Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Pravopis; velké písmeno na začátku věty když...?

Už tu máme nářek na pravopis, tak bych přispěl jedním konkrétním dotazem. Jak podle pravidel češtiny správně začít větu, jejíž první slovo je vlastní název začínající malým písmenem? Mám na mysli např. eBanka, eReading a tak podobně.

Je v takovém případě možná výjimka a lze psát malé písmeno? Tj.: eReading dnes představil...
Nebo se správně má psát první velké a věta by zněla: EReading dnes představil...

Ví někdo jak to je?

Předmět Autor Datum
Dnes eReading představil ... :-)
RedMaX 26.10.2013 11:46
RedMaX
Jo, tohle mě taky napadlo a když o tom tak přemýšlím, tak podobně zbaběle v pravopisu unikám běžně.…
Zarniwúp 26.10.2013 11:53
Zarniwúp
Me to naucil ucitel cestiny na stredni skole, na prvni hodine nam dal diktat, ve kterem mel priprave…
RedMaX 26.10.2013 13:13
RedMaX
Nejsi v tom sám. Lze usuzovat, že podoba EBanka se jeví natolik výlučná, že ti autoři, kteří míní…
karel 26.10.2013 12:12
karel
raději zvolí takovou formulaci, aby se daný výraz na začátku věty neocitl Tak, nebo (jak praví výše…
mif 26.10.2013 13:16
mif
neznám větu, která by si na začátku zasloužila velké písmeno. z piety jsem ochotný hledat shift na k…
lední brtník 26.10.2013 14:00
lední brtník
Považuju eBanka za název/značku - tudíž neměnit první písmeno. Takže: "eBanka dnes představila..." j…
IQ37 26.10.2013 15:09
IQ37
Nejlepsi a nejjednodussi je napsat to tak, aby dane slovo na zacatku vety nebylo.
merlouska 26.10.2013 20:51
merlouska
Ono je to v podstatě jedno, co tam napíšeš za "e" nebo jestli eBanka napíšeš na začátku nebo jinde v… poslední
IQ37 27.10.2013 08:27
IQ37

Jo, tohle mě taky napadlo a když o tom tak přemýšlím, tak podobně zbaběle v pravopisu unikám běžně.
Nevím, tak uteču. :-)
IMHO se ale, pokud chci to slovo na začátku věty, napíše EReading. Bez ohledu na to, jak blbě to vypadá. Ale je to jen můj odhad, ne abyste se na mě pak někdo odvolával. :-D

Me to naucil ucitel cestiny na stredni skole, na prvni hodine nam dal diktat, ve kterem mel pripravene veskere cestinarske vychytavky a na druhe hodine rozdal cele tride za 5. Nikdo nemel lepsi znamku. Pak prohlasil, ze diktaty uz psat zadne nebudeme a pravopis bude hodnotit ve slohovkach, tam pokud nebudeme vedet, jak nektere slovo napsat, mame moznost si zvolit z bohateho vyberu, ktery cestina nabizi, slovo jine. Kdo tak neucini, jeho chyba.

Jinak v tomhle pripade bych klidne napsal eReading dnes ... nebo "eReading" dnes ...

neznám větu, která by si na začátku zasloužila velké písmeno.
z piety jsem ochotný hledat shift na klávesnici, pokud se jedná o elektrotechnickou jednotku.
v nejhorším i skrz jednotku z počítačtiny, pokud by hrozila nesrozumitelnost. ale jednotky nebývají na začátku věty, tak proč se nadměrně obtěžovat hledáním shiftu?

Ono je to v podstatě jedno, co tam napíšeš za "e" nebo jestli eBanka napíšeš na začátku nebo jinde ve větě. On ti stejně nikdo nenapíše kritický e-mail, že to máš špatně. Už třeba proto, že to taky neví a navíc se to dnes "nenosí". A pokud si o tobě bude myslet, že jsi blbec, tak mu v tom nijak nezabráníš. :-D

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru