Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Cena plynu

Trošku vzdělání v oblasti vyúčtování plynu

Když jsem se díval na svého dodavatele plynu do účtu, tak mi neseděly vykazované měsíční odběry vs odečty.
Za měsíc je rozdíl třeba 10m3 mezi rozdílem měsíčních odečtů a zobrazenou spotřebou v m3

Tak jsem se do toho zahloubal a zjistil jsem, že uvedená spotřeba je přepočtená a na přepočet má vliv objemový koeficient. Tím se odečtená spotřeba v m3 přepočte (násobí).
pro přepočet m3 na kWh (nebo MWh) se používá koeficient zvaným spalné teplo, který si určuje distributor v každé oblasti, tím se pak přepočtené m3 podělí.

Pro GasNet a mou oblast

pro rok 2022
objemový koeficient = 1,0375 (násobíme odečtenou hodnotu v m3)
spalné teplo = 10,6859 (přepočet z m3 na kWh, přepočtené m3 / spalné teplo = kWh)

pro rok 2021
objemový koeficient = 1,0258
spalné teplo = 10,7050

pro rok 2020
objemový koeficient = 1,021
spalné teplo = 10,6679

Příklad, kdy spotřebuju za rok 20MWh a kolik to dělá m3 na plynoměru
odběr přepočtený na m3: 1875 (2020), 1868 (2021), 1872 (2022)
odběr plynoměr v m3: 1836 (2020), 1821 (2021), 1804 (2022)

Nevím, kde se najednou vzal tak velký skok objemového koeficientu mezi roky 2021 a 2022. Chápu, že plyn je z jiných zdrojů, ale objemový koeficient neurčuje výhřevnost, ale souvisí s tlakem v soustavě.
Když to vezmu z druhé strany a odebíráte dle plynoměru zhruba stejné množství, připravte se na to, že po přepočtu na MWh zaplatíte víc.

Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
To se netýká jen plynu ale všeho. Dělá se to úmyslně složitější aby si ani ti co mají maturitu nemoh…
nerady 05.01.2023 21:16
nerady
Ne za pár let, někde už to tak je dávno, pokud už jim to tedy zoufalí uživatelé nerozkopali. https:/…
Karel04 06.01.2023 12:51
Karel04
Tomu chytrákovi co to vymyslel bych sebral telefon a nechal ho vypít Šaratici.:-)
nerady 06.01.2023 15:02
nerady
Nejlepší je tam to vysvětlení mluvčího: Pokud se někomu telefon například vybije, buď požádá kolemjd…
Karel04 06.01.2023 15:54
Karel04
Me by zajimalo na kolik prijde neplacena ToiToi. Rozdil ceny do 150k by zaplatil provoz na hodně dlo…
Jan Fiala 06.01.2023 16:13
Jan Fiala
ToiToi. Než bych položil sicflajš na toi toi, tak to raději pustím do křoví.… nový
čumil old 06.01.2023 19:45
čumil old
A myslíš, že to uvnitř hypertechnickych kadibudek za 150k bude vypadat po chvíli jinak než na ToiToi… nový
Jan Fiala 06.01.2023 21:38
Jan Fiala
V jedné obci u hranic s Polskem, měli ( a snad ještě mají) kadibudku na mincovní zámek. Ptal jsem se… poslední
nerady 06.01.2023 23:16
nerady

To se netýká jen plynu ale všeho. Dělá se to úmyslně složitější aby si ani ti co mají maturitu nemohli stěžovat. Před dvaceti lety jsem si byl schopen spočítat ocenění louky a na základě toho odvést příslušnou daň. Před pár lety jsem prodával 24 čtverečních metrů sousedovi a nechtěl obtěžovat soudního znalce jelikož prodejní cena přesahovala několikrát cenu odhadní. Vzal jsem do ruky příslušné zákony a tabulky a zjistil jsem, že nic nespočítám. Zašel jsem za soudním znalcem a ten mi oznámil, že to bez programu v počítači také nespočítá. Tak je to nyní se vším. Bez aplikace v chytrém telefonu se za pár let ani nevyserem.:-)

Nejlepší je tam to vysvětlení mluvčího: Pokud se někomu telefon například vybije, buď požádá kolemjdoucího nebo využije tradiční způsob. Ten tradiční způsob je zřejmě jít za budku nebo do křoví.:-) Kdyby tam chytráci dali otočný zámek na desetikorunu, tak to bylo pro všechny a i levnější, ale to by neměli přehled kdo to použil a vandalové by vše asi hodně rychle rozkradli a zničili. Taky moc nechápu to s tou vodou, to tam snad je vrt a solární čerpadlo? To asi ne, spíš to jen nahlásí na dispečink, ať dovezou a doplní další vodu. No autorka článku asi ani pořádně nevěděla o čem píše.
Nepotřebují žádný přívod vody, a ani elektřiny, protože toaleta je energeticky soběstačná, jelikož funguje na solární panel.

V jedné obci u hranic s Polskem, měli ( a snad ještě mají) kadibudku na mincovní zámek. Ptal jsem se starosty jak jim to funguje a on mi odpověděl že jo, ale že tam mají místo českých mincí také polské zloté, a že je to tak půl na půl. Jelikož je to příjem obce tak můj další dotaz směřoval jak to vedou v účetnictví. Starosta tam byl praktik, tak to řešil následovně. Při sčítání finanční komisí vyměnil ze svého v platném kurzu polské peníze za české a ty pak utratil v Polsku.:-)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru