co se stane, pokud přestanu třídit odpad
Podle mě vůbec nic, jen se zařadíte mezi skupinu hulvátů, co netřídí, problém by asi byl, pokud by netřídil nikdo, ale jeden člověk to nevytrhne.
Ekologičnost různých ekologických opatření je diskutabilní, ale je tam tolik proměnných, že si to může každý spočítat, jak potřebuje. Třeba ty igelitky, dříve se igelitky používaly opakovaně mnohokrát, rodiče vyprávěly, jak se třeba opečovávaly igeliťáky, které se i praly a vymívaly (třeba od kuřete), to dneska nikoho ani nenapadne, špinavej igeliťák letí rovnou do koše. Dneska se igelitka víceméně bez ohledu na intenzitu používání za tři roky rozpadně na hromádku mikroplastů, které by měly být ekologické (taky proto jsou všude jen tyto ekologické rozpadací tašky).
Pamatuju taky pytle na odpadky, teda ne jako dneska, ty byly z tlustčího materiálu a i když asi byly určené na jedno použití, tak jsme je asi nejenjommy opakovaně plnili a vysejpali do kontejneru jen jejich obsah (ostatně tehdy to nebylo tak běžné zboží jako dneska).
Brčka pokud nejsou na jedno použití, tak plastová jsou asi nejlepší. Sko nebo nerez je spíš někam do restaurací, kde by papír vypadal blbě a plast by byl na jedno použití, tudíž neekologický. Jinak je to asi na stejné úrovni jako petky, které jsou taky na jedno použití a nikoho to nepobuřuje (návrat ke sklu naštěstí nehrozí).
Pokud jde o tašky, neuvažoval jste o látkových? Jsou pevnější a vydrží taky mnohem déle (a váhově na tom nejsou tak zle). Dají se prát a opakovaně používat dlouhou dobu. A pak je tu hit osmdesátých let, který se stále vrací (a pořád se propaguje jako moderní) - síťovka; pamatuju, jak je babička za mého dětství háčkovala.