Zákaz uzavřít smlouvu vydal ÚOHS již 24. 10. Podle mě jinak postupovat nemohl. Výsledky tendru byly napadeny, ÚOHS musel zahájit řízení no a než se ukončí, nesmí se uzavřít smlouva s vítězem.
Dnes se objevila doplňující zpráva - ÚOHS zamítl stížnosti EDF a Westinghousu k jadernému tendru:
Westinghouse napadl tzv. bezpečností výjimku využitou při zadávání zakázky. „V této části Úřad správní řízení zastavil, protože námitky proti užití výjimky měla společnost podat nejpozději 15 dní od chvíle, kdy se o použití tohoto postupu dozvěděla, což se stalo v březnu 2022. Námitky však byly zadavateli doručeny až prvního srpna 2024,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
EDF i Westinghouse pak namítali nezákonný postup spočívající v nedodržení základních zásad zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele, jímž je korejská KHNP. „Také v této části Úřad správní řízení zastavil, protože proti konkrétnímu postupu zadavatele při zadávání veřejné zakázky mimo zadávací řízení s využitím výjimky nelze podat námitky,“ dodal Švanda.
Úřad pak zamítl i výtky směřující k údajnému porušení nařízení o zahraničních subvencíchOběma firmám zbývá ještě možnost podat rozklad k předsedovi ÚOHS. Až do vyčerpání této možnosti platí zákaz uzavřít na danou veřejnou zakázku smlouvu. Ten úřad vyhlásil 24. října.
Podle Švandy jde o standardní postup. „Je to v zásadě procesní opatření. Úřad v okamžiku, kdy zadavatel již uzavře smlouvu, nemůže rozhodnout, zda postupoval správně, či ne. Proto se ve věcech veřejných zakázek ukládají předběžná opatření, aby Úřad mohl o té věci meritorně rozhodnout,“ vysvětlil Švanda.
Takže po týdnu od vyhlášení zákazu podpisu je v podstatě rozhodnuto, neúspěšným formám zbývá jen rozklad a ten by mohl být vyřízen stejně rychle. Za mě OK.