Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Nový a nový mobily - co to opravdu přináší uživatelům?

Výrobci mobilních telefonů neustále chrlí na trh nový a novější modely šíleným tempem, každou chvilku nějakej výrobce ukáže světu svou novou vlajkovou loď, která se pyšní milionem parametrů a technologií. Co z toho však koncoví uživatelé opravdu ocení a použijí? 99% majitelů smartphonů svůj mobil nevyužije ani na 90% z toho, co to umí.
Takže co obvykle přináší nový modely telefonů?
- větší rozlišení
- vyšší výpočetní/grafický výkon
- více uživatelské paměti
- někdy lepší foťák, i když jen málokdy to fotí opravdu dobře
Toto vše uživatelé obvykle poznají, případně využijí. Co však dále je v těch nových mobilech tak zajímavýho, aby to někoho donutilo letět si to hned koupit? Za zajímavý považuju NFC, jenže zatím nikde nevidím reálný využití. Ostatní, jako navigace, bluetooth, dual SIM, to vše je starý a známý.
Zato baterie jsou furt ve stejných sračkách, takže výdrž telefonů je jeden, až dva dny.

Debata je o dotykových smartphonech.

Předmět Autor Datum
Můj názor na tuto technologii jistě znáš.
mif 17.01.2015 23:33
mif
Znám, ale to ti nebrání se k tomu vyjádřit. Já telefon neberu jen jako zařízení pro komunikaci s lid…
Prasak 17.01.2015 23:44
Prasak
Apple? Jiste prispel svym dilem - povedenym marketingem a popularizaci ve stylu ajfoun do kazde rodi…
RedMaX 18.01.2015 00:00
RedMaX
Ano, Apple, protože díky jeho marketingu se to masivně ujalo a ostatní se chytli rozjetýho vlaku. Do…
Prasak 18.01.2015 01:29
Prasak
No ja Applu moc zasluhy nedavam, nebot jsem si jistej, ze ten boom by prisel i bez nej, jen o nejake…
RedMaX 18.01.2015 02:30
RedMaX
Ta nenavist k Applu je uplne videt, ale touhle vetou sis trochu nasral do huby zasluhy nedavam, neb…
icepower32 18.01.2015 11:09
icepower32
Je jedno, jestli dřív, nebo později, ale prostě to udělal Apple. Zde není místo pro alternativní his…
Prasak 18.01.2015 11:26
Prasak
Kdybys misto psani zbytecneho komentu si precetl i ten muj predchazejici prispevek, tak bys vedel, z…
RedMaX 18.01.2015 11:43
RedMaX
Nové mobily sleduji zpovzdálí. Mám x let nějakou starou Nokii řady 1200 (6? 8?). Neumí nic, jen volá…
IQ37 18.01.2015 00:07
IQ37
Rabování kapes se dá vztáhnout na ledacos - třeba na cigarety, nebo chlast. A bez obojího se dá taky…
Prasak 18.01.2015 01:30
Prasak
Cigarety, chlast a mobily jsou u mě na stejné úrovni. Bez všech těchto věcí se dá klidně žít. Mají s…
IQ37 18.01.2015 13:09
IQ37
Mají společné to rabování kapes závislých lidí. Slušelo by se dodat, že jde o dobrovolné rabování k…
Dale Cooper 18.01.2015 13:11
Dale Cooper
No... závislost nejde s dobrovolností zrovna ruku v ruce. :-)
IQ37 18.01.2015 13:12
IQ37
Získání závislosti je v 99% dobrovolné (to jedno procento nechávám pro extrémní případy, např. z lék…
Zarniwúp 18.01.2015 13:33
Zarniwúp
To je sice na zpočátku pravda, každá závislost se získává postupně a dobrovolně. Já jsem jen napsal…
IQ37 18.01.2015 13:46
IQ37
Je to jako s pocitacema, nakonec to je taky pocitac. Ty jsou preci take porad jen o vyssim vykonu a…
RedMaX 18.01.2015 00:16
RedMaX
ze bezny zakaznik uz vic vykonu nepotrebuje a pomalu ho nebude jak oslovit, takze bude vic marketing…
Prasak 18.01.2015 01:38
Prasak
Tak ja beru i zvyseni vykonu jako podstatnou vec, pokud jsem si na pocitaci nedokazal prehrat fullHD…
RedMaX 18.01.2015 02:41
RedMaX
Já to myslím tak, že pro běžný použití už mají počítače výkonu dostatek už několik let, více je ho p…
Prasak 18.01.2015 10:36
Prasak
Stále trvám, že telefon má být telefon a počítač počítačem. Vše mezitím, jsou pro mě jen drahé hračk…
M-Pol 18.01.2015 07:24
M-Pol
Souchlast. Když si potřebuju zavolat, netřeba mi k tomu placka jak plácačka na hmyz s denní výdrží.…
mif 18.01.2015 09:32
mif
Internet v kapse kdekoliv není vůbec blbá věc.
Prasak 18.01.2015 10:27
Prasak
Je to tak. Blbá věc ovšem je, že výrobci jaksi zapomínají na "kapesnost" těchto zařízení. Pohodlné n… poslední
Moas 20.01.2015 12:33
Moas
Pocitac jena jednu stranu jednoduche zarizeni, neumi to nic jineho nez pocitat, ale protoze spocitat…
RedMaX 18.01.2015 11:13
RedMaX
Však já ti ten pokrok neberu, jen tvrdím, že na chalupě je lépe čumět do krbu s lahví červeného, než…
M-Pol 18.01.2015 11:30
M-Pol
Tak samozrejme, ze se da zit bez toho, ale driv jsme vozili na chalupu malou prenosnou televizi (kdy…
RedMaX 18.01.2015 11:52
RedMaX
ale neznam nikoho kdo by smartphone vyuzival a po case ho odlozil s tim, ze ho nepotrebuje. Tak už…
M-Pol 18.01.2015 12:24
M-Pol
Máš určitě pravdu, ale i ta praktická použitelnost naráží (nebo je na dohled) na strop toho, kam se…
Dale Cooper 18.01.2015 13:16
Dale Cooper
Díky za tip, zatím jsem chodil přímo na web CHMI, ta aplikace je rychlejší, než načítání celé stránk…
Prasak 18.01.2015 13:26
Prasak
Mám verzi map pro WP, ale asi to bude podobné. Výchozí mapa je turistická, pak jde přepnout na zimní…
Dale Cooper 18.01.2015 13:30
Dale Cooper
Už jsem myslel, že jsem v těch mapách něco zdrbal, takže je to OK. Turistickou mám už staženou offli…
Prasak 18.01.2015 13:41
Prasak
Ta turistická je super, vystačíš bez papírové mapy. Navíc když klepneš na to modré kolečko (ukazujíc…
Dale Cooper 18.01.2015 13:46
Dale Cooper
Navíc když klepneš na to modré kolečko (ukazující tvou polohu), tak ti to pěkně ukáže i směr, kterým…
merlouska 18.01.2015 15:18
merlouska
Jo, kompas to má. Nenapadlo mě, že by mobil s GPS neměl kompas. Občas to pindá, že není kompas kalib…
Dale Cooper 18.01.2015 15:33
Dale Cooper
Je to tak, proto nas vyrobci zacinaji balamutit 4K displeji a podobnymi nesmysly, samozrejme milion…
RedMaX 18.01.2015 17:37
RedMaX
Aplikace od ČHMÚ na WP není, ty Bouřky jsou dílo nějakého nadšence. Předpovědní mapy jsou ale k disp…
Dale Cooper 18.01.2015 18:03
Dale Cooper
smartphone (chytry telefon) Konečně má člověk u sebe někoho rozumově spřízněného!? (jen vtip) :-)…
IQ37 18.01.2015 13:35
IQ37
Ne všichni jsou takové [konzerva_ua_hranu.jpg] Sám píšeš, že Lidé jsou v zásadě hraví tak jaká pak…
Niko Bellic 18.01.2015 13:51
Niko Bellic
Bránit se novým věcem znamená jít sám proti sobě. Nesouhlasím. Každý si to musí posoudit sám.
IQ37 18.01.2015 13:58
IQ37
Bez auta, kola, motocyklu se taky da zit, ale presto aspon jedno z toho pouziva snad kazdy (v CR). S…
RedMaX 18.01.2015 17:31
RedMaX
Jsi v tomto moje krevní skupina! :-)
IQ37 18.01.2015 13:24
IQ37
Lepší procesor, grafiku, kde si môžem zahrať mmorpg online bez problémov v pelíšku :-)details
kingdomcome1 18.01.2015 18:21
kingdomcome1

Znám, ale to ti nebrání se k tomu vyjádřit.
Já telefon neberu jen jako zařízení pro komunikaci s lidma, ale jako kapesní počítač. Jenže se to za poslední roky nikam moc nepohnulo. Malá revoluce u mobilů je použití dotykovýho displeje pro kompletní ovládání (a zasloužil se o to Apple, ukázal ostatním, jak na to), ale krom vyšších čísel parametrů je to prakticky furt stejný.

Apple? Jiste prispel svym dilem - povedenym marketingem a popularizaci ve stylu ajfoun do kazde rodiny, ale ja davam mnohem vetsi zasluhu Microsoftu, jeho PDA s Windows Mobile a posleze i prvni smartphony to ve skutecnosti rozjely, samozrejme nezapominam ani na Palm. Skoda ze to nakonec pohnojil tak, ze se sam degradoval na toho tretiho (ctvrteho) v rade, ktery nikoho nezajima.

Kdybys misto psani zbytecneho komentu si precetl i ten muj predchazejici prispevek, tak bys vedel, ze Applu jeho zasluhu v oblasti marketingu neberu, dokazal smartphony zpopularizovat tak, ze o nich zacaly psat noviny a zacali se o ne zajimat i lidi technikou nepolibeni. Ja nedavam Applu zadne technicke (vyvojarske) zasluhy, nebot kapesni pocitace uz byly davno predtim nez prisel Apple.

Nové mobily sleduji zpovzdálí. Mám x let nějakou starou Nokii řady 1200 (6? 8?).
Neumí nic, jen volání a SMS. Taky má budík a nějaký kalendář. K mobilům jsem si vypěstoval nějak odtažitý vztah. Nikam ho nenosím, leží stále doma, měsíčně mě provoz stojí cca 20,- Kč. :-)

Uživatelům to hlavně rabuje kapsy (pokud se tomu dá říct přínos).

To je sice na zpočátku pravda, každá závislost se získává postupně a dobrovolně.
Já jsem jen napsal to, že závislý člověk už není "dobrovolník". Tys to trochu obrátil.
Kouřil jsem 35 let - cca 40 a více denně. Nešlo skončit (...). Pak jsem ze zdravotních důvodů skončil ze dne na den (ne kvůli tubeře nebo rakovině).

Je to jako s pocitacema, nakonec to je taky pocitac. Ty jsou preci take porad jen o vyssim vykonu a jinak nic noveho neprinaseji. Navic dneska uz to jde docela pomalu a kdyz se podivas treba ted na nove rady grafickych karet, tak narust vykonu je dost mizivy.
V mobilech se usla taky dlouha cesta, kdyz si vzpomenu na Windows Mobile 2003, Windows Mobile 6.5, pak prvni muj Android a na hardware ktery k tomu byl a porovnam to s dnesnim smartphonem, tak je to opravdu znatelny pokrok. Vzdyt to neni tak davno kdy mel notebook problem prehrat 1080p video a dneska to zvladne mobil.

Stejne jako u PC pomalu dochazi k tomu, ze bezny zakaznik uz vic vykonu nepotrebuje a pomalu ho nebude jak oslovit, takze bude vic marketingu a mene tech opravdu novych veci, ale u PC tomu neni jinak. Porad jeste ale vykon navic muze byt znat - sifrovani dat, prehravani videa (2K, 4K, H265, ...). No a pak tu je kategorie her a tady je to uplne stejne jako u PC, hraci porad potrebujou TOP hardware a mobilu to plati nekolikanasobne.

Baterie se posunuly, zacinalo se nekde okolo 1250mAh a dneska jses bezne okolo 2500mAh, bohuzel se ale se vzrustajicim vykonem zdvihla i spotreba, nicmene realne se doba vydrze prodluzuje, kazdorocne mozna i o 5 az 10%.

Jinak dobry napad je dvojite uvadeni novych smartphonu na trh, poprve se dela oslava noveho TOP modelu v zime, kdy vyrobce novy "nejlepsi telefon" oznami a po druhe se dela halo v lete nebo na podzim, kdy se realne telefon zacne prodavat. Takze to vypada jako by bylo neco noveho neustale a pritom se uvadi na trh jen jednou rocne, coz je podobne jako u grafickych karet nebo procesoru a tam se nadtim nikdo nepozastavuje.

Edit: Muj SGS4 ma cidla teplomer, vlhkomer a barometr, zase o neco vic multifunkcni nez predchozi founy. :-)

ze bezny zakaznik uz vic vykonu nepotrebuje a pomalu ho nebude jak oslovit, takze bude vic marketingu a mene tech opravdu novych veci,

Právě tohle mám na mysli. U počítačů se poslední zajímavá událost stala s masivním nástupem LCD panelů, od té doby se hýbe jen výkon. Předtím to byl asi vynález myši, jinak nic novýho.

Baterie mají o něco větší kapacitu, ale díky větším telefonům, takže i kapacita roste s velikostí akumulátoru. Prodloužení výdrže? Až to vydrží alespoň dva dny intenzivního používání, budu skákat, zatím není problém vyflákat telefon za odpoledne. V této oblasti už hodně dlouho nic novýho nebylo.

K přirovnání mobilů k počítačům - počítačům se IMHO nevěnuje v médiích tak velký prostor, jako novým modelům telefonů. Nový počítačový díly totiž osloví jen zasvěcený, pro ostatní je to jen další krám do bedny pod stolem, která má dnes dostatečný výkon na cokoliv. Výkon už není tolik potřeba, jak díš.

Tak ja beru i zvyseni vykonu jako podstatnou vec, pokud jsem si na pocitaci nedokazal prehrat fullHD video a najednou to slo, tak je to presne ta zajimava udalost. Procesor ma vysi vykon a proto si prehraju fullHD. U smartphonu je to stejne.
Problem nastava az tehdy, kdy ma sice procesor o 10% vyssi vykon, ale nijak se me to realne netkne, nedokazu ho smysluplne vyuzit.

V bateriich nic noveho jen tak nebude, dneska je standard mezi 2000 az 3000 mAh a to dokazes pri opravdu intenzivnich pouzivani vybit za necely den. Jiste jsou i founy s 4000mAh, ale na to co bys chtel bys potreboval minimalne kapacitu zdvojnasobit, teda 6000 az 8000 mAh a to je nerealne. takova baterie sice vyrobitelna je, ale bude velka a tezka a ono se to nezda, ale jak by foun vazil vic jak 150g, tak je to nepouzitelne, na bezne pouzivani prilis tezke. Takze bud vymyslet jiny koncept baterie nebo snizit spotrebu a oboji je na dlouho.

Já to myslím tak, že pro běžný použití už mají počítače výkonu dostatek už několik let, více je ho potřeba akorát na hry a pro speciální aplikace. Na internet, přehrávání filmů, domácí použití... vydrží počítač bez upgradu několik let. Pamatuju si doby prvních Pentií, kdy každej upgrade byl hodně poznat a nový modely přinášely znatelnej výkon navíc. Dnes se dá i několik let vydržet na jednom procesoru, spousta lidí má doma furt Core2Duo a furt se na tom dá v phodě spustit i většina nových her, což u Pentií nebylo možný. Nárůsty výkonů novýho hardwaru už nejsou tak velký a potřeba upgradu není tak častá.

Baterie - kapacity jsou vyšší s nárůstem fyzické velikosti, což není nic evolučního. V této oblasti technika furt stojí už mnoho let. Spotřeba by snad snížit šla, ale nejspíš na úkor výkonu.

Souchlast. Když si potřebuju zavolat, netřeba mi k tomu placka jak plácačka na hmyz s denní výdrží. Razím tezi jednoduchých separátních přístrojů. Ale nikomu to neberu. Výjimka jsem spíš já - chci prostě telefon s dlouhou výdrží, čitelným displejem (klidně monochrom), nejlépe v "protiatomovém" provedení (outdoor, vojenský design). Víc mi netřeba.

Je to tak. Blbá věc ovšem je, že výrobci jaksi zapomínají na "kapesnost" těchto zařízení. Pohodlné nošení pro mě končí u cca 4.5" zařízení a naprosto mi stačí i 4".
Výkonu to má na rozdávání, pokud tedy člověk nemá Androidí lowend nebo Šoňmi Hoňmi nezmršil optimalizaci.
Stejně tak jsem vůbec nepobral, proč by měl mít telefon fullHD rozlišení a podobné perverznosti.
No a ta baterka... Zdá se, že THL 4000 a THL 5000 jdou správným směrem ale dokud se nezačne masově aplikovat jakákoliv vylepšená technologie umožňující ukládat náboj s vyšší hustotou tak se obávám, že jsme stále ve slepé uličce.

Pocitac jena jednu stranu jednoduche zarizeni, neumi to nic jineho nez pocitat, ale protoze spocitat se da temer vse, tak je to vlastne pouzitelne temer na vsechno. Smartphone je pocitac, kter umi pocitat i telefonni hovor. :-) Takze ano, mam doma klasicky domaci telefon (na snure) a to je opravdu jen telefon (v mem pripade IP telefon). Jedinny problem je vylozene slovniho charakteru, misto abychom riklali, ze nosim v kapse malinky pocitacek, tak se tomu zacalo rikat smartphone (chytry telefon) podle te jedne pritom nevyznamne funkce telefonovani.
A ano, myslim, ze mit moznost nosit u sebe malinky pocitac je opravdu pokrok: Kdyz pominu, ze to umi prijimat hovory a smsky jako klasicky telefon, tak internet temer kdekoli je uzasna vec (jsem na chalupe, zacne prset, reknu si, no tak je osklive pojedu domu, vlezu do aplikace Muj vlak, podivam se v kolik mi to jede, koupim si jizdenku, nemusim se jit koukat na nadrazi, muzu jit na nadrazi presne a zbytecne tam necekat). Prijde mi email, at jsem kdekoli, hned vim, ze mi nekdo napsal. Muzu si kratit dlouhou chvili hranim her. Nemusim tahat sebou do MHD tezkou knihu, ctu si na mobilu. Kdyz mam nekam jit a nevim, kde presne to je, mrknu na GPS. Stopuju si cas, kdyz beham a hned mi to ukaze kolik jsem ubehl kilometru a i trasu kterou jsem bezel vcetne vyskoveho prevyseni. SGS4 ma dokonce vlhkomer, barometr a teplomer, taky zajimava udelatka a nemusim si kupovat ty pristroje zvlast a vydavat za to dalsi penize. Zdaleka jsem tu nevypsal vsechny moznosti ke kterym se to da pouzivat a ktere mi ujednodusili zivot, proste smartphone ac nazvem telefon je velmi prakticky pouzitelny pocitac.

Však já ti ten pokrok neberu, jen tvrdím, že na chalupě je lépe čumět do krbu s lahví červeného, nežli na jakýsi prťavý displej a hrát kravinu GTA V ........, v lese/horách se nepotřebuji navigovat krámem, který stejně když je vskutku potřeba tak je vybitý a jestli prší, nebo je vlhko, snad zatím poznám i bez přístroje.
(je to jenom módní a návykové, ale žít se dá pohodlně i bez toho)

Tak samozrejme, ze se da zit bez toho, ale driv jsme vozili na chalupu malou prenosnou televizi (kdyz pominu to, ze dnes uz na TV stejne nekoukam), tak uz nemusim mam smartphone. Teplomer a barometr jsme meli na chalupe taky, ale uz se rozbily, novy kupovat nemusim, mam smartphone. Tahat sebou vlakem knihy, ktere vecer ctu u te sklenky vina nemusim, mam smartphone. Kdyz nekam jedu, kde to neznam, tak jsem si sel koupit mapu, nemusim, mam smartphone.
Takze ano, zit bez toho se da, ale hodne to ujednodusuje zivot. Popravde znam lidi kteri se nikdy smartphone nenaucili pouzivat a tvrdi, ze je to zbytecnost, ale neznam nikoho kdo by smartphone vyuzival a po case ho odlozil s tim, ze ho nepotrebuje. Takze ta navykovost nebude asi jen o mode, ale i o prakticke pouzitelnosti. Takhle je to ale s vetsinou veci, na co kolo, kdyz si vsude dojdu pesky, ale kdo jednou zacne jezdit na kole, tak uz bere i kolo jako samozrejmost, obzvlast na venkove, ve meste mas to same s autem.

Máš určitě pravdu, ale i ta praktická použitelnost naráží (nebo je na dohled) na strop toho, kam se to bude posouvat. Zatím - za 30 let to může být jiné, nové objevy apod.
Teploměr, barometr, no dobrá; ale přežívalo se dost dobře i bez toho a zřejmě nepůjde o kdovíjak masově využívanou fíčuru.
Sám chytrý telefén mám už drahně let, asi nejčastěji využiju net, mail, mapy a aplikaci "Bouřky", kterážto ukazuje aktuální snímky ze srážkového radaru. To je výborná věc, jsi někde venku, koukneš, jestli se nehrne nějaké chcaní, případně když prší, koukneš jak rozsáhlé to je. To je parádní aplikace. A je i na WP :-p

Mám verzi map pro WP, ale asi to bude podobné. Výchozí mapa je turistická, pak jde přepnout na zimní a leteckou. Tu leteckou to IMHO tahá z netu, offline v mobilu bude jen turistická. Zimní je totéž, jen jinak barevná. Ta klasická tam není, ale ta turistická ji zastoupí.
Na aplikaci Bouřky nedám dopustit :-) Jde tam i nastavit, kolik snímků to tahá při připojení přes GSM/3G (výchozí jsou tři, ale když chceš listovat, abys viděl pohyb fronty, tak to snímky dostáhne) nebo WiFi; tam je výchozí myslím pět.

Je to tak, proto nas vyrobci zacinaji balamutit 4K displeji a podobnymi nesmysly, samozrejme milion MPx patri do stejneho ranku marketingovych zvastu apod.

Jo, seznamacky mapy taky pouzivam, turisticka offline je fajn vec. Nevim jak je to na WP, ale na Androidu mame oficialni aplikace od CHMU - Aladin a Meteoradar. Ta druha ma widget srazkove mapy na plochu displeje, dost se to hodi v lete na kole, kdy kouknu, jestli se neco nezene, parkrat uz jsem takhle desti ujel.

Aplikace od ČHMÚ na WP není, ty Bouřky jsou dílo nějakého nadšence. Předpovědní mapy jsou ale k dispozici v aplikaci Bing počasí; ta ale zase není pro Android.
Já to používám, to jo, ale když jsem venku, tak kouknu na oblohu a když se mi to nezdá, tak mrknu na snímek z radaru a vím. Ono taky někde v českoleských hvozdech nebývá moc signálu... Tak je mi aplikace na nic a je třeba dát na vlastní úsudek. A jak se říká - není špatného počasí, jen špatného oblečení.
4K cokoli je mi ukradené. Displeje, televize, kamery.

smartphone (chytry telefon)

Konečně má člověk u sebe někoho rozumově spřízněného!? (jen vtip) :-)

Ono tady v této debatě dost lidí tak nějak v pozadí přiznává, že tyhle vynálezy nejsou zrovna to, bez čeho by neuměli žít. Lidé jsou v zásadě hraví a toho je v případě mobilů (i těch chytřejších) a počítačových udělátek vyloženě zneužito výrobci a obchodníky. Reklamní masáž, kam se podíváš (kolem cest, na autech, na výrobcích, v obchodech, na budovách, tisk, rádio, televize, internet, určitě jsem ještě něco opomenul). Vypěstovali v lidech určitý druh závislosti. Bráníme se tomu více nebo méně, ale neúspěšně.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru