Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ako kazda myslienka aj tato ma svoje za a proti. Referenda funguju celkom slusne vo Svajciarsku, ins…
fleg 18.05.2021 11:49
fleg
Ve Švýcarsko má referendum dlouholetou tradici, taky jejich politický systém a především politická k… nový
Zdenál 18.05.2021 12:24
Zdenál
Televizní poplatky nic nejsou oproti tomu, že v referendu odmítli nepodminenou mzdu. To by se u nás… nový
Jan Fiala 18.05.2021 13:29
Jan Fiala
Pokud by referendum mělo být platné i při malé účasti, lidi by k tomu přistupovali (svou účastí) asi…
L-Core 18.05.2021 12:06
L-Core
když se podívám po některých spoluobčanech - jsem spíše proti referendu A myslíš, že tihle spoluobč…
Wikan 18.05.2021 12:13
Wikan
Myslím, že čím pitomější návrh by byl obsahem referenta, tím více těchto by se zúčastnilo. Quorum je… nový
L-Core 18.05.2021 12:30
L-Core
A kde bereš tu jistotu že ne? Podle tebe bude EU existovat věčně? nový
Rotshs 18.05.2021 12:33
Rotshs
Jistotu beru v tom, že je nelogické dělat referendum o něčem, co platí, ale má smysl je dělat o něče… nový
L-Core 18.05.2021 13:04
L-Core
Vystoupit z EU se dá, přečti si smlouvu. nový
Rotshs 18.05.2021 13:30
Rotshs
To nepopírám, ty jsi ale psal o referendu o setrvání v EU. nový
L-Core 18.05.2021 13:47
L-Core
když se podívám po některých spoluobčanech - jsem spíše proti referendu Tak! A mám po klidném spaní… nový
IQ37 18.05.2021 21:03
IQ37
V nasich koncinach jsou takova referenda nerealna. Politici obcas musi delat rozhodnuti, ktera jsou… nový
Dwane Dibbley 18.05.2021 15:21
Dwane Dibbley
Maturovals? Prošesls? Blbe. nový
mif 18.05.2021 17:28
mif
Proč? nový
Rotshs 18.05.2021 18:40
Rotshs
No a odmaturovals? Jestli jo, máš to za sebou. Chceš na výšku? Tak hybaj - musíš ji ale dokončit. My… nový
mif 18.05.2021 19:49
mif
Co to má ale společného s tématem? :-D nový
Rotshs 18.05.2021 20:07
Rotshs
Nic..to len Mif neuzil lieky...alebo uzil nejake co nemal;o). nový
fleg 18.05.2021 20:28
fleg
Mif léky žere, jinak by pošel (tvrdila MUDr bejvalka). Často mě napadá, že by to asi nebylo až tak z… nový
mif 18.05.2021 21:02
mif
Dyť já su enem pytlík nervů. Ty máš v pytlíku místo kulek nervy? :-D nový
IQ37 18.05.2021 21:06
IQ37
Já už ani nevím. Teda vím - dneska jsem po kopulaci necítil uspokojení. Nemám koňůru? Já na to všeck… nový
mif 18.05.2021 21:13
mif
Ty, mě už taky občas všechno sere a mám pocit, že jen marním dny svýho života. Snad až přijde trocha… nový
Prasak 18.05.2021 21:16
Prasak
Tady se skoro rok a půl v kuse šíří blbá nálada. To muselo přinést následky... Lidí, kterým je z toh… poslední
IQ37 18.05.2021 21:22
IQ37

Ve Švýcarsko má referendum dlouholetou tradici, taky jejich politický systém a především politická kultura je někde jinde, než u nás. Takže bych to tak inspirativně neviděl, 100% převzetí pravidel by asi možné nebylo a úpravami by mohl vzniknout nefunkční kočkopes nebo naopak velice nebezpečný nástroj.
Zajímavý článek z roku 2018 - Švýcaři odmítli zrušit televizní poplatky. Jak tam fungují referenda a v čem se liší od českých návrhů?:

Švýcaři totiž nemohou přijít s návrhem na změnu obyčejného zákona, ale mohou prostřednictvím referend měnit ústavu země, a to buď úplně, nebo jen v nějaké její části.
...
Návrhem, který je podpořen dostatkem podpisů, se ve Švýcarsku následně zabývá vláda i parlament a obě instituce hlasují o doporučení občanům, jak mají v referendu hlasovat.
...
Od roku 1891, od kdy platí tato část švýcarské ústavy, se podařilo občanům ve 330 případech sesbírat potřebných 100 tisíc hlasů na vypsání „ústavního“ referenda. Hlasovalo se ale jen o 220, protože některé byly navrhovateli v průběhu procesu staženy. V referendu ale byl schválen nakonec jen každý desátý hlasovaný návrh.

Pokud by referendum mělo být platné i při malé účasti, lidi by k tomu přistupovali (svou účastí) asi jinak, než když tam musí být nějaké (relativně hodně vysoké) minimum.

Referendum o setrvání v EU je nesmysl, žádné takové se nikdy neuskuteční.
A že piráti "chtějí imigranti" jsi četl kde? V řetězovém mailu?

Obecně - když se podívám po některých spoluobčanech - jsem spíše proti referendu.

Myslím, že čím pitomější návrh by byl obsahem referenta, tím více těchto by se zúčastnilo. Quorum je pojistkou, že se zas tak moc nekonají. Mně nechybí (hlavně ty důsledky), bohatě mi stačí přímá volba hlavy státu.

V normální funkční a ideální demokracii (tedy ani náhodou v Česku) jsou formou referenda volby.

Jistotu beru v tom, že je nelogické dělat referendum o něčem, co platí, ale má smysl je dělat o něčem, co se dá/má změnit. Budeš dělat referendum o tom, že tu mají (nadále) platit kilometry, metry - nebo budeš dělat referendum, že chceš změnu a přechod na stopy, yardy, míle?

Ne, nebude existovat věčně. Zanikne nejpozději se zánikem Zeměkoule ;-)

Mif léky žere, jinak by pošel (tvrdila MUDr bejvalka). Často mě napadá, že by to asi nebylo až tak zle, kdybych vysadil. Zdechnu a co? Manželka, děti, vnuci. Nemůžu si dovolit chcípnout, ač po tom toužím. Co furt proti mně máte? Dyť já su enem pytlík nervů.

Ty, mě už taky občas všechno sere a mám pocit, že jen marním dny svýho života. Snad až přijde trocha slunko a nebude venku tolik chcat, tak se těším, že někam zase vypadnu, kde jsem ještě nebyl. Jinak mám pocit, že celej tejden se mi smrskává na "přežit těch zasraných 5 dnů v hokně" a dva dny trocha oraz.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru