Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Za drahou elektřinu může...

V současné době řešíme - a v budoucnu ještě víc - ceny energií, elektřiny a plynu.

Na seznamu vyšel článek s názvem Komentář: Za drahou elektřinu může německá Energiewende, kde je dost realisticky popsán současný a budoucí stav.

Rád bych citací vytáhl tohle (Německo):

V pátek 8. října v Německu přestalo foukat a tamní obří instalovaná kapacita 65 GW na souši i moři využila jeden jediný gigawatt svého výkonu, fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu přes 50 GW v té době nevyráběly vůbec nic! Celkový instalovaný výkon obou typů obnovitelných zdrojů v Německu představuje pro srovnání výkon neuvěřitelných 58 jaderných elektráren Temelín v Česku.

a tohle (Rusko/Čína):

Čína a další asijské země dnes v postcovidovém boomu nakupují jakoukoli kapacitu ruského plynu za ceny významně vyšší než evropské. A tahle poptávka z Asie nadále poroste i s tím, jak rusko-čínský plynovod Síla Sibiře v roce 2026 doplní přes Pákistán propojení na Indii. Pak bude Rusko schopné prodat všechen svůj plyn do Asie. Pozice EU bude velmi nevýhodná pro jednání s Ruskem s jeho nepokrytými geopolitickými zájmy.

Problémů je samozřejmě víc, než je v článku popsáno, ale základní představu o situaci si z toho můžeme udělat.

To mi řekněte, to už jsme v té Evropě zešíleli úplně, nebo to ještě bude gradovat?

Předmět Autor Datum
Stačí nečíst tyhle s*ackoweby a nebýt plašan. Pak nemusíš šílet a budeš šťastný. :-)
Sharkjd 22.10.2021 17:19
Sharkjd
Stojím na kolejích a proti mě jede velkou rychlostí nákladní vlak. Nu, ale veselá mysl půl zdraví,…
Pavel 22.10.2021 17:44
Pavel
Schválně si to něco vyzkoušej - měsíc sleduj zprávy a zapisuj si, jak se cítíš. Pak je na měsíc vyř…
Sharkjd 22.10.2021 19:18
Sharkjd
Obecně na tom co říkáš něco je, to uznávám. Nečíst negativní zprávy a nezatěžovat si mozek a psychik…
Pavel 22.10.2021 19:39
Pavel
Rozhodne nejsme na vrcholu krize, zatim nikdo o dalsi energii mimo vetrne elektrarny, kdyz nefouka a…
RedMaX 22.10.2021 17:24
RedMaX
Jedine vychodisko, nastavat jedine eko zdroje elektriny - jadrove elektrarne.
Michal2 22.10.2021 19:18
Michal2
No, a Babis si mysli, ze se to zlepsi zrusenim DPH... No, pujde se vic do jadra a bude vetsi tlak na…
Dwane Dibbley 22.10.2021 20:01
Dwane Dibbley
Někde jsem v posledních dnech četl na webu (nevím kterém), že za drahou energii může česká vláda (sv…
IQ37 22.10.2021 21:15
IQ37
Nesmysl, skutecnym problemem jsou emisni povolenky a zavirani jadernych elektraren v Nemecku a dalsi…
RedMaX 22.10.2021 21:27
RedMaX
Zvlastni, ze zeme jako Madarsko nebo Srbsko nebo Nemecko byly schop e si zajistit dodavky plynu, a n…
Jan Fiala 22.10.2021 21:41
Jan Fiala
Naprostý souhlas. Vlastním mapu z roku 1987 kde jsou zakresleny všechny plánované elektrárny a je to…
nerady 22.10.2021 21:54
nerady
Pokud do toho zapocitas ubytek vody, tak bys jich mel ted funkcnich polovinu a v lete by jely na cas…
Jan Fiala 22.10.2021 22:01
Jan Fiala
Zkus to vysvětlit Germánům.
Prasak 22.10.2021 22:53
Prasak
Je pravda, ze co se tyka planu na vodni elektrarny, tak to bylo hodne optimisticke. Bylo to proto, z…
RedMaX 23.10.2021 08:46
RedMaX
My nemáme nedostatek elektřiny, máme pouze pojebane ceny diky nastavenému systému obchodu s energiem…
Jan Fiala 23.10.2021 08:59
Jan Fiala
Koncepci energetickeho trhu tvori EU, clenske staty do toho nemaji co kecat. Vystoupeni EU nema smy…
RedMaX 23.10.2021 11:06
RedMaX
A právě z té mrzké dohody Švýcarsko teď odstoupilo. U nás jako součásti EU je to složitější. poslední
Jan Fiala 23.10.2021 12:36
Jan Fiala

Schválně si to něco vyzkoušej - měsíc sleduj zprávy a zapisuj si, jak se cítíš.

Pak je na měsíc vyřaď a udělej to samé. Pak se vrať k tomuto postu a třeba ti to dojde.

Vím, že v tom vidíš rýpání, ale já to myslím dobře.

Obecně na tom co říkáš něco je, to uznávám. Nečíst negativní zprávy a nezatěžovat si mozek a psychiku a být v psychické pohodě. To je cenný, souhlasím.

Já ale dávám přednost tomu vědět dopředu, že přijde doba, kdy to bude pos*aným navrch. Možná něco vymyslím, možná ne, ale nebudu čumět jak jojo, že něco takovýho přišlo a já neměl ani zdání ani šanci udělat opatření či se na to připravit.

Rozhodne nejsme na vrcholu krize, zatim nikdo o dalsi energii mimo vetrne elektrarny, kdyz nefouka a slunecni panely, kdyz nesviti slunicko, neuvazuje, tudiz se situace musi dal zhorsovat a nejde s tim nic delat.

Někde jsem v posledních dnech četl na webu (nevím kterém), že za drahou energii může česká vláda (svou debilní politikou k Rusku). Docela se s tím názorem ztotožňuju. Poděkujme Hamáčkovi, Babišovi a tomu debilovi na zamini, jehož jmého si teď nevybavím a nestojí mi za vyhledání.

JO, Kulhánek.

Nesmysl, skutecnym problemem jsou emisni povolenky a zavirani jadernych elektraren v Nemecku a dalsich zemi EU.

Jestli neco posraly ceske vlady, protoze rozhodne ne jen ta posledni, tak je to nedostaveni Temelina v puvodnim zameru a v nerozsireni Dukovan. Plan komunistu byl pro kazdy kraj jednu atomovou elektrarnu!

Naprostý souhlas. Vlastním mapu z roku 1987 kde jsou zakresleny všechny plánované elektrárny a je to tak jak píšeš. Jen vodních je plánováno víc jak 100. Vyhotovil to tenkrát nějaký výzkumný ústav v Bratislavě. Jsou tam naplánovány i výstavby po roce 2000. Pokud by vše bylo postaveno, tak jak bylo plánováno, tak jsme elektrárenská velmoc a zásobujeme elektřinou půlku Evropy.

Je pravda, ze co se tyka planu na vodni elektrarny, tak to bylo hodne optimisticke. Bylo to proto, ze vodni elektrarny mely tvorit okamzitou energii, teda vlastne u nich zadnou novou energii nevytvoris, protoze jen precerpas vodu ze zdola nahoru a vyrobis energii jejim dalsim pruchodem.
Navic velke mnozstvi vodnich elektraren ohrozuje biotopy rek, vubec teda ty elektrarny nejsou zelene.

Kazdopadne jsme se dostali od nerealneho planu byt energetickou velmoci az k tomu, ze mame pomalu nedostatek (ani je to i diky vyvozu, ale ten bych pokryli, kdyby se realizovala aspon desetina smelych komunistickych planu).

Koncepci energetickeho trhu tvori EU, clenske staty do toho nemaji co kecat.

Vystoupeni EU nema smysl momentalne resit, obavam se, ze i to referendum, ktereho se eurokokoti tak boji, by nedopadlo dobre. V CR stale panuje EU pozitivni nalada, bohuzel. :-/

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru