Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Ombudsmanka Anna Šabatová říká, že odmítnout pronajmout někomu byt jen proto, že je Rom, nelze.

http://usti.idnes.cz/sabatova-o-diskriminaci-romu-di4-/usti-zpravy.aspx?c=A150604_162228_usti-zpravy_alh
Tak jsem si asi zadělal na problém. Koupili jsme si novou pračku, tu starou jsem zatím dal před barák (ale ještě za branku na svůj pozemek). A včera na mne zazvonila skupina lidí co asi uklízeli ulici, možná mezi nimi byli i nějací Romové, případně i figuranti. Prý jestli tu pračku budu vyhazovat, že by o ni měli zájem. Odpověděll jsem jim (po pravdě), že ji zatím vyhazovat nebudu, ale dám dám do dřevníku, abych měl rezervu, kdyby s tou novou pračkou byly nějaké problémy.
Kdy asi mám čekat, že se ke mně pozve na kafe úderné komando od paní Šabatové?

Předmět Autor Datum
Kam ten svet speje...
blue5 05.06.2015 10:15
blue5
Zájemce o byt nesmí být podle antidiskriminačního zákona odmítnut nejen kvůli původu, ale třeba i kv…
icepower32 05.06.2015 10:53
icepower32
U ní už jedna pochybná existence bydlí.
karel 05.06.2015 11:01
karel
Myslíš manžela? Na tohle někdo vlezl? :-D
icepower32 05.06.2015 11:05
icepower32
uhl a třikrát neuhl.
kmochna 05.06.2015 11:19
kmochna
Jinak Yardo, snad v dřevníku nebudeš mít exkurzi v podobě návstěvníků ze strany "Trampové aneb toulk…
icepower32 05.06.2015 10:57
icepower32
Toto je tak zbytocna diskusia (myslim celospolocenska) a uplne umelo vytvoreny problem. Otazka je, p…
fleg 05.06.2015 11:37
fleg
asi tak. Ale dneska je moderní házet problémy na cigoše, arabáše a muslimáky.
touchwood 06.06.2015 23:09
touchwood
Nejhorší na tom všem je, že sama Šabatová prakticky jen bojuje za to, abysme jak idioti hráli divadý…
Prasak 06.06.2015 23:44
Prasak
RK je to asi koneckonců jedno, jaké nájemníky do bytu prdne, postupovala podle všeho jen podle požad…
Zarniwúp 07.06.2015 14:41
Zarniwúp
odmítnout pronajmout někomu byt jen proto, že je Rom, nelze Čili bude stačit si vymyslet důvod jiný…
Niko Bellic 05.06.2015 11:37
Niko Bellic
Přesně tak.
icepower32 05.06.2015 11:55
icepower32
Čili bude stačit si vymyslet důvod jiný, maskující důvod skutečný Ale asi by to chcelo vymyslieť ne…
blue5 05.06.2015 12:10
blue5
Stačí říct že máš byt pro někoho jiného. Nic dokazovat nemusíš.
icepower32 05.06.2015 12:16
icepower32
určitě neřekla v rk, že je rómka a z toho důvodu ji nepronajme byt. tady bude muset šabatovinu dokaz…
kmochna 05.06.2015 12:23
kmochna
Na iDnes byl článek s tou makléřkou. Ona se rovnou zeptala, zda je kofola a narovinu jí vyklopila, ž…
Prasak 06.06.2015 23:48
Prasak
Tak mne napadlo, přímo v hlavě, jestli uchazeč o nájem bytu v bytovém domě by si mohl klást podmínku…
Yarda 05.06.2015 12:42
Yarda
Tak jsem teď v televizi sledoval rozhovor s tou paní. A připomněl jsem si tohle: https://www.youtube…
Yarda 09.06.2015 19:05
Yarda
Záleží, jakou má sebereflexi. Třeba už ji pár lidí napsalo, že její komunistické praktiky tu nestrpí… poslední
Pan Töfl 11.06.2015 19:55
Pan Töfl

Zájemce o byt nesmí být podle antidiskriminačního zákona odmítnut nejen kvůli původu, ale třeba i kvůli světonázoru. Když se mi přihlásí jako zájemce o byt neonacista, mám právo ho jako odpůrce neonacismu odmítnout?
Nezlobte se, nebudu se pouštět do dalších právních úvah. Vždy vycházím z nějaké konkrétní situace, jak se odehrála.

Ale není to důležitý příklad, jak lze antidiskriminační zákon vykládat a jaká práva mají majitelé bytů?
Nebudu se teď k tomu vyjadřovat. Až budu mít nějaký konkrétní příklad, tak ho budu posuzovat a analyzovat podle toho, jak se odehrál.

Jinými slovy, jsem pěkná PÍČA která si přihřejvá polívčičku u romské populace a ostatní problematiku která se týká toho samého zákona neřeší. Chudáci pronajímatelé. Kurva je to jejich barák, tak je snad na nich, co za individua tam chtějí/nechtějí mít ubytované. Ať si zkusí ta kráva ubytovat u sebe nějaké pochybné existence. Bože, ta naše společnost jde do prdele mílovými kroky. :x:

Jinak Yardo, snad v dřevníku nebudeš mít exkurzi v podobě návstěvníků ze strany "Trampové aneb toulky po českých dřevnících, sklepeních, garážích a stodolách". Když už, tak je hlavně nezastřel, protože by si na svobodu už asi nevyšel. Rozhodně ne v současné společnosti, která diskriminuje slušné občany bránící svoje zdraví a majetek.

Toto je tak zbytocna diskusia (myslim celospolocenska) a uplne umelo vytvoreny problem.
Otazka je, postupovala RK spravne?
Odpoved znie nie, RK naozaj nepostupovala spravna a pripadny sud pravdepodobne prehra ak sa jej preukaze, ze odmietla potencionalneho zakaznika na zaklade rasy, ci povodu.
A teraz druha otazka.
Mozem odmietnut najomnika Roma? Samozrejme, ze ano, akurat nesmiem oficialne tvrdit, ze to je kvoli tomu, ze je Rom a ze ja ich nemam rad, pretoze je to diskriminacne. Proste vam ten byt neprenajmem/nepredam. Preco? Lebo nechcem. Bodka. Nemusim to nikomu zdovodnovat preco som sa tak rozhodol. Pokial sa RK na sude vykruti z toho, ze obhliadka sa nekonala lebo mali uz ineho vazneho zaujemcu sud samozrejme vyhra. Hlavne nebyt v tomto pripade na sude pravdovravny;o).
Kurva, co tu vlastne riesime? To nemame v zivote aj tie ozajstene problemy a musime riesit take pseudo<>?

RK je to asi koneckonců jedno, jaké nájemníky do bytu prdne, postupovala podle všeho jen podle požadavku majitele nemovitosti/bytu.
Odmítnutí nájemníka za použití zástupného důvodu (už je obsazeno, byt zrovínka teď vyplavili sousedi...) se už dávno děje a podobné postupy se používají i jinde, ne jen při pronajímání bytů. Takéto pseudo, že lidi prostě cikány do svých nemovitostí nechtějí a proč je nechtějí, to neřeší ani náhodou. Rozhodně to nevysílá k cikánům signál - máte špatnou pověst, něco byste s tím měli udělat, ale signál - zkuste realitku nachytat na diskriminaci, využijte své špatné pověsti, vytřískejte z toho, co se dá.
Všichni vědí, vo co gou a všichni se tváří, že to tak není.
Nemůžu si pomoci, přijde mi na tom něco zvráceného.

Čili bude stačit si vymyslet důvod jiný, maskující důvod skutečný

Ale asi by to chcelo vymyslieť nejaký dobrý dôvod:

Důkazní břemeno je v případech diskriminace přenesené na žalovaného. Realitní makléřka tak u soudu musí sama prokázat, že Romku nediskriminovala a zákon neporušila.

Zaujimalo by ma, aku kompenzaciu dostane nakoniec ciganka, za "psychicku ujmu".
A na maklerku, na rasistku, jebat, ze? Urcite to urobila z vlastnej iniciativy z cirocirej nenavisti k ciganom.

Na iDnes byl článek s tou makléřkou. Ona se rovnou zeptala, zda je kofola a narovinu jí vyklopila, že má smůlu. Neptala se z vlastní iniciativy, ale kvůli tomu, že majitel toho bytu k pronajmutí si prostě indiány nepřál. A pokud takovej majitel má bytů více a ona mu tam bude vodit bubáky, tak si ten chlápek najde jinou RK a oni přijdou o slušnej kšeft.
Prakticky té opálené babě ušetřila čas a nervy za marný pochůzky s prohlídkou bytu a teď ji budou popotahovat za pouhou upřímnost.

Tak mne napadlo, přímo v hlavě, jestli uchazeč o nájem bytu v bytovém domě by si mohl klást podmínku, že si nepřeje, aby v domě bydleli (aby to nebylo proti někomu, tak třeba katolíci, hokejisti...) a pokud někdy v budoucnu tam dotyční najmou byt, tak on to bude považovat jako důvod k ukončení nájmu.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru