra, Basila Radžapaksu, prezidentským poradcem. Gotabaja převzal prezidentskou funkci v roce 2019. O rok později do parlamentu zasedlo hned pět členů rodiny Radžapaksových. A novým premiérem se stal pro změnu Mahinda Radžapaksa.

Je to smutný čtení; přitom by na tom mohli být ekonomicky velmi slušně.

Ostrov utopený v existenční krizi, kde je turista nad zlato

Tohle by měli vidět na vlastní oči všichni pitomci, kteří vypnou spolehlivou a stabilní výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách bez náhrady a doufají (neboť jim nic jinýho nezbývá), že se spotřeba pokryje výrobou z OZE (občasné zdroje energie).

Nedostatek paliva je jen jedním z projevů drtivé ekonomické krize, která ostrov svírá. Nynější hospodářská krize je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je také nedostatek potravin, léků a dalšího základního zboží a obyvatele a podniky trápí dlouhé výpadky dodávek elektrické energie.

... Příjmy z turismu pro ostrov představovaly 60 procent příjmů – a hlavně příliv zahraniční měny. „Ze 17,7 miliardy spadly na dvě miliardy kvůli omezením centrální banky, takže teď hasíme důsledky,“ dodává.

Další info ze Srí Lanky (+ moje polemika s RedMaxem).

zahranicni-je-to-na-sebevrazdu-a-muze-za-to-vlada-meli-vse-ted-ani-nenakrmi-deti-206007

„Běžná rodina si už ani nemůže dovolit koupit si palivo. Děti trpí a mají hlad, pláčou a rodiče jim nemohou pomoct. Co mají dělat? Lidé jsou tak zoufalí. Rodiče sledují, jak jejich děti trpí. Znám takové, kteří ze zoufalství spáchali sebevraždu. Oni nemůžou jen tak odejít do nějaké země, kde by bylo lépe. My naši zemi milujeme. Když zbankrotuje chudá země, tak není jídlo, které by nakrmilo hladové, ale nejsou ani hnojiva, která by podpořila úrodu. Je to začarovaný kruh,“ vysvětluje Rifaz a kroutí hlavou i nad nedávným zákazem umělých hnojiv, kvůli kterému rapidně klesla úroda rýže i slavného cejlonského čaje.

RedMaxi: tady máš popis situaci, kdy lidi přišli naprosto o vše; nejen akutně teď, ale i s výhledem na nejbližší budoucnost. Nikde v tom nevidím to tvoje "prostě pokrčí rameny a začnou znovu". Tohle bude hodně bolet...

Oficiální přiznání, že ekonomika na Srí Lance nefunguje: Srílanská ekonomika se zcela zhroutila, oznámil premiér

„Nyní čelíme mnohem vážnější situaci, která dalece přesahuje nedostatek paliva, plynu, elektřiny a potravin. Naše ekonomika se úplně zhroutila. To je nejvážnější problém, kterému dnes čelíme,“ řekl v parlamentu premiér Ranil Wickremesinghe.

„V současné době má Ceylon Petroleum Corporation (srílanská státní ropná společnost, pozn. red.) dluh ve výši 700 milionů dolarů,“ řekl zákonodárcům. „V důsledku toho nám žádná země ani organizace na světě nejsou ochotny poskytnout palivo. Dokonce se zdráhají poskytnout palivo za hotovost,“ řekl.

Zpráv o tamější situaci už je tady dost na to, aby si člověk udělal dostatečnej přehled.

Už to tam zase vře: Davy na Srí Lance zabraly sídla prezidenta i premiéra

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa vyhověl požadavku lídrů parlamentních stran i demonstrantů a rezignoval. Dohnaly ho k tomu tisíce lidí, kteří se dostali až do prezidentského paláce a později i sídla premiéra, které zapálili.

Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflací a výpadkům v dodávkách energie. Kvůli nedostatku pohonných hmot omezila vláda jejich prodej veřejnosti. Podle odhadů OSN téměř 5,7 milionu Srílančanů potřebuje akutní pomoc.

Evropu taky čekají těžký časy s ohledem na akutní nedostatek plynu.

Srilanka je v srabu uz desne dlouho, nezapominal bych hlavne na to ze jde o Srilanskou socialistickou republiku. Navic tam pretrvava hlubce zakoreneny kastovni system (pokud nejsi v spravne kaste - mas smulu, nemas sanci delat/studovat to co by jsi chtel. Nemuzes si vzit nekoho z libovolne kasty. atd.), a podobne hluboce zakoreneny rasizmus (sic uz tam neni obcanska valka, ale Tamilci jsou porad dobri jen pro podradnou spatne placenou praci). Korupce je tam na takove urovni jakou si nedokazete vubec predstavit. Z vlastnich zazitku - stat kontroluje prodej alkoholu, muze se legalne prodavat jen v "arak shopech", jen ve vybrane denni hodiny a za pevne stanovenou cenu. Takze se vsude ve velkem pali nacerno, a je to natolik "tajne" ze tam vozi pruvodce turisty na navstevu. A potkate se bezne s policajty kteri si k palicum prijeli pro svuj "desatek".

Ta zeme je velka +/- jako CR, ale ma 22M obyvatel. A mimo Colombo (a dejme tomu Kandy) je to cele jen takova "huste osidlena dzungle" - v hustem tropickem porostu je sem tam domek, a ze jste v jinem "meste" poznate jen tak, ze jsou domky bliz u sebe, a na cedulich obchodu je jiny nazev "mesta". Mechanizace a prumysl vicemene nedorazili (snad vyjma fabrik na caj co postavili kdysi Britove), produktivita je nekde na urovni 19 stoleti. Vrchol techniky = misto buvola trakturek dvoukolak. Socializmus v praxi znamena ze mnoho lidi ma praci, ktera je uplne zbytecna (pamatecni byl "otevirac lahvi" v nejake restauraci - nedelal nic jineho, nez ze otevrel lahev piva kterou prinesl cisnik). Kazdy rok je takovy pocet narodnich a nabozenskych svatku, ze jen maloktery tyden ma 5 pracovnich dnu.

Za zminku stoji stav silnic - prumerna rychlost na nich je kolem 30km/hod., kvuli jejich stavu to rychleji proste nejde - ne ze by ji narizovaly nejake znacky. Hlavni jsou sice asfaltky, ale od krajnic asfalt ulamuji prislusnici nizsich kast, protoze funguje jako palivo (!!!). Ne, nedelam si sranu. Jet nekam 100km = 3-4 hodiny, jedno jestli autem, tuktukem, nebo skutrem. (ok, mimo Colombo a jeho blizke okoli - tam je to trochu lepsi. Colombo je jiny svet nez zbytek Srilanky)

Takze - cemu se vlastne divit? 2 roky Covidu = prisli o prijem z turizmu, bez ktereho jsou uplne v prdeli. Tu zemi nemuzes nijak srovnavat s cimkoliv civilizovanejsim.

Díky za podrobný info o reálné situaci a reálným životě. O socialismu/komunismu se říká, že kdyby tento systém měli na poušti tak do pár let musí dovážet písek. Jestlipak už lidstvu někdy dojde, že prosperitu zabezpečíme prací, podnikáním, inovacemi, adekvátní úrokovou mírou atd. a ne přerozdělováním?

Nicméně tu vidím nepřímou paralelu s Evropou a její energetickou situací za pár měsíců; pak tady lidi vyjdou do ulic a bude to hodně smutný.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru