Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Konsenzuální realita

Přiznám se, že mě fascinuje možnost konsenzuální reality; tj. něco ve smyslu, že lidstvo si tvoří a proměňuje realitu. Realita je důsledkem myšlení lidí a sama o sobě neexistuje.

Teď jsem četl článek fyzika pracujícího v CERNu Jana Raka, kde něco takovýho popisuje.

Bylo by fakt zajímavý zjistit a prokázat, že fyzikální zákony, hmota, vnímaná realita a vše kolem neexistuje samo o sobě, ale díky myšlení lidí.

Co vy na to?

Předmět Autor Datum
To je jeden z bodu Zenu. V Avatamsaka sutre je to vyjadreno vetou "If you wish to thoroughly underst…
Dwane Dibbley 13.12.2020 09:42
Dwane Dibbley
Realita je důsledkem myšlení lidí a sama o sobě neexistuje. Tak podle mě je to jinak. Realita samoz…
IQ37 13.12.2020 11:22
IQ37
Ono to opravdu v některých věcech existuje, ale obvykle jsou nehmatatelný - hodnota peněz, věcí, zák…
Prasak 13.12.2020 12:01
Prasak
čas :-)
HPET 13.12.2020 12:05
HPET
Čas ani ne, spíš jen jeho počítání.
Prasak 13.12.2020 12:50
Prasak
Sranda ako si ludia stale myslia, ze su stred vesmiru - keby ludstvo vymizlo, vesmir si to ani nevsi…
Michal2 13.12.2020 19:05
Michal2
Nemáš pravdu. Vesmír existuje jen proto, že ho má kdo pozorovat. Zavři oči a zhasneš vesmír. To samé…
mif 13.12.2020 19:21
mif
Pokud bychom přijali postulát, že jsme ve vesmíru sami - tak tvrdíš, že pokud by všichni obyvatelé Z…
Moas 13.12.2020 21:32
Moas
Tak jsem to nemyslel. Jde o subjektivní realitu.
mif 14.12.2020 17:01
mif
Jak bys definoval existenci? Existuje neco, co neni zadnym zpusobem pozorovano? Navic vesmir je jen…
Dwane Dibbley 14.12.2020 17:10
Dwane Dibbley
Zajisté, to samé je to co vidíme kde vesmír v "realitě" vypadá jen podle toho kdo ho sleduje, jak ho…
HPET 14.12.2020 21:55
HPET
"Nevidím to, neexistuje to" je vlastní pštrosům. Zkus na dálnici zavřít oči aby všechno kolem tebe p…
Moas 15.12.2020 05:22
Moas
Ty nechápeš jednu věc. Realitu netvoříš jen ty, ale všichni kolem tebe. A čím víc lidí tvoří stejnou…
Jan Fiala 15.12.2020 07:08
Jan Fiala
Asi se rozcházíme v tom, co bereme jako realitu. Já si na filozofické úvahy nikdy nepotrpěl a sémant…
Moas 15.12.2020 08:45
Moas
Tak ale ono prece nejde snad jen o vidění ne ? Nebo kdyby lidé byli slepý tak by neexistovala realit…
HPET 15.12.2020 11:06
HPET
Já jsem něco psal o "vidění" ?
Jan Fiala 15.12.2020 12:40
Jan Fiala
Hm pravda, vlastně ani ne :) ------ PS : K té otazce : "V nímaná realita a vše kolem neexistuje samo…
HPET 15.12.2020 12:40
HPET
Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu… poslední
fallon 15.12.2020 15:29
fallon
Z hlediska času jsme tu taky jen na mrknutí oka. I dinosauři by se nám vysmáli, kdyby je nezhasnul m…
Prasak 13.12.2020 20:25
Prasak
A až pukne yellowstoneská kaldera, bude mít Země od lidí konečně pokoj.
L-Core 14.12.2020 16:40
L-Core

To je jeden z bodu Zenu. V Avatamsaka sutre je to vyjadreno vetou "If you wish to thoroughly understand all Buddhas of the past, present and future, then you should view the nature of the whole universe as being created by mind alone." V kvantove fyzice na to zase ukazuje napriklad nejznamejsi Schrödingerova kocka.

Realita je důsledkem myšlení lidí a sama o sobě neexistuje.

Tak podle mě je to jinak. Realita samozřejmě existuje, ale je nezávislá na myšlení lidí.
Pokud by byla závislá na člověku, už by to nebyla realita, ale člověkem vytvořený obraz o realitě (tzn. změněná).
Ale je to jenom můj názor.

Zajisté, to samé je to co vidíme kde vesmír v "realitě" vypadá jen podle toho kdo ho sleduje, jak ho vidíme my a vždy bude vypadat jen podle toho kdo ho pozoruje.
Treba včely by ho viděli jinak a v jiném aspektu, tak jak mravenci chápou zcela jinak čas podle toho jaká je teplota, čím je chladněji tím pro ně čas ubíhá pomaleji.
Realita je zkrátka to, co realitou akceptujeme, ať jako jedinec, tak skupina.
Kdyby všichni lidé zemřeli, tak by vesmír přestal existovat jen podle vize člověka, ne že by zmizel.. Navíc co sledujeme ze zeme ve vesmíru je jen minulost nebo co se stalo před x tisíci, miliony lety, nic co jde ovlivnit, jen pozorovat.

Tak ale ono prece nejde snad jen o vidění ne ? Nebo kdyby lidé byli slepý tak by neexistovala realita nebo vesmír ? Myslím že ne, alespoň ne z pohledu fyziky, jen by se změnila sociologie a vesmír by jsme vnímali jinak, místo dalekohledu by jsme používali sonary, docházeli by jsme k jiným závěrům. Takže by to bylo spíše že naše představy dělají naší realitu a nepotřebujeme k tomu vidět.
Když na zemi byly jen prvoci, vesmír také existoval, slunce hřálo a ve vesmíru byla stále stejná kosa. Kdyby měl vesmír existovat jen naším pozorováním, tak by jsme nemohli vzniknout, čímž by docházelo k paradoxu.

Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu existovat jen proto, ze mne nikdo nepozoruje. Myslím že by bylo to samé, jako když udělám 10g kuličku o ktere vím jen ja (a nikdo jiny krome mne ji nikdy nepozoroval), a kdyz zemřu, tak ta kulička bude stale existovat, jen o ni nikdo nevi, ale určitě bude mit 10g i po mé smrti.
I dnes si lidé neuvědomí když doma sedí na gauči, ze jsme ve vesmíru a že se v realitě na tom gauci posouvaji okolo 2 000 Km/h protoze vnímají jen okolni jevy, tedy myslim to tak, ze 'vědět' a 'uvědomovat si' není to samé a vse je relativni.
Mozek je z tech samých částí které najdeme i všude ve vesmíru, u myšlení může dochazet k čemukoliv. Lidé jsou teprve v plenkách, zatím jen pozorují.

Hm pravda, vlastně ani ne :)
------
PS : K té otazce : "V nímaná realita a vše kolem neexistuje samo o sobě, ale díky myšlení lidí. Co vy na to?"
Si myslím že je to hloupost. Proč zrovna myšlení lidí a né kukaček ? Člověk je zvíře, savec, z masa a kostí. Navíc od dob, kdy to tu převzali lidé, se zemi zrovna dvakrát nedaří.

Kdybych byl na WC, nikdo mne nepozoroval a zavřel bych oči tak se urcite nic nestane a ja nepřestanu existovat jen proto, ze mne nikdo nepozoruje - ako to mozes dokazat?
dělám 10g kuličku o ktere vím jen ja (a nikdo jiny krome mne ji nikdy nepozoroval), a kdyz zemřu, tak ta kulička bude stale existovat - to iste, nijako to nemozes dokazat.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru