Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co delat s eurodrobnymi?

Pro bratry Slováky.
Pomalu se mi tu nastradalo větší množství europinďů. Hromada centů, dvoucentů, peticentů...
Vzdycky na dovolené se ty pinďáky nějak nasbírají.
Stacite to průběžně utratit, nebo to pak sypete do odpadu? V peněžence to zabírá spoustu mista, rozdíl mezi tim není (jen velikost, barva stejná)...

Předmět Autor Datum
Pokud je to čistá měď tak ve sběru dobře platí. Nevím ale zda to není trestné.:-)
nerady 31.08.2023 18:59
nerady
Mám v drobných 30E, některé budou v tom pytlíku, kam jsem to vždycky po příjezdu odhodil i 20 let. C…
RedMaX 31.08.2023 19:41
RedMaX
Mame na to specialni zavarovacku, az je plna, mince promenime. Takto tezce vydelane penize v zadnem…
HPET 31.08.2023 20:09
HPET
Nuž - keď sa ti nazbierajú - pomoc je celkom jednoduchá - plať nimi. Obchod je povinný ich prebrať (…
yYy 01.09.2023 08:21
yYy
Samoobsluzne pokladny na eurosmeti tu nemame. Vyhodit jsem nemyslel sberne suroviny, ale opravdu vyh…
Jan Fiala 01.09.2023 09:52
Jan Fiala
Euro bylo zavedeno před 20 lety a inflace stále pracuje.:-)
nerady 01.09.2023 11:29
nerady
Kdy byla zavedena koruna? Taky byly halire, desetniky, dvacetniku, padesatniky... Protoze ztratily s…
Jan Fiala 01.09.2023 12:43
Jan Fiala
To máš pravdu, ale pak také vysvětli proč se pořád desetníky používají na cenovkách. Také nevím proč…
nerady 01.09.2023 16:54
nerady
Ja vse platim kartou? To si me asi s nekym pletes, ja jsem zastance hotovosti. Na desetniky (nebo ce…
Jan Fiala 01.09.2023 17:07
Jan Fiala
Aitomaticke pokladny? Ty berou nejmensi 10Kc Nevím jako pokladny myslíš, ale třeba v Tescu nebo Kau…
Karel04 03.09.2023 10:30
Karel04
On je už plán zrušiť 1c a 2c, už teraz sa zaokruhľuje 5c hore/dole, aby sa redukovalo množstvo 1c a…
Ale 02.09.2023 22:34
Ale
Ale nie je možné zrušiť keď v obehu je také množstvo, že dokopy to má hodnoty v desať tisícoch €. P…
yYy 03.09.2023 10:45
yYy
Bavime se o centech. Banky nejsou sberne dvory, aby drzely na zasobach stovky tun Euro centů
Jan Fiala 03.09.2023 13:37
Jan Fiala
Každý štát si osobitne toto rieši, aj keď zdieľa menu s ostatnými štátmi, nie je to niečo, čo je vyl…
Ale 05.09.2023 21:06
Ale
Pravda, jen v Parizi bylo vyprodukovano 300 millions kusu 1 & 2 centimes, a 70 millions 5 centimes.…
HPET 05.09.2023 21:14
HPET
Ja tohle behem pobytu v Nemecku resila tak, ze nejakou dobu jsem to sbirala do penezenky (zaplatila…
merlouska 01.09.2023 22:04
merlouska
Vezmi všechny tyto nepotřebné coiny s sebou, až se někdy zase hromadně setkáme. Zdarma je všechny od…
L-Core 05.09.2023 21:09
L-Core
Slováci už používají jen pětníky. To samé Itálie. Takže tam je možné se jich lehce zbavit, stačí jim…
ml1 07.09.2023 12:38
ml1
Vyvrtat do jednocentu čtyři dírky a prodávat ho jako knoflík za půl eura.
Prim n.r. 07.09.2023 21:51
Prim n.r.
Zkus to ve státě, kde je euro zákonným platidlem ]:)
L-Core 08.09.2023 07:51
L-Core
Někde na netu jsou mince zalité do nějaké pryskyřice a mají z toho podlahu. Když může milionář banko… poslední
nerady 08.09.2023 21:38
nerady

Mám v drobných 30E, některé budou v tom pytlíku, kam jsem to vždycky po příjezdu odhodil i 20 let. Chtěl bych to někde vyměnit za tvrdou českou měnu, protože 30E přeci už není málo, ale nevím, kam s tím. :-/

Nuž - keď sa ti nazbierajú - pomoc je celkom jednoduchá - plať nimi. Obchod je povinný ich prebrať (i keď na to nadávajú, pretože s tým majú robotu v bankách). Ďalšia možnosť je - samoobslužné pokladnice. Nablokuješ, začneš tam tie 1c mince hádzať - ale pozor - nie že tam nahádžeš všetko - postupne (tak 1-2€ v centovkách). Pokladňa to "zožerie", započíta a (u nás sa zaokrúhľuje pri platbe hotovosťou na 5c hore-dole) zvyšok ti vráti v centovkách :)). Takto som v niekoľkých takých pokladniach "vymenil/minul" za cca 50€ mince v nominále 1 a 2c.
Vyhodiť? Hodnota kovu je menšia, než ich výrobná i nominálna cena a navyše - nie je to čistá meď, je to oceľ potiahnutá meďou.
https://www.gjar-po.sk/~bacikova0d/chemicke_zlozenie_eurominci.pdf
Takže - mince za 30€ - dostaneš za ne možno 1€ ako za železo. 1c minca = 7,5g; 2c minca = 8.5g.
https://www.eumince.sk/o-minciach/vzhlad-eurominci/
Teda - "dobrý" obchod by to nebol.

To máš pravdu, ale pak také vysvětli proč se pořád desetníky používají na cenovkách. Také nevím proč zde mluvíš o drobných když vše platíš kartou. Já žádnou kartu nepoužívám a drobné mám jen ty co potřebuji a jelikož platím na automatických pokladnách tak si sám určuji kolik mám drobných v peněžence. Já vás prostě chlapci nechápu. Do nebe zde vychvalujete bezhotovostní placení a pak z vás vyleze, že máte plno drobných a nevíte co s tím. U eura je problém, že ho používá mnoho států a musí dojít k dohodě a asi se to nějak nedaří nebo je to podružná záležitost. :-)

Ja vse platim kartou? To si me asi s nekym pletes, ja jsem zastance hotovosti.
Na desetniky (nebo centy) at klidne ceny jsou, ale at se aspon zaokrouhli pri placeni v hotovosti na 5 centu. Pri platbe kartou je to jedno.

Aitomaticke pokladny? Ty berou nejmensi 10Kc, v zahranici mozna nekde jeste 0.5€ na zachode.
Centy nahazes tak mozna do vkladoveho bankomatu.

On je už plán zrušiť 1c a 2c, už teraz sa zaokruhľuje 5c hore/dole, aby sa redukovalo množstvo 1c a 2c v obehu. Až sa podarí odobrať dostatočné množstvo, následne sa zrušia. Ale nie je možné zrušiť keď v obehu je také množstvo, že dokopy to má hodnoty v desať tisícoch €. Je to postupný a pomalý proces. Ale myslím že v ďalšom desaťročí už existovať nebudú (s výnimkou historických / zberných kúskov)

Ale nie je možné zrušiť keď v obehu je také množstvo, že dokopy to má hodnoty v desať tisícoch €.

Pridaj, chlapče, pridaj. Sú to MILIÓNY! A vo svete je v obehu niekoľko sto miliárd € vo všetkých nominálnych hodnotách. Aj Anglicko, Canada, USA, juhoamerické, africké, ázijske štáty majú v centrálnych bankách hotovosti v € - používajú sa pri nákupoch a predajoch valút (ak niekto cestuje napr. z USA do Európy - zmení si $ za € buď v EU, alebo u seba doma).

Každý štát si osobitne toto rieši, aj keď zdieľa menu s ostatnými štátmi, nie je to niečo, čo je vyložene viazané na obeh v rámci Slovenska, ja som hovoril o Slovensku. Nie o Afrike, ani o psychomíkoch (Amíkoch). Navyše centrálne banky nie je obeh, práve to čo je v centrálnej banke je mimo obehu, čo je v obehu je to čo máš ty, ja, a kolega nadomňou v peňaženke... to čo je v banke sú prakticky vo "virtuálnej hodnote", a tie fyzické peniaze sa tam dajú odstrániť "v sekunde" bez problémov (tak ako to bolo so Slovenskou korunou, stačí že štát spolu s bankou (ktorá plní nariadenie štátu) proste zrušia danú menu vo svojom štáte).

Pravda, jen v Parizi bylo vyprodukovano 300 millions kusu 1 & 2 centimes, a 70 millions 5 centimes. (376 milionu euros )
Zbavuje se toho ruzne, v obchodech jsou treba borny, kde se daji vymenit za nakupni tiket.

PS: Mate-li v penezenecce 1 centim Monaco z roku 2001 a 2002 tak ma hodnotu 100 Euro

Ja tohle behem pobytu v Nemecku resila tak, ze nejakou dobu jsem to sbirala do penezenky (zaplatila jsem napr. bankovkou a dostala zpatky hromadu drobaku) a pak kdyz uz me to mnozstvi stvalo, tak jsem proste zase v obchode ty drobaky odpocitala a zaplatila jima. Takovy vecny kolobeh. Ale jinak to problem nebyl, vzdycky se mi toho podarilo celkem elegantne zbavit.

Slováci už používají jen pětníky. To samé Itálie. Takže tam je možné se jich lehce zbavit, stačí jimi platit, zpátky je obvykle už nedostanete.
Německo a Rakousko pečlivě vrací i centy. Ale zase nic složitého. Drobné mizí hrozně rychle. Stačí nabídnout a prodavači ochotně přijmou, ostatně jako u nás. V itálii se po drobných ptají skoro vždy. (Např., když je nákup 45,65 a nabízíte jim padesátku, tak 5,65 nebo aspoň těch 65 přivítají. V německu se neptají, ale taky pochopí.) Vždy mám co dělat, aby mi nějaké zbyly na památku. V chorvatsku jsem byl jen na skok (jednodenní výlet někdy v únoru) a zdálo se, že tam taky centy používají. Teda zatím, než ceny přizpůsobí, což se možná už stalo, ale tehdy je měli ještě přepočítané z kun. Vůbec to byl propadák, pokud jde o chorvatská eura. Těch jsem dostal minimum (doufal jsem, že to tam ještě nebude tak zaneřáděné od turistů, ale naopak asi všichni vytáhly své eurozásoby). Jinak výlet to byl pěkný, to ne že né.

Je to jako s korunama, jsou odbobí, kdy to blbě vychází a drobné se hromadí a pak jsou období, kdy to vychází pěkně a střídá se situace, že v jednom obchodě drobné dostanu a v druhém je akorát utratím (do poslední mince), ve třetím pak ukazuju prázdnou kapsu peněženky. Naopak se mi stává, že vezu hrst drobných a po dvou dnech zmizí. Ale viděl jsem lidi, kterým se stával naprostý opak.

Taky jsem jednou viděl v jednom obchodě, jak nějaká stařenka (ve frontě před náma) platila 99 centů tak, že prodavačovi vysypala hromádku těhle červených mincí, převážně jedno a dvoucentů. Tak i to je cesta.

Jinak pokud toho neni vagón, klidně vyměním. Co se mi nehodí do sbírky, u toho se postarám o utracení. Vůbec se léta chystám udělat si ve sbírce pořádek, ale nevím odkud začít, jak a do čeho to seřadit. Jestli začít podle států, nebo podle roků. Ono za těch 21 let, co je tu euro s náma se mi toho nahromadilo docela dost. Rozhodně nesypat do odpadu najdou se i jiná uplatnění.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru