Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Užitý design

A myslím skutečně užitý, ne samoúčelný. To je takový, který má při nějakém vzhledu i svůj účel. Občas mám pocit, že se s tím současní "tvůrci" moc neserou a vzhled (a většinou záměrně šokující, protože jinak nemá co nabídnout) je rozhodující.
Na CT24 jsem právě zahlédl nějakou reportáž o výstavě designu, či co. No a nad pár záběry jsem kroutil hlavou - možná jsem zbytečně konzervativní. Vzpomněl jsem si u toho na jeden pěkný design, který jsem viděl před mnoha lety v jedné nádražní putyce. Nápad je dost starý. Fotka, co přikládám, je novodobější, je to už trochu variace na původní, ale dokumentuje to to, co mě oslovuje. Vzhled je součástí funkce a vypadá to skutečně dobře. I když jsou to jen blbý kamna. Máte něco podobného, co považujete za povedené?

Předmět Autor Datum
To mas tak, ze drviva vacsina ludi nechce a nevie pochopit, ze vkus, moda, nazor na to, co je gyc a…
fleg 07.10.2014 10:31
fleg
Ano, subjektivita. Dodnes jsem nepochopil, co se lidem líbí na dvojkových Fabiích. Předek je retro z…
Prasak 07.10.2014 10:34
Prasak
Mě jde spíš o to, že design je z velké části řemeslo, nebo se dá říct, že je to kombinace řemesla a…
Zarniwúp 07.10.2014 10:46
Zarniwúp
- Ono u vētsiny prípadu jak jde o umēní tak je to prakticky nepraktické a nepouzitelné :-) - Také se…
CoCoChanel 07.10.2014 10:55
CoCoChanel
Totoťk musí být vskutku ryze praktické pro osoby trpící inkontinencí, dizajn šel ve všech ohledech s…
Prasak 07.10.2014 10:59
Prasak
By mě nenapadlo vzít si košili jako kalhoty :-)
Chocholoušek 07.10.2014 11:40
Chocholoušek
To má cérka tak dlouhý klitoris, že musí mít gatě jak skafandr?
mif 07.10.2014 20:51
mif
Chceš videt moj dizajn
Karell 07.10.2014 13:58
Karell
[pc_design_the_hulk.jpg]
Karell 07.10.2014 13:58
Karell
tyhle kamna uvidíš v hospodě na křižovatce k hájům a šafránkova u bisky https://www.mapy.cz/letecka?…
kmochna 07.10.2014 20:51
kmochna
To se tam stavím. V zimě. Tu původní verzi, asi nějakou starší jsem viděl v téhle hospodě. Ale asi p…
Zarniwúp 07.10.2014 21:00
Zarniwúp
Nevím, jak dalece znáš lokalitu, ale hezká procházka je, když dojedeš busem 123 nahoru na Cibulku a…
Dale Cooper 07.10.2014 21:02
Dale Cooper
počky, 123 tankodromem nahoru znám- u fotbalového hřiště chodím občas na oběd, ale tahle hospoda nen…
kmochna 07.10.2014 21:29
kmochna
Dojedeš dál, na zastávku U lesíka a dojdeš ke kamenné vyhlídkové věži. Pak se dá procourat parkem až…
Dale Cooper 07.10.2014 21:32
Dale Cooper
acha. díky za tip.
kmochna 07.10.2014 21:34
kmochna
Cesta mezi body 1 a 2: http://mapy.cz/s/dp5A Chtěl jsem "edit", ale už nešel.
Dale Cooper 07.10.2014 21:35
Dale Cooper
no na mapě se to nezdá tak daleko. koukám na ní a vidím hliník- neodstěhoval se do humpolce.
kmochna 07.10.2014 21:41
kmochna
Není to daleko, dá se to fakt za část odpoledne vycházkovou chůzí. Hlavně to není nijak výškově náro…
Dale Cooper 07.10.2014 21:43
Dale Cooper
Mám doplňující otázku. Z té vyhlídkové věže na Cibulce je vidět?
Zarniwúp 07.10.2014 21:33
Zarniwúp
Tak vidět je, především okolní stromoví, částečně směrem k Motolu. Jako nic moc, ale ta věž je zajím…
Dale Cooper 07.10.2014 21:37
Dale Cooper
Ale jo, tohle si s rodinkou dáme, až se vyskytnem v Praze. :-)
Zarniwúp 07.10.2014 21:48
Zarniwúp
různé sochy v parku to mi povídej, toho Dia kdybych neměl souřadnice, tak jsem nenašel, i když jse…
jirka44 08.10.2014 07:43
jirka44
Pravda, již to má vše takovou patinou a příroda si to tam bere pod svá křídla. Pár věcí jsem tam obj…
Dale Cooper 08.10.2014 20:30
Dale Cooper
U čeho se mi hodně líbí design - autobus ŠD 11 nebo tramvaj T3. S porovnáním se současnými vozidly n…
Dale Cooper 07.10.2014 21:13
Dale Cooper
a co takový rtočko? to je krása. t3 si vyberu radši, než jet umolousaným porschetem. nový tramvajky…
kmochna 07.10.2014 21:33
kmochna
RTO taky, ale ta ŠD mi přijde taková, víc autobusovější a ač stará, tak stále moderní a více nadčaso…
Dale Cooper 07.10.2014 21:39
Dale Cooper
mají jít údajně do polska- patrně odveta za žrádlo.
kmochna 07.10.2014 21:43
kmochna
Tak ať si je tam užijí. S radostí jim půjdu na rozloučenou zamávat a doufám, že se to v Praze už neo…
Dale Cooper 07.10.2014 21:44
Dale Cooper
Jo, ŠD je pěkná. To jsou šedesátá léta a obecně šedesátá léta se imho designově povedla u nás tak ně…
Zarniwúp 07.10.2014 21:50
Zarniwúp
Tak tak. T3 je z přelomu padesátých a šedesátých let. Hezká je i lokomotiva laminátka, která existov…
Dale Cooper 07.10.2014 21:53
Dale Cooper
laminátka je krásná sama o sobě- kam se hrabou taurusy, krysy, pershingy....
kmochna 07.10.2014 22:01
kmochna
Právě. Třeba ty krysy a pershingy, to jsou takové hranaté krabice. Ale opět - design poplatný době,…
Dale Cooper 07.10.2014 22:07
Dale Cooper
Kdysi jsem narazil na tvrzení, že "stylling" znamená například, že na auto se přišroubuje chromovaná…
Yarda 08.10.2014 10:17
Yarda
Tisíc lidí, tisíc chutí. Osobně se mi TD nelíbí, ale ani mě nikterak nepohoršuje; existuje mnoho vět…
Dale Cooper 08.10.2014 20:32
Dale Cooper
Ten komentář k TD jsem samozřejmě myslel ironicky. Podobný názor mám na projekt blobu, do stejné kat…
Yarda 09.10.2014 09:12
Yarda
Jo, není to špatný. :-) Když se ti tak ten dům líbí, koukal jsi někdy na architekturu od Gaudího? K…
Zarniwúp 08.10.2014 20:59
Zarniwúp
Právě jsem se dočetl, že TD byl vystavěn v proluce po zásahu bomby ve válce. Doteď jsem si myslel, ž…
Zerozero 09.10.2014 09:31
Zerozero
https://www.youtube.com/watch?v=AZ6L5lg1Qkk Mitsubishi motors (tři diamanty) - Tokio poslední
šamponek 09.10.2014 10:28
šamponek

To mas tak, ze drviva vacsina ludi nechce a nevie pochopit, ze vkus, moda, nazor na to, co je gyc a co nie su subjektivne.
Kamos dizajner ma poslal do plynu a vyhlasil, ze som debil len preto, ze som si raz dovolil povedat, ze Picaso bol babrak a ze jeho "umenie" mi nic nehovori. Kedze sa sa obul do svetovouznavanej veliciny okamzite som bol vyobcovany zo spolocnosti. To, kde sme.
Ku fotke...velmi sa mi to paci, je to pekne a podla mna aj velmi efektivne a sluzi to svojmu ucelu.

Mě jde spíš o to, že design je z velké části řemeslo, nebo se dá říct, že je to kombinace řemesla a umění. Stránka užití předmětu je dost podstatná a musí se na ni pamatovat při vytváření vzhledu. Ne vždy na to současní tvůrci pamatují a vzhled převažuje, přijde mi, že někdy na úkor funkce. Dokáže mě právě dostat, když to někdo umí vyvážit tak, že to vypadá, ale i funguje perfektně.
Dostaly se mi třeba do ruky šroubováky (jejich rukojeti jsou taky užitý design), které bych autorovi nejradši dloubnul do oka za to, jak se s nima dělalo, ačkoli vypadaly velmi dobře (pro oko). Už je samozřejmě dávno nemám... :-)

RTO taky, ale ta ŠD mi přijde taková, víc autobusovější a ač stará, tak stále moderní a více nadčasová. RTO je vidět, že je prostě staré.
Ty stříbrné krámy naštěstí nejezdí, pár jich mělo poruchu (spíš megaprůser, praská tomu rám), tak je všechny DP odstavil. Následně se zjistilo, že vlastně nikomu nechybí a v tichosti se přemýšlí, komu se to prodá.
Proti 15T nemám námitek; jen je v tom v zimě kláda. Ne že by to netopilo, ale jak je to "samý dveře", tak se to teplo vyvrže. Ještě navíc když jede řidič, co otevírá všude všechny dveře a ne jen ty cestujícími požadované. Takových expertů jsem pár zažil. Hrom aby je po poli honil.

Ten komentář k TD jsem samozřejmě myslel ironicky. Podobný názor mám na projekt blobu, do stejné kategorie řadím i šikmá okýnka na tramvajích Porsche (navíc teď se ukazuje, že ani technicky to není nic moc) a taková Škoda Roomster je na můj vkus taky moc osobitá.
Připomínám si jedno pokračování seriálu "Jak se máte, Vondrovi" co za totality vysílali v rozhlasu. Tam vystupoval architekt co jako melouch projektoval různé chaty. A jeden stavebník po něm chtěl projekt chaty s kulatými okénky, aby každý viděl, že majitel je duše rozervaná.
Gaudího bych asi mohl, z těch obrázků Sagrada Familia (naživo jsem ho neviděl) mi připadá, že v tom je myšlenka. Kdežto ta výše uvedená díla mi vnukají myšlenku, že tvůrci by při práci měli míň chlastat:-D

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru