Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Poskytnutí první pomoci, handicapovaný člověk

Zdravím, netuším kde bych to měl rozebírat do právní poradny mi to nepřijde a třeba se z toho rozvine nějaká diskuse.
Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc, ale jak jsou na tom lidé jako jsem já (vozíčkář). Při dopravní nehodě, kde je třeba auto v příkopu, kde se i zdravý člověk dostane těžko, tak pro vozíčkáře to bude ještě těžší. Údajně prý stačí zavolat jenom záchrannou službu a říct "jsem vozíčkář a nedokáži pomoct", ale zákon mluví jasně, musím prostě poskytnou první pomoc se vším všudy, co myslíte vy?

Předmět Autor Datum
IMHOs poskytl pomoc tím, žes zavolal záchranku. Víc se od tebe čekat nemůže.
mif 15.03.2014 18:50
mif
Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc Nesmysl. Najděte mi zákon/vyhlášku, která vám ukládá p…
Kurt 15.03.2014 19:05
Kurt
Máš pravdu. Přestože se to může zdát paradoxní a přestože se ve většině dostupné literatury dočteme…
IQ37 15.03.2014 19:32
IQ37
To je samozřejmě další nesmysl. V žádném zákoně se o povinnosti poskytnutí první pomoci nepíše - a n…
Kurt 15.03.2014 21:12
Kurt
Asi jsi tu moji citaci pochopil jinak, než já.
IQ37 16.03.2014 01:18
IQ37
Kurte, jde o to, že by ti záchranu /cizího/ života měl poručit tvůj vlastní smysl pro kategorický im…
mif 16.03.2014 09:06
mif
Od začátku tady rozporuju tohle: Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc, Neřeším tu můj smys…
Kurt 16.03.2014 15:08
Kurt
Ergo decipiatur. Fabulace se stává standardem. Největší hnusoba je teorie o naší minulosti - to tě n…
mif 16.03.2014 15:51
mif
jaká že to ta theorie je? je neděle, tak pověz tu nedělní.
kmochna 16.03.2014 16:08
kmochna
Moc jsem se rozkecal, neměl jsem. Najdi si to sám.
mif 16.03.2014 16:13
mif
Ale to víš. Jen s tím nic neudělám. Snažím se svou měrou působit tam, kde je šance něco změnit. Možn… poslední
Kurt 16.03.2014 16:20
Kurt
Tak snad poskytneš pomoc podle svých možností a schopností. Vyskočit z vozíku a lozit do škarpy do t…
Prasak 15.03.2014 19:41
Prasak
Právě, do mých schopností to nezapadá, tak tady pokud není nějaké zvlášť velké zranění či nehrozí-li…
Gumboy19 15.03.2014 19:53
Gumboy19
vykašli se na nějaký psaný zákony. udělej co udělat můžeš a na co stačíš.
kmochna 15.03.2014 20:39
kmochna
Tak nějak, když jde do tuhýho, je třeba se řídit vlastním rozumem a úsudkem, ne zákonem.
Prasak 15.03.2014 21:20
Prasak
tomu se budeme učit celý život.
kmochna 15.03.2014 22:20
kmochna
Ještě to nějak vtlouct do hlav soudcům... :-)
IQ37 16.03.2014 01:21
IQ37
Právník nejsem, ale při testech do autoškoly tam bylo napsáno, že každý musí poskytnout pomoc v rámc…
Mayhem 16.03.2014 09:54
Mayhem

Máš pravdu.

Přestože se to může zdát paradoxní a přestože se ve většině dostupné literatury dočteme o povinnosti poskytnout první pomoc, ve skutečnosti žádná taková povinnost není v zákonech výslovně uvedena. "Povinnost" poskytnout první pomoc je tedy dána pouze nepřímo – na základě zákonů trestajících její neposkytnutí.

http://www.zachrannasluzba.cz/prvnipomoc/2013_prvni_pomoc_pravo.pdf

Od začátku tady rozporuju tohle:

Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc,

Neřeším tu můj smysl pro cokoliv. Proč si lidi nepřečtou tu normu (zákon/vyhlášku) a místo toho jen blbě fabulujou a věří nesmyslům? Opravdu platí "Mundus vult decipi"?

Ale to víš. Jen s tím nic neudělám. Snažím se svou měrou působit tam, kde je šance něco změnit. Možná jsem moc namyšlený, ale mám za to, že to má smysl.

Takže to shrnu: žádná norma nenařizuje poskytnout první pomoc (výjimkou je Zákon o zdraví lidu z roku 1966, který tuto povinnost ukládá, leč výhradně zdravotníkům). Existují ale normy, které nařizují poskytnutí nezbytné pomoci. Takové pak obsahují větičky typu "podle svých možností a schopností", či třeba "pokud tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného". Jinými slovy: nikdo nikoho nemůže nutit poskytnout pomoc za cenu ohrožení života zachraňujícího. Nedělají to ani profíci, naopak - vždycky postupují tak, aby rizika pro sebe coby zachraňující minimalizovali. Ona taková opožděná aktivace airbagu (jak na potvoru zrovna v okamžiku, kdy se pro zraněného natáhnete do auta) vás pošle na druhý břeh rychleji, než dorazí záchranka.
Takže bacha na to. Hrdinů jsou plný hřbitovy a Čestné uznání in memoriam vám hypotéku nesplatí.

Právník nejsem, ale při testech do autoškoly tam bylo napsáno, že každý musí poskytnout pomoc v rámci svých možností. V rámci svých možností mi přijde jasné.
Pokud se do toho příkopu ze zdravotních důvodů nedostanu, určitě je třeba zavolat RZS a případně pokud to jde tak zkusit stopnout nějaké auto, kde by mohl být někdo, kdo má ty možnosti větší - víc dělat nejde.
Je to logické, nejde vymáhat pomoc za všech okolností, když se někdo bude topit a já bych neuměl plavat tak tam pro něho přeci nemůžu skákat, protože to není v rámci mých možností a ještě bychom se tam utopili oba.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru