Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Havarijní pojištění

Rozflákal jsem auto.Posádka naštěstí bez šrámu.

Nemaje havarijko, platím si opravu ze svého. Kupoval jsem to ojeté za 130 tisíc, v současném stavu a kilometráži se to stále prodává za nějakých 100 tisíc. Oprava v neznačkovém servisu mě vyjde na 40 tisíc, což mi tedy prostou matematikou vyšlo, že má smysl.

A mám dilema. Mám si začít platit havarijko? Má to smysl u takto staré ojetiny? Já spíš vidím otázku ne jako "jakou má hodnotu současné auto" ale "jsi schopen a ochoten dát v případě totálky z fleku dalších 130k na další auto"? Nebo se ptám sám sebe blbě?

Předmět Autor Datum
Zkus si nechat spočítat, kolik by ti z těch 40.000 pojišťovna proplatila při různé výši platby pojis…
L-Core 16.02.2016 21:16
L-Core
Já předpokládal, že když mám 10 procent spoluúčast, tak při škodě 40 000 Kč a po předložení dokladů… nový
Moas 17.02.2016 05:50
Moas
U spoluúčasti bývá i minimální částka spoluúčasti , obvykle 10 tisíc. nový
Prasak 17.02.2016 16:51
Prasak
No, pokud budeš platit havarijko, plácnu orientačně (jen pro pochopení věci) 20 tisíc ročně. Auto pl…
icepower32 16.02.2016 23:28
icepower32
Havarijko vyjde pod deset litrů ročně. V ceně je i povinné ručení. nový
Prasak 17.02.2016 16:53
Prasak
to možná pro starý pardály, pro nás mladý máš i to blbý povinný ručení za 5-10 tisíc, takže pak k to… poslední
icepower32 17.02.2016 17:59
icepower32

No, pokud budeš platit havarijko, plácnu orientačně (jen pro pochopení věci) 20 tisíc ročně. Auto plánuješ mít ještě určitě, když neodejde po technické stránce, alespoň 4-5 let.

tj. 5 x 20 tisíc. = 100 tisíc za pojištění auta které má cenu maximálně kolem těch 100 tisíc.

Nyní, berme v potaz že pojištěný nejsi a auto za týden rozsekáš na totálku, je lepší ať už leasingem například (splácení měs.), z vlastních zdrojů, vzít si jiné, novější auto, technicky způsobilejší, bezpečnější a bůhví co dalšího, kde by jsi zaplatil za něj pořizovací cenu třeba zase těch 100-130 tisíc?

Když porovnáš mezní užitek z toho být havarijně pojištěný a mezní užitek nebýt, který je vyšší?
Mně by dávalo smysl a i vyšší užitek, nebýt pojištěný a v případě nenadálé události (auto zničím) za cenu mírně vyšší, či stejnou jako pojištění, seženu lepší a novější auto.

možná to píšu trošku zmateně, ale snad si myšlenku pochopil :-) (zajímavé věci na tohle téma, se dají dočíst v učebnicích mikroekonomie)

to možná pro starý pardály, pro nás mladý máš i to blbý povinný ručení za 5-10 tisíc, takže pak k tomu přidej havarijko a jsi už u těch 20.. :-D

navíc to byl příklad, jak se dá dobrat výsledku, má si tam dosadit svoje proměnný, jako stav, stáří, cenu pojištění, cenu vozidla, jeho finanční situaci atd.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru