Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Skoky na lyžích - "výpočet" pořadí

Spolu s biatlonem patří skoky na lyžích k mým nejoblíbenějším zimním sportům z pozice diváka.

Před několika lety (už je to možná i deset?) došlo ke změně počítání výsledných bodů, podle kterého se stanovuje pořadí skokanů v závodě. Kdysi to bylo jednoduché: délka skoků krát koeficient (1,8 u běžných můstků, u mamutích méně) plus tři prostřední hodnocení stylových rozhodčí (z pěti). Nesledoval se vliv větru, v průběhu závodu se neměnila výška nájezdu (lavička). A pokud ji bylo nutno změnit, skokani lítali moc daleko, i již odskákavší museli skákat znova. Bylo to asi nespravedlivé, pokud někomu fouklo do zad a jinému pod lyže, ale bylo to přehledné.

Pak došlo ke změně, začal se započítávat vliv větru. Sice to znepřehlednilo situaci z pohledu diváků (někdo skočil daleko, ale protože mu "pomohl" vítr, byl klidně za někým, kdo skočil o 5 metrů míň). A zároveň se začalo operativně hýbat lavičkou nahoru a dolů, podle mě často kvůli opatrnosti, co by kdyby. Někdo skočí pěkně, daleko, jury dostane bobky, sníží nájezd a další skáčou klidně o 10-15 metrů míň. Že dostanou kompenzaci +/- 4-5 bodů je pěkné, ale za kratší skok kvůli menší rychlosti skokan klidně ztratí bodů 15-20.

Právě koukám na poslední závod Turné čtyř můstků a tak jsem zvědav, jak šachy v prvním kole dopadnou po druhém kole. Jakoby pořadatelé japončíkovi výhru nepřáli… Přitom, když jeden z nejlepčích skokanů současnosti (Geiger) skočí 4 metry pod rekord můstku, není IMHO důvod "poškodit" další, z nichž mnozí by tak daleko nedoletěli.

Za mě: během závodu by se s lavičkou hýbat nemělo.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Asi bude nejlepší tento sport umístit do haly a dle váhy a výšky skokana pouštět proud vzduchu nějak…
nerady 06.01.2022 22:21
nerady
O tom jsme se včera bavili s manželkou. Ale to by se skákalo snad jedině někde v Dubai… někde tam ma… nový
L-Core 07.01.2022 10:12
L-Core
Občas na to koukám a připadá mi to, že se to boduje rozhodčími i za umělecký dojem. To už není o spo…
IQ37 06.01.2022 23:22
IQ37
Mně by se líbilo, kdyby se hodnotila jen délka skoku. Při skoku do dálky, výšky, o tyči apod. se tak… nový
L-Core 07.01.2022 08:30
L-Core
Kdyz skoci nejdal a pri nebo po dopadu upadne, je to idiot, ktery chtel byt prvni za kazdou cenu. Po… nový
RMX 07.01.2022 09:17
RMX
No oni chtějí skákat co nejdál tak jako tak :-) A pád po dopadu (před nějakou tou čárou dole), je pá… nový
L-Core 07.01.2022 10:11
L-Core
Súhlasím s tebou, nehovoriac o tom, že štýl ako taký priamo ovplyvňuje aj samotnú dĺžku skoku - dobr… nový
haseimpfeffer 07.01.2022 14:05
haseimpfeffer
Já jsem nepochopil, proč vytváří nějaké dvojice, které spolu jako soupeří. Rozdíl výkonnostní, třeba… nový
jirka44 07.01.2022 12:41
jirka44
To je specifikum právě jen těch 4 závodů, prý kvůli větší atraktivitě, dvojičky jsou nasazeny podle… nový
L-Core 07.01.2022 12:56
L-Core
prý kvůli větší atraktivitě to právě nechápu, co je na tom "atraktivní". Ale já už nechápu skoro ni… nový
jirka44 07.01.2022 13:07
jirka44
To je to samý jako play-off na MS v hokeji. Nejlepší bylo, když hrálo 8 týmů systémem každý s každým… nový
Zdenál 07.01.2022 13:51
Zdenál
Technické věci bych ještě pochopil ale nechápu když chudák skokan shodí pár kilo, tak je pak diskval… nový
nerady 29.01.2022 19:57
nerady
Když shodí, musí si kombinézu přešít (zúžit). Oni ale možná někdy spekulují, že jim to nějak projde… nový
L-Core 29.01.2022 21:21
L-Core
Já si jen dělám legraci. Manželka dnes zaznamenala u žen skokanek diskvalifikaci kvůli velké kombiné… nový
nerady 29.01.2022 21:51
nerady
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-olympiada-olympijske-spory-jedny-diskvalifikovala-kombineza… nový
nerady 10.02.2022 17:52
nerady
Na ten závod jsem se díval. Kdyby se rozhodčí rozjeli ještě více, mohli jsme mít i medaili. nový
L-Core 10.02.2022 18:59
L-Core
To by ale museli u každého týmu diskvalifikovat ne jednu skokanku ale dvě, potom by snad na nás něco… nový
nerady 10.02.2022 19:06
nerady
Bohužel asi ano. poslední
L-Core 11.02.2022 11:36
L-Core

Kdyz skoci nejdal a pri nebo po dopadu upadne, je to idiot, ktery chtel byt prvni za kazdou cenu. Podle me teda neni mozne hodnotit jen delku skoku, ale souhlasim, ze z toho udelali mrdnik a nakonec zjevne z teto debaty nejsem sam, kdo to prestal sledovat. Zjednodusit urcite ano, ale pouze delka skoku bez dalsich podminek nelze.

No oni chtějí skákat co nejdál tak jako tak :-) A pád po dopadu (před nějakou tou čárou dole), je pád, jsou za to velké srážky. Vlastně stačí, když se rukama dotkne sněhu. Takže když spadne nebo se dotkne země, nula. Když tyčkař zavadí o laťku a ta spadne, také mu není započítáno třeba o 10 cm míň.

Ale chápu, ten můj nápad je moc radikální a neuskuteční se (že by se mi to líbilo, je věc druhá). Kdoví, jestli nepůjdou opačnou cestou, nezačnou započítávat další proměnné (váha, délka lyží), i když to se už v nějaké formě prý děje, délka lyží má snad nějakou vazbu na BMI, výšku, váhu či co…

Súhlasím s tebou, nehovoriac o tom, že štýl ako taký priamo ovplyvňuje aj samotnú dĺžku skoku - dobre to vidno napríklad práve v skoku do výšky, tam každý nový štýl, ktorý sa uchytil, až po flop znamenal výkonnostnú revolúciu. A vlastne aj na lyžiach sa kedysi skákalo s lyžami (a nohami) pekne vedľa seba.

To je specifikum právě jen těch 4 závodů, prý kvůli větší atraktivitě, dvojičky jsou nasazeny podle výsledků kvalifikace. Postupují vítězové a nejlepších 5 poražených.
Ve všech ostatních závodech je to klasicky: kvalifikace (postupuje 50 nejlepších), 1. kolo (postupuje 30), 2. kolo.

Já si jen dělám legraci. Manželka dnes zaznamenala u žen skokanek diskvalifikaci kvůli velké kombinéze nějakou skokanku. Tak jsem z toho měli prču, že skokanky jsou jediné štíhlé ženy, které chtějí mít volnější oděv (kombinézu).

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru