Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Skoky na lyžích - "výpočet" pořadí

Spolu s biatlonem patří skoky na lyžích k mým nejoblíbenějším zimním sportům z pozice diváka.

Před několika lety (už je to možná i deset?) došlo ke změně počítání výsledných bodů, podle kterého se stanovuje pořadí skokanů v závodě. Kdysi to bylo jednoduché: délka skoků krát koeficient (1,8 u běžných můstků, u mamutích méně) plus tři prostřední hodnocení stylových rozhodčí (z pěti). Nesledoval se vliv větru, v průběhu závodu se neměnila výška nájezdu (lavička). A pokud ji bylo nutno změnit, skokani lítali moc daleko, i již odskákavší museli skákat znova. Bylo to asi nespravedlivé, pokud někomu fouklo do zad a jinému pod lyže, ale bylo to přehledné.

Pak došlo ke změně, začal se započítávat vliv větru. Sice to znepřehlednilo situaci z pohledu diváků (někdo skočil daleko, ale protože mu "pomohl" vítr, byl klidně za někým, kdo skočil o 5 metrů míň). A zároveň se začalo operativně hýbat lavičkou nahoru a dolů, podle mě často kvůli opatrnosti, co by kdyby. Někdo skočí pěkně, daleko, jury dostane bobky, sníží nájezd a další skáčou klidně o 10-15 metrů míň. Že dostanou kompenzaci +/- 4-5 bodů je pěkné, ale za kratší skok kvůli menší rychlosti skokan klidně ztratí bodů 15-20.

Právě koukám na poslední závod Turné čtyř můstků a tak jsem zvědav, jak šachy v prvním kole dopadnou po druhém kole. Jakoby pořadatelé japončíkovi výhru nepřáli… Přitom, když jeden z nejlepčích skokanů současnosti (Geiger) skočí 4 metry pod rekord můstku, není IMHO důvod "poškodit" další, z nichž mnozí by tak daleko nedoletěli.

Za mě: během závodu by se s lavičkou hýbat nemělo.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Asi bude nejlepší tento sport umístit do haly a dle váhy a výšky skokana pouštět proud vzduchu nějak…
nerady 06.01.2022 22:21
nerady
O tom jsme se včera bavili s manželkou. Ale to by se skákalo snad jedině někde v Dubai… někde tam ma… nový
L-Core 07.01.2022 10:12
L-Core
Občas na to koukám a připadá mi to, že se to boduje rozhodčími i za umělecký dojem. To už není o spo…
IQ37 06.01.2022 23:22
IQ37
Mně by se líbilo, kdyby se hodnotila jen délka skoku. Při skoku do dálky, výšky, o tyči apod. se tak…
L-Core 07.01.2022 08:30
L-Core
Súhlasím s tebou, nehovoriac o tom, že štýl ako taký priamo ovplyvňuje aj samotnú dĺžku skoku - dobr… nový
haseimpfeffer 07.01.2022 14:05
haseimpfeffer
Já jsem nepochopil, proč vytváří nějaké dvojice, které spolu jako soupeří. Rozdíl výkonnostní, třeba… nový
jirka44 07.01.2022 12:41
jirka44
To je specifikum právě jen těch 4 závodů, prý kvůli větší atraktivitě, dvojičky jsou nasazeny podle… nový
L-Core 07.01.2022 12:56
L-Core
prý kvůli větší atraktivitě to právě nechápu, co je na tom "atraktivní". Ale já už nechápu skoro ni… nový
jirka44 07.01.2022 13:07
jirka44
To je to samý jako play-off na MS v hokeji. Nejlepší bylo, když hrálo 8 týmů systémem každý s každým… nový
Zdenál 07.01.2022 13:51
Zdenál
Technické věci bych ještě pochopil ale nechápu když chudák skokan shodí pár kilo, tak je pak diskval… nový
nerady 29.01.2022 19:57
nerady
Když shodí, musí si kombinézu přešít (zúžit). Oni ale možná někdy spekulují, že jim to nějak projde… nový
L-Core 29.01.2022 21:21
L-Core
Já si jen dělám legraci. Manželka dnes zaznamenala u žen skokanek diskvalifikaci kvůli velké kombiné… nový
nerady 29.01.2022 21:51
nerady
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-olympiada-olympijske-spory-jedny-diskvalifikovala-kombineza… nový
nerady 10.02.2022 17:52
nerady
Na ten závod jsem se díval. Kdyby se rozhodčí rozjeli ještě více, mohli jsme mít i medaili. nový
L-Core 10.02.2022 18:59
L-Core
To by ale museli u každého týmu diskvalifikovat ne jednu skokanku ale dvě, potom by snad na nás něco… nový
nerady 10.02.2022 19:06
nerady
Bohužel asi ano. poslední
L-Core 11.02.2022 11:36
L-Core

Súhlasím s tebou, nehovoriac o tom, že štýl ako taký priamo ovplyvňuje aj samotnú dĺžku skoku - dobre to vidno napríklad práve v skoku do výšky, tam každý nový štýl, ktorý sa uchytil, až po flop znamenal výkonnostnú revolúciu. A vlastne aj na lyžiach sa kedysi skákalo s lyžami (a nohami) pekne vedľa seba.

To je specifikum právě jen těch 4 závodů, prý kvůli větší atraktivitě, dvojičky jsou nasazeny podle výsledků kvalifikace. Postupují vítězové a nejlepších 5 poražených.
Ve všech ostatních závodech je to klasicky: kvalifikace (postupuje 50 nejlepších), 1. kolo (postupuje 30), 2. kolo.

Já si jen dělám legraci. Manželka dnes zaznamenala u žen skokanek diskvalifikaci kvůli velké kombinéze nějakou skokanku. Tak jsem z toho měli prču, že skokanky jsou jediné štíhlé ženy, které chtějí mít volnější oděv (kombinézu).

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru