Jsou zobrazeny jen nové příspěvky. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Duševně vyrovnaný jedinec nemůže mít s Vánoci problém.
Prasak 06.12.2021 08:18
Prasak
Na druhou stranu - s Vánoci by měli mít "problém" všichni ateisté. A že jich v Česku je! :-)
IQ37 06.12.2021 13:26
IQ37
My (naše generace) jsme vyrostli v době, kdy se Vánoce ani Velikonoce rozhodně nepovažovaly za nějak…
ml1 06.12.2021 15:32
ml1
No ono to ani v minulém režimu jinak nešlo, když aktivní věřící byl státem perzekuován. Ústava, neús…
L-Core 06.12.2021 15:40
L-Core
aktivní věřící byl státem perzekuován Ale blbost, do kostela chodili, jak chtěli. Nikdo je kvůli to…
IQ37 06.12.2021 15:48
IQ37
V té době jsem sloužil vlasti, byl jsem povolán k jedné zbrani kde hned tak někdo sloužit nemohl, an…
Yarda 25.12.2021 15:50
Yarda
Takže rakeťáci? To ti mělo samo o sobě povznést náladu. Taky jsem u nich sloužil. :-D
IQ37 25.12.2021 21:10
IQ37
Nedávno jsem se dozvěděl, že jsem sloužil u fau cvaj. https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/ulomky-h… nový
Yarda 29.12.2021 16:05
Yarda
Já byl u trochu novějších. https://www.valka.cz/1147-2K11-Krug [94242-raketa-jpg] nový
IQ37 29.12.2021 22:31
IQ37
Ako som predpokladal, Google proste odmieta si pripomenúť Vianoce a čokoľvek spojené so západnou kre…
Hastrman 25.12.2021 11:14
Hastrman
Tak hlavni je mit svoje smyslene nepratele, aby sis svoje frustrace mel jak vykricet. Ale co ocekava…
Dwane Dibbley 25.12.2021 13:32
Dwane Dibbley
Ano, mas jiste pravdu, ze nejvetsi krestanske svatky jsou Velikonoce! Na druhou stranu ma preci prav…
RedMaX 25.12.2021 15:18
RedMaX
Oni na to maji nejaka pravidla a pokud se nepletu, jedno z nich je nevytvaret "doodles" na nabozensk…
Dwane Dibbley 25.12.2021 15:29
Dwane Dibbley
Ještě před pár lety s tím problém neměli. Ale pak se asi politicky korektně posrali.
Prasak 25.12.2021 18:47
Prasak
Spis se s lidma jako tatrman nechteji hadat. Tak jako si zdejsi ateista hraje na zapaleneho krestana…
Dwane Dibbley 25.12.2021 18:58
Dwane Dibbley
Na druhou stranu mi přijde dost uhozený takto pominout událost, kterou velmi silně prožívá prakticky…
Prasak 25.12.2021 21:20
Prasak
"Velmi silně"? To je dost přehnané. Kdysi tomu tak bylo, dneska už je hodně lidí na Vánoce spíše naš…
IQ37 25.12.2021 21:26
IQ37
Asi soudíš ostatní podle sebe. nový
Prasak 25.12.2021 23:38
Prasak
Nesoudím, protože Vánoce ignoruju (kromě jídla). nový
IQ37 25.12.2021 23:46
IQ37
Nebudu se hadat, ale rekl bych, ze nejaky rok zpatky meli tema malovanych vajicek na Velikonoce, tak… nový
RedMaX 25.12.2021 22:42
RedMaX
Velikonoce tam vidim jen jediny a to jeste z roku 2000. Letos nebo loni meli nejakej easter egg, ale… nový
Dwane Dibbley 25.12.2021 22:53
Dwane Dibbley
Jelikož Doodly může gugl dávat lokálně, tedy v každé zemi jinej, tak fakt nevidím důvod, proč by u n… nový
Prasak 25.12.2021 23:42
Prasak
Proste zadny nabozensky svatky, aby se "ti spravni" nehadali o spravnosti jejich svatku. Pro tebe je… nový
Dwane Dibbley 26.12.2021 08:40
Dwane Dibbley
A kdo rozhoduje o tom, co jsou nabozensky svatky? Google? Dobry curaci. nový
RedMaX 26.12.2021 11:17
RedMaX
Ale přece není nic proti ničemu, aby google pripomenul vsechny podobné svátky bez ohledu na nábožens… nový
Jan Fiala 26.12.2021 14:06
Jan Fiala
Problém by asi byl, kdyby stejný den (dny) byl "sváteční" pro více různých skupin lidí. nový
IQ37 26.12.2021 14:44
IQ37
Problemy jsou hned dva. Jednak by byl pruser kdyz dva ruzne svatky vyjdou na stejny den, koho "upred… nový
Dwane Dibbley 26.12.2021 14:58
Dwane Dibbley
Asi mandela efekt, ale mal som akosi zafixované v pamäti, že google pripomínal Vianoce každý rok a p… nový
Hastrman 26.12.2021 16:20
Hastrman
Ano, mas jiste pravdu, ze nejvetsi krestanske svatky jsou Velikonoce! On ti už někdy Ježíšek o Veli…
IQ37 25.12.2021 20:17
IQ37
Vcera dokonce 3 darky, jake pisu o tema vedle. ;-)
RedMaX 25.12.2021 22:37
RedMaX
Včera byly Velikonoce? Kolik jsi toho vypil? :-D nový
IQ37 25.12.2021 23:44
IQ37
Jsem si nevsimnul, ze pises o Velikonocich, ono to teda nedava zadny smysl. Asi to mel byt vtip, ale… nový
RedMaX 26.12.2021 00:13
RedMaX
zmrtvychvstani Jezise je jasne dany Zmrtvýchvstání kohokoliv je přinejmenším podezřelé. "Dané" je t… nový
IQ37 26.12.2021 14:48
IQ37
No jiste, ale o tom to cele je. Veri, ze byl ukrizovan a po te vzkrisen. Novy zakon je hodne dokumen… nový
RedMaX 26.12.2021 15:44
RedMaX
Stojím si za tým, že najväčšie sviatky kresťansky formovaných kultúr sú momentálne Vianoce, nie Veľk… nový
Hastrman 26.12.2021 16:38
Hastrman
Prerabanmie sviatkov a zvykov sa deje zakazdym, ked niekam dojde nove nabozenstvo, je to najjednoduc… nový
Michal2 26.12.2021 17:32
Michal2
Myslis jakoze krestani ukradli vanoce pohanum a konzumni spolecnost je ukradla krestanum, takze jsou… nový
RedMaX 26.12.2021 17:55
RedMaX
Vánoce nikdo neukradl (kromě pokusů supermarketů už v Září). A Velikonoce jsou důsledek toho, že kře… nový
IQ37 26.12.2021 18:05
IQ37
Nesmysl. Naopak v tom preci ta krestanska cirkev byla otevrena, kdyz umoznila lidem si vajicka a pom… nový
RedMaX 26.12.2021 18:21
RedMaX
veľká časť populácie na Veľkú noc už pomaly úplne sere a berú ju len ako deň voľna v robote Jenomže… nový
IQ37 26.12.2021 17:57
IQ37
No áno, veď o tom píšem! Mne je teda dosť jedno, čo si o tom myslí pápež a katolícki farári. Ide mi… nový
Hastrman 26.12.2021 18:13
Hastrman
Napriklad na vcera tam google mohol dat narodeniny sira Isaaca Newtona, gravitacia a calculus platia… nový
Michal2 26.12.2021 15:30
Michal2
Na Štědrý den by možná bylo vhodné připomenout upálení Giordana Bruna. Katolíci v praxi... nový
IQ37 26.12.2021 17:33
IQ37
Čo sou vánoce? Ja také niečo neznám. nový
Ale 28.12.2021 12:06
Ale
Google je rozbitej? nový
Dwane Dibbley 28.12.2021 12:30
Dwane Dibbley
Vysírá, nic jinýho. Buď mu jde o velký písmeno (Vánoce), nebo machruje, že to neslaví. Další pozér. nový
Prasak 28.12.2021 12:51
Prasak
Nebo je to Slovák, co nerozumí česky. nový
merlouska 29.12.2021 00:04
merlouska
Taky. nový
Mamko Tatić 01.01.2022 21:29
Mamko Tatić
Kdyby Bůh chtěl, abychom slavili vánoce, tak nám každý rok z hlavy vyraší stromek i se svíčkama a oz… nový
gilhad 04.01.2022 01:14
gilhad
Ještě že ty svíčky nezapálil. Jinak by to byla jednorázová záležitost. :-D nový
IQ37 04.01.2022 13:17
IQ37
Neboj, koho mají pověsit, ten se neutopí ani neuhoří :) nový
gilhad 04.01.2022 20:46
gilhad
Taky se říká: Co shoří - neshnije. poslední
IQ37 05.01.2022 00:06
IQ37

My (naše generace) jsme vyrostli v době, kdy se Vánoce ani Velikonoce rozhodně nepovažovaly za nějaké náboženské svátky (Velikonoce byly "svátky jara"). Prostě další svátek po boku prvního máje nebo mdž (minimálně my děti jsme nad smyslem těchto svátků nijak nebádali, bylo to vytržení ze všedního stereotypu). Ale už aspoň mohl chodit Ježíšek, ne jako vyprávěl táta, že za jejich dětství chodil děda mráz z moskvy. Dneska to má trochu komplikovanější, protože bude muset prokazovat bezinfekčnost. A to nebydlí ani na severním pólu, jako jeho americký kolega.
Prakticky vzato ne každý nevěřící je atheista. U nás to vnímáme jako synonymum ke slovu nevěřící, ale zkuste někde v cizině říct, že jste ateista... no alespoň nás před tím na hodinách angličtiny varovali (lepší je říkat bez vyznání). Těch co by byli opravdovými ateisti, tedy bezbožníci čí přímo nepřátelé boha, těch asi bude daleko míň.

V té době jsem sloužil vlasti, byl jsem povolán k jedné zbrani kde hned tak někdo sloužit nemohl, ani nevím, jak jsem si to zasloužil:-(
Bylo to v jednom zapadákově, dvakrát se mi tam nelíbilo.
Občas jsem jezdil na pluk, od autobusu jsem tam šel kolem kostela. Napadlo mne, kdyby mne tam někde viděl někdo kdo dbal o politickou bezúhonnost pluku, že bych do toho kostela šel abych se tam pomodlil, třeba by mne přeložili.
Ale nepoštěstilo se mi to.
:beer:

Ako som predpokladal, Google proste odmieta si pripomenúť Vianoce a čokoľvek spojené so západnou kresťanskou kultúrou. Na Mikuláša oslavoval deň pizze a dnes ani včera ani len zmienka o tom, že je najväčší kresťanský sviatok. Nevadilo by mi to, nemusia mi to cpať všade, ale už vôbec nechápem, prečo mi cpú Ramadán a ďalšie sviatky z rôznych podivných krajín a kultúr, ktoré mám u prdele a kde používanie googlu dokonca dosť často stojí mimo zákona, google nemá sebemenší problém, hoci neviem na koho teda cieli, keď najpoužívanejší je google práve v Európe a Amerike, kde sa Vianoce oslavujú a aký trend to vlastne udáva...

Spis se s lidma jako tatrman nechteji hadat. Tak jako si zdejsi ateista hraje na zapaleneho krestana, tak by se i ortodoxni zid ci muslim ci buhvico dozadovali doodlu pro vsechny svoje svatky. Pak bys mel prakticky jen vsemozne nabozenske doodly a nedejboze co by se delo pri prekryvani nejakych svatku.
Takze Google udelal jasnou hranici a je (skoro) klid (treba Velikonoce tusim nikdy doodle nemeli, ale odstranili i Vanoce asi aby nebyly zadne vyjimky a nikdo se nemohl dozadovat dalsich vyjimek pro ty jejich "spravne a dulezite" nabozenske svatky). Osobne se raddeji dozvim o dni pizzy, nez o Mikulasovi o kterym vi kazdy uz od detstvi, ale pro nekoho je to proste modni poza ukazovat na ty zle lidi co s nama manipulujou na prikaz "vyssich entit" (necht si kazdy dosadi koho preferuje).
Lepsi sireni zajimavych informaci, nez propagovani vsemoznych nabozenstvi.

Nebudu se hadat, ale rekl bych, ze nejaky rok zpatky meli tema malovanych vajicek na Velikonoce, takze priposrany zacali byt az nekdy ted. Navic, jak pisu, Vanoce zdaleka nejsou jen krestanske nabozenske svatky, nekrestan by si dokonce mohl postezovat, ze krestani Vanoce tak trochu ukradli. :-) Ja jsem tomu ale rad, "jezisek" tomu dodava takovou peknou atmosferu, ktera by dost mozna bez krestanstvi uz vymizela a byla by to jen oslava konzumu.

Jelikož Doodly může gugl dávat lokálně, tedy v každé zemi jinej, tak fakt nevidím důvod, proč by u nás něco takovýho nemohlo být. Pochopil bych to ještě ve Francii, kde už to zkoušeli přejmenovat na Zimní svátky. Ale tady Vánoce ještě nikdo zrušit ani myšlenkou nezkusil. Fakt nevím, v čem je pro čechy výjimečnější Den pizzy, než svátek sv. Mikuláše.

Problemy jsou hned dva. Jednak by byl pruser kdyz dva ruzne svatky vyjdou na stejny den, koho "uprednostnit". Druhy problem by byl mnozstvi nabozenskych svatku kdy by se jednotlive skupiny hadaly jake svatky maji byt pripominany, obvinovani google z nadrzovani jednech ci druhych podle poctu pripominanych svatku apod.
Dokud budou lidi netolerantni a tyhle hovadiny hrotit (viz toto vlakno "omg, google nevyvesil vanicni logo, google zlej", tak je "zadny nabozensky svatek" asi nejlepsi reseni. Kokni na uplnej zacatek, kde Hastrmanovi nabiha zilka z ramadanu ktery si vymyslel (nebo mu to spis nekdo nalhal, protoze prece zlej islam).

Asi mandela efekt, ale mal som akosi zafixované v pamäti, že google pripomínal Vianoce každý rok a posral sa až teraz, keď kulturkampf prituhuje. Pritom podľa archívu doodles posledný vianočný bol v 2010. OK, tak to ma pamäť hooodne zradila. Ten Ramadán bol zrejme tiež asi len hoax. https://www.snopes.com/fact-check/google-doodle-ramadan-easter/ Tiež som mal za to, že som ho videl na vlastné oči, ale tak teda musím uznať, že som sa mýlil. Ak sa teda google rozhodol úplne rezignovať na náboženské sviatky, tak to úplne akceptujem a v podstate s takým krokom aj súhlasím, tiež na mňa nemusí úplne zovšadiaľ skákať, že sú Vianoce. Hoci teda neviem, či Vianoce sú skutočne náboženským sviatkom, keď sa oslavujú v nejakej forme už aj v Japonsku, preto mi to proste prišlo divné, že na googli ani zmienka. Ale ok, sám na google zas toľko neleziem.

Jsem si nevsimnul, ze pises o Velikonocich, ono to teda nedava zadny smysl. Asi to mel byt vtip, ale nepochopil jsem ho. Vanoce jsou svatky zimni, krestani do nich zapasovali narozeni Jeziska, kdy se narodil ve skutecnosti a za jakych okolnosti znamo neni. Naopak Velikonoce jsou svatky krestanske jasne Bibli zdokumentovane a vyznam ukrizovani a zmrtvychvstani Jezise je jasne dany.

No jiste, ale o tom to cele je. Veri, ze byl ukrizovan a po te vzkrisen. Novy zakon je hodne dokumentarni, minimalne dokumentuje zivot Jezise a jeho spolecniku. Ze si tam k tomu neco pribasnili, no a co. Stejne tak muzes namitnout, ze ve sve dobe bylo to spolecenstvi nevyznamne, o to byli chytrejsi, ze si tu dokumentaci provadeli. :-)

Stojím si za tým, že najväčšie sviatky kresťansky formovaných kultúr sú momentálne Vianoce, nie Veľká noc. A to z toho dôvodu, že Vianoce sú široko oslavovaný sviatok ľudom, ktorý buď kresťanskú vieru praktizuje alebo pochádza z kresťanskej kultúry. Veľká noc je najväčším sviatkom možno pre nejakých náboženských dogmatikov, veľká časť populácie na Veľkú noc už pomaly úplne sere a berú ju len ako deň voľna v robote, čo je neporovnateľné s virvárom vianočných sviatkov.

Keby sme mali byť konsekventní, tak Vianoce ani Veľká noc nie sú žiadne kresťanské sviatky - v raných fázach kresťanstva boli len kresťanstvom znásilnené a nahradili sa nimi pôvodné pohanské sviatky. Väčšina vianočných a veľkonočných zvykov pochádza z pohanstva, bez toho, že by to dneska ľudia vôbec tušili. Čo je teda obdivuhodné, že sa pohanské tradície zachovali aj po tisícich rokoch kresťanskej propagandy - čo len značí to, že sú v nás oveľa hlbšie zakorenené ako akési z púšte pochádzajúce náboženstvo. Mne prišlo vždy vtipné, ako stará mama vravela, že 24. decembra na Vianoce je pôst, mäso okrem rýb sa neje, lebo tak pravil Ježiš či kto - pritom v ostatných kresťanských krajinách s pojedaním mäsa žiadny problém nemajú. Je to preto, že tá tradícia pochádza zo starých slovanských pohanských zvykov, ale napr. takí Frantíci či Angláni už nemajú problém s vianočným krocanom, lebo germáni mali iné zvyklosti. Také veľkonočné vajíčka a zajace tiež nemajú nič spoločné s zmŕtvychvstaním Ježiša Krista, ale oslavujú symboly plodnosti.

Vánoce nikdo neukradl (kromě pokusů supermarketů už v Září).
A Velikonoce jsou důsledek toho, že křesťané přejali určité zvyklosti od Pohanů, za vnucení Ježíše.
Třeba ta malovaná vajíčka i další velikonoční zvyklosti (vyhnuli se krvavé cestě dobývání národů).

Nesmysl. Naopak v tom preci ta krestanska cirkev byla otevrena, kdyz umoznila lidem si vajicka a pomlazku nechat a akorat to zaclenila do sveho svatku. Ty se na to divas optikou dnesni doby, ale faktem je, ze v dobach minulych urcoval nabozensky smer panovnik podle toho, jestli mu bozstvo umoznilo vyhrat valku nebo ne. Pokud byli prvni siritele krestanstvi tak presvedcivi, ze to dokazali trumfnout, tak bod pro ne.

Jenom jsem Hastrmanovi vysvetloval, ze mohou byt vanoce nejvetsi svatky konzumu a presto nejsou nejvetsimi krestanskymi svatky. ;-)

veľká časť populácie na Veľkú noc už pomaly úplne sere a berú ju len ako deň voľna v robote

Jenomže na té populaci nezáleží. Zeptej se papeže, který svátek je hlavní svátek katolíků/křesťanů.
Nápověda:

Nejdůležitějším křesťanským svátečním okruhem jsou Velikonoce, kdy si věřící připomínají Zmrtvýchvstání Páně.

Kdyby Bůh chtěl, abychom slavili vánoce, tak nám každý rok z hlavy vyraší stromek i se svíčkama a ozdobama.

(Podle vzoru "Kdyby Bůh chtěl, abychom jezdili, tak by nám dal kola", "Kdyby Bůh chtěl, abychom lětali, tak by nám dal křídla", "Kdyby Bůh chtěl, abychom mysleli, tak by nám dal mozek" ... a podobmých mouder)

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru