Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
U afroanglictiny to nekončí https://echo24.cz/a/SPE6N/novodoba-segregace-studenti-v-new-yorku-zadaj…
Jan Fiala 29.08.2020 11:10
Jan Fiala
NHL se bude hrát černým pukem na černém ledu s černými čarami, všichni budou oblečeni v černém. Čern…
karel 30.08.2020 13:12
karel
Já bych ten puk udělal bílej. Přece jen do něj každej tluče, to by mohlo někomu evokovat symboliku b…
Prasak 30.08.2020 14:41
Prasak
Odbočím. Nenapadlo někoho dělat si recesistiký seznam nevhodných jmen a názvů přemětů? Začal bych: H…
čumil old 30.08.2020 18:33
čumil old
Nácíček. Babičce Boženy Němcové už v poslední verzi zakázali šukat a zcenzurovali i O letadélku Káně…
karel 30.08.2020 19:02
karel
Ono ani v televizní verzi mikeše už ty cikány nezpodobnili. Což o to Němcová je v pohodě, ta je mrtv… poslední
ml1 23.09.2020 15:24
ml1
White House přejmenovat na Black House. Proč to ještě nikoho nenapadlo ??? :-? Finálním krokem prot…
JM jinde 01.09.2020 04:44
JM jinde
Doporučil bych neutrální název Pig House. nový
IQ37 01.09.2020 13:40
IQ37
Je videt ze sekce debaty je pro alkoholem zfeminizované chlapy, kdyz tu maji vsichni naladu resit co… nový
Sempron 01.09.2020 06:50
Sempron
No tak už nic neříkej a bude klid. nový
Prasak 01.09.2020 07:37
Prasak
Je toho tady už tolik nablito, že nevím, kterého ožralu máš na mysli. :-D nový
IQ37 01.09.2020 13:42
IQ37
Spatne jsem cetl titulek, tedy - co kdy nejakej vozrala napsal nový
Sempron 01.09.2020 22:43
Sempron
I klasická hudba je příliš "bílá": https://www.newyorker.com/magazine/2020/09/21/black-scholars-conf… nový
nononot 16.09.2020 15:02
nononot
Však černým nikdo nebrání, aby taky nějakou složili. Měli na to stejně času v historii, jako bílí. J… nový
Prasak 16.09.2020 18:12
Prasak

Odbočím.
Nenapadlo někoho dělat si recesistiký seznam nevhodných jmen a názvů přemětů?
Začal bych:
Herec Schwarzeneger, běloch! No to snad nemůže být se takhle jmenovat!
Zakázat rohlíky. Jsou symbolem poražení bratrských Osmanů u Vídně a urážkou symbolu půlměsíce.
Švejk, citát: Máš rád Turci? Ty psy pohanský?
Kocour Mikeš už byl proprán za ty kikány co ho adoptovali. No ale byl černý! Jak to srovnat?

....ehmm nemáte pocit, že mi hrabe?

Ono ani v televizní verzi mikeše už ty cikány nezpodobnili.
Což o to Němcová je v pohodě, ta je mrtvá dost dlouho (i když nevím, jestli lze takto zasahovat do díla někoho jiného byť dávno mrtvého, sice si nikdo stěžovat nebude, veškerá práva jsou prošlá, ale je to neetické), ale zasahovat do díla současných autorů, to neni tak jednoduché. Ti co ještě žijou, to můžou přepsat, jako třeba Fučík několikrát přepisoval Reportáž na oprátce (už nevím, kolik to mělo existovat verzí, ve školní knihovně se nám učitel češtiny chlubil se třema) nebo jako právě Honzíkova cesta, ze které prý zmizelo družstvo a několik dalších věcí. Ale poté, co jsem zjistil, že se překládají knihy ze slovenštiny mě už nic nepřekvapí.
Když jsem chodíval na angličtinu, každoročně před Vánocema jsme mj. i rozebírali některou koledu, kromě toho, že se tam vyskytovalo slovo noel jako označení vánoc, tak pro veselé tam použili slovo gay. Prý ještě v padesátých letech to podle slovníků znamenalo veselý (jedna pani zareagovala: "jo to jsou ti veselí hoši") ale protože to nyní označuje něco jiného, tak tento původní význam zmizel a zůstal jen v té koledě. To bude asi podobný případ jako s tím šukáním, to taky bylo celkem běžné slovo (významů mělo víc podle kontextu), v jednom filmu pro pamětníky třeba zazněla věta "pan Šukálek všechno vyšuká" čímž bylo myšleno, že to dohledá. Na Babičku si pamatuju, ten úryvek snad dokonce byl v čítance někdy na prvním stupni (rozhodně jsme tuto větu četli a nepamatuju si, že bychom to četli z knihy, z knih (samých lepších, pamatuju třeba paměti VI Lenina a podobné kraviny) se předčítalo v družině, tohle bylo ve škole).
Proč si prostě nepřiznáme, že jazyk se vyvíjí a že slova mění význam. Stejně tak se vyvíjí společnost a věci dříve běžné jsou dneska nemyslitelné. Tím že to budeme zamlčovat, před tím nikoho neochráníme.
Jak se začne něco brát moc vážně, skončí to takovými absurditami. Po praze třeba jezdí rasistická tramvaj a rasistické cedulky (nejedeš načerno? normální je platit) jsou roztroušené všude. Docela by mě zajímalo, když tak vzpomínám na Přednostu stanice, jestli se tomu dřív opravdu říkalo slepý pasažér, nebo i tady zasáhla nějaká multikulti cenzůra (ovšem tímto by se zase mohli cítit poškozeni nevidomí).

White House přejmenovat na Black House. Proč to ještě nikoho nenapadlo ??? :-?

Finálním krokem proti white supremacy by se mohlo stát přejmenování white color na bad color,
jenže w-word je nutno zachovat, například pro bílý mor a bílé neštovice.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru