Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Co je podle vás neomarxismus, a jak se to projevuje v praxi?

Je treba si uvedomit, ze to byla doba radikalni promeny feudalni spolecnosti, kdy se z casti spolecnosti stavali bohati kapitaliste a proti nim stala chuda delnicka trida. Rozhodne Marx a jeho naslednici marxisti nejsou ti, kteri by tuto nerovnovahu stvorili.

V tom máš naprostú pravdu a vlastne si mi pripomenul, že niečo v podobnom duchu som chcel napísať aj ja ale už mi to vypadlo. Marx skutočne žil v dobe, keď robotníci dreli 18h denne 7 dní v týždni bez nároku na dovolenku a stále nemali čo do huby a žili v obrovskej biede. Pričom životná úroveň majiteľov fabrík, pre ktorých pracovali, bola neprimerane lepšia. Ťažko haniť Marxa za to, že takéto pomery kritizoval. Asi tak by som aj odlišoval marxistov a neomarxistov. Marxisti už dnes nemajú relevanciu, cieľ bol dosiahnutý, ale neomarxisti sú pošahanci, ktorí sa snažia už dávno naplnený marxizmus neustále obnovovať v iných rovinách, preto tá predpona neo. To je ako keby si sa pokúšal upiecť už upečený chlieb druhýkrát, čím ho vlastne len spáliš a je nepožívateľný.

Reakce na příspěvek

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj příspěvek:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do debat