To, za se prezidenti drive ucastnili nezaklada povinnost tam prezidenta brat. Zakon neni tradice.
Pokud prezident nema spolecne nazory na vnejsi politiku jako vlada, nema co delat na udalostech, kde se o takovych vecech jedna. Zastupuje zemi na venek = podepisuje smlouvy.
Jinak at si jezdi po vyletech, jak to praktikuje po celou dobu sveho mandatu.
IMHO mel ustavni soud prezidentovu zalobu uz davno k dispozici a mel pripraveny i vysledek.
Nebo si myslis, ze to zvladnou z pravniho hlediska behem jednoho pracovniho dne prostudovat, dohodnout se, vyhodnotit a rozhodnout (vydat predbezne opatreni)?