Tip na dobrou sci fi knihu
Už tu na debatách pár vláken s tipy na čtení bylo; teď má většina z nás čas, tak to téma zase oživím.
Je tu výběr sci fi knih, co vznikl takřka na den před dvěma lety: Nejlepší sci-fi knihy posledních let, které uchvátily literární svět
Jistě se od té doby urodilo něco novýho; stejně tak pořád máme nestárnoucí klasiku. Máte-li k tématu co říct, s chutí do toho!
Momentalne sa prekusavam seriou Hyperion, vynikajuce dielo.
Hyperion, Kolo času, to jsou takové hodně složité ságy.
Co treba Nadace? Za chvíli tu bude film, takže bude dobré mít načteno a čte se to dobře.
Z těch neobvyklejsich námětů treba Asfalt od Kopřivy. Jako jednodušší pak série Agent J.F.K., na které se podílí různí autoři.
Nadaciu planujem urcite, ale este len zhanam knihy z tej serie, zatial ich mam len 7.
Pak už jsou jen 3 díly Nadace od dalsich autorů. Těch 7 jako základ stačí.
Agent J.F.K. byl zpočátku zajímavý projekt, ale později se z toho stala až příliš velká úchylárna. Jednotlivý příběhy jsou ještě docela zajímavý, i základní námět paralelních světů je super, ale propojovací linie jednotlivých dílů postupně přejde do absurdna. Je to IMHO způsobeno tím, že každý autor si hlavní linii upravil podle sebe a pak se to lepí dohromady za pomoci totálních fantasmagorií. Přestal jsem to číst někde u 23. dílu.
Já to bral jako odpočinkovou četbu, kde jsou krátké díly a nemusíš si pamatovat předchozí děj.
On bude i film? Ten seriál je údajně propadák.
Aha, takže se omlouvám, je to seriál. jen jsem věděl, že se to chystají filmovat.
Z knih třeba série "úsvit noci" od Peter.F.Hamiltona
Velmi kvalitní sci fi píší autoři jako Dan Simmons, Peter F. Hamilton a další..., ve světě je fenoménem i Liou Cch'-sin.
Z jiných žánrů zmíním Teda Chianga, Vilmu Kadlečkovou, ..., unikátem je u mne Wilbur Smith.
Z prostředí špionáže a studené války jednoznačně Frederick Forsyth.
Mrkněte se na jejich tvorbu, stojí to za to!
Z toho odkazu, co jsi poslal, tak vypíchnu knihu Smrtka. Má to ještě dva díly - Nimbus a Zvon.
Ještě jsem to nečetl, ale synátor se velmi rychle dožadoval druhýho a třetího dílu, takže se do toho asi taky pustím. Zkusil jsem jen pár prvních stránek, je to čtivý a námět vcelku zajímavý. Akorát je to spíš pro dospívající. Neal Shusterman napsal pár dalších knížek, mám pocit, že jsme nakonec museli koupit všechny, co napsal a daly se koupit. Pamatuji si jednu - Sucho.
Pak synek četl ještě další postapo sci-fi a to Evoluce - Město přeživších. Též to má dvě pokračování a mladej to opět přečet velmi rychle. Též kategorie young adult.
Jinak já spíš čtu fantasy, ale mám strašně rád Žambocha, kterej se dá stylem přirovnat ke Kulhánkovi a právě Žamboch dokáže udělat zvláštní mix sci-fi a fantasy dohromady. Teď čtu navazující knihy Veterán a Kapitán. Na obvyklý Žambochův styl je to trochu klidnější, až na výjimky ne příliš úchylné, ale velmi čtivé, s neustálým příkrovem tajemna na pozadí, ke kterýmu se na konci určitě dopracuji, ale ještě tam nejsem.
Priznám sa, že sci-fi som ešte v živote dobrovoľne nečítal, ale popis tejto knihy ma zaujal natoľko, že to asi risknem. Upútal ma už v tom linku, ktorý tu dal Pavel na začiatku. Má to len jednu chybu - neradím sa medzi dospievajúcich.
Musíš se přenést přes to, že hlavní hrdinové jsou náctiletí a nebude to plný násilností a vulgarit. Jinak to ničemu nevadí, Harryho Pottera taky čtou i dospělí.
Já už taky dávno nejsem dospívající a Smrtku řadím mezi hodně čtivé knížky.
Vlastně vše z druhé poloviny toho seznamu
Přečteno. První čtvrtina knihy dost nezáživná, pořád jsem to chtěl odložit a nedočíst. Nechápal jsem, proč je kniha vychvalovaná. Pak mne to chytlo a dočetl jsem to. Ale můj styl literatury to není.
Každopádně společnost je vykreslena uvěřitelně, stejně tak i motivace a jednání osob.
Ty už to máš přečtený? Já ještě nedočetl stávající knížku, ses do toho "opřel".
Má to asi 500 stránek, přečetl jsem to za dva (večery + pozdní večery).
Já teď čtu toho Kapitána od Žambocha, taky se mi to těžko odkládá, ale mám další věci, co chci dělat...
Teď jsem v půlce Smrtky a je to tak, jak jsi napsal - začátek slabší, pak se to rozjede a těžko se mi to odkládá. Už chápu, proč se synek dožadoval dalších dílů tak urputně.
Mimo vyse uvedene klasiky, jsem pred par lety padl na PROPAST CASU https://www.databazeknih.cz/knihy/propast-casu-propast-casu-269697 , tak ze se podivam co je to za chujovinu a finale jsem precetl vsechny 3 dily a vcelku mne to prekvapilo, dobre se to cte, neco na zpusob Oko času od C.Clarka..
LET 305 taky ujde : https://www.databazeknih.cz/knihy/let-305-287485
Pak SCI-Fi je siroky pojem.
No nevim no, pry FENOMEN, me se libil jen problem tri teles..
PS: Smrtka, Mobius etc, vic se mi libila klasika "Jezdec na bilem ori".
Myslel jsi serii od Pierse: Na bledém oři, Se zamotaným vřetenem... ? Ta se mi líbila.
Jo "na bledém ori" od Piers Anthony, presne tak :)
Piers Anthony: Ve skleněných hodinách
Tahle kniha je fakt čtivá. Sci fi to není, žánrově to má asi nejblíž k fantasy, ale... Nu, mrkněte se.
…já vám závidím, že vydržíte (tak dlouho) číst :)
Já se ke knize většinou dostanu až v pelechu a často to končí tak, že po deseti-max. dvaceti stránkách blik - a probudím se s knížkou na xichtu. Výjimkou z poslední doby byla Hana od Mornštajnové, tu jsem dal skoro na jeden zátah (ale bohužel to není scifi…)
Ja kazdy den cestujem hodinu a pol z/do prace, takze cas je :D
Andre Norton & Mercedes Lackey: Elvenbane
Nádherná fantasy; lidé, elfové, draci. Napsáno přímo excelentně, čte se to samo. A to jsem sci-fista a ne fantasysta
Super, to je jen jedna kniha. To si zařadím do seznamu.
Ja moc necitam odkedy mi odisla citacka a novu som si este nekupil, ale ak nemusi byt az taka novinka, tak mam prijemnu spomienku na Trun dracich kosti od Tada Wiliamsa (teda celu trilogiu).
Je to klasicke fantasy s elfami.
Čtečka mi už spoustu let leží v šuplíku. Od doby, kdy jsem misto ni začal používat telefon.
Citat na mobile? To mi pride dost odveci.
Maly displej a navyse to svieti do oci.
No vidíš. Barvu a intenzitu podsvícení si nastavíš podle potřeb, nemusíš mít bílé pozadí.
Taky si to můžeš nechat předčítat, když neco děláš a potřebuješ mít volné ruce.
A největší vyhoda je, ze mobil máš většinou u sebe, na rozdil od čtečky. Tak můžeš využít i chvíli čekání někde cestou
A zas tak malý mobily dnes už nemáme, jsou většinou dost velký.
Pro nejake prilezitostne ctenare telefon asi staci, ale s cteckou knih ktera je delana tak aby byla co nejblize papirove knize nejde vubec porovnat.
Navic telefon zustava LCD displej ktery sviti do oci at je nastaven jak chce, ctecky (E-INK displej) nesviti vubec nebo jsou jen nadsviceny, cteni na slunci taky vypada jinak, vydrz baterie, to jak se drzi, celkova alogometrie a to vse jsme zcela nekde jinde.
Jinak ctecky take umi TTS, dnesni uz i audioknihy ale pro vetsinu lidi (ctenaru) jsou tyto funkce nezajimave staci se podivat na nektere vetsi fora ktere se timto zajimaji jako www.mobileread.com/ tam napsat ze cteni na mobilu je ok, nebo argumentovat TTS tak se vam vysmeji.
Mobil mám pořád u sebe, čtečku ne. Do kapsy se nevejde. A prostě mě nebaví to pak mezi sebou synchronizovat. Takže čtečka zůstala v šuplíku.
Jinak samozřejmě, že na paper inku je to mnohem příjemnější.pro čtečku mám už jediné využití - pláž.
Musíš mít dobré oči :)
Já si chtěl do telefonu hodit nějakou knížku (z .doc nebo .epub, už nevím, jsem si vytvořil .pdf), aby se mi to na mobilu jakž-takž dobře četlo, a výsledek měl snad 5000 stránek. Ještě tak na 10" tabletu to snesu, ale ten tablet (8 roku starý Asus za 5 tisíc) už pomalu dosluhuje, zatím nevím, co pořídíme pak.
Na mobilu s Androidem zásadně Cool Reader.
Nastavíš si typ pozadí (textura, barva), typ a velikost písma; myslím to umí i tmavý režim. Cool Reader je základ kvalitního čtení.
Přečteno:
Artemis
Život na Měsící z pohledu holky z nižší příjmové třídy, občas je na dně a musí se dost ohánět; žije v malým krcálku (vybavením a rozměry spíš vězeňská cela), sní o bohatství a pohodlí. V příběhu je trochu životní šmíry, sabotáž, pašování kontrabandu ze Země, a tak vůbec.
Atlantský gen
Tak trochu detektivka, špionáž, výzkum autismu, Antarktida, nacistická ponorka, tibetští mniši, nález na Gibraltaru, artefakty po Atlantiďanech, neznámé technologie, pokus o vyhlazení většiny lidstva a tak vůbec.
HPET tady zmínil Propast času.
Přečteno.
Zajímavá myšlenka, děj je na můj vkus trochu - jak to jen říct - podivnej. Čte se to dobře, kniha plyne, děj ubíhá.
No ctes docela rychle.
Kdybych ti mohl doporucit neco mimo SF, neco co se lisi od beznych knih, ma nejakou hloubku a je zdroj ruznych zajimavosti tak urcite :
Mravenci od Berbard Werber : https://www.databazeknih.cz/knihy/mravenci-trilogie-mravenci-2948
Knihu bych zaradil do prvni desitky nejlepsich knih co jsem cetl. Prectenou mam celou triologii, ale prvni dil me oslovil asi nejvic.
Pokud jsou tam pojmy jako: prsty, zakázaný oheň, Bel-o-kan, bojovnice s pachem kamene, Encyklopedie absolutního a relativního vědění, ...
Pak jsem to už četl. Ovšem, jen první díl. Že je to trilogie je pro mne novinka.
Jj, přesně tak :)
Další díl se jmenoval revoluce mravenců a třetí z hlavy nevím.
Petr F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra
Je to můj oblíbenej autor, četl jsem od něj (celou?) ságu Porucha reality.
Pandořina hvězda mne neuchvátila tolik, jako Porucha reality, ale za přečtení rozhodně stojí. Občas jsem kus textu vynechal tam, kde se autor příliš rozepisuje, zejména jde o popis. Tento díl končí otevřeným dějem, kniha má další pokračování.
Děj se postupně a současně odehrává na několika planetách, mezi kterými se cestuje červími dírami (a to často vlakem). Lidstvo zvládlo technologii omlazení a ukládání osobnosti. Technicky a kulturně víceméně stagnuje. Také zná několik mimozemských ras, ty v příběhu nehrají zas tak zásadní roli.
Nu, mrkněte se sami.
Hamilton je uzasna space opera, nova seria PRAZDNOTA je ozaj skvela.
Cela "Saga spolecenstvi" trpi hrozne tou rozbredlosti Celkem dobra zapletka a pribeh, ale je tam priserne moc uplne zbytecneho a nudneho balastu. Mit kazda z tech knizek tak pulku stranek (klidne 30%), tak by slo o super serii. Takhle jsem skoncil tusim u 3 knizky a hrozne me to znechutilo.
ak by niekto chcel, v prilohe moj zoznam z 95% scifi knih - VSETKY su uzasne a velmi odporucam kazdu jednu precitat. najdete tam ako klasiky tak aj nie velmi zname, zato uzasne knihy.
Díky za seznam! Něco z toho znám, další tituly beru jako inspiraci ke čtení.
A co by jsi naopak doporučil ty Pavle ?
Rad bych přivítal nějakou knihu tedy sci-fi s prvky cestování v čase.
Hodně se mi líbilo : Let 305 ( A.G. Riddle), Propast casu (Roman Bures), Oko Casu (A.C.Clark), tak něco na ten způsob.
Pokud možno, né knihu která je na základě toho, ze se pise rok 3000 a lide kolonizují vesmír a podobně :)
Děkuju.
https://www.databazeknih.cz/knihy/vynalez-profesora-van-troffa-26346
https://www.databazeknih.cz/knihy/terminus-407195
https://www.databazeknih.cz/knihy/jatka-c-5-29304
https://www.databazeknih.cz/knihy/proud-casu-32300
https://www.databazeknih.cz/knihy/vzestup-a-pad-agentury-dodo-399328
https://www.databazeknih.cz/knihy/zhrouceny-cas-433385
https://www.databazeknih.cz/knihy/dvere-do-leta-49157
https://www.databazeknih.cz/knihy/proti-proudu-casu-14651
https://www.databazeknih.cz/knihy/uzasna-zemeplocha-uzasna-plochozem-nocni-hlidka-478
Dik za odkazy.
zamalo, mozes este skusit aj https://www.databazeknih.cz/knihy/22-11-1963-125983 aj ked to nie je plnohodnotne sci-fi. alebo https://www.databazeknih.cz/knihy/atlas-mraku-137803.
Pokud bys chtěl kratší čtení, tak série Agent JFK. Píšou to různí autoři (Žamboch apod.)
Vim ze jsem to zahlid nekde v me knihovne Calibre, tak to na mrknu.
Dekuji za tip.
Je to vcelku zajímavý. Propojovací linie mezi jednotlivými díly je místy dost divná, ale jednotlivé díly jsou docela zajímavé, resp. námět paralelních světů na téma "co by kdyby". Přečetl jsem asi 20 dílů, pak už mě to přestalo bavit, šlo to úplně do úchylna.
Mám tuhle knihu. I s věnováním od autora. Docela čtivé:
https://www.databazeknih.cz/knihy/zapomente-na-mars-17772