Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Tip na dobrou sci fi knihu

Už tu na debatách pár vláken s tipy na čtení bylo; teď má většina z nás čas, tak to téma zase oživím.

Je tu výběr sci fi knih, co vznikl takřka na den před dvěma lety: Nejlepší sci-fi knihy posledních let, které uchvátily literární svět

Jistě se od té doby urodilo něco novýho; stejně tak pořád máme nestárnoucí klasiku. Máte-li k tématu co říct, s chutí do toho!

Předmět Autor Datum
Momentalne sa prekusavam seriou Hyperion, vynikajuce dielo.
Michal2 26.12.2021 00:58
Michal2
Hyperion, Kolo času, to jsou takové hodně složité ságy. Co treba Nadace? Za chvíli tu bude film, tak…
Jan Fiala 26.12.2021 05:29
Jan Fiala
Nadaciu planujem urcite, ale este len zhanam knihy z tej serie, zatial ich mam len 7.
Michal2 26.12.2021 13:55
Michal2
Pak už jsou jen 3 díly Nadace od dalsich autorů. Těch 7 jako základ stačí.
Jan Fiala 26.12.2021 14:00
Jan Fiala
Agent J.F.K. byl zpočátku zajímavý projekt, ale později se z toho stala až příliš velká úchylárna. J…
Prasak 26.12.2021 14:04
Prasak
Já to bral jako odpočinkovou četbu, kde jsou krátké díly a nemusíš si pamatovat předchozí děj.
Jan Fiala 26.12.2021 14:43
Jan Fiala
On bude i film? Ten seriál je údajně propadák.
karelX 26.12.2021 16:09
karelX
Aha, takže se omlouvám, je to seriál. jen jsem věděl, že se to chystají filmovat.
Jan Fiala 26.12.2021 18:07
Jan Fiala
Z knih třeba série "úsvit noci" od Peter.F.Hamiltona
karelX 26.12.2021 16:07
karelX
Velmi kvalitní sci fi píší autoři jako Dan Simmons, Peter F. Hamilton a další..., ve světě je fenomé…
Pavel 27.12.2021 21:18
Pavel
Z toho odkazu, co jsi poslal, tak vypíchnu knihu Smrtka. Má to ještě dva díly - Nimbus a Zvon. Ještě…
Prasak 27.12.2021 22:51
Prasak
Smrtka Priznám sa, že sci-fi som ešte v živote dobrovoľne nečítal, ale popis tejto knihy ma zaujal…
haseimpfeffer 27.12.2021 23:09
haseimpfeffer
Musíš se přenést přes to, že hlavní hrdinové jsou náctiletí a nebude to plný násilností a vulgarit.…
Prasak 27.12.2021 23:51
Prasak
Já už taky dávno nejsem dospívající a Smrtku řadím mezi hodně čtivé knížky. Vlastně vše z druhé polo…
Jan Fiala 28.12.2021 06:36
Jan Fiala
Z toho odkazu, co jsi poslal, tak vypíchnu knihu Smrtka. Přečteno. První čtvrtina knihy dost nezáž…
Pavel 30.12.2021 15:07
Pavel
Ty už to máš přečtený? Já ještě nedočetl stávající knížku, ses do toho "opřel".
Prasak 30.12.2021 15:55
Prasak
Má to asi 500 stránek, přečetl jsem to za dva (večery + pozdní večery).
Pavel 30.12.2021 16:47
Pavel
Já teď čtu toho Kapitána od Žambocha, taky se mi to těžko odkládá, ale mám další věci, co chci dělat…
Prasak 30.12.2021 17:52
Prasak
Teď jsem v půlce Smrtky a je to tak, jak jsi napsal - začátek slabší, pak se to rozjede a těžko se m…
Prasak 30.01.2022 18:58
Prasak
Mimo vyse uvedene klasiky, jsem pred par lety padl na PROPAST CASU https://www.databazeknih.cz/knihy…
HPET 30.12.2021 15:17
HPET
Myslel jsi serii od Pierse: Na bledém oři, Se zamotaným vřetenem... ? Ta se mi líbila.
Jan Fiala 30.12.2021 15:37
Jan Fiala
Jo "na bledém ori" od Piers Anthony, presne tak :)
HPET 30.12.2021 15:39
HPET
Piers Anthony: Ve skleněných hodinách Tahle kniha je fakt čtivá. Sci fi to není, žánrově to má asi…
Pavel 30.12.2021 16:44
Pavel
…já vám závidím, že vydržíte (tak dlouho) číst :) Já se ke knize většinou dostanu až v pelechu a ča…
L-Core 30.12.2021 20:33
L-Core
Ja kazdy den cestujem hodinu a pol z/do prace, takze cas je :D
Michal2 30.12.2021 21:46
Michal2
Andre Norton & Mercedes Lackey: Elvenbane Nádherná fantasy; lidé, elfové, draci. Napsáno přímo exce…
Pavel 31.12.2021 17:53
Pavel
Super, to je jen jedna kniha. To si zařadím do seznamu.
Jan Fiala 31.12.2021 20:19
Jan Fiala
Ja moc necitam odkedy mi odisla citacka a novu som si este nekupil, ale ak nemusi byt az taka novink…
fleg 01.01.2022 14:38
fleg
Čtečka mi už spoustu let leží v šuplíku. Od doby, kdy jsem misto ni začal používat telefon.
Jan Fiala 01.01.2022 14:43
Jan Fiala
Citat na mobile? To mi pride dost odveci. Maly displej a navyse to svieti do oci.
fleg 01.01.2022 17:23
fleg
No vidíš. Barvu a intenzitu podsvícení si nastavíš podle potřeb, nemusíš mít bílé pozadí. Taky si to…
Jan Fiala 01.01.2022 17:46
Jan Fiala
A zas tak malý mobily dnes už nemáme, jsou většinou dost velký.
Prasak 01.01.2022 17:59
Prasak
Pro nejake prilezitostne ctenare telefon asi staci, ale s cteckou knih ktera je delana tak aby byla…
HPET 01.01.2022 18:46
HPET
Mobil mám pořád u sebe, čtečku ne. Do kapsy se nevejde. A prostě mě nebaví to pak mezi sebou synchro…
Jan Fiala 01.01.2022 21:19
Jan Fiala
Musíš mít dobré oči :) Já si chtěl do telefonu hodit nějakou knížku (z .doc nebo .epub, už nevím, j…
L-Core 01.01.2022 19:39
L-Core
Na mobilu s Androidem zásadně Cool Reader. Nastavíš si typ pozadí (textura, barva), typ a velikost…
Pavel 01.01.2022 20:04
Pavel
Přečteno: Artemis Život na Měsící z pohledu holky z nižší příjmové třídy, občas je na dně a musí se…
Pavel 02.01.2022 09:31
Pavel
HPET tady zmínil Propast času. Přečteno. Zajímavá myšlenka, děj je na můj vkus trochu - jak to jen…
Pavel 02.01.2022 22:41
Pavel
No ctes docela rychle. Kdybych ti mohl doporucit neco mimo SF, neco co se lisi od beznych knih, ma n…
HPET 03.01.2022 01:19
HPET
Pokud jsou tam pojmy jako: prsty, zakázaný oheň, Bel-o-kan, bojovnice s pachem kamene, Encyklopedie…
Pavel 03.01.2022 07:42
Pavel
Jj, přesně tak :) Další díl se jmenoval revoluce mravenců a třetí z hlavy nevím.
HPET 03.01.2022 11:22
HPET
Petr F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra Je to můj oblíbenej autor, četl jsem od něj (celou?) s…
Pavel 30.01.2022 14:53
Pavel
Hamilton je uzasna space opera, nova seria PRAZDNOTA je ozaj skvela.
fallon 31.01.2022 09:23
fallon
Cela "Saga spolecenstvi" trpi hrozne tou rozbredlosti Celkem dobra zapletka a pribeh, ale je tam pri…
lucifer 02.02.2022 10:18
lucifer
ak by niekto chcel, v prilohe moj zoznam z 95% scifi knih - VSETKY su uzasne a velmi odporucam kazdu…
fallon 31.01.2022 09:22
fallon
Díky za seznam! Něco z toho znám, další tituly beru jako inspiraci ke čtení.
Pavel 31.01.2022 17:59
Pavel
A co by jsi naopak doporučil ty Pavle ? Rad bych přivítal nějakou knihu tedy sci-fi s prvky cestován…
HPET 23.03.2022 23:16
HPET
https://www.databazeknih.cz/knihy/vynalez-profesora-van-troffa-26346 https://www.databazeknih.cz/kni…
fallon (nereg.) 24.03.2022 09:15
fallon (nereg.)
Dik za odkazy.
HPET 24.03.2022 13:12
HPET
zamalo, mozes este skusit aj https://www.databazeknih.cz/knihy/22-11-1963-125983 aj ked to nie je pl…
fallon (nereg.) 24.03.2022 13:36
fallon (nereg.)
Pokud bys chtěl kratší čtení, tak série Agent JFK. Píšou to různí autoři (Žamboch apod.)
Jan Fiala 24.03.2022 09:46
Jan Fiala
Vim ze jsem to zahlid nekde v me knihovne Calibre, tak to na mrknu. Dekuji za tip.
HPET 24.03.2022 13:12
HPET
Je to vcelku zajímavý. Propojovací linie mezi jednotlivými díly je místy dost divná, ale jednotlivé… poslední
Prasak 24.03.2022 16:43
Prasak
Mám tuhle knihu. I s věnováním od autora. Docela čtivé: https://www.databazeknih.cz/knihy/zapomente-…
Yarda 24.03.2022 06:41
Yarda

Hyperion, Kolo času, to jsou takové hodně složité ságy.
Co treba Nadace? Za chvíli tu bude film, takže bude dobré mít načteno a čte se to dobře.
Z těch neobvyklejsich námětů treba Asfalt od Kopřivy. Jako jednodušší pak série Agent J.F.K., na které se podílí různí autoři.

Agent J.F.K. byl zpočátku zajímavý projekt, ale později se z toho stala až příliš velká úchylárna. Jednotlivý příběhy jsou ještě docela zajímavý, i základní námět paralelních světů je super, ale propojovací linie jednotlivých dílů postupně přejde do absurdna. Je to IMHO způsobeno tím, že každý autor si hlavní linii upravil podle sebe a pak se to lepí dohromady za pomoci totálních fantasmagorií. Přestal jsem to číst někde u 23. dílu.

Z toho odkazu, co jsi poslal, tak vypíchnu knihu Smrtka. Má to ještě dva díly - Nimbus a Zvon.
Ještě jsem to nečetl, ale synátor se velmi rychle dožadoval druhýho a třetího dílu, takže se do toho asi taky pustím. Zkusil jsem jen pár prvních stránek, je to čtivý a námět vcelku zajímavý. Akorát je to spíš pro dospívající. Neal Shusterman napsal pár dalších knížek, mám pocit, že jsme nakonec museli koupit všechny, co napsal a daly se koupit. Pamatuji si jednu - Sucho.

Pak synek četl ještě další postapo sci-fi a to Evoluce - Město přeživších. Též to má dvě pokračování a mladej to opět přečet velmi rychle. Též kategorie young adult.

Jinak já spíš čtu fantasy, ale mám strašně rád Žambocha, kterej se dá stylem přirovnat ke Kulhánkovi a právě Žamboch dokáže udělat zvláštní mix sci-fi a fantasy dohromady. Teď čtu navazující knihy Veterán a Kapitán. Na obvyklý Žambochův styl je to trochu klidnější, až na výjimky ne příliš úchylné, ale velmi čtivé, s neustálým příkrovem tajemna na pozadí, ke kterýmu se na konci určitě dopracuji, ale ještě tam nejsem.

Z toho odkazu, co jsi poslal, tak vypíchnu knihu Smrtka.

Přečteno. První čtvrtina knihy dost nezáživná, pořád jsem to chtěl odložit a nedočíst. Nechápal jsem, proč je kniha vychvalovaná. Pak mne to chytlo a dočetl jsem to. Ale můj styl literatury to není.

Každopádně společnost je vykreslena uvěřitelně, stejně tak i motivace a jednání osob.

Mimo vyse uvedene klasiky, jsem pred par lety padl na PROPAST CASU https://www.databazeknih.cz/knihy/propast-casu-propast-casu-269697 , tak ze se podivam co je to za chujovinu a finale jsem precetl vsechny 3 dily a vcelku mne to prekvapilo, dobre se to cte, neco na zpusob Oko času od C.Clarka..
LET 305 taky ujde : https://www.databazeknih.cz/knihy/let-305-287485
Pak SCI-Fi je siroky pojem.

ve světě je fenoménem i Liou Cch'-sin.

No nevim no, pry FENOMEN, me se libil jen problem tri teles..

PS: Smrtka, Mobius etc, vic se mi libila klasika "Jezdec na bilem ori".

…já vám závidím, že vydržíte (tak dlouho) číst :)

Já se ke knize většinou dostanu až v pelechu a často to končí tak, že po deseti-max. dvaceti stránkách blik - a probudím se s knížkou na xichtu. Výjimkou z poslední doby byla Hana od Mornštajnové, tu jsem dal skoro na jeden zátah (ale bohužel to není scifi…)

Andre Norton & Mercedes Lackey: Elvenbane

Nádherná fantasy; lidé, elfové, draci. Napsáno přímo excelentně, čte se to samo. A to jsem sci-fista a ne fantasysta :-)

Dvě velké vypravěčky epické fantasy se spojily, aby vytvořily napínavý příběh dívky Shany, zrozené ze zapovězeného spojení příslušníka vládnoucí rasy elvenlordů a lidské matky. Shana je opatrována a vychovávána dračím rodem, pradávným plemenem, jež je záhadou pro lidi i elvenlordy. A přece právě z tohoto místa vzejde síla, která ohrozí neochvějnou moc elvenlordů. Shana totiž celou svou bytostí naplňuje Proroctví, z něhož i všemocní mají strach.

No vidíš. Barvu a intenzitu podsvícení si nastavíš podle potřeb, nemusíš mít bílé pozadí.
Taky si to můžeš nechat předčítat, když neco děláš a potřebuješ mít volné ruce.
A největší vyhoda je, ze mobil máš většinou u sebe, na rozdil od čtečky. Tak můžeš využít i chvíli čekání někde cestou

Pro nejake prilezitostne ctenare telefon asi staci, ale s cteckou knih ktera je delana tak aby byla co nejblize papirove knize nejde vubec porovnat.
Navic telefon zustava LCD displej ktery sviti do oci at je nastaven jak chce, ctecky (E-INK displej) nesviti vubec nebo jsou jen nadsviceny, cteni na slunci taky vypada jinak, vydrz baterie, to jak se drzi, celkova alogometrie a to vse jsme zcela nekde jinde.
Jinak ctecky take umi TTS, dnesni uz i audioknihy ale pro vetsinu lidi (ctenaru) jsou tyto funkce nezajimave staci se podivat na nektere vetsi fora ktere se timto zajimaji jako www.mobileread.com/ tam napsat ze cteni na mobilu je ok, nebo argumentovat TTS tak se vam vysmeji.

Musíš mít dobré oči :)

Já si chtěl do telefonu hodit nějakou knížku (z .doc nebo .epub, už nevím, jsem si vytvořil .pdf), aby se mi to na mobilu jakž-takž dobře četlo, a výsledek měl snad 5000 stránek. Ještě tak na 10" tabletu to snesu, ale ten tablet (8 roku starý Asus za 5 tisíc) už pomalu dosluhuje, zatím nevím, co pořídíme pak.

Přečteno:

Artemis
Život na Měsící z pohledu holky z nižší příjmové třídy, občas je na dně a musí se dost ohánět; žije v malým krcálku (vybavením a rozměry spíš vězeňská cela), sní o bohatství a pohodlí. V příběhu je trochu životní šmíry, sabotáž, pašování kontrabandu ze Země, a tak vůbec.

Atlantský gen
Tak trochu detektivka, špionáž, výzkum autismu, Antarktida, nacistická ponorka, tibetští mniši, nález na Gibraltaru, artefakty po Atlantiďanech, neznámé technologie, pokus o vyhlazení většiny lidstva a tak vůbec.

Petr F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra

Je to můj oblíbenej autor, četl jsem od něj (celou?) ságu Porucha reality.

Pandořina hvězda mne neuchvátila tolik, jako Porucha reality, ale za přečtení rozhodně stojí. Občas jsem kus textu vynechal tam, kde se autor příliš rozepisuje, zejména jde o popis. Tento díl končí otevřeným dějem, kniha má další pokračování.

Děj se postupně a současně odehrává na několika planetách, mezi kterými se cestuje červími dírami (a to často vlakem). Lidstvo zvládlo technologii omlazení a ukládání osobnosti. Technicky a kulturně víceméně stagnuje. Také zná několik mimozemských ras, ty v příběhu nehrají zas tak zásadní roli.

Nu, mrkněte se sami.

Cela "Saga spolecenstvi" trpi hrozne tou rozbredlosti Celkem dobra zapletka a pribeh, ale je tam priserne moc uplne zbytecneho a nudneho balastu. Mit kazda z tech knizek tak pulku stranek (klidne 30%), tak by slo o super serii. Takhle jsem skoncil tusim u 3 knizky a hrozne me to znechutilo.

Je to vcelku zajímavý. Propojovací linie mezi jednotlivými díly je místy dost divná, ale jednotlivé díly jsou docela zajímavé, resp. námět paralelních světů na téma "co by kdyby". Přečetl jsem asi 20 dílů, pak už mě to přestalo bavit, šlo to úplně do úchylna.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru