Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
A pokracujeme v omezovani zemědělské vyroby vstříc radostně zelené budoucnosti s nedostatkem potravi…
Jan Fiala 11.12.2022 12:36
Jan Fiala
Potraviny se dovezou z chudších oblastí Země, tam nebudou mít co žrát. nový
RedMaX 11.12.2022 16:57
RedMaX
Máme tu jednu dobrou zprávu z ČR: Ceny paliv dál klesají. Benzin už je levnější než před ruskou inva… nový
Pavel 15.12.2022 10:49
Pavel
Cena ropy sla za posledne 3 dni o 10% hore, takze nejasaj;o). Ale stale je dostatocne nizka a hlboko… nový
fleg 15.12.2022 15:00
fleg
Stanislav Novotný se ptá svého hosta Ivana Noveského, proč naše vláda dopustila, že platíme 90 Kč za… nový
Jan Fiala 17.12.2022 17:38
Jan Fiala
Ve Francii se nedaří: Francouzská EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren Francouzsk… nový
Pavel 20.12.2022 18:27
Pavel
JaFi dával odkaz zde: https://debaty.net/discussions/3073645-cinske-a-ruske-firmy-v-tendru-na-dukov… nový
RedMaX 20.12.2022 23:09
RedMaX
Stát se nemusí rozhodnout jen podle cenovýho kritéria; vzít v úvahu u stavby jaderné elektrárny i be… nový
Pavel 20.12.2022 23:21
Pavel
Ve Francii se nahromadilo několik problémů: - dlouhodobě se podceňovala údržba elektráren, především… nový
Zdenál 21.12.2022 09:28
Zdenál
Evropské vánoce 2021 vs. 2022 z pohledu propagandy RT (ruská televize), uvnitř článku je video: http… nový
Pavel 23.12.2022 15:21
Pavel
U nás máš relativně neomezený přístup na internet (až na nějaké výstřelky našich cenzorů) a stejně j… poslední
Jan Fiala 23.12.2022 17:39
Jan Fiala

A pokracujeme v omezovani zemědělské vyroby vstříc radostně zelené budoucnosti s nedostatkem potravin

https://www.thegatewaypundit.com/2022/12/organized-famine-germany-orders-farmers-slash-fertilizer-dutch-government-shuts-3000-farms-comply-global-warming-goals/

„Od čtvrtka minulého týdne bylo v Německu přísně omezeno používání dusíkatých hnojiv na rozsáhlých plochách zemědělské půdy v Severním Porýní-Vestfálsku,“ uvedl web s odkazem na jednu z nejbohatších potravinářských oblastí Německa.

Máme tu jednu dobrou zprávu z ČR: Ceny paliv dál klesají. Benzin už je levnější než před ruskou invazí

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál výrazně zlevnily, benzin už je levnější než před začátkem války na Ukrajině. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,69 Kč, před týdnem byl o 1,78 koruny dražší. O 1,79 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,07 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny paliv v Česku klesají od konce října, od té doby Natural 95 zlevnil na litru o víc než šest korun a nafta zhruba o 9,30 koruny.

Je mi jasný, že samotná info není převratná a řidiči to vnímají už dlouho. Ale zeptám se: jak to vypadá s cenou na Slovensku?

Ve Francii se nedaří: Francouzská EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren

Francouzská energetická firma EDF dál odložila restart několika jaderných elektráren, některých až do června. Jaderná produkce ve Francii je letos na 30letém minimu a má potíže pokrýt zvýšenou zimní poptávku. Na vině je opožděný plán údržby, jaderné reaktory jsou postižené korozí, což způsobuje dosud nevídaný počet výpadků reaktorů. A to vše v době, kdy dodávky energií do Evropy ohrožuje ruská válka na Ukrajině.

To vypadá pro Evropu hodně špatně. Víme, že problémy s výrobou energií má více států, namátkou Francie, Německo, Švýcarsko (možná ne akutně, ale potenciálně); i tohle stačí, aby byl trh cenově zase na vrcholech.

Stát se nemusí rozhodnout jen podle cenovýho kritéria; vzít v úvahu u stavby jaderné elektrárny i bezpečnostní hledisko mi přijde víc než prozíravý, a to jak v míru tak i za války.

Ve Francii je to každopádně průšvih, jak to mohli nechat dojít tak daleko? Jde o desítky reaktorů se stejným/podobným problémem. Já vím, že Francouz víc stávkuje než pracuje, ale když jde o jadernou bezpečnost? To jako neumí dělat věci pořádně?

V posledních letech si připadám často jako malý dítě: neustále se něčemu divím.

Ve Francii se nahromadilo několik problémů:
- dlouhodobě se podceňovala údržba elektráren, především v honbě za maximálními zisky, v pozadí byly i tlaky na budoucí odstavování jaderek, podobně jako v Německu (aneb proč cpát prachy do údržby něčeho, co se stejně za pár let odstaví?). S tím pak samozřejmě souvisí i snižování počtu lidí, kteří mají opravy na starosti a kteří teď schází
- v létě museli kvůli nízkému stavu vody v řekách a vysokým teplotám odstavit řadu elektráren. A platí, že čím déle je elektrárna odstavena, tím větší je šance na problematický nájezd z odstávky a na to, že se něco při najíždění pokazí
- v říjnu prý ve Francii proběhla stávka zaměstnanců elektráren, takže byla v údržbách pauza

Do jisté míry je to podobné, jako před pár lety nucené dlouhodobé odstavení reaktorů Dukovan a Temelína z důvodu odfláknutých kontrol svarů. Před aférou se tlačilo na maximální zkrácení odstávek (z původních 35 - 40 dnů skoro na polovinu) a pak najednou stály reaktory i déle než půl roku. Najíždění odstavených bloků na plný výkon pak trvalo až 6 týdnů, někdy navíc na druhý či třetí pokus...

Evropské vánoce 2021 vs. 2022 z pohledu propagandy RT (ruská televize), uvnitř článku je video: https://www.kp.ru/online/news/5069573/

Nikdy jsem nepochopil, zda vzdělaní rusové a jejich mládež mají bez omezení přístup na internet a můžou číst zahraniční zdroje nebo ne? Přece by museli vidět, že to, čím je krmí jejich propaganda není realita. Ale nesnažím se je pochopit; jeden citát říká: rusko, to je diagnóza.

Zpět do debat Nahoru