Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Chat GPT - názor

Je jasné že to nelze brát jako seriózní zdroj ale něco to umí, a na nějaké otázky mi odpověděl správně a profesionálně, takže nějaký potencionál a užitek to může mít ne? Co myslíte?

Předmět Autor Datum
Ano, nějaký potencionál a užitek to může mít, ale je jasné že to nelze brát jako seriózní zdroj. ]:)…
gilhad 07.03.2023 15:57
gilhad
Využitie to má už dnes a prakticky všade. Akúkoľvek bežne nenáročnú špecifickú činnosť na ktorú AI n…
KMX 07.03.2023 16:02
KMX
Koukám na wikipedii, co to je ta AI, a vidím zde, že se nám ten výraz a jeho chápání trochu posunuly…
RedMaX 07.03.2023 20:11
RedMaX
Je to jen vymakany automat. Bavi me jak lide propadaji panice jak to "mysli" a ze nas to bude chtit… poslední
Dwane Dibbley 10.03.2023 22:27
Dwane Dibbley

Ano, nějaký potencionál a užitek to může mít, ale je jasné že to nelze brát jako seriózní zdroj. ]:)

Ono to taky dělá spoustu kravin a hloupostí, a i když něco se ještě časem vychytá, tak spousta z toho je daná v podstatě tou konstrukcí samotnou - takže dokud to poběží na podobných principech, tak to bude mít podobné problémy furt.

Když má někdo jen kladivo, tak mu celý svět připadá jako hřebík. Když má někdo plně vybavenou dílnu, tak dokáže rozeznat hřebíky a ostatní materiál. To neznamená, že hřebíky přestanou existovat, to znamená, že spousta věcí se dá řešit jinak a lépe.

Využitie to má už dnes a prakticky všade. Akúkoľvek bežne nenáročnú špecifickú činnosť na ktorú AI naprogramuješ bude s lepším výsledkom ako od človeka. Trocha obťažnejšie je ak to má byť komplexné a to si myslím zatiaľ nezvláda chatGPT ani žiadna iná. Je to ale ďalší krok a tento segment AI sa zlepšuje neustále už mnoho rokov. Pamätám si google prekladač ktorý nedokázal prekladať na úrovni. Vždy to bolo okamžite jasné že je to preložené prekladačom. Dnes? Hodíš text a máš preklad vrátane správneho skloňovania. Občas nejaká chyba... Nikto nevie koľko rokov bude trvať ale jedno je isté. Jedného dňa tu bude AI ktorá nás prekoná na plnej čiare. Nie emocionálne, toto je niečo čo sa vyvíjalo spolu s ľuďmi a v prípade že AI bude prejavovať emócie tak bez ohľadu na uveriteľnosť to bude vždy umelé a falošné. Hovorí sa že ak bude mať AI správny cieľ... Lenže to môžeme skončiť s elektródou v hlave. Jedna vec je že AI skutočne nadobudne vedomie, to sa podľa môjho skromného názoru môže stať ale podľa mňa nemôže stroj disponovať emóciami. Je ale diskutabilné či to je vôbec podstatné z nejakého nestranného hľadiska. Emócie u ľudí sa vytvorili z evolučného dôvodu na účel prežitia. Takže ak sa pýtaš na potenciál tak AI má možnosť pomôcť ale ja som skôr skeptický. Nechcem maľovať čerta na stenu ale ak bude AI po vzore ľudí tak nás odrovná a to bez ohľadu či bude mať spomínané emócie.

Koukám na wikipedii, co to je ta AI, a vidím zde, že se nám ten výraz a jeho chápání trochu posunuly:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_inteligence

Úzká umělá inteligence - Narrow Artificial Intelligence (NAI) - systémy zaměřené na řešení jediné úzce vymezené úlohy. Mezi příklady NAI patří internetoví boti nebo virtuální asistent Apple nazvaný Siri.

Obecná umělá inteligence - Artificial General Intelligence (AGI) - systémy řešící úlohy stejně dobře nebo dokonce lépe než člověk a řeší je bez nutnosti předchozího učení jednotlivých úzce vymezených úloh. AGI spojující „lidské“ flexibilní myšlení a uvažování se super rychlým zpracováním dat by se mohla stát realitou podmíněnou úspěšným vývojem kvantových počítačů.

Takže to co bylo dříve AI je dnes AGI a od toho jsme vzdáleni na světelné roky.
Naopak NAI není problém a není to jen o Apple Siri, ale je to i o ChatGPT nebo-li pokročilém obecném jazykovém modelu. Jako je to bomba, ale rozhodně se to ani omylem nepřibližuje AGI, ale je to zase jen jedna úloha, kterou to zvládá a muselo to dát lidem spoustu práce to vytvořit a právem mají vývojáři náš obdiv, ale podobně obdivujeme i jiné věci. Vývojáři Zaklínače si taky pěkně mákli, vývojáři AMD, kteří vymysleli procesor Ryzen stejně tak, určitě každý najdeme spoustu dalších příkladů, kdy někdo vymyslel něco skvělého. Nakonec i vývojáři Google Translátoru si mákli, ale tam to je ještě pořád potřeba doladit. :-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru