Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Nejaké logické hadanky ?

Znate nejaké dobré logické enigmy ?

Pojdme se na nekteré podivat, prvni dve pochazi z nasledujiciho videa, kde dve z prvich dvou hadanek byly polozeny ucitelum v jednom YT videu, na video v pripade ze nechcete znat odpoved se nedivete pred pokusem hlavolam vyresit sam :

Pojdme se podivat na prvni, jde o zcela jednoduchy princip !
1) Posunte jednou zapalkou tak, aby vznikl ctverec :
[90072-otazka-c1-png]

2) Vytvorte 2 rady z 5 minci horizontalne a 4 vertikalne (samozrejme to muzete provést i naopak).
U toho druhého engimu, mate za ukol posunot jednou minci tak, aby v kazdé rade bylo 5 minci.
[90073-capture-png]

3) Kdo chce, muze se pokusit o nasledujici.
Polozte na stul 2 sklenice, jednu sklenici polozte normalne a druhou vzhuru nohama a pokuste se pomoci sklenice A dostat kulicku do sklenice B aniz by jste kulicku dali do sklenice rukama, nebo si pomahali jinym predmetem :
* Se sklenici B nesmite hybat, a ukolem je dostat kulicku do sklenice B jen za pomoci sklenice A ktera pritom musi zustat vzhuru nohama.
[90074-otazka-c3-png]

4) A jedna logicka na zaver :

Predstavte si lod. Na té lodi je zebrik ktery od hladiny az po konec meri 18 metru a ma 18 sprusli, mezi kazdou sprusli je mezera 1m.
Otazka je, kolik zbyte sprusli, kdyz se hladina vody zvyhne o 9.5 metru ?

Podstatou neni se predhanet, nebo hledat vysledky na internete ale spis o to se zabavit a trochu zapojit hlavu.
Znate-li nejaké zajimavé enigmy, hadanky tak klidne prispejte !

...

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Asi pojdem k lekarovi, nedavam zatial ani jednotku (ja nadpriemerne inteligentny clovek;o)) a to som…
fleg 06.05.2020 20:26
fleg
Jj, geometricky obrazec bez lámání nebo neco podobného. (Jde to na jeden tah) U té 2) poskládat min…
HPET 06.05.2020 20:37
HPET
Uz sa mi to zda jasnejsie, 2 som uz dal, takze este jednotka.
fleg 06.05.2020 20:47
fleg
Kdyby to nešlo vydržet, řešení je tady.
karel 06.05.2020 20:58
karel
Vyspal som sa na to a dnes som to do 3min dal.
fleg 07.05.2020 09:26
fleg
Ono také záleží, jaké máš zápalky..
L-Core 07.05.2020 10:21
L-Core
Vždyť je to triviální (to se řešilo před pětačtyřiceti lety na základce). Jen další ojeb.
mif 07.05.2020 10:53
mif
Vsetko je trivialne...ked poznas to tajomstvo;o).
fleg 07.05.2020 12:18
fleg
Tajemství se nepoznává. Řešení máš v sobě nebo ne. nový
mif 07.05.2020 12:42
mif
Vcera som ho nemal a dnes zazracne naskocilo;o). nový
fleg 07.05.2020 12:47
fleg
Napadá mě obecně nenáviděné slovo "inkognice". Ale buď v pohodě, dělá mi to taky :-) nový
mif 07.05.2020 12:58
mif
Mějme úsečku dlouhou jeden metr. Úkolem je otočit ji v rovině o 360 stupňů. Jakou nejmenší plochu po… nový
JM 08.06.2020 16:04
JM
To zadanie je divne, otacat useckou v rovine je mozne len po kruznici. Co s tym ma trojuholnik? nový
fleg 08.06.2020 17:15
fleg
Na ploše toho trojúhelníku můžeš postupnými pohyby tu metrovou hůlku otočit o 360°. Myslím, že líp… nový
L-Core 08.06.2020 18:38
L-Core
Ale půjde... Například když tomu trojúhelníku promáčkneme strany a na oplátku prodloužíme rohy. Ale… nový
JM 08.06.2020 18:46
JM
Tohle je na mě už příliš složité, spočítat středy toho hypotetického trojúhelníku (tedy středy těch… nový
L-Core 09.06.2020 06:40
L-Core
Nejsou to kružnice. Ten trojúhelník je výsledkem pohybu úsečky, není to předem daný obrazec. Kdybyc… nový
JM 09.06.2020 08:31
JM
A spočítáš tomu plochu? Když to nejsou kružnice ale funkce, bude se na to muset přes (plošné) integr… nový
L-Core 09.06.2020 12:28
L-Core
Kdysi jsem spočítal, když jsem to dostal za domácí úkol za to, že jsem nepřišel na cviko. Ale už to… nový
JM 09.06.2020 13:11
JM
Neotočíme ji vůbec a budeme lhát, že jsme ji otočili. Výchozí i koncová poloha jsou totožné, tudíž n… nový
Prasak 08.06.2020 18:51
Prasak
V teorii je to nula, ci limitne se blizici nule, jak je libo. Staci useckou opsat kruznici. nový
Dwane Dibbley 09.06.2020 16:07
Dwane Dibbley
Tady jich mas spoustu a jsou opravdu logicke, nikoli pouhe "chytaky" Navic je to velice dobre pojat… poslední
Henonee 10.06.2020 06:59
Henonee

Asi pojdem k lekarovi, nedavam zatial ani jednotku (ja nadpriemerne inteligentny clovek;o)) a to som uz niekedy v zivote videl....ale spolier si nepozriem a dnes vecer na nicom inom nerobim;o).
Dufam, ze mam hladat stvorec ako geometricky obrazec a riesenie nie je roztatie uzla (naprikla zlomenim zapalky).
Tak 1 zatial neviem
2 som vobec nerozumel zadaniu (nebudem dement uz tak trosku?).
3 som vedel, mam aj vyskusane
a 4 je klasicka nachytavka.

Takze zatial 50%.

Jj, geometricky obrazec bez lámání nebo neco podobného. (Jde to na jeden tah)

U té 2) poskládat mince tak jako na obrázku, a musíš zkrátka na jeden tah, s jednou mincí docílit toho, aby byl počet 5 mincí vertikálně i horizontálně.

Jen bych upresnil a dal duraz, jak zminoval prasak, u té 3) na ten tvar sklenic. Na obrázku jde jen jen o referenční obrázek.

Tohle je na mě už příliš složité, spočítat středy toho hypotetického trojúhelníku (tedy středy těch tří kružnic) a pak spočítat obsah toho výsledného promáčknutého objektu.
Protože vždy je potřeba, aby vzdálenost mezi vrcholem toho objektu a středem protilehlého oblouku byl vždy ten metr.

Taky by to mohl být chyták, že bychom tu úsečku otáčeli ve svislé rovině. Pak by při nulové tloušťce úsečky byla na to otočení z ohledu vodorovné roviny potřebná plocha nula (nula krát nekonečno).

Kdysi jsem spočítal, když jsem to dostal za domácí úkol za to, že jsem nepřišel na cviko. Ale už to je pětatřicet let, takže ehm.
Ale pamatuju si konečný výsledek.
Pěticípá hvězda má menší plochu než trojúhelník.
Čím víc cípů, tím víc Adidas!
No a když počet cípů jde do nekonečna, plocha se nekonečně blíží k ...? :-)

Tady jich mas spoustu a jsou opravdu logicke, nikoli pouhe "chytaky"

Navic je to velice dobre pojate a obtiznost se postupne zvysuje, takze kdyz se prokouses temi predchozimi, tak jsi lepe pripraveny resit i ty nasledujici. A ke vsemu ma autor dar slova, takze to dokaze podat znacne poutave :)

Jak se jmenuje tahle knížka?
Raymond Smullyan

napr. https://www.kosmas.cz/knihy/207411/jak-se-jmenuje-tahle-knizka/

(ja mam doma starsi verzi a urcite se da dohledat i jiny vydavatel/jazyk/ mozna i verze.)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru