Poskytnutí první pomoci, handicapovaný člověk
Zdravím, netuším kde bych to měl rozebírat do právní poradny mi to nepřijde a třeba se z toho rozvine nějaká diskuse.
Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc, ale jak jsou na tom lidé jako jsem já (vozíčkář). Při dopravní nehodě, kde je třeba auto v příkopu, kde se i zdravý člověk dostane těžko, tak pro vozíčkáře to bude ještě těžší. Údajně prý stačí zavolat jenom záchrannou službu a říct "jsem vozíčkář a nedokáži pomoct", ale zákon mluví jasně, musím prostě poskytnou první pomoc se vším všudy, co myslíte vy?
IMHOs poskytl pomoc tím, žes zavolal záchranku. Víc se od tebe čekat nemůže.
Nesmysl. Najděte mi zákon/vyhlášku, která vám ukládá povinnost poskytnout první pomoc (nota bene bez ohledu na svoji bezpečnost či své schopnosti).
Máš pravdu.
http://www.zachrannasluzba.cz/prvnipomoc/2013_prvni_pomoc_pravo.pdf
To je samozřejmě další nesmysl. V žádném zákoně se o povinnosti poskytnutí první pomoci nepíše - a nějaké fabulace páně Fraňka na tom nic nemění.
Asi jsi tu moji citaci pochopil jinak, než já.
Kurte, jde o to, že by ti záchranu /cizího/ života měl poručit tvůj vlastní smysl pro kategorický imperativ. Co praví zákony, je mi u prdele.
Od začátku tady rozporuju tohle:
Neřeším tu můj smysl pro cokoliv. Proč si lidi nepřečtou tu normu (zákon/vyhlášku) a místo toho jen blbě fabulujou a věří nesmyslům? Opravdu platí "Mundus vult decipi"?
Ergo decipiatur. Fabulace se stává standardem. Největší hnusoba je teorie o naší minulosti - to tě nesere?
jaká že to ta theorie je? je neděle, tak pověz tu nedělní.
Moc jsem se rozkecal, neměl jsem. Najdi si to sám.
Ale to víš. Jen s tím nic neudělám. Snažím se svou měrou působit tam, kde je šance něco změnit. Možná jsem moc namyšlený, ale mám za to, že to má smysl.
Takže to shrnu: žádná norma nenařizuje poskytnout první pomoc (výjimkou je Zákon o zdraví lidu z roku 1966, který tuto povinnost ukládá, leč výhradně zdravotníkům). Existují ale normy, které nařizují poskytnutí nezbytné pomoci. Takové pak obsahují větičky typu "podle svých možností a schopností", či třeba "pokud tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného". Jinými slovy: nikdo nikoho nemůže nutit poskytnout pomoc za cenu ohrožení života zachraňujícího. Nedělají to ani profíci, naopak - vždycky postupují tak, aby rizika pro sebe coby zachraňující minimalizovali. Ona taková opožděná aktivace airbagu (jak na potvoru zrovna v okamžiku, kdy se pro zraněného natáhnete do auta) vás pošle na druhý břeh rychleji, než dorazí záchranka.
Takže bacha na to. Hrdinů jsou plný hřbitovy a Čestné uznání in memoriam vám hypotéku nesplatí.
Tak snad poskytneš pomoc podle svých možností a schopností. Vyskočit z vozíku a lozit do škarpy do tvých možností a schopností už asi nezapadá.
Právě, do mých schopností to nezapadá, tak tady pokud není nějaké zvlášť velké zranění či nehrozí-li smrt, stačí zavolat jenom ZS
vykašli se na nějaký psaný zákony. udělej co udělat můžeš a na co stačíš.
Tak nějak, když jde do tuhýho, je třeba se řídit vlastním rozumem a úsudkem, ne zákonem.
tomu se budeme učit celý život.
Ještě to nějak vtlouct do hlav soudcům...
Právník nejsem, ale při testech do autoškoly tam bylo napsáno, že každý musí poskytnout pomoc v rámci svých možností. V rámci svých možností mi přijde jasné.
Pokud se do toho příkopu ze zdravotních důvodů nedostanu, určitě je třeba zavolat RZS a případně pokud to jde tak zkusit stopnout nějaké auto, kde by mohl být někdo, kdo má ty možnosti větší - víc dělat nejde.
Je to logické, nejde vymáhat pomoc za všech okolností, když se někdo bude topit a já bych neuměl plavat tak tam pro něho přeci nemůžu skákat, protože to není v rámci mých možností a ještě bychom se tam utopili oba.