Přidat debatu mezi oblíbenéZasílat nové příspěvky e-mailem Je urážka, když vynadám v jiném jazyce?

Viz titulek. Když řeknu čechovi (stejná státní příslušnost), že je "sprosté ošípané" ve slovenštině či podobně v engliš (znám i brutálnější výrazivo - hrdý Albion nadávky vymyslel ]:)), mohl bych být stíhán za urážku? Jak to je? Musí mi bezvýhradně rozumět?

Předmět Autor Datum
Rozumět samozřejmě musí (pokud k tomu dojde mezi čtyřma očima). Pokud je tam ale 'rozumící' svědek,…
IQ37 25.02.2019 19:34
IQ37
Jde mi o to, můžu-li vynadat příslušníkovi "svého" národa v jiném jazyce bez potenciální žaloby z je…
mif 25.02.2019 20:24
mif
Japonci můžeš nadávat jak chceš. Pokud ti nerozumí, tak to ani jako nadávku nemůže vnímat (když to n… nový
IQ37 25.02.2019 23:05
IQ37
... budeme souzeni i z každého marného slova. Jakub Deml: Mohyla nový
hynajs 25.02.2019 20:34
hynajs
Stíhání za urážku lze snadno předejít tím, že nadávat nebudu. Místo toho dotyčnému ošípanému třeba s… nový
L-Core 26.02.2019 17:53
L-Core
IMHO kdyz das nekomu "ceskou" facku, nebo ho striskas "nemeckym" klackem je to stale napadeni. Takze… nový
XoXoChanel 27.02.2019 11:54
XoXoChanel
Vtip z nějakého počítačového časopisu: "Nadával spolužákům v jazyce BASIC". poslední
Yarda 27.02.2019 12:28
Yarda

Rozumět samozřejmě musí (pokud k tomu dojde mezi čtyřma očima).
Pokud je tam ale 'rozumící' svědek, může to už být problém.
Podle mě 'sprosté ošípané' urážka není. Je to jen konstatování faktu. :-D
Ovšem 'špinavá sviňa' je už jiné maso.

Jde mi o to, můžu-li vynadat příslušníkovi "svého" národa v jiném jazyce bez potenciální žaloby z jeho strany. Jestli rozumí či ne? Nepůjde o národnost psanou v občance? Není "svědek" jenom překladatel, který si taky může vymyslet co chce? Jsem si jist, že mému dotazu rozumíš.

edit: A to celé opačně: zmrdať Japonca /omluva Japoncům - jen příměr/ valašským dialektem bude trestné? Pokud jo, proč?

Japonci můžeš nadávat jak chceš. Pokud ti nerozumí, tak to ani jako nadávku nemůže vnímat (když to nebudeš doprovázet výmluvnými gesty). To se asi stejně týká i toho 'soukmenovce'. Těžko Čecha urazíš nějakou anglickou či jinou zahraniční nadávkou, když ti nebude rozumět ani ň.

Tam je dneska ale ta možnost, že si tu tvoji nadávku bude nahrávat, třeba na mobil. To by asi byl průser (pokud by taková nahrávka uspěla u případného soudu). Ty se chystáš někomu vynadat a tady si sonduješ půdu? :-D

IMHO kdyz das nekomu "ceskou" facku, nebo ho striskas "nemeckym" klackem je to stale napadeni.
Takze za mne v zaklade ano. Tak jako by te slovne napadl treba v restauraci cizinec kde jde o verbarni napadeni jako takové bez ohledu na jazyk. (jasne, takové veci se musi a nejsou lehké prokazat, ale v zaklade jsem nazoru ze pres malou pravdepodobnost "ano", mozné to je).
* Zkus rict policajtovi do oci "Fuck You" uvidime a az ti splasknou oci a srovnaji ti nos muzes napsat jestli to teda v tom cizim jazyku proslo :-p.

Zpět do debat Přispět do debaty Nahoru