Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Mají peníze ještě smysl?

Zdar,
v současnosti se mluví o prázdných obchodech v Anglii, kde údajně díky Brexitu nemají lidé co nakupovat. Dokonce už si nemohou na nákup ani dojet autem, protože u benzínky nenatankují.
Logicky se tam teda lidé musí začít zamýšlet nad tím, k čemu jim jsou peníze, když si za ně nemají co koupit?

Ovšem stoprocentně nevím, jak to v Anglii je, já tam nežiju a tohle mám jen z doslechu respektive díky přečtení pár článků českého bulváru. Třeba to tak neni, ale to je jedno, protože já jsem nad smyslem peněz začal uvažovat ze stejného důvodu a přitom žiju v České republice a paty ven jsem poslední tři roky nevytáhl.

Potřeboval jsem nějaký stavební materiál, sice jsem nakonec na nejnutnější opravy sehnal, ale s pořádným štěstím. Tašky na střechu nejsou, hřebenáče nejsou, pokrývačská malta není. Prostě se stavebnictvím je to teď bída.
No ale dost stavění, co kdybych si koupil nějaké ponožky. Šel jsem na eshop, kde je běžně nakupuju a všechny, které bych chtěl, měli napsáno "Toto zboží není k dispozici." Sakra. No nevadí, chci si koupit nějaké sportovní oblečení v Moiře, koupím si tam i ponožky. Jsou tam sice dražší, ale zase je to kvalita. Procházím eshopem a nestačím se divit "Toto zboží není k dispozici.", no co tak budu chodit bos. Ale vlastně né bos, koupím si boty. Jdu na eshop firmy, kde si běžně boty kupuju, dobře mi sedí, tak proč hledat jinde. Měli je skladem, tak jsem je objednal.
Za hodinu mi někdo volá. Vezmu to a paní, že je od toho výrobce a že bohužel jedny ty boty, které jsem měl vybrané, už nejsou vůbec, akorát to na eshopu ještě nezaktualizovali a ty druhé ty mají, ale jenom v černé variantě, ale jsou pěkné! Tak jsem je vzal, hurá úplně bos teda chodit nebudu.

Volala mi mamka. Představ si, byla jsem v papírnictví, že potřebuju papír do tiskárny a tomu neuvěříš, oni ho neměli!

No, mohl bych pokračovat dál, počítače, grafické karty a tak dále, ale pro představu to snad stačí, téměř nic není. Je jídlo a hajzl papír, zatím. Toaleťák jsem dneska hned koupil dva pytle do zásoby. Stejně si ale říkám, jak tohleto všechno dopadne, budou mít za rok peníze vůbec ještě nějakou relevanci, když si za ně nic nekoupíme?

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Žiješ v nějakém alternativním forku ČR. V rámci podzimního vyzbrojování jsem svoje fusakle v C&A bě…
Moas 30.09.2021 05:48
Moas
Sme moc rozmaznani, tovar, ktory som si objednal z CR som mal na druhy den doma, vacsina veci, ktore… nový
fleg 30.09.2021 06:29
fleg
C&A, Tesco, ..., fakt jsem vybiravej a radeji lepsi zbozi, to ovsem neni. :-/ nový
RedMaX 30.09.2021 19:12
RedMaX
Papíry v tom Tescu měli jednak svoje a jednak HP. Preferuješ ten stejný balík koupený ve značkovém p… nový
Moas unreg 30.09.2021 21:49
Moas unreg
K tomu papiru: predpokladal bych, ze Tesco si dokaze zaridit prednost pri nakupu podobne jako si dok… nový
RedMaX 30.09.2021 21:56
RedMaX
Dnes jsem v malinkém papírnictví ve vedlejší dědině/městečku byl a kancel. papíru tam měla x krabic… nový
L-Core 01.10.2021 19:15
L-Core
Ano, také jsem to již zaslechl, kartóny nejsou. nový
RedMaX 02.10.2021 20:18
RedMaX
Kde to bydlíš? Mám dva Alberty a spoustu dalších obchodu v mém městě, a nejaký nedostatek nepozoruji… nový
jezekhifi 30.09.2021 07:55
jezekhifi
Nikde nepisu, ze bych pozoroval nedostatek v potravinach (Albert, Billa, Lidl, Kaufland, Penny), jen… nový
RedMaX 30.09.2021 19:11
RedMaX
Prave z toho PREVENTIVNIHO nakupovani vznikal nedostatek toaletniho papiru za komunistu.Nemyslete si… nový
colpix 02.10.2021 08:23
colpix
Tak to byl omyl, papíru všude je, že o něj zakopáváme (ironie). Známá spisovatelka: volá vydavateli… nový
RedMaX 02.10.2021 20:17
RedMaX
To, že veľa vecí chýba ako napríklad čipy do nových vozidiel nemá nič spoločné s peniazmi. Je to ume… nový
Kilo.Viktor 02.10.2021 20:26
Kilo.Viktor
Pada hodnota penez, za chvili budeme jak v Koreji - kuře za 10 000 wonu (Kč). :-/ nový
RedMaX 02.10.2021 21:40
RedMaX
Hmm 185 kč za kuře je celkem dost.:-) nový
jezekhifi 03.10.2021 17:26
jezekhifi
Si holt místo rumu koupíš normální jídlo no. :-p nový
Moas 04.10.2021 06:57
Moas
Néééé... katastrofa! Včera jsem si koupil rum. Snad nebude poslední. nový
Prasak 04.10.2021 10:00
Prasak
Nevidím recenzi. Sice rumy nepiju, nechutnají mi, ale všeobecný rozhled tak nějak člověk musí mít, ž… nový
Moas 04.10.2021 13:10
Moas
Ještě jsem ho neotevřel. Možná dnes. poslední
Prasak 04.10.2021 14:58
Prasak
Prázdné obchody jsme tady před cca 40 lety měli také. Nedostatkové bylo úplně všechno. Tehdy jako vý… nový
ml1 04.10.2021 14:44
ml1

Žiješ v nějakém alternativním forku ČR.

V rámci podzimního vyzbrojování jsem svoje fusakle v C&A běžně koupil (ale ano, jsem nenáročný, prostě si k riflám vezmu tmavé ponožky a jestli jsou tmavě modré nebo šedé nebo z biobavlny nebo z čeho je mi celkem jedno).
Klukovi, který má nohu jak kačer Donald, jsme koupili sportovní boty v prvním šopu, kam jsme vlezli.
Ale ten papír do tiskárny mě dostal. Toho mají narvané regály i v Tescu - mezi zahradnickými potřebami a mixéry.

Stavebnictví je problém, to není sporu. Ten zbytek... nemá cenu si dupat nožičkou že "já chci zrovna tohle konkrétně a chci a chci a chci!" Dekadentní doba, kdy bylo všechno, nač si člověk vzpomněl, už je minulost. Leckdo to těžce nese. Pokud tě to dohnalo k filozofickým úvahám o smyslu peněz, zřiď si měsíční uzávěru účtu v bance a ono tě to filozofování po pár dnech přejde.

Papíry v tom Tescu měli jednak svoje a jednak HP. Preferuješ ten stejný balík koupený ve značkovém papírnictví, jen o padesát korun dráž? No když myslíš...
Fusky z C&A koupím po desíti, vydrží dlouho. Až se začnou rozpadat, vytřu do nich štětce, hadříky potřebuju taky.

K tomu papiru: predpokladal bych, ze Tesco si dokaze zaridit prednost pri nakupu podobne jako si dokaze zajistit prednost Alza. Tam a na CZC obcas nejake grafiky jsou, male PC obchody maji smulu. S papirem to bude podobne, v Tescu jeste je, male papirnictvi utre. Kazdopadne to neco znamena a uvidime dal, jestli se dostupnost grafik i papiru zase zlepsi nebo je nakonec nebudou mit ani ti velci.

Prave z toho PREVENTIVNIHO nakupovani vznikal nedostatek toaletniho papiru za komunistu.Nemyslete si,ze to dnes neni mozne.Znamy ekonom Sevcik rikal,ze jeho pribuznym v USA,nekde u statu NY,prodavali v srpnu jen dve kila cukru.Planovane hospodarstvi nemame,ale mnozstvi zbozi neni na skladech,pri nejakem panickem nakupovani ho nedokaze zajistit zadny system!

Tak to byl omyl, papíru všude je, že o něj zakopáváme (ironie).

Známá spisovatelka: volá vydavateli své nové knihy, jak to vypadá?

"No, jako kniha bude, on se hůř shání papír, ale já mám dobré konexe, takže to vytisknutí nebude problém. Spíš mi teda dělá starosti obálka, tenhle druh papíru na obálku se poslední měsíc špatně shání a zatím to nevypadá nejlépe, ale uděláme, co je v našich silách."

Další komentář netřeba.

Prázdné obchody jsme tady před cca 40 lety měli také. Nedostatkové bylo úplně všechno. Tehdy jako výsledek centrálního plánování a centrální tvorby cen. Měl jsem za to, že tržní ekonomika takové problémy celkem dobře řeší. Pamatujete zhruba před 5 lety záplavu v továrně na diskové hlavy pro všechny tři hlavní výrobce. Tehdy hdd po celou dobu byly, jenom měly v ceně o nulu navíc. A svezly se s tím i ssd jako substitut, i když se jich to vůbec netýkalo. Rozhodně to nebylo jako za minulého režimu, když shořela továrna na harmasán pro celý východní blok a nebylo čím si utírat zadek (teda byly náhražky jako Rudé právo), to si matně z dětství vybavuju, ale vyprávěli rodiče spoustu dalších příhod co všechno bylo nedostatkové. Horší je právě situace, kdy dané věci nejsou dostupné za žádnou cenu, ale tak daleko jsme se určitě nedostali.
Nedostatek je v tržní ekonomice věc přechodná, ten zvedne ceny a tím ochotu někoho jiného dané věci vyrábět nebo dovážet odjinud, akorát to má nějakou dobu odezvy (výrobu počítačů opravdu nikdo nerozjede za měsíc, ale boty nebo ponožky tak náročné nejsou).
Zatím jsem neměl pocit, že by byl nějaký nedostatek čehokoliv, čeho si ale všímám je, jak poskočily ceny. Pravda teď jsem byl nějakou dobu mimo republiku, tak možná se budu divit, až vlezu do nějakého obchodu.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru