Polská reforma (krádež) pokračuje
Severní sousedé Česka chystají razantní penzijní reformu, od níž si slibují snížení státního dluhu o více než devět procent. Polští politici plánují, že na začátku příštího roku začnou přesouvat část aktiv ze soukromých fondů do státního. Dotčené fondy se už obrátily na Evropskou komisi.
Přečtěte si článek, jde o další způsob jak zabavit soukromý majetek.
Slovo kradez je v tomto pripade naprosto nesmyslne, penzijni reforma byla v Polsku potreba udelat a snizit statni dluh taky, reseni je OK.
Proč, proč jsem si vzpomněl na tenhle film?
Co jsem se s tímhle tématem seznámil, tak jde v podstatě o to, že ten "pilíř", kdy část penzí mají na bedrech soukromé fondy zajišťovali jen a jen polskými státními dluhopisy. Tudíž, když by mělo dojít k vyplácení, tak by ty důchody stejně platil stát a žádné extra navýšení by ti lidé nezískali. Vůbec žádné. Tak stát pod sebe stáhnul svoje dluhopisy a znovu se zavázal, že budou lidé, kteří tam ty peníze dali o tuto částku výš v průběžném systému (jako by si platili plné sociální pojištění). Nula od nuly pojde.
Stát vydal dluhopisy, kterými navýšil příjmovou část rozpočtu. Dluhopisy nakoupily soukromé fondy, stát si je teď stahuje s tím, že klienti soukromých fondů o své platby nepřijdou, jen je jim bude vyplácet stát. Chápu to tak dobře?
To ale vypadá, že dluhopisy, které už jednou posloužily pro navýšení příjmové části rozpočtu nyní tu příjmovou část rozpočtu navyšují podruhé.
Neměl by stát pro umoření dluhu dluhopisy skupovat a ne stahovat?
Potom by ale neplatila tato část
Stát s nimi nezvyšuje přijmouvou část.
Dluhopisy zajištují v penzijních fondech penzi lidem v druhém pilíři (a v drtivé většině polské státni dluhopisy, tudíž pro střadatele možná ještě o malinko horší varianta, než průběžný systém).
Stát pod sebe stáhne zpět dluhopisy i střadatele (přeřadí je zpátky do průběžného systému) - fondům sebere jak příjmovou, tak výdajovou část (nula od nuly pojde).
Stát dluhopisy zlikviduje, čímž zmenší státní dluh (nebo je znovu prodá a tím zvýší příjem, oboje vyjde nastejno).
V Polsku je nádherně vidět, že ten druhý pilíř je absolutně nefunkční. Fondy pro zajištění "povinné" penze nebudou riskovat a stát to zaplatí buď jak buď. V tom fondu ty peníze navíc někoho obohacují (majitel fondu), zatímco v průběžném systému tyhle přidané výdaje nejsou.
Počkat, jak nezvyšuje příjmovou část?
Stát vydá emisi dluhopisů, kterou nakoupí investoři. Dluhopisy jsou závazek státu, že je v určitém časovém horizontu vyplatí. Inkasované penize za prodané dluhopisy se v rozpočtu uvedou jako aktivum.
Dluhopisy mohly fondy nakoupit přímo, nebo postupně, na tom tak nezáleží, v každém případě vlastník dluhopisů vlastní uznaný dluh státu.
Dluhopisy v soukromých fondech kryjí vklady jednotlivých klientů těch fondů.
Stát teď tyto vklady i s dluhopisy stáhl, dluhopisy se opět zavázal proplatit (v průběžném systému), a vklady chce použít na snížení státního dluhu - přidá je na příjmovou stranu rozpočtu.
Poprvé je na příjmové straně vykázal, když je prodal.
Podruhé je na příjmové straně vykazuje teď, když s nimi snižuje zadlužení.
Skutečně proplácet je bude jednou.
Napíšu ti směnku na korunu. Ty mi dáš korunu, já ti dám směnku. Někdo další ti dá korunu s tím, že mu ji v budoucnu proplatíš a toto kryješ tou směnkou, kterou se ti zavázal v budoucnu proplatit stát.
Stát od tebe stáhne směnku i korunu s tím, že někomu třetímu v budoucnu proplatí korunu. Má vůči někomu třetímu dluh jedné koruny. Vůči tobě nic, o korunu jsi nepřišel, ani jsi ji nezískal.
Stát má dvě koruny a dluh jedné koruny (směnka na jednu korunu).
Možná jsem ze skutečné transakce něco pochopil špatně, ale nemůžu přijít na to, co.
edit: Pokud u soukromých fondů zůstaly dluhopisy a stát má stále povinnost je proplatit, tak ano, to je to, co jsem nepochopil.
Tak kdyz opravdu napisu hovadinu, tak je ticho. Timto beru zpet, zadny nasobek se nekona. Jsem blb. Zarni mobile
už jsem se lekal. Protože to bys zařízl půlku finančních produktů