Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Ukradené vítězství (2. sv. válka)

Nedokážu posoudit věcnou správnost textu, ale v kontextu toho, jak se v SSSR chovala vrchnost k lidem dole a to speciálně za Stalina mi to přijde důvěryhodný.

Bezprostředně po konci druhé světové války v Evropě začal Sovětský svaz budovat mýtus o slavném vítězství ve Velké vlastenecké válce. A dnešní Rusko v díle zdárně pokračuje. Je na čase tento mýtus vyvrátit.

Odkaz na text na blogu

Předmět Autor Datum
Mnoho v tom článku prostě nejde popřít, třeba tohle: Sovětské noviny obvinily západní agenty a nepř…
Prasak 08.05.2023 19:24
Prasak
Vidíš a u nás je to teď naopak - za všechno může Putin :-P
Jan Fiala 08.05.2023 19:52
Jan Fiala
Za všechno můžou neschopní a všehoschopní politici.:-)
nerady 08.05.2023 21:39
nerady
Jo, tenhle narativ, že sovětské=ruské (se dá volně zaměňovat) se tu tlačil už dávno před revolucí -… poslední
gilhad 09.05.2023 02:35
gilhad

Mnoho v tom článku prostě nejde popřít, třeba tohle:

Sovětské noviny obvinily západní agenty a nepřátele země ze zfalšování výsledků.

Což je něco, co přetrvalo dodnes. Za všechno, co v Rusku je na hovno, může Západ a vnitřní nepřátelé. Jenže Západ může i za to málo, co mají v Rusku dobrý, třeba elektroniku. Umí akorát tak vyrobit ocel.

Jo, tenhle narativ, že sovětské=ruské (se dá volně zaměňovat) se tu tlačil už dávno před revolucí - osobně pamatuju z 197x a nebylo to nic nového

Celkově pohled, že Sovětský Svaz je Rusko (+ teda nějaké ty republiky okolo, ale to je taky sovětské a teda vlastně ruské) a dá se to v podstatě volně zaměňovat, (i když oficiálně tam možná nějaký nepodstatný rozdíl je, ale nesejde na něm) tu byl velice rozšířený.

"…dosvědčiti mohu, že Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. To už jsou mi milejší Maďaři, kteří proti nám bojují otevřeně, než Rusové, přibližující se s jidášským polibkem, aby nás pak strčili do kapsy. Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli.“ (Karel Havlíček Borovský)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru