
Dokáže si někdo představit mobilizaci v ČR?
Poslední dobou se píše o možném soupisu či odvodu občanů ČR pro případný vojenský konflikt. Jsem už z vojny skoro 50 let doma, ale domnívám se, že armáda a i politici neví o čem je řeč. Pokud by se odvádělo například 50 tisíc mužů, tak by mě zajímalo zda má naše armáda pro ně boty, trenky, trička, košile, kalhoty, blůzy, ponožky, svetry, kabáty, čepice, ušanky, rukavice, zimní vložky, opasky atd. Kde je armáda bude vystrojovat a vyzbrojovat, kde je ubytuje, kde je nasytí (20 kuchyní bude stačit pouze pro 16 tisíc vojáků), kde se umyjí a vykonají základní potřeby atd.
Před cca 50 léty jsem na vojně působil i jako velitel vystrojovacího střediska. Když přicházeli záložáci do kasáren, tak nám pískli poplach vystrojovacího střediska a my museli zřídit do určitého času vystrojovací středisko. Většinou se to dělalo v kasárnách a to docela šlo. Nicméně jednou jsme to dělali na základní škole v jedné vesnici cca 15 km od kasáren a byl to docela vopruz. Kapacita střediska byla vystrojit 60 vojáků za 60 minut. V současné době by mě zajímalo kolik má armáda v zásobě uniforem, baťohů, ešusů a dalšího nezbytného vybavení pro rukujícího odvedence. Další věcí je kdo to všechno vyrobí jelikož před rokem 1990 měl náš stát pod palcem výrobu výstrojních a výzbrojních součástí a součástek. Matně vzpomínám na problémy s obuví pro policii či batohy z Číny pro armádu.
No, tvoje otázky nejsou vůbec od věci. Taky by mě docela zajímalo, jakej je stav zásob výstroje a můžeme jen doufat, že se starých Sa.vz58 ještě armáda nezbavila, pokud nenakoupili 100 tisíc nových Brenů.
Jako je znát, že si už nikdo nedokázal představit, že by mohl opět přijít válečný stav, protože Evropa snad přišla na to, že nemá cenu se mezi sebou navzájem mydlit. A to nemyslím jen to materiální zabezpečení, ale i stav myšlení populace, protože už jen pomyšlení na nutnost válčit v lidech vzbuzuje odpor. Když k tomu dám na srovnání ČS mobilizaci v roce 38, tak dnes by to bylo zajímavé.
Vyloženě jsem se vyhnul zbrojní otázce jelikož si myslím, že zásoby samopalů jsou dle mně vyprodány. Mně jen zaujalo jak se politici a i vedení armády domnívají, že to bude snadné. Nikdo z nich už asi o tom nic neví. Můj otec mi vyprávěl jak si na počátku 60 let "zkusili" mobilizaci "na nečisto" na východním Slovensku. Po pár hodinách to museli zastavit. Před odvodní místnost měli přivázáno několik kusů dobytka a v odvodní místnosti několik batolat od mužů jejichž ženy byly buď v nemocnici či jinde mimo domov. Po mých zkušenostech co je armáda schopna zajistit při povodních a různých výběrových řízeních na výstrojní, součástky nevěřím v jakoukoliv schopnost v současné době udělat smysluplnou mobilizaci. Jinak pro ty, kteří si myslí, že to půjde v občanském oděvu - člověk v občanském oděvu se zbraní je buď terorista nebo partyzán a tím pádem na odstřel.
To mi připomnělo, byl jsem kvůli mononukleóze dočasně neschopen, pak mne předvolali na přezkum, uschopnili mne. Zašel jsem do jejich kanceláře poptat se, jestli půjdu na nějaké cvičení, že se mi má v červenci narodit další potomek. Úředník co tam seděl se podíval do mých papírů, prý nejsem v plánu a napíše mi do papírů aby mne nepovolávali ani jako náhradníka. Tak mne povolali v srpnu. A byl tam jeden co se mu narodil potomek v době kdy byl na cvičení.
K. URVY ZELENÉ !
Hodně záleželo na člověku u podniku, kde jsi pracoval. Referent pro zvláštní úkoly, pokud nebyl debil tak toho docela hodně pro lidi mohl udělat. Dělal jsem to v zemědělském podniku kde bylo cca 200 zaměstnanců a ředitel řval, když chlapi braly na cvičení v létě. Každý rok se musel asi do 15. ledna sestavit seznam, v kterém jsem vyreklamoval chlapy z vojenského cvičení pro určitou část roku. Vyhnout se tomu nedalo, ale šlo to časově posunout. Pokud se to neudělalo, tak pomohla jen známost s určitým náčelníkem.
Ještě jsem si vybavil, v době kdy mne uschopňovali jsem si musel dojít k podnikovému lékaři pro bumážku, bylo to v době chřipkové nebo nějaké epidemie, čekárna narvaná a doktor projevil nelibost co tam lezu.




A v době kdy jsem si vyběhával dočasnou neschopnost mi přišel povolávací rozkaz na cvičení, tak jsem šel na vojenskou správu vyřídit si že na cvičení nemohu. Přemlouvali mne, jestli bych přece jen to cvičení nemohl absolvovat. Odpověděl jsem že mohl, pokud mi tam zajistí jaterní dietu.
To víš i armáda musela plnit plán. Já měl vylepený povolávací rozkaz asi ještě 6 let po revoluci i když ze zákona jsem ho neměl mít, jelikož v době mobilizace jsem měl jiné pověření. Ve válce je však největší úmrtnost velitelů čet a rot a moje ČVO se moc nevyskytovalo, tak bych se asi v případě mobilizace musel naklonovat.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-jak-by-v-cesku-vypadala-mobilizace-40553966#
Tak, tady nám to popisují jak by to dopadalo. Zájem mají jen o "staré" kusy.
Jeden z mála diskusních příspěvků, který popisuje realitu napsal Josef Košíček:
A ještě něco z internetu:
Kolik má ČR bojeschopných vojáků?
Ačkoliv je v současné době cca 24 tisíc placených pracovníků armády, bojeschopných je asi pouze 4 tisíce vojáků, neboť na jednoho „bojovníka" spadá 5 úředníků.[b][/b]