Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Hromadne testovanie, vyborny napad, hrozne prevedenie?!

Tak tusim sme vas v suboji o blbsieho premiera zase raz predbehli.
Nas historicky premier prekonavas naseho exportovaneho (momentalne posobiaceho v CR) v napade otestovat celu krajinu.
Napad je to samozrejme dobry, robia to tak v Cine na podobnych uzemiach a funguje to.
Ale...
Nas historik to ako vdy nema samozrejme premyslene.
Prva vec je logistika, ako to chce cele spravit. To este poriadne nevie a obavam sa, ze to bude silne skripat, pretoze je to logisticky velmi narocna uloha. Miesto, cas, personal, zabezpeceie...kupit testy je to najmenej, zorganizovat to uz tazsie.
Ale dajme tomu, zeby sa mu to akotak podarilo. Ja mu fandim v tomto.
Druhy podstatny zadrhel je, ze ak by sme otestovali napriklad aj 50% obyvatelov Slovenska dostaneme relevantne cisla o nakazenych, vieme ich izolovat a silne zabrzddit/zastavit sirenie virusu, ale....toto cele nam ziska mozno tyzden-dva, pretoze ak nebude nasledovat lockdown hranic, respektive karantenne opatrenia ako na jar (von hocikto, dnu len s testom, alebo do 2 tyzdnovej karanteny) tak tie cisla nam budu naprd lebo importovany virus sa zase zacne po case exponencialne sirit.
Kto nechapem o co ide tu je odkaz.
https://www.cas.sk/clanok/1039539/celoplosne-testovanie-slovenska-kolko-za-to-stat-vysoli-a-kedy-to-chce-matovic-spustit/

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Je skoro pol tretej a ja som este nikde nebol, vsade su rady ako na banany pred 40 rokmi. Volala mi…
fleg 31.10.2020 14:27
fleg
Stan spacak a budes zitra prvni. Vyjimka ze zakazu vychazeni se tyka ucasti na testovani.
Jan Fiala 31.10.2020 14:52
Jan Fiala
Ako som povedal, ak budu dlhe rady, hoci som zastanca testovania v rade stat 2h kvoli tomu nebudem.…
fleg 31.10.2020 15:11
fleg
To, ze se ti nechce stat ve fronte neni objektivní příčina. :-p
Jan Fiala 31.10.2020 15:33
Jan Fiala
Ale nejde o statie vo fronte, na niektorych sa proste nemusi dosta. Rano hlasili len nieco cez 80% p… nový
fleg 31.10.2020 16:17
fleg
Tak je vecer a ja som dvakrat vyslal spiona (synator na kolobezke) nech skontroluje odberne miesta.… nový
fleg 31.10.2020 16:54
fleg
Tak prý 1% pozitivních, to je hodně málo.. Na Slovensku se do 12:00 se plošného testování zúčastnil… nový
L-Core 31.10.2020 18:29
L-Core
Nie je, to sa dalo cakat, ved som to pisal uz po minulotyzdnovom testovani, ked z najhorsich okresov… nový
fleg 31.10.2020 21:00
fleg
Takze otestovani, cela rodina na 4 pokus, pretoze po poobednajsej prestavke bolo vedla v dedine asi… nový
fleg 31.10.2020 21:04
fleg
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/antigenni-testy-nezachyti-tretinu-pacientu-40340947 nový
Jan Fiala 02.11.2020 05:18
Jan Fiala
JaFi, ale to sa predsa davno vedelo dopredu. Akekolvek vyhlasenie o tom, ze sa nehodia na celoplosne… nový
fleg 02.11.2020 08:08
fleg
Tieto údaje o nepresnosti testov Matovič veľmi dobre poznal. Proti testovaniu sa vyslovila aj lekárs… nový
Hastrman 02.11.2020 08:19
Hastrman
Skus si pozriet video, vysvetlujem to tam (pre mna absolutne jasne) na poslednom tyzdni, kde sa uz p… nový
fleg 02.11.2020 08:24
fleg
Jasné, ten princíp chápem. Otázne je, čo nám prinesie, keď chvíľkovo zbrzdíme rast počtov nakazených… nový
Hastrman 02.11.2020 09:29
Hastrman
Ziskali sme cas. A o to ide rozlozit virus v case, virus sa zastavit neda, kedze je vsade naokolo a… nový
fleg 02.11.2020 09:35
fleg
Dnes som doplnil do grafu vysledky zo vcera, ktore som este pri videu nemal a vysla mi nie 35%, ale… nový
fleg 02.11.2020 11:52
fleg
Dnešek byl očekávaný. 6800 pozitivních, o asi 2000 méně než minulý týden. To je relativně velký pokl… nový
Jan Fiala 03.11.2020 19:09
Jan Fiala
Tie cisla mas odkial? Ja sledujem oficialne https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Napr 1.11… nový
fleg 03.11.2020 19:22
fleg
Od kovare, abys me neobvinoval, ze chodim na bulvar https://koronavirus.mzcr.cz/ nový
Jan Fiala 03.11.2020 19:33
Jan Fiala
Asi zle hladam ja tam vysledky za dnesok nevidim. Edit: Uz som nasiel. Nie je tam vsak pocet testov,… nový
fleg 03.11.2020 19:38
fleg
https://dennikslovensko.sk/64721/branik-testy-na-orave-splostili-krivku-nebezpecny-hoax-testuju-kolk… nový
Hastrman 03.11.2020 23:29
Hastrman
Branik keca minimalne v 2 veciach. Prva je, ze kazdy kto ma len trosku logickeho myslenia musi pocho… poslední
fleg 04.11.2020 07:54
fleg

Tak je vecer a ja som dvakrat vyslal spiona (synator na kolobezke) nech skontroluje odberne miesta.
Vyzera to, ze vo vedlajsej dedine, ktora je geograficky blizsia ako ta ku ktorej patrime bolo vonku predtym 10, teraz vraj 6 ludi. Takze dufam, ze moje predpoklady, ze napor bude hlavne v mestach a cim mensia dedina tym lahsie otestovanie sa naplni.
Dopisem po uspesnom otestovani.

Takze otestovani, cela rodina na 4 pokus, pretoze po poobednajsej prestavke bolo vedla v dedine asi 40 ludi, v dalsej asi 30 a tak sme sli do mesta na nakupy a skusili miesto, ktore mi poradila mama, kde malo byt 6 ludi.
Uz samozrejme nebolo, bolo ich asi 30, ale kazdu 1-2min siel dovnutra jeden clovek.
Cele aj s vysledkami to trvalo 48min.
Zatal to vyzera na velke Igorove vitazstvo, co ma aj trosku mrzi, pretoze teraz mu nebude paru na svete a bude codit ako napuchnuty pav.
Inak ked sme odchadzali odtial vonku bolo 5 ludi, takze ak by sme prisli o hodinu neskor cele by to bolo hotove za asi 15min.
Este musism dodat, ze nikto nebol nervozny, odberovi pracovnici s ludmi vtipkovali, ked som dostal zachvat kychania po odbere (pekne mi podrazdili nos) tak prisiel za mnou zdravotnik, ci som ok lebo som plakal a zdrzoval som kychanie ako sa dalo (aj tak som tam asi 30x potom kychal), ked som synovi povedal, ze ked vyvolaju jeho cislo ma zakricant BINGO, ludia sa na tom na stolickach zasmiali...prislo mi to ako taka funky akcia.

Tieto údaje o nepresnosti testov Matovič veľmi dobre poznal. Proti testovaniu sa vyslovila aj lekárska komora, že celoplošné testovanie nemá z lekárskeho hľadiska zmysel, pričom sa okrem iného odvolávali aj na tento výskum o nepresnosti. Náš kráľ Slnko ich označil za bludárov a šíriteľov hoaxov. Veď v príbalovom letáku sa písalo niečo iné.

Treba mu uznať, že sa mu akcia z logistického hľadiska podarila, aspoň som teda nezaznamenal, že by niekde boli vážne nedostatky. Hold keď mu ide o zakrytie nechutného kšeftu a znásilnenie celého národa, tak vie pracovať veľmi efektívne.

Slávi to ako svoj obrovský úspech, ale oslavuje iba to, že sa mu to podarilo previesť logisticky, to stále neznamená, že akcia mala zmysel. Nechať stáť ľudí niekoľko hodín vonku na zime s infekčnými ľuďmi je fakt geniálne, čo by sa len mohlo stať zlého...

Tupí ľudia na Slovensku sa tešia s ním, myslia si, že toto povedie k uvoľňovaniu opatrení. Richard Sulík píše, že testovanie je kľúčové pre otváranie prevádzok. Ja to ale nechápem, ako sme týmto testovaním porazili vírus, hlava mi to neberie. Ľudia im to fakt žerú, že už bude dobre. Ale keď sa otvoria prevádzky a zruší zákaz vychádzania, sme na tom úplne prirodzene rovnako ako predtým a môžeme sa zase zatvoriť, otestovať, potom otvoriť a potom zas zatvoriť a otestovať a potom..........a takto môžeme fungovať donekonečna. Čo je toto za stratégiu?

Jasné, ten princíp chápem. Otázne je, čo nám prinesie, keď chvíľkovo zbrzdíme rast počtov nakazených. Áno, oddialime kolaps nemocníc. V lepšom prípade mu úplne zabránime. Ale aby to tak skutočne bolo, musíme znova zvoliť stratégiu "nepokazme si to", t.j. trvalý lockdown do jari, obmedzenie vychádzania atď.

Mne je len na zaplakanie, že si naši naivnejší občania myslia, resp. žerú naším politikom to, že vďaka testovaniu sme teraz zastavili/zbrzdili rast a už bude dobre. Nie, dobre nebude, pochybujem, že sa vôbec po testovaní uvoľnia opatrenia. Aby testovanie malo zmysel, nesmieme si to "pokaziť". A vlastne sme teda nemuseli testovať vôbec, tých 100 mil. € či koľko to vlastne bolo, by si našlo svoj úžitok aj na potrebnejších miestach a lockdownom a obmedzením mobility, čo tu tak či tak bude musieť byť, sa tá krivka beztak po čase sploští.

Ziskali sme cas. A o to ide rozlozit virus v case, virus sa zastavit neda, kedze je vsade naokolo a pokial nebudu kontroly na hraniciach s testovanim tak si ho coskoro zavlecieme zase. Ale par tyzdnov oproti inym statom na tom ziska.
A to je princip celoplosneho testovania...ziskat cas.

Dnes som doplnil do grafu vysledky zo vcera, ktore som este pri videu nemal a vysla mi nie 35%, ale az 42% chybovost. Inymi slovami podla funkcie, ktora mi merala s presnostou na 97% a hadala vzdy menej ludi ako sme v skustocnosti mali mam zrazu predpoved o 42% vyssiu ako v skutocnosti bolo.
V abslutnych cislach to znamena, ze celoplosne testovanie Oravy a vychodu z minuleho tyzdna nam ubralo za tyzden 7014 novych pripadov.
Krivka sa splostuje.

Asi zle hladam ja tam vysledky za dnesok nevidim.
Edit: Uz som nasiel. Nie je tam vsak pocet testov, takze nizke cislo sa dalo yrobit nizkym poctom testov ako 1.11.
U nas sa testuje takmer 2x viac ako pred par tyzdnami.
Edit2: Tak vidis, dnes vysli oficialne vysledky a tie potvrdili 12088 pripadov pri 30874 testoch. Pred tyzdnom v ten isty den, ked uz chces porovnavat ste mali 12978 pri 39847 testoch. Pri pomere testy vs pripady tam vidim dokonca narast.

Branik keca minimalne v 2 veciach. Prva je, ze kazdy kto ma len trosku logickeho myslenia musi pochopit, ze ked pri systeme sirenia virusu stiahneme z obehu XY ludi, ze zabranime nakaze XYZ ludi.
Nechapem preco niekto toto vobec spochybnuje. Zakladna logika virusu je, ze v priemere jeden nakazeny roznesie virus na X ludi. Nech to vrtim z akejkolvek strany vychadza mi vzdy, ze ked stiahnem toho jedneho cloveka z obehu, ze tych X ludi mi nenakazi.
Cim viacej ludi stiahnem z obehu, tym menej ludi sa mi nakazi. To je princip akehokolvek testovania a naslednej karanteny.

Tento pohľad podľa neho ignoruje kľúčový fakt, že v testovaných okresoch boli zavedené najdrsnejšie opatrenia na zníženie mobility a ktoré boli aj prísne vynucované.

To uz je silna loz. Staci si pozriet nariadenie vlady, co sem pastoval JaFi a zahrat sa hru najdi 10 rozdielov medzi Oravou a zvyskom Slovenska. Nenajdes. Tie rozdiely totizto neboli v drsnosti, ale naopak v jemnych odchylkach.
Nikto nespochybnuje vplyv lockdownu na sirenie virusu, aj ked napriklad v Izrali, kde mali totalny lockdown (nakup raz za tyzden, max 500m od domu, mobil so sledovanim vzdy pri sebe, vsade vojaci a drony...atd) a po jeho zavedeni im pocet pripadov paradoxne stupol...vdaka sireniu virusu v uzavretych komunitach. Napriek tomu ano po zavedeni lockdownu sa krivka splostuje aj v inych krajinach.
ALE...lockdown je vzdy vyrazne drahsi ako celoplosne testovanie a prave celoplosne testovanie predchadza tomu, ze ten lockdown nemusis mat vobec alebo len jemneji ako je to v krajinach, kde sa hromadne netestuje.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru