Zaznamy z kamer
Údajne se ukladaji zaznamy s kamer 3 mesice, ale vlada uchovava zaznamy 10 let? Tolik dat se preci nikam nemuze vejit ne? (Viz seriál Lovci Zločinců)
Údajne se ukladaji zaznamy s kamer 3 mesice, ale vlada uchovava zaznamy 10 let? Tolik dat se preci nikam nemuze vejit ne? (Viz seriál Lovci Zločinců)
Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru
Tak když to bylo v americkém seriálu, tak to určitě musí být pravda.
Ano logicky. Takový systém v USA určitě existuje, ale když 24hod zaznamu má 10GB tak by to jen z jedné kamery bylo několik Terabytů.
No a?
Když se to vynasobí milionem musel by to být rozpočet větší než na armádu.
Zřejmě ani zdaleka netušíš, jaký je rozpočet ozbrojených sil USA.
Navíc mají hromadu bezdomovců, kteří to ve volném čase přepisují (aby ušetřili náklady armádě).
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3420320-biden-podepsal-obranny-rozpocet-na-evropskou-obrannou-iniciativu-pujdou-ctyri-miliardy
770 miliard dolarů děleno (tvým) miliónem kamer = 770.000 USD (16-17 miliónů Kč). Opravdu si myslíš, že tolik stojí roční záznam jedné kamery?
Když věříš na pohádky, bude nejlepší tě při tom nechat.
Jenže to je kamufláž. Popisek je nedůvěryhodný. Hned překlad názvu je zavádějící.
Přece tam nenapíšou, že seriál popisuje šmírování velkého bratra. Šmírung-fi.
Jde o to zda to při rychlém vývoji těchto zařízení půjde po těch letech přehrát.
A taky z rozmazanýho záznamu dokážou přečíst malinkatý čísla a rozeznat xichty, ze zvukové stopy klidně vyfiltrují libovolný zvuk. Prostě jsou to machři.
Souhlas, ale takové množství místa podle mě neni
Takový místo je úplně v pohodě.
Počítal si to vůbec?
Ano. A ty?
Kolik tak těch desetiletých kamer může být. Řekněme, že v slušné kvalitě nějakou mizernou kompresí (h.262) zabere den záznamu 50 giga. Za rok by to bylo řekněme 18 TB. Ne že by to bylo málo, ale takové disky jsou běžně v prodeji (před 10 lety nebyly, no tak by to byl disk za měsíc). Navíc bych čekal použití nějaké výkonnější komprese (ostatně záznam z kamery to je statický obraz, tedy nula informací, ve kterém se sem tam něco pohne; jistě bude něco jiného záznam policejního dvorku a záznam náměstí, ale základem bude vždy neměnné nebo skoro neměnné pozadí, neni to jako komprese filmu, kde jsou pohyby kamery a střihy), takže to bude míň. A teď je otázkou, o kolika kamerách se bavíme. Ale pořád si myslím, že pokud jde o materiál, budou to v rozpočtu vlády drobné.
Pamatuju si, jak kdysi proběhla nějaká zpráva, že microsoft má pro své potřeby úložiště 2 PB (2000 TB), a to bylo v době, kdy disky měly jen stovky giga (proto si to taky pamatuju, bylo to možná poprvé, co jsem zaslech jednotku petabajt). Nevim už teď v jaké souvislosti ta zpráva byla, jestli se m$ chlubil, nebo tak. Dneska jsme o dva řády jinde, takže by klidně mohlo jít o 200 PB. A na to už se nějaké záběry vejdou. A určitě tam nebudou všechyn současně, určitě se to bude přesypávat na nějaká ukládací média, která se budou stohovat do nějakých skladů.
Nesleduj scifi, ale realitu. Najdi si něco o AWS nebo Project Silica.
O ukládání dat do skla jsi asi ještě neslyšel. Do 1 krystalu až 360 TB, životnost 13,8 miliardy let. A když tohle zveřejnili, tak US Army už má možná něco lepšího.
https://www.cnews.cz/arch-mission-disk-falcon-heavy
https://www.southampton.ac.uk/news/2016/02/5d-data-storage-update.page
360TB je stale strasne malo :D proste rozpočet na to by musel být brutální.
Tak schválně. Kolik myslíš, že by to asi tak stálo?
2 kvadriliony dolarů ročně.
Fajn. A teď jak jsi k tomu číslu došel.
Navíc bych jej nechal napsat to jako číslici; netroufám si odhadovat, kolik v tom jeho kvadriliónu je nul… Není bilion jako bilion atd.
Vyšel bych z řady:
milión 1x6 nul
bilión 2x6 nul
trilión 3x6 nul
kvadrilión 4x6 nul a jsme doma
pak by následoval asi kvintilión (to snad ještě existuje), sextilión (nebo hexilión?), septilión, oktilión, nonilión a decilión, dál už počítat neumin, ale do gogolu by snad ještě něco být mohlo.
To že v USA vynechávaji "jardy" (po miliónu maji hned bilion a ne miliardu atd.) a nuly tak přidívaji po třech a ne po šesti je věc jiná, ale to bych už do toho netahal.
Máš to správně, Wiki to zná ještě o dost dál, až po pikilion (= 10^6000000000000) a pak i něco výš. Včetně správné poznámky, že v USA je to jinak.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_%C4%8D%C3%ADsla
Tak to asi dělají levněji, když se vejdou do rozpočtu a dělat to údajně musí. Taky záleží na tom, jaké záznamy, nějakých kamer na ulici před úřady se to asi týkat nebude.
To jsi někde četl nebo to jen tvrdí v tom seriálu?
Taky jsi to mohl jenom zaookrouhlit.
Úložný prostor bude ten nejmenší problém. Vezmu-li dobu VHS tak se používal nějaký úsporný formát, který na kazetu E-240 dokázal dostat 24 hodin. (Kdysi jsem nějaké takové kazety digitalizoval, přehrávač to tehdy nějak pobral, podrobnosti už si nepamatuju (jestli se pásek opravdu posouval 8x pomaleji, nebo jestli to video bylo nějak řidší a při promítání 25 fps pak zrychlené). Nešlo o bezpečnostní kamery, ale o záznam nějakých experimentů známého od kolegy, pořízených ale stejnou technikou. Pozdější záznamy se mimochodem pořizovaly běžnou kamerou připojenou k PC (TV karty) a byl z toho asi 50 gigový soubor (to vim zase proto, že jsem jej pomáhal obnovit z externího HDD, který se přestal hlásit), což by bylo jedno DB) No a kazeta nebo BD denně, byť vynásobeno počtem kamer (byly ale i nějaké možnosti dostat víc kamer do jednoho obrazu), to neni zase takové kvantum. Dneska v době digitálního záznamu je to brnkačka, na HDD se toho zaznamená daleko víc a i ten přístup je snažší, než přemotávat nějakou pásku, nemluvě o možnostech dalšího digitálního zpracování.
Mě to nepřijde nemožné, je to jen otázkou peněz a vhodných skladovacích prostor a obojího má vláda (a zejména vláda USA, předpokládám že to není seriál ČR), kolik si jen usmyslí.
Jinak jsem měl za to, že u nás se kamerové záznamy (takové ty normální z obchodů a podobně) ukládají maximálně 14 dnů, ale nikdy jsem to neřešil.