Co dělat při povodni?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-povoden-co-delat-259527
V diskusi je odkaz na tuhle knihu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/ruka-noci-podana-zaklady-rodinne-a-krizove-pripravenosti-391257
Tady je z ni několik stránek.
https://www.google.cz/books/edition/Ruka_noci_podan%C3%A1/jbjnEAAAQBAJ?hl=cs&gbpv=1
Asi těch pět stovek tomu věnuji a knihu si koupím.
BTW: Kdysi mne napadlo, jak při nějaké kalamitě nouzově získat napájení nejnutnějších agregátů (lednička, nucený oběh plynového topení...), poptával jsem se jestli to není úplná blbost, ale nikdo mi nedal použitelnou odpověď.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=92551&postdays=0&postorder=asc&start=15
[i]čtvrtý příspěvek shora.
Záleží jak daleko bydlíš od vodního toku a zda už si byl někdy vytopen. Pokud bydlíš těsně u vodního toku a ten se rozvodní tak to v první řadě odnesou budky s plynoměrem a nebudeš mít déle plyn než elektřinu. Také záleží zda máš informace jak to probíhá s povodní proti proudu toku, který by tě měl vytopit. Kniha Ruka noci podaná je dobrá ale ještě lepší je "Potom" od Ferdinanda Šmikmátora. Pan Šmikmátor byl spoluautor té první knihy, ale nedostal v ní dostatečný prostor a proto vydal knihu "Potom". Problém je, že se asi už nedá sehnat, snad jen elektronická verze. Před povodní můžeš preventivně vystěhovat pouze mobiliář bytu a vysadit vnitřní dveře a odstěhovat to do patra. Pokud máš dřevěná okna a ty jdou vysadit. tak udělat totéž. To je asi tak všechno co můžeš mimo evakuace udělat. Až bude po povodni, tak si kup hodně náplastí a ponožky, jelikož nikdo z nás není zvyklí chodit v holinách několik dní v kuse.
Také je dobré mít po povodni dostatek lahvového piva aby bylo co k napití pro dobrovolníky, kteří budou pomáhat s odklízením. Hasiči a obecní úřad dávají jen vodu.
Ta elektrocentrála bude lehčí a levnější než auto pod okny.
Co se týká povodně, IMHO bydlím v místě, kam snad voda nikdy nedosáhne, a pokud ano, tak by to musela být taková povodeň, že by bylo jedno jaké opatření bych proti ní měl. A co se týká náhradního zdroje, taky jsme neměli výpadek elektriky delší než několik hodin. Tak za normálních okolností bych to neřešil, akorát kdyby došlo k velkému výpadku, třeba že by široko daleko popadaly sloupy vysokého napětí. Elektrocentrála by se musela opečovávat, měnit benzín a třeba nikdy nepoužít. Auto udržuji v provozuschopném stavu a připojit k němu měnič 12V=/230V~ aby utáhnul ledničku nebo plynové topení (plyn vede v zemi a proti uragánu je snad odolnější než vzdušné vedení) by nebyl takový problém.
Auto pod okny by byl můj problém.
Zatím to "řeším" jen teoreticky, jestli s tím nemá někdo zkušenost, třeba v chatě kam nevede elektrika a občas je potřeba zprovoznit tam ledničku aby se nezkazilo dovezené jídlo a ochladilo pivo než to tam zase zamknou a odjedou do civilizace.
Je to asi necelý měsíc co proběhla zpráva, že Lidl v Německu prodává v přepočtu za našich asi 8500,-Kč solární panely s měničem a střídačem na balkón. O tom jsem přemýšlel jako o záloze na zapojení ledničky či mrazáku při podobných výpadcích elektrické energie. Bohužel u nás se to prodávat nebude.
Bez barerii s mikrocontrollerem to nefunguje bez dodavky ze site.
Myslím, že malý benzinový agregát vyjde levněji. A je to stejný nesmysl jako ty soláry pro zálohu (ale bude fungovat za každého počasí, dokud nedojde benzín a to pak bude kámen úrazu, pokud nepůjde elektřina, nepůjde ani benzínka, v republice je prý míň jak 10 takových, které dokážou jít i po výpadku elektřiny (mají vlastní záložní zdroj, nebo jsou to relikty ještě na kliku)). A ten benzinový agregát má na regále každý hobbymarket.
Povodeň mám na háku, bydlím na kopci - a ve čtvrtém patře.
A hromosvod máš?
Dneska ho mají i zemljanky.
Pokud neni poslední, může přijít povodeň od sousedů nahoře. A nebo od prasklé trubky. Ale jinak jsme na tom stejně potok alias smradlák je asi 100 metrů hluboko, takže od něj nám povodeň nehrozí, i kdyby se dokázal rozvodnit jako v roce 2002 (tehdy byl zarovnaný se silnicí a to budou tak 2-3 metry).
A vody by si měli užívat ti, co nás poslední roky krmili nevídaným suchem (prý tisícileté sucho). Ať zase za dva roky neslyšíme podobné nesmysly o vyjímečném suchu.
Určitě nezapomenou připomenout vliv prdění krav.
Když umí ovlivnit teplotu klimatu, určitě svedou i přivolávání povodní.
Někde z internetu:
Ale ono to není jednoduché. Mají superpočítače, ale strefit se přesně do každého místa na x dní dopředu proste nejde. Před pár dny pršení mělo končit během neděle, teď se to protahuje (různé modely) do pondělí.
Tentokrát to meteorologové trefili docela přesně. Došlo totiž k nevídané shodě prakticky všech modelů, kde a kolik naprší, Pokud by ale jeden model dával srážky do Jeseníků, druhý model do Krušných hor a třetí model třeba na pomezí jižní Moravy a Slovenska, měli by to meteorologové mnohem těžší...
Topiť sa.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-stat-selhal-uznal-ministr-u-prehrady-nove-herminovy-261782
Od slavného plyšáku jsem si sliboval (mylně) když už nic jiného tak aspoň to, že o odborných záležitostech budou rozhodovat odborníci a ne nějací ztroskotanci a samozvanci.
Dokud se nezbavime politickych stran ve vedeni statu, tak nebudou.
Navrhuji zmenu politickych stran na zajmove spolky, financovane ciste z prispevku clenu. To by se najednou vycistil vzduch od karieristu a korytkaru...
Tohle tvrdím už roky o senátu. Když už se tam někdo cpe, tak jen jako čestnou funkci bez platu, jako je to třeba v USA. Když chce být důležitý, ať si i volební kampaň zaplatí z úspor nebo příspěvků dárců.
Tak ono to hlavně blokovali místní. Asi logicky; kdo by se chtěl nechat zbourat a zaplavit.
Pokud není nějaká páka na to, podobné diskuze utnout, pozemky vyvlastnit a stavět, vždy to bude skoro neuskutečnitelné. Vždy se někdo ozve, odvolá, bude se soudit, zase se odvolá… vem si jak dlouho se hledá místo pro uložení jaderného odpadu. Selháním státu může být považováno to, že ty legislativní rychlé páky nemá. Otázkou je, jestli by se to pak nezvrhlo, pokud by se kolem toho vyrojili šíbři, kteří by toho mohli využívat/zneužívat, podobně jako ono "zaklekávání" konkurence.
Za minulého režimu by to, pravda, problém nebyl; místních by se nikdo neptal a odpůrci by jako "škoditelé socialistické výstavby" rychle skončili.
My se té přehrady nedožijeme.
Když dokážou změnit zákon o daních z příjmů od roku 1993 více jak 150 krát, tak mohou změnit zákon o výstavbě veřejně prospěšných staveb.