Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Konsenzuální realita

Přiznám se, že mě fascinuje možnost konsenzuální reality; tj. něco ve smyslu, že lidstvo si tvoří a proměňuje realitu. Realita je důsledkem myšlení lidí a sama o sobě neexistuje.

Teď jsem četl článek fyzika pracujícího v CERNu Jana Raka, kde něco takovýho popisuje.

Bylo by fakt zajímavý zjistit a prokázat, že fyzikální zákony, hmota, vnímaná realita a vše kolem neexistuje samo o sobě, ale díky myšlení lidí.

Co vy na to?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Sranda ako si ludia stale myslia, ze su stred vesmiru - keby ludstvo vymizlo, vesmir si to ani nevsi…
Michal2 13.12.2020 19:05
Michal2
Nemáš pravdu. Vesmír existuje jen proto, že ho má kdo pozorovat. Zavři oči a zhasneš vesmír. To samé…
mif 13.12.2020 19:21
mif
Pokud bychom přijali postulát, že jsme ve vesmíru sami - tak tvrdíš, že pokud by všichni obyvatelé Z…
Moas 13.12.2020 21:32
Moas
Jak bys definoval existenci? Existuje neco, co neni zadnym zpusobem pozorovano? Navic vesmir je jen…
Dwane Dibbley 14.12.2020 17:10
Dwane Dibbley
"Nevidím to, neexistuje to" je vlastní pštrosům. Zkus na dálnici zavřít oči aby všechno kolem tebe p…
Moas 15.12.2020 05:22
Moas
Ty nechápeš jednu věc. Realitu netvoříš jen ty, ale všichni kolem tebe. A čím víc lidí tvoří stejnou…
Jan Fiala 15.12.2020 07:08
Jan Fiala
Tak ale ono prece nejde snad jen o vidění ne ? Nebo kdyby lidé byli slepý tak by neexistovala realit…
HPET 15.12.2020 11:06
HPET
Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu… poslední
fallon 15.12.2020 15:29
fallon

Tak ale ono prece nejde snad jen o vidění ne ? Nebo kdyby lidé byli slepý tak by neexistovala realita nebo vesmír ? Myslím že ne, alespoň ne z pohledu fyziky, jen by se změnila sociologie a vesmír by jsme vnímali jinak, místo dalekohledu by jsme používali sonary, docházeli by jsme k jiným závěrům. Takže by to bylo spíše že naše představy dělají naší realitu a nepotřebujeme k tomu vidět.
Když na zemi byly jen prvoci, vesmír také existoval, slunce hřálo a ve vesmíru byla stále stejná kosa. Kdyby měl vesmír existovat jen naším pozorováním, tak by jsme nemohli vzniknout, čímž by docházelo k paradoxu.

Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu existovat jen proto, ze mne nikdo nepozoruje. Myslím že by bylo to samé, jako když udělám 10g kuličku o ktere vím jen ja (a nikdo jiny krome mne ji nikdy nepozoroval), a kdyz zemřu, tak ta kulička bude stale existovat, jen o ni nikdo nevi, ale určitě bude mit 10g i po mé smrti.
I dnes si lidé neuvědomí když doma sedí na gauči, ze jsme ve vesmíru a že se v realitě na tom gauci posouvaji okolo 2 000 Km/h protoze vnímají jen okolni jevy, tedy myslim to tak, ze 'vědět' a 'uvědomovat si' není to samé a vse je relativni.
Mozek je z tech samých částí které najdeme i všude ve vesmíru, u myšlení může dochazet k čemukoliv. Lidé jsou teprve v plenkách, zatím jen pozorují.

Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu existovat jen proto, ze mne nikdo nepozoruje - ako to mozes dokazat?
dělám 10g kuličku o ktere vím jen ja (a nikdo jiny krome mne ji nikdy nepozoroval), a kdyz zemřu, tak ta kulička bude stale existovat - to iste, nijako to nemozes dokazat.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru