Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Kdo si myslíte, že jsou neslyšící?

Poslední dobou mě děsně točí jakési "podvodné matení neznalých" organizacemi s "N" v názvu. Teď třeba akce "Bezbariérové nemocnice" (http://olomouc.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140725_2085196_olomouc-zpravy_stk), kdy se vybraly prostředky na adventních koncertech a nakoupily tablety, že budou k dispozici v nemocnicích. Lidé, co přispívali na koncertech byli uvedeni v to, že budou tablety a služby přes ně pro všechny lidi s postižením sluchu (třeba pro babičku, co už neslyší), jenže je na nich pouze aplikace na tlumočení do znakového jazyka on-line a aplikace na přepis on-line, aby si mohl pacient vybrat ne. Přitom z 500 000 osob s postižením sluchu v ČR, komunikuje ve znakovém jazyce nějakých 10 000 a ostatní česky.
Atd., remcy remcy remcy.

Potřebuji tedy udělat průzkum, obzvláště mezi neznalými problematiky a slyšícími, abych měl argumenty ke kritikám. Potřebuji "běžňáky". Donátoři na koncertech etc. také nejsou nijak zasvěceni a právě oni jsou zneužíváni.

Vyplńte mi prosím krátký dotazník (Počet otázek: 8 Průměrná doba vyplňování: 00.03:19)
http://kdo-jsou-neslysici.vyplnto.cz

Děkuji 976x (za šíření třeba na FB rovněž)

Předmět Autor Datum
To není nic oproti tomu, co zde zavedl dobytek Drábek! http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803…
Chocholoušek 31.07.2014 07:10
Chocholoušek
Tenhle pořad není zrovna to, čím se dá operovat vůči MZ. Už proto, že ČT je vychcaný manipulátor (os…
IQ37 31.07.2014 13:51
IQ37
ČT je sice žumpa, ale to neznamená že jsou všechny reportáže zmanipulované. Pravda, na to, jaká zvěr…
Chocholoušek 01.08.2014 12:30
Chocholoušek
Nemusí být zmanipulované, ale na 100% jsou manipulativní. Na tom trvám. Oni všude podsouvají událost…
IQ37 01.08.2014 13:40
IQ37
A v čem to bylo podle tebe jinak s Drábkem?
Chocholoušek 01.08.2014 13:46
Chocholoušek
Proč s Drábkem? Ten pořad přece nebyl o Drábkovi. Nebudu sem psát podrobně, co se mi na tom pořadu n…
IQ37 01.08.2014 14:08
IQ37
Proč s Drábkem? Ten pořad přece nebyl o Drábkovi. Hned druhá reportáž byla o krácení příspěvků zdra…
Chocholoušek 01.08.2014 15:21
Chocholoušek
Ne ze bych chtela kritizovat, ta snaha je super, ale ten dotaznik mi prijde udelanej trosku nestastn…
merlouska 31.07.2014 09:04
merlouska
Jo, pravda. Jenže já potřebuji na zpracování nějaká čísla, či procenta a kdyby to každý napsal svými…
Kráťa 31.07.2014 09:13
Kráťa
Jen tak mimochodem, jak těžké je naučit se znakovou řeč?
Chocholoušek 31.07.2014 09:38
Chocholoušek
Úplně stejné, jako jakýkoli jiný jazyk, např. španělštinu. Znakový jazyk nemá s češtinou nic společn…
Kráťa 31.07.2014 10:13
Kráťa
Aha, protože já na jazyky moc nejsem a myslel jsem, že znaková řeč je jednodušší právě v tom, že se…
Chocholoušek 31.07.2014 10:30
Chocholoušek
S posunky a gesty to prave nema vůbec nic spolecneho a vydedukovat vetu je nemozne. Vsak si to zkus…
Kráťa 31.07.2014 12:06
Kráťa
jj, to už je mi jasné :-) Ještě otázečka. Dá se s tím vyjádřit úplně všechno, nebo jsou tu i omezení…
Chocholoušek 31.07.2014 12:23
Chocholoušek
Nevim, znakovy jazyk neumim, ale nejsou fam pady, sklonovani, i/y, atd. Dalo by se to prirovnat k ci…
Kráťa 31.07.2014 12:42
Kráťa
Chápu, dík.
Chocholoušek 31.07.2014 12:47
Chocholoušek
Sklonovani, pady apod. jsou vec gramatiky. Anglictina taky nema sklonovani a pady a podobne veci, a…
merlouska 31.07.2014 14:57
merlouska
že se dá vydedukovat pohyby, co chci vlastně říct Ono jak co. Nektere znaky jsou tzv. ikonicke, cil…
merlouska 31.07.2014 14:52
merlouska
Co je to znakovy jazyk? Nekde jsem slysel, ze kazda komunita ma vlastni vyznamy znakovani a ze si t…
RedMaX 03.08.2014 02:32
RedMaX
Znakovy jazyk je jazyk tvoreny znaky (a dalsimi castmi, ale tim vas zatezovat nebudu) :-) Ano, kazd…
merlouska 03.08.2014 18:01
merlouska
OK, dik za vysvetleni. :-) Jsem zastancem toho, ze by se melo mluvit po celym svete jednim jazykem,…
RedMaX 03.08.2014 18:05
RedMaX
Jedna říše, jeden národ… To už tady bylo.
karel 03.08.2014 18:20
karel
No ono to vychazi z toho, ze (mluvene) jazyky se vytvarely zpravidla izolovane na nejakem uzemi, pro…
merlouska 03.08.2014 18:48
merlouska
samozrejme myslim latinku) vypadaji vsude stejne - Bohuzel musím nesouhlasit, kdyz vemu v potaz IT…
CoCoChanel 03.08.2014 18:59
CoCoChanel
Chces tim rict, ze francouzi pisou treba C jinak nez my? Pismena s diakritikou jsem vubec neresila,…
merlouska 03.08.2014 19:05
merlouska
- Ve FR ziju uz pres 10 let, ano písou i ç, ć, ã, à, æ, â, á kdybys rekla ze i A písou stejnē
CoCoChanel 03.08.2014 19:07
CoCoChanel
A ktere z tech dvou c s ocaskama je ve slove France? Zadne, ze? Ty me asi porad nechapes, ta c s oc…
merlouska 03.08.2014 19:10
merlouska
A ktere z tech dvou c s ocaskama je ve slove France? Zadne, ze? - Bydlím ve mēstē Besançon, jinak v…
CoCoChanel 03.08.2014 19:12
CoCoChanel
- O zádné speciální znaky nejde, ale o vyslovnost Tak jiste, v prstove abecede, kterou pouzivaji ne…
merlouska 03.08.2014 19:19
merlouska
Proc bych to sirila mezi SP? Je mi jasny, ze ty nepotrebujes :) Kazdopadne pokud potrebujes cisla,…
merlouska 31.07.2014 14:43
merlouska
Já to prve konzultoval s asi třemi slyšícími, co vystudovali nějakou soc. správní školu a tady už ne…
Kráťa 31.07.2014 23:14
Kráťa
Kamosovi se nedivim, podle me pro cloveka, ktery o tom nevi vubec nic, to je podobne, jako kdyby se…
merlouska 31.07.2014 23:47
merlouska
Jo, přesně tak. Měl jsem napsat do záhlaví dotazníku, že to není test vědomostí o jaderné fyzice, al…
Kráťa 01.08.2014 00:18
Kráťa
Kdo si myslíte, že jsou neslyšící? Normální lidi. Nebo spíš víc, než normální lidi. Když vidím, s j…
mif 02.08.2014 02:25
mif
Neslyšící jsou strašně hluční lidé. Měli jsme kdysi v práci dva hluchoněmé. Nikoho nebylo slyšet tak…
IQ37 02.08.2014 12:12
IQ37
Hmm.... A to sebou ti hluchoněmí prali o stůl, že nadělali tolik hluku?
Chocholoušek 02.08.2014 13:02
Chocholoušek
To by ses divil, jak jsou hluchoněmí snaživí.
IQ37 02.08.2014 13:07
IQ37
A přitom by to stačilo napsat na kus papíru... Nebyli oni ještě k tomu retardovaní?
Chocholoušek 02.08.2014 13:08
Chocholoušek
Často psaní stačí. Ale pro ty, kteří neslyší před osvojením si mluveného (ne mluvení) národního jazy…
Kráťa 02.08.2014 13:41
Kráťa
Nebyli retardovaní. Oni byli "hluční" hlavně ke slyšícím. To, že byli hluchoněmí se znažili kompenzo…
IQ37 02.08.2014 15:27
IQ37
Hluchoněmý = neslyšící + hlas neprodukující. Pak asi hluchoněmí nebyli :-)
Chocholoušek 02.08.2014 16:23
Chocholoušek
To jsi na omylu. Když je někdo němý neznamená, že nevydává žádné zvuky.
IQ37 02.08.2014 16:51
IQ37
Hluchonemych lidi co nemaji v pořádku mluvidla natolik, aby mohli mluvit je v tomto state opravdu ve…
Kráťa 02.08.2014 17:03
Kráťa
Je vůbec správné jim tak říkat? Ze slepých se vytvořili nevidomí, z hluchých neslyšící, snad mají ta…
karel 02.08.2014 17:14
karel
Tak aby to bylo česky, tak možná hubudržící.
IQ37 02.08.2014 17:36
IQ37
Je to (hluchonemi) povazovano za hanlive. Svet se meni, nemame uz negry, Cikany... Vetsinou se pouzi…
Kráťa 02.08.2014 18:44
Kráťa
Ono to je tím, že neslyší okolí, jestli tam je rámus a neumí tak přizpůsobit hlasitost řeči.
Kráťa 02.08.2014 13:35
Kráťa
Neslyší ani sami sebe. Já to mívám v práci občas naopak, když si narvu do uší špunty. To většinou, k…
Zarniwúp 02.08.2014 18:42
Zarniwúp
Presne tak.
Kráťa 02.08.2014 18:45
Kráťa
- Sice se bohuzel s neslysícimi lidmi moc nebavím (ve znakové reči umím ríct jen CHCES JABLKO), ale…
CoCoChanel 03.08.2014 18:41
CoCoChanel
To jsou podvodnici. U nas je to taky -.- http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-stoupa-pocet-podvodnych-sbi…
merlouska 03.08.2014 18:51
merlouska
Mu za zády zvolej: "Bacha policie!" (tomu rozumí i Rumun) a uvidíš, jak najednou začne slyšet. :-)
Kráťa 04.08.2014 02:42
Kráťa
Mám jich 380. Prosím prosím, smutně koukám, o vyplnění a případné šíření. Potřeboval bych alespoň 50… poslední
Kráťa 09.08.2014 00:12
Kráťa

Ne ze bych chtela kritizovat, ta snaha je super, ale ten dotaznik mi prijde udelanej trosku nestastne, prijde mi, ze tam nekde ty "spravny" (zadouci) odpovedi lidem v podstate vnucujes.

Tuhle problematiku by bylo lepsi resit spis otevrenymi otazkami, at to lidi napisou svymi vlastnimi slovy. Akorat je to pak blby na zpracovani, ale ma to pak vetsi vypovidaci hodnotu.

Úplně stejné, jako jakýkoli jiný jazyk, např. španělštinu. Znakový jazyk nemá s češtinou nic společného a nejsou to žádná gesta. Je to samostatný plnohodnotný jazyk. Rozdíl třeba mezi tím, jak Čech pochopí kroužení rukou na břiše (to bylo dobré apod.) a mezi tím, co to znamená ve znakovém jazyce (je to znak pro WC) je tady
http://ladislavkratochvil.blog.idnes.cz/c/344766/Odepirani-materskeho-jazyka-je-diskriminace.html

Nevim, znakovy jazyk neumim, ale nejsou fam pady, sklonovani, i/y, atd. Dalo by se to prirovnat k cinstine, co slovo, to znak. Kdysi jsem někde cetl, ze aby si mohl cinan precist noviny, musi mit slovni zasobu alespon 2 000 nejcasteji pouzivanych znaku (snad z 7 000 pouzivanych casteji) a u znakoveho jazyka to bude podobne. Slova se neskladaji z pismen - slabik.

Sklonovani, pady apod. jsou vec gramatiky. Anglictina taky nema sklonovani a pady a podobne veci, a presto nikdo nepochybuje, ze se ji da vyjadrit totez, co v cestine. Casto to nejde uplne doslova, ale vyznamove to shodne je.
Se znakovymi jazyky je to stejne - proste maji odlisnou gramatiku, odlisnou slovni zasobu, ale vyjadrit se v nich da totez. A pokud pro neco neexistuje znak, tak se vytvori - ale to je i v mluvenych jazycich, take porad vznikaji nova slova, ktera oznacujou nove veci.

že se dá vydedukovat pohyby, co chci vlastně říct

Ono jak co. Nektere znaky jsou tzv. ikonicke, cili ten pohyb nebo tvar rukou naznacuje/napodobuje tu danou vec nebo cinnost. Nekde jsem cetla, ze az 50 % znaku ve znakovych jazycich je ikonickych - predevsim tedy ty, ktere vyjadruji nejake konkretni veci - auto, dum, mleko, psat apod.

Jinak nerika se znakova rec, ale znakovy jazyk :)

Co je to znakovy jazyk?

Nekde jsem slysel, ze kazda komunita ma vlastni vyznamy znakovani a ze si teda lidi po svete, kteri neslysi navzajem nerozumi pouzivani znakove reci, dokonce, ze si nemusi uplne rozumet ani dva Cesi, proste jeste vetsi bordel nez u slysicich.

Znakovy jazyk je jazyk tvoreny znaky (a dalsimi castmi, ale tim vas zatezovat nebudu) :-)

Ano, kazda zeme ma svuj vlastni znakovy jazyk - je to stejne jako kazda zeme ma svuj vlastni mluveny jazyk. A ano, v ceskem znakovem jazyce existuje neco jako "nareci" - Prazak bude znakovat trochu jinak nez Brnak, ale opet je to stejne jako kdyz se bude Prazak bavit s Brnakem.. pokud dotycny Prazak nikdy neslysel slovo "salina", tak bude taky koukat jak tele na novy vrata.

No a znakujici neslysici z ruznych koutu sveta se mezi sebou domluvi lepe nez slysici, protoze znakove jazyky si jsou mnohem podobnejsi nez mluvene. Samozrejme to nebude na plynule dorozumivani, ale pujde to. A krome toho existuje i tzv. mezinarodni znakovy system, takovy ekvivalent esperanta, ale to taky neumi kazdy neslysici. Ale vyuziva se to na mezinarodnich akcich neslysicich, takze ti, kteri se takovych akci zucastnuji, vetsinou ten mezinarodni znakovy system na nejake urovni umi.

Takze bych nerekla, ze je to jeste vetsi bordel nez u slysicich :) Je to uplne stejny bordel, jen misto slov tam jsou znaky.

No ono to vychazi z toho, ze (mluvene) jazyky se vytvarely zpravidla izolovane na nejakem uzemi, proto je kazdy jazyk jiny a zaroven si "sousedni" jazyky jsou casto relativne podobne. U znakovych jazyku to bylo stejne, sice taky vychazeji z jednoho "prajazyka", ale ty izolovane komunity neslysicich v jednotlivych statech ci regionech si pak taky zacaly ten jazyk utvaret "k obrazu svemu" a vsude trochu jinak nez v sousednich statech a regionech.

Vtipne je, ze i prstovou abecedu ma kazda zeme trochu jinou, pritom pismena (samozrejme myslim latinku) vypadaji vsude stejne :-)

samozrejme myslim latinku) vypadaji vsude stejne

- Bohuzel musím nesouhlasit, kdyz vemu v potaz IT, FR, SP vyslovnost jak prízvuk samotné psaní, je velmi rozdílnē. SP pouzívají tak jako portugalci ñ, FR ^ , IT zase svoje. (Nepočítaje rumuny nebo jízní Ameriku, kde oproti castellano, mluví <caste> s <s> háčkem <áno>

Chces tim rict, ze francouzi pisou treba C jinak nez my?

Pismena s diakritikou jsem vubec neresila, mela jsem na mysli zakladni latinku. Kdyz se kouknes na jakoukoli tabulku s ceskou prstovou abecedou, tak tam pismena s diakritikou vubec nejsou. Diakritika se zpravidla vyjadri pohybem ruky nebo rukou znazornujici(ch) dane pismeno bez diakritiky.

Já to prve konzultoval s asi třemi slyšícími, co vystudovali nějakou soc. správní školu a tady už není možnost editace. Ta byla snad jen 10 hodin od zveřejnění.

Ono je to i nějaké těžké na vyplnění. Dnes kámoš přemýšlel nad první otázkou snad 3 minuty. Něco zaškrtl, až když jsem mu sdělil, že to není vědomostní kvíz, ale sběr názorů.

Neslyšící jsou strašně hluční lidé. Měli jsme kdysi v práci dva hluchoněmé. Nikoho nebylo slyšet tak daleko, jako když se tihle dva domlouvali mezi sebou, anebo se slyšícím člověkem. :-D

Často psaní stačí. Ale pro ty, kteří neslyší před osvojením si mluveného (ne mluvení) národního jazyka (u nás čeština), je mateřským jazykem jazyk znakový a čeština cizí jazyk, jako pro Čechy třeba čínština. Kdyby ti někdo psal čínsky a nerozuměl bys tomu, také bys přeci nebyl tím pádem retardovaný.
Možná by ses divil, kolik neslyšících vystuduje vysokou školu, ač to mají kvůli svému postižení 1000x těžší, než slyšící studenti.

Nebyli retardovaní. Oni byli "hluční" hlavně ke slyšícím. To, že byli hluchoněmí se znažili kompenzovat jakýmisi zvuky - v nejlepším případě se dá říct, že to byly slabiky, jinak to byly prostě málo artikulované "hluky". Mezi sebou se dorozumívali znakovou řečí, takže celkem v klidu. Většinou jsme se dorozuměli - jak se říká - rukama, nohama. Co bylo důležitější, tak samozřejmě napsali.

Je to paradox, ale na to, že byli hluchoněmí, byli strašně ukecaní! :-D

Je to (hluchonemi) povazovano za hanlive. Svet se meni, nemame uz negry, Cikany...
Vetsinou se pouziva Neslysici. Bylo jim verozvesty z USA privlastneno slovo neslyset, avsak prave bez specifikace, ze jde o prelingvalne neslysici a ti, co prisli o sluch po osvojeni si cestiny a mluveni (třeba babicka), podle nich nejsou neslysici, ackoli neslysi (rikam tomu "pravi Arijci"). Neco jako zakulacene rohy od Apple, nebo spise to, jako rikat cizinci pouze Cinanum v CR a ostatni (Francouzi, Spanele, Vietnamci, atd.) zde zijici cizinci podle nich cizinci nejsou. :-)
A tim vznika ono mateni neznalych problematiky. Kdyby se slovo neslyset nechalo pro vsechny, kteri neslysi a rikali si treba Deaf, zase by se nemohli ohanet pul milionem. :-)

Neslyší ani sami sebe.
Já to mívám v práci občas naopak, když si narvu do uší špunty. To většinou, když jedou oba stroje najednou. Dovádím k šílenství lidi, se kterými mluvím. Přestože samozřejmě vnímám a slyším svůj hlas, nedokážu odhadnout jeho intenzitu vzhledem k pozadí a asi mluvím tišeji, než by bylo záhodno. Obyčejně poslouchajícího dorazím tím, že jak je možné, že mě neslyší, když špunty mám v uších já a ne on. :-D

- Sice se bohuzel s neslysícimi lidmi moc nebavím (ve znakové reči umím ríct jen CHCES JABLKO), ale v mém okolí jsem nemohl nezaznamenat, príslusníky Rumunské narodnosti (coz mi pripomíná písen, dobrodruha Landy, černé oči, černé tēlo, ty nejses múj kamarád), co si na hluché az po nabídnutí mince a podpisu na pofidérní petici, na hluché jen hrají, mozná preferuji slepce.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru