Ale oni nerozhodli (obecně, o kompetencích), oni jen pro tento jeden okamžik (summit) ponechali dosavadní zvyklosti, stav (minulí prezidenti vždy jeli, pojedeš tedy taky). Kdyby to vláda spekulativně neodkládala na poslední chvíli, ale zakázala prezidentovi jet už třeba v únoru, březnu, mohl ÚS už definitivně rozhodnout komplexně.
Předběžné opatření, které nesnese odkladu, je možno vydat i do 24 hodin. To jsem někde od pravníků zaslechl.
Prezident by asi měl, i když s tím nesouhlasí, jmenovat vládu tak, jak předseda vlády zamýšlel. Je to v prvé řadě odpovědnost premiéra, koho si do vlády vezme, s kým chce a s kým bude muset spolupracovat. A když někdo selže, padá to na něj. I v tom mohlo být jasno, kdyby Babiš po nejmenování Turka vyvolal obdobný kompetenční spor.