Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Poskytnutí první pomoci, handicapovaný člověk

Zdravím, netuším kde bych to měl rozebírat do právní poradny mi to nepřijde a třeba se z toho rozvine nějaká diskuse.
Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc, ale jak jsou na tom lidé jako jsem já (vozíčkář). Při dopravní nehodě, kde je třeba auto v příkopu, kde se i zdravý člověk dostane těžko, tak pro vozíčkáře to bude ještě těžší. Údajně prý stačí zavolat jenom záchrannou službu a říct "jsem vozíčkář a nedokáži pomoct", ale zákon mluví jasně, musím prostě poskytnou první pomoc se vším všudy, co myslíte vy?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc Nesmysl. Najděte mi zákon/vyhlášku, která vám ukládá p…
Kurt 15.03.2014 19:05
Kurt
Máš pravdu. Přestože se to může zdát paradoxní a přestože se ve většině dostupné literatury dočteme…
IQ37 15.03.2014 19:32
IQ37
To je samozřejmě další nesmysl. V žádném zákoně se o povinnosti poskytnutí první pomoci nepíše - a n…
Kurt 15.03.2014 21:12
Kurt
Kurte, jde o to, že by ti záchranu /cizího/ života měl poručit tvůj vlastní smysl pro kategorický im…
mif 16.03.2014 09:06
mif
Od začátku tady rozporuju tohle: Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc, Neřeším tu můj smys…
Kurt 16.03.2014 15:08
Kurt
Ergo decipiatur. Fabulace se stává standardem. Největší hnusoba je teorie o naší minulosti - to tě n…
mif 16.03.2014 15:51
mif
Ale to víš. Jen s tím nic neudělám. Snažím se svou měrou působit tam, kde je šance něco změnit. Možn… poslední
Kurt 16.03.2014 16:20
Kurt

Máš pravdu.

Přestože se to může zdát paradoxní a přestože se ve většině dostupné literatury dočteme o povinnosti poskytnout první pomoc, ve skutečnosti žádná taková povinnost není v zákonech výslovně uvedena. "Povinnost" poskytnout první pomoc je tedy dána pouze nepřímo – na základě zákonů trestajících její neposkytnutí.

http://www.zachrannasluzba.cz/prvnipomoc/2013_prvni_pomoc_pravo.pdf

Od začátku tady rozporuju tohle:

Dle zákona musí každý poskytnout první pomoc,

Neřeším tu můj smysl pro cokoliv. Proč si lidi nepřečtou tu normu (zákon/vyhlášku) a místo toho jen blbě fabulujou a věří nesmyslům? Opravdu platí "Mundus vult decipi"?

Ale to víš. Jen s tím nic neudělám. Snažím se svou měrou působit tam, kde je šance něco změnit. Možná jsem moc namyšlený, ale mám za to, že to má smysl.

Takže to shrnu: žádná norma nenařizuje poskytnout první pomoc (výjimkou je Zákon o zdraví lidu z roku 1966, který tuto povinnost ukládá, leč výhradně zdravotníkům). Existují ale normy, které nařizují poskytnutí nezbytné pomoci. Takové pak obsahují větičky typu "podle svých možností a schopností", či třeba "pokud tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného". Jinými slovy: nikdo nikoho nemůže nutit poskytnout pomoc za cenu ohrožení života zachraňujícího. Nedělají to ani profíci, naopak - vždycky postupují tak, aby rizika pro sebe coby zachraňující minimalizovali. Ona taková opožděná aktivace airbagu (jak na potvoru zrovna v okamžiku, kdy se pro zraněného natáhnete do auta) vás pošle na druhý břeh rychleji, než dorazí záchranka.
Takže bacha na to. Hrdinů jsou plný hřbitovy a Čestné uznání in memoriam vám hypotéku nesplatí.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru